Инфоурок Иностранные языки КонспектыКонспект урока по английскому языку

Конспект урока по английскому языку

Скачать материал

Конспект урока английского языка

Педагог  (Ф.И.О) Оводова Тина Петровна, преподаватель английского языка ГАПОУ РС (Я) «МРТК» филиал «Айхальский»

Предмет    АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК     Курс II

Тема урока  Types of automation

Дата проведения: 28.02.2017

Тип урока:   обобщения и систематизации знаний

Вид урока: семинар

 

Цель урока: обобщить и  систематизировать знания по темам  Automation, Types of automation

 

Задачи урока


 

Практические

·         активизировать лексико-грамматический  материал по теме;

·         развивать навыки поискового чтения, чтения с извлечением полной информации;

·         понимание высказываний учителя и собеседника в различных ситуациях общения, в том числе при наличии незнакомых языковых средств;

·         уметь оперировать техническими терминами

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Развивающие

·         расширение общего кругозора учащихся;

·         развивать способности к обобщению, логичности и доказательности;

·         развивать механизмы оперативной памяти и языковой догадки;

·       развивать аналитико-синтезирующее мышление;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Воспитательные

·         учить выслушать собеседника и ориентироваться в ситуации общения, умение использовать речевые клише

·         воспитывать активность в решении познавательно-поисковых задач

·         воспитывать уважение к будущей профессии


Формы работы: фронтальная, индивидуальная, парная

 

Методы:

 обучения: словесные

преподавания: информационно-сообщающий, объяснительно-побуждающий, инструктивно-практический

учения: репродуктивный, продуктивный

 Педагогические технологии:

1. Технология сотрудничества

2. Групповые технологии

3. Информационно-коммуникационные технологии

4. Интерактивные технологии обучения

 

Планируемые результаты:

Предметные:

- представлять монологическое  высказывание по обозначенной проблематике

- вести беседу по изученной теме

- пользоваться техническими терминами

Метапредметные:

- развивать навыки работы с информацией, поиск информации

- развивать способности к обобщению, логичности и доказательности;

- проявить интерес к будущей профессии.

Личностные:

- доброжелательное и уважительное отношение к языку и культуре носителей языка

- умение выслушивать собеседника

Оборудование: раздаточный материал, презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

Этап урока

время

Цель, которую планирует достичь учитель

Цель, которая должна быть достигнута учащимися

Методы

Содержание этапа

1

Warm up (Организационный момент) 3 м.

концентрация внимания студентов на предмете, создание благоприятной психологической атмосферы,  подготовка учащихся к продуктивной работе.

готовность группы  к продуктивной деятельности

стимулирования  речемыслительной  деятельности с помощью вопросов организационного момента

 Вступительное слово преподавателя

Good morning students. I believe you are doing ОК.

The subject of our seminar is your future profession. Instrument mechanic, instrumentation technician,

Instrumentation fitter…

These are the names of your profession. The profession is very important, complex, interesting and let’s hope highly-paid.

In several weeks you’ll reduce theory to practice and do practical training.

And now we are going to speak a

2

Формулирование темы урока, постановка цели

 

 

Организация совместного открытия темы урока.

Определить цель урока

стимулирования  речемыслительной  деятельности с помощью вопросов организационного момента

We are going to speak about…

3

Активизация знаний

20 м.

обеспечение мотивации и тренировки

готовность к активной учебно-познавательной деятельности на основе коммуникативного взаимодействия

Умение понимать речь, понимать технические термины, задавать вопросы

метод аналогии, поисковый

 

 

Выступления студентов:

1.      Automation

1.Automation is the system of manufacture performing certain tasks, previously done by people, by machines only. 

 2. The term automation is also used to describe nonmanufacturing systems in which automatic devices can operate independently of human control.

3.         Such devices as automatic pilots, automatic telephone equipment and automated control systems are used to perform various operations much faster and better than could be done by people.

4.         Automated manufacturing had several steps in its development.

5.         Mechanization was the first step necessary in the development of automation.

6. The most familiar example of a highly automated system is an assembly plant for automobiles or other complex products.

7.         Industrial robots, originally designed only to perform simple tasks in environment dangerous to human workers, are now widely used to transfer, manipulate, and position both light and heavy work pieces performing all the functions of a transfer machine.

 

 

 

 

 

2.      Fixed automation

 

Fixed automation, sometimes called “hard automation” refers to automated machines in which the equipment configuration allows fixed sequence of processing operations.  These machines are programmed by their design to make only certain processing operations.  They are not easily changed over from one product style to another.  This form of automation needs high initial investments and high productions rates. That is why it is suitable for products that are made in large volumes.  Examples of fixed automation are machining transfer lines in the automobile industry, automatic assembly machines and certain chemical processes.

3.      Programmable automation

 

    Programmable automation is a form of automation    for producing products in large quantities, ranging from several dozen to several thousand units a time.

 For each new product the production equipment must be reprogrammed and changed over. This reprogramming and changeover take a period of non-productive time. Production rates in programmable automation are generally lower than in fixed automation. A numerical-control machine-tool is a good example of programmable automation.  The program is coded in computer memory for each different product style and the machine-tool is controlled by the computer program.

4.      Flexible automation

 

Flexible automation is a kind of programmable automation.  Programmable automation requires time to reprogram and change over the production equipment for each series of new product.  This is lost production time, which is expensive.  In flexible automation the number of products is limited so that the changeover of the equipment can be done very quickly and automatically. The reprogramming of the equipment in flexible automation is done at a computer terminal without using the production equipment itself.  Flexible automation allows a mixture of different products to be produced one right after another.  

