Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Талдықорған өнеркәсіптік индустрия және
жаңа технологиялар колледжі
Арнайы пән оқытушысы
Дәуідова Гүлнұр Сәлімқызы
2 слайд
Ашық
сабақ
3 слайд
Сабақтың тақырыбы:
Көрнекілік әдістері
4 слайд
Сабақтың мақсаты
Білімділік : Білім алушылардың көрнекілік әдістері жайлы білім беру.Білім алушылардың көрнекілік әдістерін практикалық тұрғыда көрсету;
Дамытушылық: Теориялық білімдерін іс жүзінде шығармашылықпен дамыту, алған білімдерін нығайту;
Тәрбиелік: Білімалушыларды еңбексүйгіштікке, адамгершілікке, мамандығына деген сүйіспеншілігін ояту;
5 слайд
Сабақтың түрі : Жаңа сабақ
Сабақтың оқыту әдісі: сөздік және көрнекілік әдістері
Сабақтың басқа пәндермен байланысы : педагогика, психология
Иллюстрациялық материал:плакат,карточка,кроссфорд
Демонстрациялық материал: слайд
6 слайд
Сәлеметсіздер ме білімгерлер. Бүгінгі сабаққа дайынсыздар ма?
Топтың старостасы жоқ білім алушыларды белгілеп журналды әкеліңіз.
Үйге берілген лекцияларыңызды жазып келдіңіздер ме? Дәптерлеріңізді ашып қойыңыздар.
Ұйымдастыру кезеңі
7 слайд
Көрнекілік әдісі дегеніміз не?
Көрнекілік әдістің түрлері туралы түсінік.
Зерттеуші ғалымдардың көрнекілік туралы ойлары
Демонстрация мен иллюстрация туралы түсінік.
Жаңа білімді меңгеру кезеңі
Бұл кезеңде біз мына
сұрақтарға жауап береміз:
8 слайд
Оқушының байқау, көру қабілеттерінің ерекшеліктерін ескеріп, дамытатын көрнекілік. Көрнекілік - оқытуда заттар мен құбылыстардың өзіне тән жаратылыс бітімін, сыр- сипаттарын сезім мүшелері арқылы көзбен көріп, қолмен ұстап, құлақпен естіп қабылдауға баулитын дидактикалық үрдіс.
Көрнекілік әдіс
9 слайд
Әл-Фараби "Оқытудың негізгі әдісі - көрнекілік" деп, оның мақсаттарын, тәсілдерін (түсіндіру, әсерлендіру, есте қалдыру) ұсынады. Оқу материалын меңгеру көп жағдайда оқыту процесінде қолданылатын көрнекі құралдарға және техникалық құралдарға байланысты.
Көрнекілік әдісі оқытудың сөздік және тәжірибелік әдістерімен өзара байланыста қолданылады және құбылыстармен, объектілермен оқушыларды таныстырарында олардың сезім мүшелеріне әсер етіп, алуан түрлі сурет, көшірме, сызба арқылы құбылыс, процесс, объектілердің символдық бейнелерін немесе оларды табиғи күйінде қабылдайды. Қазіргі оқу орындарда осы мақсатпен экрандық және техникалық құралдар кең қолданылады.
10 слайд
Көрнекілік дидактиканың басты қағидаларының бірі.К-ті чех педагогі Я.А. Коменский (1590 – 1670) 17 ғ-да енгізді. Одан кейін педагогтер швейцар И.Г. Песталоцци (1746 – 1827), неміс А.Дистерверг, орыс педагогі К.Д. Ушинский (1824 – 1870/71), т.б. К-ті оқу пәндерінің мазмұнына бейімдеп (ана тілі, арифметика, табиғаттану, т.б.), дидактика мен әдістеме жүйесіне лайықтап қалыптастырды. К-тің үлгілерін пайдалануға Ы.Алтынсарин зор көңіл бөліп, “Қазақ жастары ғылым-өнерді кітап сөзі деп қана қарамай, заттай көзімен көріп, ажырата білуін” мақсат етіп қойды. Қазіргі оқу жүйесінде жанды-жансыз табиғат объектілерін байыппен байқаудың, сурет, өрнек, көркемөнер туындыларын, график. материалдарды заттай пайдаланудың мәні зор. Қазіргі дәуірде ғылым, техника, көркемөнер салаларында мол дамыған шынайы деректерді, т.б. едәуір күрделі бейнелеу мүмкіндіктерін пайдалану үшін түрлі кабинет, арнайы жұмыс орындары – кабиналар ұйымдастырылды. Осыған орай оқу барысында кинопроекторлар, кинофильмдер, теледидар, оптик. аспаптар, түрлі механизмдер, дәлдік өлшеу-есептеу машиналары, т.б. көрнекі құралдар қолданылады.
