Инфоурок География КонспектыРазработка факультативного курса по "Краеведению"

Разработка факультативного курса по "Краеведению"

Скачать материал

27-сынып

 Өлкетану    09.09.16

 

 Тақырыбы

Кіріспе

 

Мақсаты:

 

Білімділік«Өлкетану»факультатив курсы туралы түсінік қалыптастыру.

Дамыту: географиядан алған білімдерін пысықтап,бекіту

Тәрбиелік: туған жер табиғатына қызығушылықтарын туғызу.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

«Өлкетану»факультатив курсы туралымеңгерген тұлға

 

Түйінді идея

білім  көздері,

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Өлкетану пәні не үшіін керек?                                         Біздің өлкеміз қалай аталады?

Өлкеміздің қандай ерекшеліктері бар?

 Ойларын айтады.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

«Өлкетану»  пәнінені оқытады, курстың мақсаттары мен міндеттері, білім  көздері, аумақтың географиялық орны және көлемі (өлкенің, ауылдың, қаланың), елді мекендердің (әкімшілік, экономикалық, ғылыми, туристік, рекреациялық, мәдени, мәдени-тарихи, рухани орталықтар) маңызы және ерекшеліктері;

7 - сыныпта өлкетану факультативтік курс ретінде аптасына 1 сағат, жылына 34 сағат оқытылады.

 

Сұрақтарға жауап береді.

Табиғатты сипаттайды.

 

 

 

 

 

Ойтолға

ныс

Өлкенің географиялық орнын сипаттатады.

Өз білгендері бойынша сипаттайды.

Үйге тапсырма

Өз өлкесі туралы білетіндерін жинақтап жазады.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

Берілген бағаларын талдайды.

Рефлексия

Курс туралы ойларын айтқызады.

Курс туралы ойларын айтады.

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    16.09.16

 

 Тақырыбы

Туризм негіздерімен танысу  карталармен жұмыс істеу

 

Мақсаты:

 

БілімділікТуризм негіздерітуралы түсінік қалыптастыру.

Дамыту: карталармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;

Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

План,карта

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Туризм негіздеріментанысқан тұлға

 

Түйінді идея

План,карта, маршрут,шартты белгі

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Карта деген не?   Карта не үшін керек? 

 Картаның қандай түрлерін білесіңдер?

План деген не?

 Карта мен планның айырмашылығы неде?

 

Меңгергенде рін   баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өлкетануда қолданылатын карталардың түрлері,бағдарлау (бағытты анықтау) негіздері, компас,жергілікті жерде және картада азимутты анықтау, полярлық және маршруттық түсіру тәсілдерімен жергілікті жердің планын жасау технологиялары, шартты белгілерді пысықтатады.

Туризм деген не?

Туризмнің қандай түрлерін білесіңдер?

Адамдар неге туризммен айналысады?

Туристерге қандай құралдар керек?

Туристер қандай көліктерді пайдаланады?

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

Ойтолға

ныс

Тез жауап бер:

Азимут –

Полярлық түсіру –

Маршруттық түсіру-

Тез жауап береді.

 

Үйге тапсырма

Саяхатқа арналған сызба даярлау

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    23.09.16

 

 Тақырыбы

Туризм негіздерімен танысу  карталармен жұмыс істеу

 

Мақсаты:

 

БілімділікТуризм негіздерітуралы түсінік қалыптастыру.

Дамыту: карталармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;

Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

План,карта

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Туризм негіздеріментанысқан тұлға

 

Түйінді идея

План,карта, маршрут,шартты белгі

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Алдарыңдағы карталардың топтарын анықтаңдар.

Шартты белгілерді еске түсіреді.

Карталарды топқа бөліп орналастырады

Мағынаны таныту

 

 

 

 

 

 

 

Бағдарлау деген не? Бағытты анықтау негіздерін атаңдар, компас не үшін керек?

Жергілікті жерде және картада азимутты қалай анықтауға болады?

 Полярлық және маршруттық түсіру тәсілдері не үшін керек?