5.      Robots in manufacturing

Today most robots are used in manufacturing operations. The application of robots can be divided into three categories:

1.      Material-handling

2.      Processing operations

3.      Assembly and inspection

Many of these material-handling tasks are relatively simple: robots pick up parts from one conveyor and place them on another. In robotic processing operations, the robots manipulates a tool to perform a process on the work part. Examples of such applications include spot welding, continuous arc welding and spray painting. Other operations in this category include grinding and polishing in which a  rotating spindle serves as the robot’s tool.

 

4

Организация применения изученного материала

8 м.

тренировка коммуникативного взаимодействия обучающихся на ранее изученном материале по теме «Типы автоматизации»

Знать технические термины, уметь ими

 

проблемный вопрос, поисковый

Read and translate

Match the words

Определите тип автоматизации:

1. The program is coded in computer memory for each different product style.

 2. This form of automation needs high initial investments and high productions rates.

3. The number of products is limited so that the changeover of the equipment can be done very quickly and automatically.

4. For each new product the production equipment must be reprogrammed and changed over.

5. These machines are programmed by their design to make only certain processing operations.

6. This automation requires time to reprogram and change over the production equipment for each series of new product.

 

True or false?

1. Production rates in programmable automation are generally lower than in fixed automation.

2. In fixed automation the number of products is limited so that the changeover of the equipment can be done very quickly and automatically.

3. Flexible automation needs high initial investments and high productions rates.

4. Flexible automation allows a mixture of different products to be produced one right after another.

5. A numerical-control machine-tool is a good example of fixed  automation.

6. For each new product the production equipment must be reprogrammed and changed over in programmable automation.

 

IV. Творческое применение и добывание знаний в новой ситуации (проблемные задания)

 

свести к минимуму сложность аутентичного текста

 

 

 

свести к минимуму сложность аутентичного текста

метод аналогии, поисковый

парная работа, метод мотивирования учебной активности учащихся с помощью выражения своих взглядов

Студенты  читают текст  и выполняют  лексические упражнения из раздаточного материала.

(Преподаватель предлагает поработать в парах и сравнить типы автоматизации, заполнив таблицу2, обсудить результаты). We have learnt much about types of automation.  Compare different types. Complete this table with your partner. Discuss the results.

 

 

 

 

Подведение итогов

Повторение ранее пройденного

закрепление умений  приобретенных на уроке.

 

(Преподаватель собирает раздаточный материал с выполненными заданиями, подводит итоги занятия, выставляет оценки за работу

 

 

 

 

 

Источники литературы:

      И.П.Агабекян, П.И.Коваленко «Английский для технических вузов» Феникс  2012

      Презентация “Types of automation”

 

 

Приложение

Automation

 

1.     Automation is the system of manufacture performing certain tasks, previously done by people, by machines only.

2.      The sequences of operations are controlled automatically.

3.      The most familiar example of a highly automated system is an assembly plant for automobiles or other complex products.

4.      The term automation is also used to describe nonmanufacturing systems in which automatic devices can operate independently of human control.

5.      Such devices as automatic pilots, automatic telephone equipment and automated control systems are used to perform various operations much faster and better than could be done by people.

6.     Automated manufacturing had several steps in its development.

7.     Mechanization was the first step necessary in the development of automation.

8.     The simplification of work made it possible to design and build machines that resembled the motions of the workers.

9.     These specialized machines were motorized and they had better production efficiency.

10.  Industrial robots, originally designed only to perform simple tasks in environment dangerous to human workers, are now widely used to transfer, manipulate, and position both light and heavy work pieces performing all the functions of a transfer machine.

 

 

 

 

 

Types of automation

1. Manufacturing is one of the most important application areas for automation technology. 2. There are several types of automation in manufacturing.

3. The examples of automated systems used in manufacturing are described below.

4. Fixed automation, sometimes called “hard automation” refers to automated machines in which the equipment configuration allows fixed sequence of processing operations. 5. These machines are programmed by their design to make only certain processing operations. 6. They are not easily changed over from one product style to another. 7. This form of automation needs high initial investments and high productions rates. 8.That is why it is suitable for products that are made in large volumes.9.  Examples of fixed automation are machining transfer lines in the automobile industry, automatic assembly machines and certain chemical processes.

 10. Programmable automation is a form of automation for producing products in large quantities, ranging from several dozen to several thousand units a time.

11. For each new product the production equipment must be reprogrammed and changed over. 12. This reprogramming and changeover take a period of non-productive time. 13. Production rates in programmable automation are generally lower than in fixed automation.14. A numerical-control machine-tool is a good example of programmable automation. 15. The program is coded in computer memory for each different product style and the machine-tool is controlled by the computer program.

16. Flexible automation is a kind of programmable automation.17.  Programmable automation requires time to reprogram and change over the production equipment for each series of new product. 18. This is lost production time, which is expensive.19.  In flexible automation the number of products is limited so that the changeover of the equipment can be done very quickly and automatically.20. The reprogramming of the equipment in flexible automation is done at a computer terminal without using the production equipment itself. 21. Flexible automation allows a mixture of different products to be produced one right after another.  

 

 

 

Translate the words and expressions

Automation

 

Mixture

 

automated system

 

manufacture

 

automated manufacturing

 

nonmanufacturing system

 

task

 

sequence

 

familiar example

 

assembly plant

 

Configuration

 

automatic devices

 

change over

 

productions rates

 

to perform

 

performing

 

simplification

 

to design

 

application

 

environment

 

to transfer

 

to manipulate

 

to position

 

work pieces

 

transfer machine

 

 

Fill in the table

 

General information

Examples

Limitations

Advantages

Programmable

automation

 

 

 

 

 

 

 

 

Fixed

automation

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flexible

automation

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robots

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока по английскому языку"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по благоустройству

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