11 слайд
Иллюстрация
Демонстрация
Көрнекілік әдістері бөлінеді:
12 слайд
Иллюстрация
Бұл әдісті қолдана отырып, оның көрсетілу әдісіне көп мән беру керек. Көрнекті құралдың дидактикалық ерекшелігін, оның танымдық процестегі ролі мен орнын ойластырып алу керек. Мұғалімнің алдына қойған мәселесі – иллюстрациялық материалдың оптималды көлемін анықтап алу. Иллюстрация алдын-ала дайындалады. Берілетін фотография, диаграммалар, таблицалар мақсатты түрде қолданылады. Қазіргі оқу жүйесінде иллюстрацияны пайдалану үшін экранды техникалық құралдар кеңінен қолданылуда.
13 слайд
Иллюстрация демонстрация әдісімен тығыз байланыста болады.Бұл әдісті иллюстративті құралдарды
( плакаттар, картиналар, суреттер, чертеждер, портреттер, картограммалар,модельдер) көрсетуде қолданылады.
14 слайд
15 слайд
Демонстрация дегеніміз
Оқушылардың сезіміне көрнекілікті құбылыстарды, процесстерді, объектілерді елестетіп, олардың сапасына әсер етеді. Берілген әдіс пен игерілетін құбылыстың динамикасын ашып көрсетуде, заттарды сыртқы пішінімен таныстырғанда кеңінен қолданылады және бір түрлі заттардың ішкі құрылысы немесе орналасқан әсерін қарастырады.
Берілген әдіс оқушылардың заттар, кұбылыстар мен процестердің, керекті өлшемдерін жасап, өзара байланысын, танымдық белсенділігін іске асырып заттардың құбылысы мен мәнін, сапасын анықтайды.
16 слайд
Демонстрация (көрсету) оқушыларды құбылыстар, процестер және заттардың нысанасымен табиғи жағдайда таныстыру барысында қолданылады.Әдістің бұл түрі оқылып отырған құбылыстың қозғалысын анықтау, заттың ішкі құрылысы және сыртқы көрінісімен немесе бірыңғай заттардың орналасу жағдайымен танстыруды көздейді.
17 слайд
Табиғи
Дыбыстық
Көлемді
Эксперименттік
Суретті
Символдық
Көрнекілік түрлері:
Жанама
18 слайд
Лт лошдор
Эксперименттік көрнекілік арқылы оқушылар химиядан, физикадан тәжірибелер жасайды.
Суретті көрнекілікке - нақты дүниенің бейнесін көрсету (бейнесурет, картина)
Жанама көрнекілік жаңа бейнені бұрынғымен салыстырып, ол туралы түсінік қалыптастыру.
Символдық көрнекілік: болмысты шартты белгілермен белгілейді. Олар: карта, жоспар, сызба,
Дыбыстық көрнекіліктер: күйтабақтар, ұнтаспаға жазылған материалдар, т.б.
Көлемді көрнекілік: макет, үлгі, муляж, геометриялық фигуралар, панорама.
Табиғи көрнекілік оқушыларды нақты объектілермен таныстырады
19 слайд
Оқытушының жеке өзі еңбек процесінің орындалуын көрсету
Экранды қолдану техникалық оқыту
Білім алушыларды өз беттерінше бақылау
Көрнекіліктерді демонстрациялау
Кәсіптік оқытуға көрнекілік әдістер жатады:
20 слайд
Сабақты бекіту үшін төмендегі сұрақтарға жауап берейік.(көрнекілікке байланысты ) 10минут
Адасқан әріптер (өтетін тақырып бойынша беріледі) .Әр топқа таратылып беріледі. 5минут
Тақырыпқа байланысты сұрақтар қойылады.және мақал-мәтел
( бекіту сұрақтары) 10минут
Көрнекілік сөзжұмбағын шешу.( жаңа өткен тақырыптар бойынша)10минут
Логикалық сұрақтар . 7минут
Жаңа сабақты бекіту кезеңі
21 слайд
Сабақ барысы:
22 слайд
23 слайд
24 слайд
25 слайд
Бекіту кезеңі
Сабақты қорытындылау;
Білім алушыларды бағалау;
26 слайд
Дәрісті толықтыру.
Көрнекілік әдістері туралы оқып,талдап келу.
Үйге тапсырма беру кезеңі
27 слайд
Ізденген жетер – мұратқа
28 слайд
Сабаққа қатысқан
білімгерлерге
рахмет!
29 слайд
Орындаған:
Дәуідова Гүлнұр
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 664 871 материал в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Дауыдова Гульнур Салимовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
72/180 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
5 ч.