туристіктехника негіздері (шатырды орнату, заттарды салу,

Арқанды (жіпті) байлаудың қандай әдістерін білесіңдер?,

Өткелдерден өту кезінде қандай тәсілдер пайдаланылады?

Алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін атаңдар.

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

Ойтолға

ныс

«Экскурсия кезіндегі қауіпсіздік  ережелері сақтамау салдары»

 

Ойларын айтады.

Үйге тапсырма

Арқанды әртүрлі байлауға жаттығу.

 

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    30.09.16

 

 Тақырыбы

Өлке аумағының жер бедері

 

Мақсаты:

 

БілімділікӨлке аумағының жер бедерітуралы түсінік қалыптастыру.

Дамыту: картадан жер бедерін анықтау дағдыларын дамыту;

Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

План,карта

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлке аумағының жер бедерімен танысқан тұлға

 

Түйінді идея

Итшоқы,Шатыртас,Қарлығаш, Шайтансай

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Жер бедері деген не? Жер бедері қай картада беріледі? Жер бедерін картадан қалай ажыратады?

Біздің  өлкеде қандай жер бедерлері бар?

Сұрақтарға жауап береді

Мағынаны таныту

 

 

 

 

 

 

 

 

Жер бедері

 

                       Тау                                      Жазық

Жетісу Алатауы                                                    Тегіс

Итшоқы,Шатыртас,                                  

Қарлығаш

 

 

 

Кластер құрады

 

 

 

Ойтолға

ныс

«Менің өлкем» тақырыбында эссе жазады.

эссе жазады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    30.09.16

 

 Тақырыбы

Өлке аумағының жер бедері

 

Мақсаты:

 

БілімділікӨлке аумағының жер бедерітуралы түсініктерін тереңдету;

Дамыту: картадан жер бедерін анықтау дағдыларын дамыту;

Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

План,карта

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлке аумағының жер бедерімен танысқан тұлға

 

Түйінді идея

Тау,жота,бел,таулы өлке,

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Өлкемізде қандай жер бедері бар?

Жер бедері биіктіктері бойынша қалай бөлінеді?

Сұрақтарға жауап береді.

 

Мағынаны таныту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме мәтінін пайдаланып,Жетісу Алатауының биіктік белдеуін сызғызады.

Биіктік  белдеуін сызады,мұғалімнің үлгісімен салыстырады.

 

 

Ойтолға

ныс

Сызбаларын қорғайды.

Сызбаларын түсіндіреді.

Үйге тапсырма

Ермексаз,қағаз,желім алып келу

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Сабақта ұнағаны

Ойларын айтады.

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    07.10.16

 

 Тақырыбы

Жер  бедерінің әр түрлі формаларының бейнесін жасау

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Жер  бедерінің әр түрлі формаларының бейнесін жасау дағдысынқалыптастыру.

Дамыту:  жер бедері үлгісін нықтай білуге машықтандыру;

Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа,дәлдікке баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

Жер бедері үлгісі

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлке аумағының жер бедері бейнесін жасай білетін тұлға

 

Түйінді идея

Ойыс,шұңқыр,бел.

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Сызба бойынша биіктік белдеулерін ататады

Сызба бойын ша биіктік белдеулерін атайды.

Мағынаны таныту

 

Әртүрлі материалды пайдаланып,жер бедерінің үлгілерін жасау жолын түсіндіреді.

Түсіндірмені тыңдайды, сұрақтарын береді.

Ойтолға

ныс

Өздері қалаған жер бедерінің үлгісін жасайды.

Жұмысты орындайды.

Үйге тапсырма

Жұмысты аяқтау

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Қиналдым           Оңай болды

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    14.10.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің табиғи ресурстары

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Өлкенің табиғи ресурстары туралы білім қалыптастыру.

Дамыту: табиғи ресурстары туралы білімдерін тереңдету;

Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа,дәлдікке баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

кесте

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлке аумағының жер бедері бейнесін жасай білетін тұлға

 

Түйінді идея

Табиғат ресурсы,су ресурсы,жер ресурсы,биологиялық ресурс, климаттық,минералдық

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Табиғат ресурсы деген не?

