САБАҚ
ЖОСПАРЫ
ПОУРОЧНЫЙ
ПЛАН
Сабақ тақырыбы/Тема
занятия:
V Unit. Reading for pleasure. Lesson topic -9. Learners
read a non-fiction text
Пән
атауы /Наименование дисциплины: English language
Teacher : Alimseitova A.T
1.Жалпы мәліметтер / Общие
сведения:
Курс: 1 топ/группа:
Сабақ типі/ Тип
занятия: Practical lesson
2. Мақсаты, міндеттер/ Цели, задачи:
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі/
Перечень
профессиональных умений, которыми овладеют обучающиеся в процессе учебного
занятия: Use speaking and listening skills
to provide sensitive feedback to peers.
2.2. Бағалау
критерийлері / Критерии оценивания: Practice
speaking and listening skills to provide sensitive feedback to peers;
Realize speaker
viewpoints and extent of explicit agreement between speakers on topic;
Employ appropriate
subject-specific vocabulary and syntax to talk about topic.
2.4. Құндылықтарды дамыту /
Воспитание ценностей: encourage students
to work independently; develop the ability to work in a team and make a joint
decision.
2.4. Пән аралық
байланыс
/
Межпредметная связь: Kazakh, Russian literature
4. Сабақтың барысы/ Ход
занятия:
Сабақ
кезеңдері
Этапы
занятия
|
Сабақта
жоспарланған жаттығулар түрі
Виды
упражнений,запланированных на уроке
|
Қорлар/
Ресурсы
|
І.Сабақтың басы
Начало урока:
|
1.Ұйымдастыру кезеңі /Организационный
момент.
-
Good morning!
-
How are you?
-
Who is on duty today?
-
Who is absent?
-
……… is absent
-
Let`s begin our lesson!
|
|
2. Ынталандыру және
жаңа тақырыпты хабарлау
Мотивация и
объявление новой темы.
|
Action. Student`s book.
|
3.Оқушылардың
біліктілігі мен дағдысын тексеру
Проверка
знаний и умений обучающихся.
|
|
II.
Сабақтың ортасы
Середина урока
|
Reading for pleasure. Lesson topic -14. Learners
read a non-fiction text
Look
at the picture and guess the theme
Answer
the questions
Do
you like to read a book?
What
is your favorite story?
Who
is your favorite author?
Watch
the video and write a new vocabulary
-What
about is this video?
-How
do you think what are we going to talk today?
fiction
– көркем әдебиет
non-fiction
- публистикалық
a)
Look at the pictures. Which types of literature are fiction and non-fiction?
Action
and adventure is fiction.
Articles
in newspapers are non-fiction
|
Action. Student`s book.
|
2.Жаңа білім мен дағдыларды бекіту
Закрепление новых знаний и умений
Look
at the pictures. Who is in the picture? Who was Alexander Pushkin? Where was
he from? (Alexander Pushkin was a poet, novelist and playwright.
He
was from Russia)
1.
Task: working with group. Strategy Images: What’s happening?(W)
с) Look at the pictures. What do you see? Tell me which one
shows:
a
beautiful house – 1F an angry woman with a bucket – 4B
a
fisherman catching a fish - 2D a queen and her servants – 5E
dark
sea and rain – 3A as a servant – 6C
Descriptor: A learner
·
Matches the pictures
Reading skills:
Play
the recording. Listen and read the text.
|
|
IІІ-
Сабақтың
соңы
Конец занятия
Сабақты қорыту
Подведение итогов
занятия (дебрифинг) :.
|
1. Рефлексия:
1. What happened in the beginning of the story that
surprised the fisherman?
2. Why did the wife get mad at her husband
when he told her about the talking fish?
3. Why did she keep asking her husband to go
back to the fish?
4. What happened at the end of the story?
|
|
2. Бағалау\Оценивание:
|
|
3.Үй тапсырмасы/Домашнее
задание.
|
|