Пәні:
Физика
Ұзақ
мерзімді жоспардың бөлімі: 5 тарау
|
Мектеп:
А.Макаренко атындағы жом
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты жөні:Б.Джанысбаева
|
Сынып:
7
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Тартылыс құбылысы
және ауырлық күші. Салмақ
|
Осы
сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)
|
7.2.2.10 – масса,
салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар істей алады: масса,
салмақ, және ауырлық күші ұғымдарын сипаттайды.
Көптеген оқушылар
істей алады: массаны, салмақты және ауырлық күшін ажырата алады.
Кейбір оқушылар істей алады: масса,
салмақ, ауырлық күші ұғымдарына мысалдар келтіре алады.
|
Бағалау критериі
|
1.Масса, салмақ және ауырлық күшінің физикалық мағынасын біледі
2. Физикалық шамалардың бір-бірінен ерекшелігін ажырата алады
3. Тартылыс құбылысы, ауырлық күшіне, дененің салмағына,
массаның формуласына сәйкес есептер шығара алады
4. Ауырлық күші, дененің салмағы мен массасын дәйекті
мысалдармен түсіндіре алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Тартылыс құбылысына,
ауырлық күшіне, дененің салмағына ,
массаға мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай алады.
Масса, күш, ауырлық
күші, дененің салмағы т.б.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім
алу құндылықтарына баулу топтық жұмыс, сапалық және эксперименттік
тапсырмалар арқылы іске асырылады.
|
Пән аралық байланыс
|
Математика пәні:
пропорция, бір белгісізі бар теңдеуді шешу, көбейту, бөлу амалдары.
Информатика:Power
Point бағдарламасында слайд, аннимациялық видео ролик
|
АКТ-ны
қолдану дағдылары
|
Слайд арқылы АКТ
қолдану дағдысы
|
Қосымша білім
|
Денелердің өзара
әрекеттесуі, күш, деформация, деформацияның түрлері, дененің массасы, тең
әрекетті күшті біледі.
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері
|
уақыты
|
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
|
|
Мұғалім
|
оқушы
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
«Жеміс суреттері»
|
5 мин
|
Оқушыларды шаттық шеңберіне орналастырып, жеміс суреттері
бойынша топқа бөледі.
|
Оқушылар шаттық шеңберін құрып, түрлі жеміс суреттерін таңдап
алу арқылы топқа бөлінеді
|
Жеміс суреттері
|
Сабақтың ортасы
«Көремін есте сақтаймын»
(ой қозғау)
«Кітап-оқып көрейік»
(Оқылым )
«Есептеп көрейік»
Қолдану
|
25мин
|
Мұғалім әр топтан бір-бір оқушыдан шақырып қолдарына алма, доп,
шар, сызғыш, бор,резеңке, қауырсын, металл кесегін береді және оларды жоғары
лақтырып неліктен жерге түсетінін сұрайды.
Оқушыларға көз алдарындағы көріністің себеп-салдарын 7.2.2.10.
Тартылыс құбылысы. Ауырлық күші. Дененің салмағы- тақырыптары бойынша
анықтаманы, мысалдарды , формулаларды табуға сілтеме жасайды.
Негізгі формуланы береді және есептер шығаруға сілтеме жасайды.
|
Барлық оқушылар себептерін айтады. Олар мынандай тұжырым жасау
мүмкін: заттар ауыр, көзге көрінбейтін күш тартады, бәріміз білеміз жерге
түсетінін т.б.
Оқушылар оқулықтан тақырыпты тауып, оның мысалдарымен, негізгі
анықтамаларымен, формулаларымен оқу арқылы танысады. Топ ішінде талдайды.
1. Есептің берілгенін мұқият оқиды.
2. Есептің шартын құрайды.
3.Есепті есептейді.
4. Жауабын жазады.
|
Алма, доп, шар, сызғыш, бор, қауырсын, металл кесегі т.б.
7 сынып оқулығы
|
Сабақтың аяғы
«Ақпаратты сүзу»
Талдау
«Бағалау»
|
10мин
|
Мұғалім оқушыларға бүгінгі сабақтан жинаған білімдерін
тиянақтылау үшін «ақпаратты сүзу» әдісі бойынша негізгі тірек сөздерді тауып
сабақтағы қажетті білімді сүзгіден өткізіп, ал маңызы жоқ білімді сүзгі
үстінде қалдыруына сілтеме жасайды.
Мұғалім оқушыларға сабақтың басында бағалау парағын таратып
береді, оқушылар бірін-бірі бағалау бойынша бағалауға сілтеме жасайды, дұрыс
бағалау жүргізу үшін бағалау критерйін негізгі алуға , яғни, «Тартылыс
құбылысын түсінеді және практикалық мысалдар келтіре алады, формуласын
ажырата біледі, оны есептерді шығаруда қолдана алады» бойынша бағалауға
сілтеме жасайды
|
Оқушылар өз топтарында бүгінгі сабақта алған білімдерін өзара
талдап, постерге негізгі тірек сөздер тартылыс күші, ауырлық күші, салмақ деп
жазып, қажетті ақпаратты сүзгіден өткізеді және топ болып қорғайды.
Оқушылар «Тартылыс құбылысын түсінеді және практикалық мысалдар
келтіре алады, формуласын ажырата біледі, оны есептерді шығаруда қолдана
алады» деген бағалау критериін негізге ала отырып бірін-бірі бағалайды.
Бағалауды талдап түсіндіріп береді
|
Постер
|
Үй тапсырмасы
«Өз ойым –өз еңбегім» әдісі
|
2 мин
|
7.2.2.10 Тартылыс
құбылысы және ауырлық күші. Салмақ. Бойынша пысықтау жасаймыз және осы
тақырып бойынша сөз жұмбақ құраймыз. Әр оқушы тек бір ғана тірек сөзді алады.
|
Оқушылар үй
тапсырмасын мұқияттап жазып алады. Сөзжұмбаққа сілтеме алады.
|
күнделік
|
Кері байланыс
|
3 мин
|
Оқушыларға шынайы жазуыңды өтінемін:
1.Бүгінгі сабақты үйренгеніңнің ішінен
ұнағаны?
2. Бүгінгі сабақта нені өзгерткің
келеді?
3.Сен үшін ең құнды білім?
4.Қандай ұсыныс айтар едің?
|
Оқушылар осы
сұрақтарға сабақ бойынша жауап береді.
|
Бос таза дәптер
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді
жоспарға енгізіп отырсыз?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме?
Егер жетпесе неге?
Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары
сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?
|
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның
негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу
туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|