Табиғат ресурсы қалай бөлінеді?

Сұрақтарға жауап береді

Мағынаны таныту

 

 

 

 

Табиғат ресурстары

 


су         жер     биологиялық  климаттық     минералдық

 

Мәтінді  оқытып,мазмұнын айтқызады.

Кластер құрады

 

Мәтінді  оқып, мазмұнын айтады.          

 

Ойтолға

ныс

Табиғат ресурстарының адам өміріндегі орны.

 

Ойларын айтады.

Үйге тапсырма

Бір табиғат ресурсына сипаттама жасау

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

Бағаларын талдайды

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    21.10.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің табиғи ресурстары

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Өлкенің табиғи ресурстары туралы білім қалыптастыру.

Дамыту: табиғи ресурстары туралы білімдерін тереңдету;

Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа,дәлдікке баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

кесте

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлке аумағының жер бедері бейнесін жасай білетін тұлға

 

Түйінді идея

Табиғат ресурсы,су ресурсы,жер ресурсы,биологиялық ресурс, климаттық,минералдық

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Табиғат ресурстары

 


су         жер     биологиялық  климаттық     минералдық

 

Әр ресурс түріне сипаттама бергізеді.

 

Меңгерулері бойынша баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

Тақырыпты төмендегі жоспар бойыша талдатады:

туған өлкенің табиғат ресурстарының тізімін құрастыру және олардың экономиканы дамытудағы рөлін анықтау, өлкенің пайдалы қазбаларымен және кен орындарының ашылу тарихымен танысу, рекреациялық ресурстарды саралау;

пайдалы қазбалардың кен орындарымен және оларды өндіру әдістерімен (тәсілдерімен) танысу, ресурс қорғау технологиялары, кен орнының, карьердің сызбасын жасау,

Тапсырманы орындайды.

 

Ойтолға

ныс

Пайдалы қазбалардың шартты белгілерінен географиялық диктант алу.

 

географиялық диктантты орындайды.

 

Үйге тапсырма

пайдалы қазбалардың, тау жыныстарының үлгілерін жинау;

 

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    28.10.16

 

 Тақырыбы

Жергілікті жердің ауа райы және климаты

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Жергілікті жердің ауа райы және климатытуралы білім қалыптастыру.

Дамытуауа райы және климаттуралы білімдерін тереңдету;

Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа,дәлдікке баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

кесте

 

Болжамдап отырған нәтиже:

ауа райы және климаты жайлы меңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Ауа райы элементтері,жауын-шашын,күн радиациясы,жел

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Ауа райы деген не? Ауа райы элементтерін атаңдар.

Климатдеген не?Климатэлементтерін атаңдар.

Меңгерулері бойынша баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

Тақырыпты төмендегі жоспар бойыша талдатады:

Климат қалыптастырушы факторларды анықтау, ауа райын бақылау әдістері (атмосфера қысымын, ауа температурасын, желдің күші мен бағытын, атмосфералық  жауын-шашын мөлшерін өлшеу (құралдармен жұмыс істеу), ауа райының бұл көрсеткіштерін график түрінде көрсету, жақын маңайдағы метеостансаның жұмыс істеу технологиясымен танысу (мүмкіндікке байланысты);

ауа райы өзгерістерінің жергілікті белгілері, ауа райын болжау (әдістерді презентациялау), төтенше жағдай сипатындағы ауа райы құбылыстары, адамның іс-әрекеті;

көпжылдық бақылаулар бойынша өлкенің жалпы климат жағдайларындағы және табиғатындағы өзгерістерге талдау жасау,  өзгерістердің негізгі себептерін анықтау (әр түрлі ақпарат көздерінің көмегімен, сонымен қатар байырғы тұрғындардың тәжірибесінен), өлкенің жел энергетикасы, ауа бассейінінің экологиясы;

 

Тапсырманы орындайды.

