Государственное
бюджетное общеобразовательное учреждение »Актанышская кадетская школа-интернат
имени Героя Советского Союза Хасана Заманова»
коспект
урока 5 класса учителя английского языка
Гардиевой
Лилии Фазыловны
на
тему
“We’re
all different. We’re the same.”
Тема урока: “We’re all
different. We’re the same.”
Spotlight 5, Module
4, Extensive Reading (межпредметные связи с уроком литературы)
Цель урока: развитие
коммуникативной и учебно-познавательной компетентности учащихся.
Задачи:
образовательные (достижение
предметных результатов):
совершенствовать
лексические навыки говорения по теме «Описание человека»,
развитие умения описывать характер и внешность
введение
новых лексических единиц и сравнительных оборотов для описания характера людей;
формирование
лингвистической компетенции: развитие умения сопоставлять языковые явления в
английском и русском языках.
формирование навыков работы в группах на
уроке, используя полученные знания.
Развивающие (достижение метапредметных результатов
обучения):
развитие
диалогических и монологических навыков, использование языковых средств в
соответствии с коммуникативной задачей.
развитие
навыков умения пользования словарем.
Воспитательные
(достижения личностных результатов):
осознание
возможности самореализации средствами английского языка (творческое задание — создание
проекта «Наша школьная семья» ).
воспитание
толерантности и уважения к особенностям других людей.
Педагогические
технологии:
технология
коммуникативного обучения иноязычной культуре;
игровая
технология;
современная
проектная технология;
информационно-коммуникативная
технология;
групповая
технология.
Тип урока: урок
повторения и систематизации лексико-грамматических навыков и речевых умений по
теме «Моя семья. Описание человека»
Средства
обучения:
учебник
SPOTLIGHT 5 (Student’s book);
Class CD к
учебнику;
листы с заданиями для учащихся
мультимедийный
проектор,
компьютер,
презентация к уроку в “Power Point”;
Ход
урока.
1. Организационный момент
T. - Hello,
dear boys and girls!
How
are you? There are a lot of new people here. But don’t worry! It’s not a
lesson. We’ll have fun. I know you’re very good pupils! Are you ready? Breathe
in. Breathe out. Smile to each other. So let’s start!
T. – Look we
have a board of our progress we’ll put ticks, when we learn this.
You’ve got papers on your
desks. Look at them they’ve got two pages. Today we’ll work with them.
Now I can
ü ask
for and give personal information
ü speak
about people’s character using animal’s similes
ü sing
“Everything at once” by Lenka
ü make
a poster about my class
in English
2. Фонетическая зарядка. Скороговорки
звуки [z], межзубный и [oi]
Look at number 1 in your papers.
These are tongue twisters. Can you read them? I‘m sure you can. Let’s train our
tongue. Look, listen and repeat. (Повторяют
хором, индивидуально)
I’m busy, busy, busy,
Buzzed a little busy bee.
These are their father
and mother.
3. Речевая разминка. Повторение лексики
T. – Oops!
I
don’t know you and you don’t know me. Let’s start our lesson with an interview.
Look! You have cards with questions. Please read the question and answer it. (ученики
отвечают на вопросы в парах)
«Интервью»
ученики задают вопросы учителю.
Now ask me your
questions from the cards. Who is the first?
Look now we can ask for and give personal
information.
4. Работа с проектором.
(slide 1)
Целеполагание Сообщение задач урока,
мотивация учебной деятельности
- Look! You’ve got blue eyes and you’ve got brown
eyes. We are all different and that is not secret. But we all have something
together we have a heart to beat, we have eyes to see, we have ear to hear. So
we can say “We are all different. We’re the same”
What are we going to
speak about? About films? About houses? About school?
Ученики:
About people and their character and appearance.
-
Yes.
We’ll learn how to speak about people with the help of animals! Can you do
it? Do you want to learn how to do it? So let’s start!
Основной этап
4. «Мозговой
штурм»
At first let’s name as many animals as you can. How
many do you know? You have 1 minute. The last is a winner. Bravo! You know a
lot of animals, don’t you?
5.Введение нового лексического
материала: картинки с животными
But I have a surprise! Today we’ll learn some more!
Look at the pictures and let’s learn these animals! Listen and repeat.
(картинки животных и показать карточку слова)
-
Проговорить инструкцию и показать
карточку. Now take the cards with animals from the desk and put
them on the blackboard!
- Can we speak about people using the names of animals?
Of course we can. Can we say that we can describe animals with the same adjectives
as people? Animals can jump and run like we
can. They have got eyes and ears like we have. They can be kind, noisy and
clever like we can be.
