- 16.11.2014
- 846
- 1
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Работа над темой «Праздники англоязычных стран и русские праздники» может принимать различные формы - чтение текстов с их последующим обсуждением, разучивание стихотворений и песен, написание поздравительной открытки и т.д.
Учебник: Kuzovlev V.P., English.
Цель урока: развитие иноязычной коммуникативной компетенции учащихся.
Задачи:
Развивающий аспект:
- развивать языковую догадку, память, внимание;
- повышать мотивацию к изучению иностранного языка;
- развивать умение выборочно понимать на слух необходимую информацию;
- развивать умение выбирать нужную информацию из прослушанного текста.
Воспитательный аспект:
- воспитывать культуру общения в разных видах речевой деятельности;
- воспитывать уважение к культурным традициям родной страны и страны изучаемого языка.
Учебный аспект:
- закрепление лексики по теме «Праздники»;
- развитие навыка аудирования;
- тренировка лексических и фонетических навыков.
Используемые технологии:
- Игровая.
- Проектная.
Ход урока
1. Организационный момент (2 мин).
Good morning, friends! I’ m glad to see you. How are you? Are you fine today?
That’s nice. If you are ready, let’s start our lesson. Who is on duty today? Who is absent today?
2. Постановка целей и задач урока (1 мин).
Today we are going to talk about holidays. At the lesson we will work at different exercises such as: revise the vocabularies, answer questions, listen to the text, watch the video, play the Snowball Game. I think you will be active. I wish you good luck. Let’s begin our work.
3. Фонетическая разминка/ речевая зарядка (2 мин).
Tongue Twisters.
Sunshine city, sunshine city, sunshine city
Seven Santas sang silly songs.
Uncle Alan, Uncle Alan
Uncle Alan is ugly
Uncle Adam, Uncle Adam
Uncle Adam is angry
4. Введение новых лексических единиц. Vocabularywork (7 мин).
Translate from Russian into English, from English into Russian.
Send special cards, give each other presents, wish good luck, chocolate eggs, give flowers and small presents, Christmas tree, dress as witches, special dinner, burn a model, pancakes, Shrovetide, Motherland Defender’s Day, Women’s Day, roast turkey, Labour Day, Day of National Unity, Easter, painted eggs.
1. Well, we are ready to talk about holidays.
Answer my questions, please.
What holidays, Russian and British, do you know?
Which holiday in our country is celebrated on the 8th of March?
When do Russian people celebrate Christmas? And British?
What is the most important national holiday in Russia?
We begin with Russian holidays.
Every holiday has its own traditions, symbols and songs, different holidays – different songs.
Every holiday has its own tradition. Let’s play association game.
2. Now we try to make Russian holidays calendar. Take your worksheets and do task 1.
3. Which holiday is the most important in our country?
In my opinion it’s Victory Day.
Now take your worksheets. Task 2. Listen to the text “Victory Day” and complete it with the words from the box.
5. Физкультминутка .Let’shaveabreak (с опорой на видеоролик) (3 мин).
6. Совершенствованиеречевыхнавыков. It’s high time to talk about British holidays (festivals) (17 мин).
What British holidays do you know?
Now we check your answers.
Учащиеся читают информацию из таблицы.
Answer my questions, please.
Which festival is just British and very noisy one? - Guy Fawkes’ Night
When do people send cards to someone they are in love with? – St Valentine Day
When do children dress up as witches? - Halloween
When do British people have special dinner? - Christmas
When do British people have a big party in Trafalgar Square in London? - New Year.
Which holiday is your favourite?
Учащиеся рассказывают о своих любимых праздниках. Рассказы должны быть подготовлены заранее в качестве домашнего задания.
7. Now it’s playing time. Today we play the game “Snowball” (5 мин).
Учащиеся выстраивают цепочку из слов, обозначающих праздники Великобритании и России (с участием дат и символов).
8. Подведение итогов. Домашнее задание (3 мин).
Примеры упражнений на развитие коммуникативных умений учащихся на основе современного УМК под редакцией В.П. Кузовлева
Task 1.
Complete the table with the names of holidays from the box.
New Year, Easter, Victory Day, Christmas, The Day of Knowledge, Russia Day,
Women’s Day, Motherland Defender’s Day, Spring and Labour Day, Day of National Unity, Shrovetide
Winter |
Spring |
Summer |
autumn |
|
|
|
|
Task 2.
Listen to the text “Victory Day” and complete it with the words from the box.
finished, passed, lasted, a special day, won and became, thank, started, never come
home, forget, died, did not know, hard
the last school ball - последнийшкольныйбал
starvation - голод
Task 3.
Complete the table with missing information
Holiday /festival |
Date |
Other info |
1. |
|
burn a model of Guy Fawkes |
2. |
the 14th of February |
6 664 348 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Мирошниченко Галина Геннадьевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
4 ч.