Инфоурок Информатика Другие методич. материалыМенің алғашқы бағдарламам 5сынып

Менің алғашқы бағдарламам 5сынып

Скачать материал

Сабақ жоспары

 

Ұзақ  мерзімді жоспардың тарауы:

 Пайымдау және бағдарлама жасаймыз

Мектеп: № 21 орта мектеп

 

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бозғұлова  Динара

 

Сынып: 5            

Қатысқандар:   

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Менің алғашқы бағдарламам

Оқу мақсаттары

5.3.2.2 - алгоритмді сөз түрінде ұсыну

5.3.3.1- ойын түріндегі бағдарламалау ортасы (Scratch және т.с.с) тармақталу және цикл командаларын қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:   Алгоритм туралы алдыңғы білімдерін еске түсіріп, Scrath ортасында жұмыс жасауды үйренеді

Оқушылардың басым бөлігі   Алгоритм туралы алдыңғы білімдерін қолданады және Scrath ортасында дайын командалар блогымен жұмыс жасағанда тармақталу, цикл командаларын қолданады

Кейбір оқушылар   алгоритм қадамдарына талдау жасап, Scrath ортасында тармақталу, цикл командаларын кірістіріп күрделі тапсырмалардың командасын жаза алады.

Бағалау критерийі

·        Алгоритм қадамдарын сөз түрінде сипаттап көрсетеді

·        Scratch ойын программалау ортасында  дайын командалар блогы арқылы алгоритм құрастырады

·        Scratch ортасында кезкелген тапсырманың алгоритмін  жазуда тармақталу және цикл командаларын қолданады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы

- алгоритм ұғымын түсіндіре алады

- алгоритм қадамдарын сөз түрінде ұсына біледі

- Scratch  ортасында алгоритм қадамдарын енгізуде тармақталу,  цикл командаларын қолдануды  біледі

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Алгоритм,  командалар жиынтығы, тармақ командасы, цикл командасы, сцена, спрайт, скрипті, қозғалыс, дыбым, т.с.с

Қолданылатын сөйлемдер

 Алгоритм – …

Алгоритмдерді келесі түрлерде …ұсынуға болады

Спрайт, скрипті ............. қолданамыз

Командалар блогы ….......... тұрады

Тармақталу командасы ......

.............. цикл командаларына жатады

Құндылық-тарға баулу

 

 

Ø  Құрдастар пікіріне, көзқарасына құрметпен қарау

Ø  Белсенді оқыту негізінде сынып ішінде жағымды ахуал  мен  жақсы қарым-қатынастарды дамыту

Ø  Сындарлы көзқарас қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

1 идея әдісі- физика, химия

Жедел хат – геометрия

Сыңарыңды тап – математика

Неліктен?, неліктен? – қазақ тілі

Алдыңғы білім

«Алгоритм»  ұғымы,  алгоритм түрлері және ұсыну тәсілдері туралы жалпы түсінік қалыптасқан.

Сабақ барысы

Кезең

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақ-тың басы

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

Ұйымдастыру

Сәлемдесу

Оқушыларды топқа бөлу

Сынып оқушыларына сан жазылған монеталар таратып, компьютер көмегімен сәйкес келген монеталардың  сандары арқылы 3 топқа бөлінеді. (The Hat бағдарламасы)

Дағды: оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру,   білімді шығармашылық тұрғыдан қолдану дағдыларын  дамыту мақсатында келесі тапсырма беріледі  Ж.Т.С.

Ойлан, бірік, бөліс. 1 идея

Тапсырма 1

Екі объектіні сөздер арқылы өзара тізбектей ойша байланыстыру алгоритмін жазу.

 

Нысан: теледидар  және сіріңке

Нұсқау:

(Ойлан). Оқушыларға алдын-ала ақ парақ таратылады, онда оқушылар өз идеяларын жазады

(Бірік). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді Топпен келісіп дұрыс деп тапқан 1 идеяны ұсынады.

(Бөліс). Соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды

 

1 – нұсқа

«Теледидар — тоқ тұйықталу— өр— сіріңке»,

2- нұсқа

«Теледидар — микроэлектроника — жартылай өткізгіш— физика — химия— жану— сіріңке».

Бағалау:

Өзара бағалау. Бағдаршам ( топтар)

Жасыл – идея ұнады

Сары – идея жеткілісіз

Қызыл- идея ұнамады

Дағды: оқушылардың сын тұрғысынан ойлау  дағдыларын  дамыту мақсатында келесі тапсырманы орындайды. Ж.Ж.С

Тапсырма 2

Ойлан тап!

Тапсырма қандай түйінді (кілтті)  сөздермен байланысқан?

 

Оқушылар тапсырманы жеке орындап (Ойлан), топта жұптаса отырып өз жауаптарымен бөлісе отырып талдайды (Бірік), 

Бұдан әрі мұғалім жауапты көрсетіп, сыныппен бөліседі (Бөліс)

Бұл тапсырманың мақсаты берілген терминдерді талдау арқылы ойлау қабілеттерін дамытуды көздейді.