 

Ойтолға

ныс

Венн диаграммасын орындатады.

Ауа райы                 ұқсастығы                         Климат

 

Венн диаграммасын орындайды.

 

Үйге тапсырма

Климат құрушы факторларды пысықтау,жергілікті желдер атауларының шығу тарихын жинау.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    11.11.16

 

 Тақырыбы

Жергілікті жердің ауа райы және климаты

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Жергілікті жердің ауа райы және климатытуралы білім қалыптастыру.

Дамытуауа райы және климат туралы білімдерін тереңдету;

Тәрбиелік: ұйымшылдыққа,шапшаңдыққа,дәлдікке баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

кесте

 

Болжамдап отырған нәтиже:

ауа райы және климаты жайлы меңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Ауа райы элементтері,жауын-шашын,күн радиациясы,жел, метеостанция,экология

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Ауа райы деген не? Ауа райы элементтерін атаңдар.

Климатдеген не?Климатэлементтерін атаңдар.

Меңгерулері бойынша баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

Атмосфера қысымын, ауа температурасын, желдің күші мен бағытын, атмосфералық  жауын-шашын мөлшерін өлшеу, ауа райының бұл көрсеткіштерін график түрінде көрсету, жақын маңайдағы метеостансаның жұмыс істеу технологиясымен танысу (мүмкіндікке байланысты);

ауа райы өзгерістерінің жергілікті белгілері, ауа райын болжау (әдістерді презентациялау), төтенше жағдай сипатындағы ауа райы құбылыстары, адамның іс-әрекеті;

көпжылдық бақылаулар бойынша өлкенің жалпы климат жағдайларындағы және табиғатындағы өзгерістерге талдау жасау,  өзгерістердің негізгі себептерін анықтау (әр түрлі ақпарат көздерінің көмегімен, сонымен қатар байырғы тұрғындардың тәжірибесінен), өлкенің жел энергетикасы, ауа бассейінінің экологиясы;

 

Тапсырманы орындайды.

 

Ойтолға

ныс

Сәйкестендіруді орындатады.

Термометр                        желдің бағытын анықтайды

Гирометр                           ауаның температурасын өлшейді

Флюгер                            ауаның ылғалдылығын өлшейді

Сәйкестендіруді орындайды.

Үйге тапсырма

Ауа райы өзгерістерінің жергілікті белгілерін сұрап,біліп келеді.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесін бағалайды.

Бағаларын талдайды

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    18.11.16

 

 Тақырыбы

Ауа райы өзгерістерінің жергілікті белгілері

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Ауа  райы өзгерістерінің жергілікті белгілері туралы білім қалыптастыру.

Дамытуауа райы және климат туралы білімдерін тереңдету;

Тәрбиелік: ұқыптылыққа,шапшаңдыққа,дәлдікке баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

кесте

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Ауа  райы өзгерістерінің жергілікті белгілері жайлы меңгерген тұлға

 

Түйінді идея

 

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Ауа райын қалай алдын ала білеміз? Ауа райын қалай зерттейді?

Ауа райын зерттеу не үшін керек?

Меңгерулері бойынша баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

Тапсырманы орындайды.

 

Ойтолға

ныс

Ауа райы мен табиғаттың арасындағы байланысты  немен түсіндіруге болады?

Ойларын айтады.

Үйге тапсырма

Осы аптадағы ауа райын бақылау

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    25.11.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің сулары және оларды пайдалану

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Өлкенің сулары және оларды пайдалану туралы білім қалыптастыру.

Дамытужер бетіндегі сулар туралы білімдерін тереңдету;

Тәрбиелік: баяндау,зерттеу,бақылау дағдыларына баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

кесте

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің сулары және оларды пайдалану жайлы меңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Кескентерек,Көксай,Шошқалы,

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Жер бетіндегі су қабаты қалай аталады?

Су қайда болады?

Суды қайда пайдаланамыз?

