Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға жақсы
мінез ұғымын түсіндіре отырып, әдептілік қасиеті туралы түсінік беру.
Дамытушылық: оқушыларды өз
мінезін жақсартуға баулу арқылы адалдық қасиетін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды қайсар, сабырлы
болуға тәрбиелеу
|
Ресурстар:
Мультимедиялық
тақта, оқулық, дәптер, мақал-мәтел, дәйексөз, маркер,
аққағаз,
гүл, жүрек, көбелек суреттері
|
Сабақтың
барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.Ұйымдастыру кезеңi: 5 «Т»- ұстанымын еске түсіру:
1.Тәртіп
2.Талап
3.Тазалық
4.Тыныштық
5.Татулық
Тыныс алуға зейін қою.
Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір
тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз
дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді
сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз.
Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз.,арқамызды тіктейміз...,
қолдарыңды тізеге қоюға болады...
Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет)
Балалар осы табиғатқа, адамдарға деген сүйіспеншілік сезімдеріңізді,
қуаныштарыңызды күні бойы сақтауға тырысыңыздар.
|
|
Үй жұмысын тексеру:
«Ұстаз
бен шәкірт»
Талдау
сұрақтары:
·
Бұлбұлдың
мінезі қандай еді?
·
Оның
өзгеруіне не себеп болды?
·
Ұстаз
«Оған кедергі болған сенің мінезіңдегі кемшіліктер» деп айтуының себебі неде?
·
Мінез
жақсы болу үшін қандай қасиеттер қажет?
·
Мінезі
жақсы адам деп кімді айта аласың? Неліктен?
Өзің
үлкендердің айтқан ақылын тыңдай білесің бе?
|
|
Дәйексөз
«Кісіге
екі дүниеде пайдалы нәрсе – ізгі іс немесе мінезі түзулік»
(оқушылар талдап болғасын 2 рет қыздарға айтқызу 2 рет ұлдарға
айтқызу. Барлығы бірге 4 рет айтып шығады)
|
Дәйексөзді бірінші кезекте ұл
балалар қайталап оқиды. Содан соң қыз балалар қайталап айтады.
|
Мұғалім сыйы.
«Дән мен тас»
ертегісі
Мәтіннен қандай
ой түюге болады?
Өмірде мінезі
ауыр адамдармен қалай қарым-қатынас жасауға болады?
Ауыр мінездің оң
және кері қырлары туралы не айтар едіңіздер?
·
Неліктен
«мінез – адам көрсеткіші» болады деп ойлайсыз ?
·
Адамның
жақсы мінезіне нелер жатады?
·
Мінезі жаман
адамда жақсы қасиет бола ма?
·
Жаман
мінезді қалай түзеуге болады деп ойлайсыз?
|
Оқушылар әңгімелеп, жаңа
тақырыптың мазмұнын талдайды.
|
Шығармашылық жұмыс:
1 топ: Мінез-құлықты сөз жүзінде емес, іс
жүзінде шыңдау арқылы іске асыруға болады.
2 топ: Жақсы мінез-құлық пен ақыл күші
болып, екеуі біріккенде, бұлар – адамшылық қасиеттер болып табылады.
3 топ: Адамның басына қонған бақыттың
тұрақты болуы жақсы мінез-құлыққа байланысты. Әр топ әл-Фарабидің сөздерін
оқып постер бетіне суретпен салып түсіндіреді.
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды
орындай отырып, өздерінің сабақта түсінгендерін кеңейтеді, бекітеді.
|
Топпен ән айту
«Дос
болайық бәріміз»
|
Әнді ерекше көңілмен айтып,
сергиді
|
Үй тапсырмасы: Ахат Жақсыбаев
«Халық суретшісі»
|
Күнделіктеріне жазады.
|