Осылайша, оқушылар сабақтың тақырыбы туралы пайымдау жасайды .

Сабақтың тақырыбы қандай?

 Кейін мұғалім,  бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы мен оқыту мақсаттарымен таныстырады

Жауап

1) Презентация;

2) Пайымдау /Алгоритм;

3) Программалау;

4) Scratch;

5) Текстік редактор;

6) Мәліметтер қоры.

Слайд

 

Бағалау. Мадақтама (мұғалім)

 

Жарайсың! Тамаша! Керемет!

Овал: 1 минБөлім: Пайымдаймыз және бағдарлама жасаймыз.
Тақырып: Менің алғашқы бағдарламам (Scratch ортасында
)

Алгоритм/ программалау

Мақсат: Алгорим қадамдарын сөз түрінде ұсыну

Scratch ойын ортасына тармақталу және цикл командаларын қолданып алгоритм қадамдарын жазу

(сыныпқа жаңа тақырып пен мақсатын хабарлаймын)

Сабақ-тың ортасы

 

5.3.2.2

 

 

3 мин

Алдыңғы білім:

Слайдтар арқылы алдыңғы алгоритм туралы білімдеріне шолу жасап өтемін.

 

 

Пысықтау сұрақтары

ü  Алгоритм дегеніміз не?

ü  Алгоритм қалай жазылады ?

ü  Алгоритмнің қандай жазылу жолдары бар     (1)

 

5.3.3.1

 

 

1 мин+

1 мин

Жаңа білім

Дағды: Оқушылардың жаңа білімді өз бетінше  зерделеу дағдыларын дамыту

 «1 минуттық шолу»

1) Scratch ойын ортасымен  танысып өз бетінше зерделеу;

2) Жандандыру сұрақтары

 Scratch ортасы неше бөліктен тұрады

Scratch ортасының қандай функцияларымен таныстыңдар?


7 мин

Дағды: Оқушылардың қажетті білім, білік – дағдыларды игеру және топпен жұмыс істей білу дағдыларын дамыту:

Топтық жұмыс. «Жедел хат»

 

Әр топ келген «жедел хатты» таңдау арқылы берілген тапсырманы бірлесіп орындайды

 

Жасыл конверт

1-     Топ Салыстыру жасаңыз

 


Алгоритм                 

                                      Ұқсастық

 

 

 

«Жедел хат» жауап парағы

 

 

 

 

 

http://assets.unoerp.it/images/scrivici_15.jpgАлгоритм- орындалатын әрбір әрекетті тізбектеп жазу

Scratch ортасыпрограмма жазылмайды,  дайын командалар блогы арқылы құрастырылады

Ұқсастық: Алгоритмнің орындалуы қадымдап көрсетіледі

 

 

Сары конверт

 

2-     Топ Scratch терезесінің бөліктерін жазыңыз, мазмұнымен таныстырыңыз

 

1-     бөлік

2-     бөлік

3-     бөлік

 

 

 

http://www.buklet.ru/pic/72002216.png

 

 

1-       бөлік

2- бөлік

3- бөлік

Жұмыс алаңы/ сахна

........

Скриптілерді таңдау бөлігі ........

Скриптілер облысы

..........

Қызыл конвер

 

1-     Топ  Суреттердің атауы мен қызметін сәйкестендіру

Программаны тоқтату батырмасы

Жобаны толық эранда демонстрациялау

Скриптілер

Тілді ауыстыру

Спрайт

Программа жүргізу батырмасы

Спрайт

Скриптілер

Программа жүргізу батырмасы

Программаны тоқтату батырмасы

Тілді ауыстыру

Жобаны толық эранда демонстрациялау

 

http://img1.cliparto.com/pic/xl/199506/3532526-red-envelope-open.jpg

 

Бағалау:  Өзін- өзі бағалау

ü  - дұрыс

              Х  – дұрыс емес

 

 

 

 

10 мин

Дағды:  Оқушылардың АКТ саласындағы және қарым- қатынас  дағдыларын дамыту:

 

Жұптық жұмыс. Сыңарыңды тап!

Әр топқа сурет қиындысы таратылады. Қолыңдағы сурет жартысын тауып, жұптасады.