Меңгерулері бойынша баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

Өлке аумағындағы су нысандарының жіктелуі,

жергілікті жердің гидрографиялық жүйесінің сызбасын жасау, атауларының пайда болу тарихын оқып білу,  су ресурстарын пайдалану, су энергетикасы, су экологиясы;

бір су нысанын зерттеу және сипаттау (өзенді, бұлақты);

өлкенің көлдерін зерттеу және сипаттау (немесе жақын маңайда орналасқан бір көлді);

 

 

 

Тапсырманы орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзендердің орнын картадан анықтайды.

Ойтолға

ныс

«Өлкедегі суды ластаушы көздер және олармен күрес» хабарлама жасау беріледі.

Хабарлама даярлайды.

Үйге тапсырма

Өлкедегі су атауларының шығу тарихын біліп келу

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    02.11.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің сулары және оларды пайдалану

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Өлкенің сулары және оларды пайдалану туралы білім қалыптастыру.

Дамытужер бетіндегі сулар туралы білімдерін тереңдету;

Тәрбиелік: баяндау,зерттеу,бақылау дағдыларына баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

кесте

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің сулары және оларды пайдалану жайлы меңгерген  тұлға

 

Түйінді идея

Кескентерек,Көксай,Шошқалы,

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Жер бетіндегі су қабаты қалай аталады?

Су қайда болады?

Суды қайда пайдаланамыз?

Меңгерулері бойынша баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

Біздің өлкеде қандай өзендер бар?

Кескентерек,Көксай,Шошқалы өзендері туралы деректерді картадан табады:

Өзеннің бастауы;

Өзеннің салалары:

Шаруашылыққа пайдаланылуы.

 

Тапсырманы орындайды.

Өзендердің орнын картадан анықтайды.

Ойтолға

ныс

«Өлкедегі суды ластаушы көздер және олармен күрес» хабарлама жасау беріледі.

Хабарлама даярлайды.

Үйге тапсырма

Өлкедегі су атауларының шығу тарихын біліп келу

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Кері байланыс

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    14.12.15

 

 Тақырыбы

Бір су нысанын зерттеу және сипаттау

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Бір  су нысанын зерттеу және сипаттау білімін қалыптастыру.

Дамытужер бетіндегі сулар туралы білімдерін тереңдету;

Тәрбиелік: баяндау,зерттеу,бақылау дағдыларына баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте,өзенді сипаттау үлгісі

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Бір  су нысанын зерттеу және сипаттауды меңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Кескентерек,Көксай,Шошқалы,

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Өлкемізде қандай өзендер бар? Олар қай алапқа жатады? Жер асты сулары қалай пайдаға асырылуда?

 

Меңгерулері бойынша баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

Өлкенің өзеніне сипаттама беру жоспары:

1.өзеннің аты;

2.өзеннің бастауы;

3.өзен жүйесі;

4.өзен суының шығыны;

5.өзеннің қоректенуі мен режимі;

6.өзенді шаруашылыққа қолдану;

7.өзеннің экологиясы.

 

Тапсырманы орындайды.

 

Ойтолға

ныс

Өлкенің сумен қамтамасыз етілуіне баға беріңдер.

Өлкенің сумен қамтамасыз етілуіне баға береді.

Үйге тапсырма

Су туралы өлең құрау

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    23.12.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің топырағы

 

Мақсаты:

 

Білімділік:Өлкенің топырағытуралы білім қалыптастыру.

Дамытужер бетіндегі топырақ туралы білімдерін тереңдету;

Тәрбиелік: баяндау,зерттеу,бақылау дағдыларына баулу

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте,топырақ үлгісі

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің топырағын меңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Топырақ құрамы,құрылымы,қарашірік,

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Өлкемізде қандай өзендер бар? Олар қай алапқа жатады? Жер асты сулары қалай пайдаға асырылуда?

 

Меңгерулері бойынша баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топырақ деген не?

Ол қалай пайда болады?

Топырақтың қандай түрлері бар?

 

Топырақтың механикалық құрамын анықтау әдісін түсіндіреді

 Сұрақтарға жауап береді.

