ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКА ПО ТЕМЕ “A Lazy Youth – A Lousy Age”
Тема раздела: “YOUTH ORGANISATIONS”
Тема урока: “A Lazy Youth – A Lousy Age”
Тип урока: урок совершенствование коммуникативных
навыков.
Цель урока: Способствовать развитию социолингвистической
компетенции в рамках диалога культур через использование традиционных форм
ведения урока на английском языке.
Сопутствующие
задачи:
·
Способствовать дальнейшему
развитию умений и навыков общения школьников на английском языке;
·
Развивать умение
сравнивать, сопоставлять и делать выводы на изученном материале с применением в
конкретной коммуникативной ситуации;
·
Обеспечить создание
условий для обобщения и систематизации знаний, умений и навыков говорения по
теме.
Формы организации обучения: индивидуальная,
фронтальная.
Оснащение урока: компьютер, аудиозапись, дополнительные
задания, тематический наглядный материал.
ХОД УРОКА
Этап
|
Задача
этапа
|
Содержание
взаимодействия
|
Форма
|
учитель
|
учащиеся
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
1.Органи-зационный
момент
2.Речевая
зарядка
3. Целепо-лагание
4.Работа с аудиомате-риалом
5. Здоровье-
сберегаю-
щая пауза
6.Говорение
7.Рефлексия
8. Подведе-ние итогов
|
Создание эмоциональ-
ного
настроения; организация внимания и
внутренней готовности к уроку
Введение в атмосферу иноязычного общения
Создание положительной мотивации к
деятельности на уроке; постановка цели и объявление темы урока.
Совершенствование умений восприятия и
понимания иноязычной речи на слух, совершенствование умений говорения на
основе прослушанного текста.
Релаксация, снятие физического напряжения
Совершенствование
умений говорения
Осознание степени
усвоения материала,анализ и
самоанализ своей
деят-ти на уроке
Оценка успешной деятельности уч-ся
|
-Good morning, students.
-Glad to see you, sit down.
-How are you today?
-How is your day?
-Is your day easy or hard?
-Why?..
-What is the date? Do you like January? What is the week day? Is Friday your favourite day of the
week? Describe today’s weather, your attitude to such weather? What do you
like to do in winter?
Let’s start. In order to know what we are going to speak
I’d like to show you some slides. What do you think we are going to speak
about today? Try to guess.
You are right! We start new unit (4). It is youth organ-s.
During our next lessons we’ll be speaking and discussing
youth org-s; their aims and activities; compare our org-s with org-s in Britain.
So, youth org-s are deal with youth, of course.
The 1-st lesson of this unit is about youth. Today we are
going to discuss the problems of youth. We’ll be speaking about young people,
what do they want or don’t want to do in their lives, give advice.
When we are speaking about youth we are interested in spending
free time. Let’s listen to the text. Before listening, look at the blackb.-a
word combination. “to feel like doing smth.=to want to do smth. Listen,
choose the title for it. “The boy is bored…”- read the activities. Change…
“When I’m bored I don’t feel like …(going)
(приложение 1)
Put aside your pens, sit calm, put your hands on the
desks, close your eyes and relax, breathe deeply; what are you thinking about
– write down or draw your first imaginations in the form of some objects
Now, look at your cards and speak about some activities,
give your arguments…
(приложение 2)
Thank you for your work
|
Само-и взаимопроверка готовности к уроку. Настраиваются
на активную учебную деятельность
Высказываются в рамках заданной ситуации
We are going to speak about youth org-s.
“I’m bored.”
Осуществляют
самоанализ и
дают самооценку своей деятель-
ности
Осознают объек
тивность оценивания результатов своей
деят-ти.
|
T-PP
T-PP
T-PP
P1
P2
Cl.
T-P1,
P2…
|
Приложение 2
· Underline the activities that involve
much money
· Cross out the activities that you do
not feel like doing
· Circle the activities that you would
like to take up as a hobby
Aerobics, Art, Athletics,
Badminton, Basketball, Bowling, Boxing, Campaigning, Canoeing, Cooking, Crafts,
Cricket, Cycling, Farm, Football, Gardening, Golf, Graffiti, Gymnastics,
Hockey, Horse Riding, Karaoke, Library, Cinema, Museums and Galleries, Music
Projects, Photography class, Poetry, Reading Groups, Scouts, Singing, Swimming,
Theatre Groups, Walking, Youth Clubs.
· Underline the activities that involve
much money
· Cross out the activities that you do
not feel like doing
· Circle the activities that you would
like to take up as a hobby
Aerobics, Art, Athletics,
Badminton, Basketball, Bowling, Boxing, Campaigning, Canoeing, Cooking, Crafts,
Cricket, Cycling, Farm, Football, Gardening, Golf, Graffiti, Gymnastics,
Hockey, Horse Riding, Karaoke, Library, Cinema, Museums and Galleries, Music
Projects, Photography class, Poetry, Reading Groups, Scouts, Singing, Swimming,
Theatre Groups, Walking, Youth Clubs.
Приложение 2
Find some hobby
Take up some kind of
sport
Go out with
friends and walk
Kick a ball around on
a playing field
Go to the library
if it is raining
Surf the Internet