Күні: Пәні:
география Сыныбы: 7
Сабақтың
тақырыбы: § 34 Халқы
және елдері. Америка Құрама Штаттары
Сабақтың
мақсаттары:
1. Білімділік: Оқушыларды Американың халқы мен
қалаларымен таныстыру, елдің экономикалық жағдайымен алатын орнына, ірі
мемлекеттеріне тоқталу.
2.Дамытушылық: Оқушылардың баяндай білу, есте сақтау, ойлау
қабілеттерін, картамен жұмысты дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды басқа мемлекеттермен таныса
отырып, олардың туған жерге, елге деген сүйіспеншілігін ояту арқылы бірін-бірі
сыйлауға тәрбиелеу.
Пән аралық байланыс:биология,
Күтілетін
нәтиже:
1.
Халқы және елдері
туралы
білім қоры молаяды.
2.
Америка Құрама Штаты жайлы біледі.
3.
Халқы
мен елдеріне
сипаттама жасай
алады.
Сабақтың
түрі: жаңа
білімді меңгерту
Сабақтың кезеңдері
|
Жұмыс түрлері
|
Мұғалімнің іс - әрекеті
|
Оқушының іс -әрекеті
|
Оқу нәтижесі
|
Ресурстар
|
І.Ұйымдастыру кезеңі.
|
Сергіту
сәті
|
«Кім жылдам»
ойыны
|
Берілген сұраққа
жауап береді
|
|
|
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
кезеңі.
|
Критерийлер:
1. Материкте
қандай табиғат зоналары бар, олар қалай орналасқан?
2. Ендік бағытта
орналасқан зоналарды атаңдар.
3. Прерий
дегеніміз не?
4.Аралас және
жалпақ жапырақты, ауыспалы ылғалды ормандар.
|
Оқушылардың жауаптары
тыңдалады.
|
Оқушылар ізденеді,
жауап береруге
дағдыланады.
|
Табиғат зоналарына сипаттама бере біледі
|
Үлестірмелер
Солтүстік Американың физикалық
картасы, атлас карта, оқулық,
|
ІІ. Қызығушылықты
ояту(Итермелеу сатысы).
Кіріспе (Білу.Түсіну).
|
«Топтастыру» әдісі
(Жеміс фотолары)
«Миға шабуыл »
1.
Солтүстік Американы қандай халықтар мекендейді?
|
Оқушыларға уақыт
береді,әр топтың жұмысын қадағалайды.
|
Оқушылар топ
ішінде бір бірімен кеңесіп сұраққа жауап іздейді
|
Халқы және елдері туралы алғашқы мәлімет алады
|
Постер маркер , скотч
|
ІІІ.Конструкциялау.
Негізгі бөлім. (Қолдану.
Талдау)
|
Презентацияға
қарап отырып сұрақтарға жауап береді, талдау жұмысын жүргізеді
|
1.Оқушыларға тапсырма
береді.
2.Оқушыларды бақылайды.
3.Тапсырманы орындауға
уақыт береді.
|
1.Сұрақтарды оқиды.
2.Тапсырма орындайды.
3.Ойды ортада бөліседі.
|
Презентация бойынша
жұмыс жасауды үйренеді
|
Оқулық,кеспе
қағаздар,дәптер,қаламсап.
|
Бірлескен жұмысқа
негізделген
тәсіл:
|
Топтық жұмыс
СТО
Диалог
АКТ
ББС
кестесі:
|
Жаттығулар:
|
Топтық жұмыс барысында:
Картамен жұмыс. Номенклатура.
Кескін картамен жұмыс .
Оқулықпен
жұмыс
|
ІҮ.Нұсқаулау.
Қортынды.(Синтез.Бағалау)
|
Материктегі халық
құрамына еуропалық отарлау қалай әсер етті?
|
1.Оқушыларға тапсырма
береді.Уақыт береді.
|
Оқушылар топта еркін
жұмыс түрін жүргізеді:
|
Оқушылардың өз пікірі
қалыптасады
|
Презентация ,
интерактивті тақта
|
Ү.Бағалау.
|
Бүгінгі сабақ ұнады ма?
Несімен ?
Көңіл күй бойынша
сабақты бағалау
|
Сұрақ қояды
|
|
|
|
Дереккөздер:
|
Алматы «Атамұра»2012
жыл,атлас,Дүниежүзі саяси картасы «География және табиғат»журналы
|
Үйге тапсырма:
|
§34-оқу, кескін картаға
Солтүстік Американың елдерін
түсіріп келу.
|
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, оларды
түгендеу. Оқушылар назарын өзіме аударту
«Кім жылдам»
·
–
Кордильера,
·
–
Гренландия.
·
Колорадо
·
–
Флинт-Мамонт
·
–Хабборт,
·
-секвоя
·
–-70ºС
тіркелген.
·
–
Өлім аңғары, 86 метр
·
Калифорния.
·
-
«Миссисипи»
·
-Макензи
·
Прерий
дегеніміз не?
·
Суккуленттер дегеніміз не?( ылғалды бойына
жинайтын өсімдіктер(ағаш тәрізді кактус, алоэ, сүттіген, опунция. Латынша
«шырынды» деген мағынаны білдіреді)
·
алғаш ашылған ұлттық парк?(Йеллоустон,
гейзерлер, тасқа айналған ағаштар ерекше қорғауға алынған)
ІІ.Үй
тапсырмасын тексеру:
1. Материкте
қандай табиғат зоналары бар, олар қалай орналасқан?
2. Ендік бағытта
орналасқан зоналарды атаңдар.
3. Прерий
дегеніміз не?
4.Аралас және
жалпақ жапырақты, ауыспалы ылғалды ормандар.
5.тақтаға
жануарлары,өсімдіктері
Сәйкестігін табу кестесі
№
|
Нысана
|
өзен
|
көл
|
тау
|
бұғаз
|
Үңгір
|
жазық
|
мұздық
|
арал
|
өсімдік
|
1.
|
Кордильера
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
Гренландия.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.
|
Колорадо
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.
|
Флинт-Мамонт
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
Хабборт
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
секвоя
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7.
|
Өлім аңғары
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8.
|
Калифорния.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9
|
Миссисипи»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10.
|
Манагуа
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сәйкестігін табу кестесі
№
|
Нысана
|
өзен
|
көл
|
тау
|
бұғаз
|
Сарқырама
|
жазық
|
мұздық
|
арал
|
өсімдік
|
1.
|
Аппалач
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
Гренландия.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.
|
Макензи
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.
|
Гурон
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
Ниагара
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
Скуленттер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7.
|
Орталық
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8.
|
Калифорния.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9
|
Әлие Лаврентия
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10.
|
Никарагуа
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Миға шабуыл »
Солтүстік
Американы қандай халықтар мекендейді?
1.Халқы және елдері
2.АҚШ
2.Қандай өнеркәсіп
түрлері дамыған?(оқушылар ойы)
Жаңа сабақты
бекіту:
1. Солтүстік Американы
қандай халықтар мекендейді?
2. Материктегі халық құрамына
еуропалық отарлау қалай әсер етті?
3. АҚШ экономикасының жедел
қарқынмен дамуына не себепші болды?
Білемін
|
Жаңадан не білдім?
|
Жаңадан не білгім келеді?
|
|
|
|