Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Еуразия материгінің физикалық-географиялық орны
2 слайд
КІРІСПЕ
Мақсаты: Сыни тұрғыдан ойлау арқылы оқушыларды шығармашылықпен жұмыс жасауға, және өз алдына оқып сыни пікір жасауға үйрету. Жоба жұмысын негізге ала отырып берілген тақырып бойынша Еуразияның материгінің физикалық-географиялық орнына сипаттама бере отырып сыни тұрғыдан ойлау технологисының стратегияларымен мүмкіндіктерін қолданау аясында білім берудің үздік нәтижесін көрсету жоба жұмысының бірден бір негізгі мақсаты.
Міндеті: Сыни тұрғыдан оқыту технолгиясын тақырып аясында қолдана отырып және оның стратегиялары бойынша Оқушылардың бойындағы шығармашылықпен, өз алдына жұмыс жасай білу дағдыларын қалыптастыру.
3 слайд
Тақырыптың өзектілігі:
Сыни тұрғыдан ойлау тенологиясы – бұл өзіндік ойлау сыни ойлау сыни ойлау сұрақ қоюдан және шешімін табудан талап ететін мәселені айқындаудан басталады. Өз алдына сұрақ қойып және оларға жауаб іздеу әр мәселеге байланысты өз пікірімен қатар басқалардың пікірлерін дәлірек қарастыруды және сол дәлелдемелердің қисының зерттеунің өзектілігі ең басты бағыты. Бұл оқыту яғни қарапайымнан күрделіге қарай заңдылығы деп аталады.
4 слайд
Өз алдына
жұмыс істеуге
дағдыланады
оқушылар
білім алады;
Үздік
ұйымдастырушы болады
сыпайы
Белсенділігі
аратады
Бірлесіп жұмыс
Жасауға үйренеді
өз ісіне жауапты
болады
ақылшы
СТО
Технологиясы
арқылы оқушылар
5 слайд
Сабақтың барысы:
І кезең. Қызығушылығын ояту.
а) Оқушылармен сәлемдесу 2 мин
ә) Оқушыларды түгелдеу
Топқа бөлу. Оқушылыр қолдарына Жетісу, Үш қоңыр, Алтай, Алатау жер-су аттары сөздері жазылған стикерлерді тандау арқылы топтарға бөлінеді.
Сыныптағы оқушылар 4 топқа бөлінеді, әр топта 5 оқушыдан болады.
Әр топ өз топ басшысын анықтайды.
Бағалау кртерийлерімен таныстыру. Оқушыларға бағалау парқтары таратылады, түсіндіріледі. Баға деңгейі түрлі түстегі бағалар бейнеленген фишкалары арқылы бағаланады. Бағалау деңгейі көрсеткіші парағы тақтаға ілінеді. Мұнда яғни оқушы өзінің алдағы көрсететін әрекеттерінен қандай жетістікке жететіндігін алдын ала хабардар болады.
3 мин
6 слайд
3. Сұрақ кою арқылы білгендерін естеріне түсіру. Сұрақтар беріледі. Кесте толтыру 10 мин
1. «Жетісу» тобы. Орталық Азия табиғатын зерттеуде үлес қосқан саяхатшы ғалымдар кімдер және олардың зерттеу жұмысын жүргізген аймақтары?
2. «Үш қоңыр» тобы. Еуразия матригінің шеткі нүктелерін тауып олардың координаталарын анықтаңдар
3. «Алатау »тобы. Еуразия материгінде орналасқан ең ірі жазықтар атаңдар
4. «Алтай» тобы . Еуразия материгіндегі ең биік шыңдарға сипаттама беріңдер
7 слайд
8 слайд
9 слайд
Мағынаны таныту (жаңа сабақ).20 мин
Мағынаны таныту бөлімінде оқушылар жаңа мәліметпен таныс болады. Өз кезегінде оларға сұрақтар мен тапсырмалар үлестіріледі.
« Жетісу» тобына берілетін сұрақтар.