6. Введение прилагательных для описания
людей и животных. slide 2
- So let’s learn some words to speak about people and
animals character. playful, proud, quiet, wise, gentle, strong, busy,
stubborn, and slow. (работа в парах) Listen and repeat after me!
(Ученики повторяют за учителем слова)
- Oh please help me! I see mistakes. All Russian words
are not in their places. Can you help me to find the translation? Look at
number 2 in your papers. If you need, open your textbooks.
Now let’s check our work! Включается
аудиозапись, дети проговаривают за запись. Good job!
Учитель проговаривает все конструкции,
учащиеся повторяют хором и индивидуально
T - What about Russian
language? Do we speak about people with animals? How?
Lets' translate these phrases.
(найти русские сравнения с этими животными) учащиеся
сопоставляют выражения с аналогичными сравнительными оборотами в русском языке,
обсуждают сходства и различия
(трудолюбивый как пчела, мудрый как сова,
игривый как котенок, медленный как улитка, тихий как мышь, упрямый как осел,
сильный как бык, гордый как павлин, ласковый как ягненок) Well done!
Физкультминутка.
Mime the animal.
T. Oh I see you are tired aren’t you? Let’s show these animals.
Stand up and do as I do
(учащиеся пантомимой показывают животных повторяя движения за учителем).
T. Wow you are good actors! You know! Thank you. Sit
down.
Now let’s listen to the poem. Включается
запись стихотворения. Учащиеся прослушивают запись стихотворения с
использованием изученных сравнительных оборотов
ü Read
a poem – 2 lines for 1 pupil. После
прослушивания учащиеся читают стихотворение по 2 строчки
ü Now look at ex.
3 p.
63 Find the similes we learnt in the poem.
работа с текстом: учащимся необходимо найти и подчеркнуть в тексте
сравнительные обороты с названиями животных
ü Do all simile we learnt are used in the text.
учащиеся определяют, какие из оборотов, данных ранее с картинками, используются
в стихотворении, а какие нет ex.
3
Well my dear friends.
Tell please what is a rhyme? (Можно
по-русски)
Rhyming words are the words that sound the same but have different meanings. So
are there any rhyming words in this poem? Find them! I have one: bee – be
Now you! (ox – box,
snail – email, mouse – house, mule – cool)
Объяснение
домашнего задания. Your homework is ex.
6 p
63. Look
at this page. For your next English lesson you can do a mini project “My
family” at home. Write your own poem about your family. Don’t forget about
rhyming words and similes!
Look now we can about people using animals. Поставить галочку в таблице.
8. Аудирование песни
Т. - Now we are
ready to listen to a song. It’s a very popular song. ‘ Everything at Once’ is a
song by an Australian singer-songwriter Lenka.
Take worksheets number 2.
It’s a song. In this song some words are lost. Let’s read them aloud. слайд 4
Now listen to the song
and fill in the missing words. Let’s read them aloud! (a fox, a whale, a bear, a
hare, a wolf, a toad, an ox, a bird, a mouse)
Listen to the song and
find the place to these words.
Учащиеся прослушивают песню и вставляют, пропущенные
слова (1.45 min)
Now let’s check! What does Alena want to be? Give
examples.
Ответы учеников.
Thank you for your answers. If we have time we’ll sing this song at the end of
our lesson or I hope you sing this song .
Look now we can sing a song “Everything at
once” .Поставить галочку в таблице.
Т. And now can you speak
about yourself with one of the animal! I can say about myself I’m as busy as
bee and I want to be as wise as an owl. And what are you like? What do want to
be? Write in your papers page 2
ответы учащихся
I’m as…. as. I want to be as …. as … образец
в листах
Проектная работа
WE are all different, we are all the same. Our class family.
Now let’s make a poster about your class family. We’ve
got your photos and pictures with animals. Speak about every person of your
group with one of the animals. Look! I did this poster about me and my family.
(Показать свой
вариант
и
рассказать)
Stick the photos and pictures and write the similes. Don’t forget to present
your poster! Let’s divide into two groups.
Here are your photos, pictures, glue and markers.
You’ve got 5 minutes. Ready, steady, go!
Ученики делиться
на 2 группы. Оформляют лист своими фотографиями и рисунками животных. Проводя
сравнения с животными. Затем два листа соединяются в один. Ученики
представляют свой
проект.
Look now we can
make a poster about your class.
Подведение итогов урока.
Т. – If you like our
lesson clap your hands, if you don’t like stamp your feet. Thank you very
much for your activity. You are as busy as a bee and as fast as a hare. You are
just excellent students. Today the best pupils are …, …., …. It’s time to work
harder at English for …, …, …/ Here are some presents for your next projects.
Thanks again for your work. Now it’s time to say
good-bye! Our lesson is over!