Инфоурок Английский язык КонспектыКонспект урока английского языка на тему "What is the weather like"

Конспект урока английского языка на тему "What is the weather like"

Скачать материал

 

Дата: 17.10.2017 г.                                                                                                                                            Учитель: Ганцева А.В.

Школа: № 95                                                                                                                                                       Методист: Новикова О.В.

Класс: 4                                                                                                                                                                 Студентка: Салахова А., 46 группа

 

 

Тема урока: «What is the weather like?»

 

Тип урока: комбинированный.

Цель урока: развитие коммуникативной компетенции учащихся.

Планируемые результаты:

ü Предметные: отработать звук [h]; проверить знания лексики; Продолжить изучение слов по теме «Погода», тренировать учащихся в понимании устной речи на слух; проверить понимание прослушанного текста.

 

ü Личностные: Формировать у учащихся положительное отношение к английскому языку; создать благоприятные условия для снижения тревожности; способствовать развитию языковой догадки.

 

Оборудование урока: учебник С. Тер-Минасова «English Favourite» 4 класс, презентация, аудиоматериал.

Этап урока/

методы и приемы

Время

Содержание урока

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

УУД

1

Орг. момент

2

Stand up, please. Good morning, Children. My name is Alina Ahatovna. I will be your teacher today. Nice to meet you. (Nice to meet you too).

Sit down, please.

Answer my questions:

What date is it today? (It is the 17-th of October).

What day of the week is it today?(It is Tuesday)

What season is it now? (It is autumn now)Существительное - s
Singular
sprin
Plural
spring
Possessive case, singular
spring
Possessive case, plural
spring

Приветствовать учителя

 

 

 

 

Отвечать на вопросы

 

 

Планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками (К)

 

Осознанное построение речевого высказывания (П)

2

Мотивационный этап

Фонетическая зарядка

5

Let’s begin our lesson with the phonetic drill.Look at the screen.  Today we repeat the sound [h]. Look at me and repeat after me all together[h]-[h]-[h].

Listen to me:

«Hanry has a bed habit,

 of being behind the time»

 

Who wants to translate this sentence? Please. Good for you.

Let’s read this rhyme line by line after me all together.

Now you read line by line, one by one. Start, please. All right.

Let’s read the whole sentence all together.

Who wants to read the whole sentence?

Good for you!

Читать и переводить рифмовку, повторять за учителем

Выполнение действия по алгоритму (П)


 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Актуализация знаний

Словесный рассказ

Беседа

 

 

 

 

 

Постановка учебной задачи

Словесный :

рассказ

 

 

Практический:

выполнение упражнения

 

 

 

 

Динамическая пауза

Практический: выполнение упражнения

 

 

 

Практический: выполнение упражнения, аудирование

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Практический: выполнение задания

 

 

 

 

 

 

 

Домашнее задание

 

 

 

 

 

 

Практический: выполнение упражнения

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

Children, can you tell me what season it is? (It’s autumn)

Look, children, what is the weather like today?

(sunny, cold, frosty) – на слайде картинки с погодой

Как вы думаете, о чем мы будем говорить на уроке?
Сегодня мы будем изучать новые слова по теме «Погода» и вспомним те, которые уже знаем. (цель на слайде)

When we talk about the weather, we usually say: It is sunny. It is windy. It is cloudy.

 

 

Now open your student book at p.30 ex.1. Who wants to read the task?

Who wants to translate the task?

Look at the pictures in the books and say what the weather is like and what the people like to do in these seasons.

Are you ready? Picture number one. Who wants to read the sentences? Next…Who else?

 

Now open your student book at p.32 ex.2. Who wants to read the task? Translate the task.  What is the weather like in London/Belfast…?

Work in pairs. One of you will ask the questions and your friend well answer the questions. Ask: «What is the weather like?»

Are you ready? Who wants to read the dialogue? Who else?

Good!

 

Excellent!. Now stand up, it’s time to shake up.(включаю видеоролик)

 

Thank you, sit down please.

 

 

 

 

Open your student book at p.32 ex.3.

The title of the song is «What is the weather like?». Read the task and look at the picture in the screen.

You will listen to the story for the first time and then you will guess the meaning of the new words.

Look at the board. Here are some words. Repeat after me all together: sun is shining, sunny, bit cool, snow .Guess the meaning of these words.

Let’s  listen to the text for the first time.

 Who wants to translate these words?

Let’s  listen to the text for the second time and then someone will read for a mark.



Open your student  book at p.33ex.4. Who wants to read the task? Translate the task.

Look at the board, you see the dialogue (диалог на слайде).

Let’s read the dialogue. Who wants? Translate the dialogue?  Who wants? Excellent!

 Work in pairs. One of you will ask the questions and your friend will answer the questions.

Are you ready? Who wants to read the dialogue? You, please.

Stop. Translate, please. Good! Who else?

 

 

Open your mark book, write down your home task. Your home task will be:

W/b L.11

S/b p.34 ex.6(a)

 

Open your student book at p.33 ex.5. Read out loud.

Now you will listen to the text. The title of the story is «The good bear and the Naughty Bear». You will listen to the story for the first time and then you will guess the meaning of the new words.

Look at the board. Here are some words. Repeat after me all together: snowy, frosty, winter sleep. ice .Guess the meaning of these words in the text.

Let’s  listen to the text for the first time.

 Who wants to translate these words?

Let’s  listen to the text for the second time and answer the questions.

(вопросы на слайде)

1. What was the weather like?
2. What did the naughty bear want?
3. Where did he go?
4. Who helped him?

 

Отвечать на вопрос

Выполнять работу

 

 

 

 

 

 

Слушать материал

 

 

 

 

 

Составить диалог

 

 

 

 

 

Повторять

движения

 

 

 

 

 

 

Слушать аудиоматериал

Догадаться о словах

Отвечать на вопрос

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слушать диалог и отвечать на вопросы

 

 

 

 

Записывать д/з

 

 

 

 

 

 

Выполнять работу

 

 

Выполнять заботу

Читать и переводить текст

Структурирование знания (П)

Осознанное и произвольное построение речевого высказывания (П)

 

 

 

Выполнение действия по алгоритму (П)

 

 

 

 

П: Формирование умения осуществлять сравнение и выделять общее и различное

 

Р: планирование  своего действия в соответствии с задачей

 

 

 

 

П: Формирование умения осуществлять сравнение и выделять общее и различное

 

 

Выполнение действия по алгоритму (П)

 

 

 

 

 

П: Формирование умения осуществлять сравнение и выделять общее и различное

 

 

Р: планирование  своего действия в соответствии с задачей

 

 

 

 

П: Формирование умения осуществлять сравнение и выделять общее и различное

8

Итог урока

Рефлексия

2

 Did you enjoy our lesson?

Now look at the screen. You need to end the sentences.

Закончи предложения:

-Я считаю, что урок был полезен для меня потому, что….

-Я думаю, мне удалось…

Lesson is over. Thank you! Goodbye!

Excellent! The lesson is over. Thank you! Goodbye!

 

Проводить рефлексию

Контроль и оценка процесса и результатов деятельности (П)

Самооценка (Л)

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока английского языка на тему "What is the weather like""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Флорист

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