Еуразия материгінің физикалық геогафиялық орнына сипаттама беріңдер
«Үш қоңыр» тобына берілетін сұрақтар
Еуразия материгінің физ-географиялық тұрғыдан алғандағы зертеулеріне қандай саяхатшылар айтарлықтай еңбек сіңірді
«Алтай» тобына берілетін сұрақтар
Еуразия материгінің зерттелу тарихына елеулі үлес қосқан қазақтың маңдайына біткен бір туар зертеуші ғалымы кім ?
«Алатау» тобына берілетін сұрақтар
4. Еуразия материгінің жер бедерінің ерекшеліктері қандай?
10 слайд
IIІ. Ой толғаныс15 мин
1. Ой қозғау стратегиясы бойынша:
1) Топқа бөлінген кездегі алған тірек сөздерге топ ішінде ойланып, ақылдасып жауап береді.
2) Оқушылар берілген тақырыпшаны оқи отырып, белгіленген тарауларға жұмыс барысында талдау жасайды.
1-топ – Еуразия материгіндегі ең ірі тау жүйелері қалай қалыптасқан ?
2-топ – Еуразия материгінің солтүстік бөлігі неліктен күшті тілімделуге ұшыраған?
3-топ – Неліктен Еуразия материгі аумағы арқылы ең ірі сейсмикалық белдеу өтеді?
4-топ – Еуразия матреигінің қай аумағында ең алғашқы қоныстану басталған?
Әр топтың бір оқушы шығып тапсырманы қорғайды. Қалғандары жолдастарының жауаптарын тыңдауға, толықтыруға, картадан объектіні дұрыс таба білуін қадағалайды.
11 слайд
ИНСЕРТ
12 слайд
Оқушы білімі анық бағаланады
Мұғаліммен оқушы арасындағы байланыс жақсарады
Мектептің білім сапасы артады.
Шығармашылық деңгейге жетуге дейін ұмтылады
Оқушының қызығушылығы артады
Оқушы өзін жеке тұлға ретінде қалыптастырып, өзін – өзі таниды.
СТО - технологиясы арқылы
күтілетін нәтиже
13 слайд
Еуразияның нүктелері
Солтүстікте:
Челюскин-78 с.е. 105 ш.б.
Оңтүстікте:
Пиай-1 с.е. 104 ш.б.
Батыста:
Рока-39 с.е. 9 б.б.
Шығыста:
Дежнев-67 с.е. 170 б.б.
14 слайд
Еуразия материгінің физикалық-географиялық орны
15 слайд
Еуразия-дүниежүзіндегі ең үлкен материк.
Жер шары халқының ¾-і, 4 млрд-тан астам халқы тұрады.
Еуразияның ауданы- 54 млн.км.кв
Еуразияның екі бөлігі- Еуропа мен Азия құрайды.
16 слайд
Жер бедері
Еуразия - Антарктидадан кейінгі биік құрлық (орташа биіктігі 840 м). Жазықтары мен ойпаттары мыңдаған км-ге созылған.
Ең ірі жазықтары: Шығыс Еуропа, Батыс Сібір, Тұран, Ұлы Қытай, Үнді-Ганг.
17 слайд
Еуразияның мынадай табиғат ерекшеліктерінен көруге болады:
Дүние жүзіндегі ең биік тау шыңы — Гималай тауындағы Джомолунгма шыңы, оның биіктігі-8848м
18 слайд
Жер шарындағы теңіз деңгейінен ең төмен орналасқан Жер Арабия түбегінденің солтүстік-батысындағы Өлі теңіз. Оның деңгейі-403м;
19 слайд
Ыстық әрі аптапты Үндістандағы Тар шөлінде +53 температура байқалған
20 слайд
Жер шарындағы ең үлкен көл-Каспий теңізі Еуропа мен Азия аралығында орналасқан, оның ауданы 390мың км.кв.
21 слайд
Назарларыңызға
көп
рахмет!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 672 320 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Сарыбаева Гулхан Сейдоллаевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
3 ч.