1 жұп  Жобалаушы- Берілген үлгі бойынша  алгоритм қадамдарын  сөз түрінде жазып оны түсіндіреді

2 жұп – Бағдарламалаушы -Берілген үлгі бойынша  Scratch ортасында дайын командалар блогын құрастырып жұмыс істейді оны түсіндіреді

3 жұп-   Бақылаушы2 жұптың жұмысын бақылаушы қызметін атқарады, соңында бағалайды

1-      топ                                    2- топ                                          3- топ

Дескриптор 

-  алгоритм қадамдарын сөз түрінде жаза алады;

 Scratch ортасына дайын командалар блогын құрастыра алады

-  Дайын командалар блогындағы  «қайталау» және «егер» командаларын кірістіруді біледі

 

Бағалау: (Бақылаушылар)

Өзара бағалау.  2 жұлдыз 1 ұсыныс

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

Дағды:  Оқушылардың білімдерін қолдана білу қабілетін дамыту

Жеке жұмыс

Тапсырма:

Дария бағдарлама құрды. Скрипттің мағынасын ашатын түсініктеме құрыңыз және нысандардың атауын жазыңыз.

Дескриптор 

-  фон жасау скриптіне түсіндірме жазады;

-  қозғалу скриптіне түсіндірме жазады;

- нысандардың атауларын анықтайды («сцена», «спрайт»).

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалауға арналған

тапсырмалар жинағы

Информатика

5-сынып

 

Бағалау: Мұғалім әрбір оқушының жұмысын бақылайды

Сабақ-тың соңы

 

 

5 мин

Дағды:  Оқушылардың  білімдерін қолдана білу қабілетін дамыту

Қортындылау;

Алған жаңа білімді қортындылау мақсатында «Неліктен? , неліктен? ...» сауалдары қойылады

Ø  Неліктен прораммалау тілдерін пайдаланамыз?

Ø  Неліктен  Scratch бастауыш сынып және орта буын оқушыларына арналған визуалды программалау ортасы деп аталады?

Ø  Неліктен программадағы блоктан түрлі түсті?

Ø  Неліктен                   батырмалары қолданады?

Ø  Неліктен               батырмалары қолданады?   (2)

 

Үй тапсырмасы: Мысықтың алға  15 қадам алға жүріп, тоқтап 10 рет айналып секіру  қозғалысының алгоритмін жазып ,  Scratch  ортасында қадамдарын енгізу

Рефлексия  

Чемодан –Үйренгенім  кейін керек болуы мүмкін

Еттартқыш –Әлі де қайталап оқуым қажет

Себет –Бұл ақпараттар керек емес

http://www.kz.all.biz/img/kz/catalog/more/9727_musornye_kontejnery_120l_kontejnery_i_baki_dlya_musora.jpeghttp://img1.elmir.ua/img/251133/3000/2000/myasorubka_philips_hr2733_00.jpghttp://robinzon.ru/upload/iblock/979/9797769952145790442d778d546432d0.jpg

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандайтапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқу-шылардың материалды игеру деңгейін қа-лай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


 

Сындарлы оқыту теориясына негізделген топтық жұмыстар негізінде оқушыларға қолдау көрсету мақсатында  оқушыларға алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін.

ü Жалпы тапсырмалар мазмұ-нын  оқушылардың білім деңгей-леріне қарай жоспарлаймын

ü Оқулықтан және қосымша нұсқаулықтардан алынған дерек-көздерді  ықшамдап ұсынамын

ü Тапсырмаларды жылдам қар-қынмен орындайтын оқушыларға қосымша тапсырма беремін (кестемен жұмыс)

ü Диалогқа тарту немесе қолдау көрсету мақсатында оқушыларды ойланту үшін жетелеуші, түсіндірме сұрақтар қоямын  (сілтеме 1,2)

ü Барлық оқушыларға  нұсқау бере отырып, өздерінің не түсінге-ніне тапсырмаларды орындау бары-сында  көз жеткізуге тырысамын

ü ҚБ түрлерін қолдану арқылы әрбір тапсырмадан соң оқушы жұмыстары бағаланып отырады

Әрбір тапсырмадан соң ҚБ жүргізіледі

 

Топпен жұмыс барысында

«Ойлан тап!» белсенді оқыту әдістерінде әрбір оқушының пікірі  жеке (жарайсың! Тамаша!, керемет!) мадақтау арқылы ҚБ беріледі

ü  «Ойлан, бірік, бөліс, 1 идея» оқыту әдісінде  идеялар өзара бағалау бағдаршам (жасыл –идея ұнады, сары- идея жеткіліксіз, қызыл – идея ұнамады)  арқылы ҚБ беріледі

ü «Жедел хат» әдісінде жауап парағы арқылы өзін- өзі ( дұрыс, дұрыс емес)  ҚБ беріледі

 

Жұптық  жұмыс барысында

ü «Сыңарыңды тап»  әдісінде 2 жұлдыз, 1 ұсыныс арқылы өзара ҚБ беріледі

 

Жеке  жұмыс барысында

Мұғалім өзі әрбір оқушының жұмысына жеке бақылау жүргізеді

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Белсенді оқыту әдістері

 

Оқушыларға қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіледі

 

Белсенді оқыту әдістерін қолдану барысында бірін- бірі топта тыңдау, сыйластық таныту, бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу құндылықтарын назарда ұстаймын

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Менің алғашқы бағдарламам 5сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Заведующий доп. образованием

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