 

Ойтолға

ныс

«Топырақ және тіршілік» эссе жазғызады

эссе жазады

Үйге тапсырма

Топырақ  үлгілерін әкелу

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    13.01.17

 

 Тақырыбы

Өлкенің және қаланың өсімдіктері

 

Мақсаты:

 

БілімділікӨлкенің және қаланың өсімдіктері туралы түсінік беру.

Дамыту: өсімдіктертуралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің  өсімдіктері туралымеңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Ағаш,бұта,шөптесін,дәрілік,мәдени,жемістер.

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Өсімдіктердің қандай бөліктері бар?

Өсімдіктер қандай ортада өседі?

Өсімдіктер өсу ұзақтығына қарай қалай бөлінеді?

Меңгергенде рін   баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

 

Шалғын деген не?

Онда қандай өсімдіктер өседі?

Орман деген не?

Орманда қандай ағаштар өседі?

Кестедегі өсімдіктерді талдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

 

Ойтолға

ныс

Суреттегі өсімдіктің бөлігін атайды.

Үйге тапсырма

Таңдауы бойынша бір өсімдіктің суретін салады.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    18.01.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің және қаланың өсімдіктері

 

Мақсаты:

 

БілімділікӨлкенің және қаланың өсімдіктері туралы түсініктерінкеңейту.

Дамыту: өсімдіктертуралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің  өсімдіктері туралымеңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Ұшқат, өгейшөп, бақбақ,арша,итмұрын.

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

 

Қызығушы лығын ояту

Өсімдіктердің өсіп-өнуіне не керек?

Жергілікті халық өсімдікті қалай пайдаланады?

Меңгергенде рін   баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өсімдіктер қалай бөлінеді?

Өсімдіктерден қандай пайда келеді?

Өсімдіктер

 


Ағаш                                        Бұта                  Шөптесіндер      

ақбақ КүреңотҚалақайӨгейшөпҚызғалдақ Сарғалдақ

Қайың ТерекШыршаИтмұрынҚарақат Ұшқат

Сұрақтарға жауап береді.

Табиғатты сипаттайды.

 

 

Кластер құрады

 

 

 

INSERT немесе түртіп алу стратегиясын қолданады.

Ойтолға

ныс

Суреттегі өсімдіктерді атайды.

Үйге тапсырма

Таңдауы бойынша бір өсімдікке аннотация жасайды.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

7-сынып

 Өлкетану    27.01.17

 

 Тақырыбы

Өлкеде  өсетін өсімдіктердің жекелеген түрлерін оқып-білу

 

Мақсаты:

 

БілімділікӨлкенің  өсімдіктері туралы түсініктерін  тереңдету.

Дамыту: өсімдіктертуралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің  өсімдіктері туралымеңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Дәрілік өсімдіктер,қорғауға алынған өсімдіктер

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

Сабаққа даярланады.

Қызығушы лығын ояту

Өсімдіктер қалай бөлінеді?

 

Өсімдіктер

 

 


Өсімдіктердің өсіп-өнуі үшін не қажет?

Адам өсіретін өсімдіктер тобы қалай аталады?

Меңгергенде рін   баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

 

 

 

Өсімдіктерден қандай пайда келеді?

Өсімдіктерді пайдалану туралы кластер құру тапсырады.

Төмендегі өсімдіктер туралы білетіндерін әңгімелетеді.

 

Сұрақтарға жауап береді.

 Кластер құрады

 

 

 

 

Ойтолға

ныс

Өсімдіктер туралы әңгімелету

Үйге тапсырма

Таңдауы бойынша бір өсімдікке аннотация жасайды.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

Ауызша бағаланады

Кері байланыс

Білемін    Білдім     Білгім келеді

үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    01.02.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің жануарлар дүниесі

 

Мақсаты:

 

БілімділікӨлкенің жануарлар дүниесі туралы түсініктерін  тереңдету.

Дамыту: жануарлар дүниесітуралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің  жануарлар дүниесі туралымеңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Жыртқыштар,құстар,насекомдар,үй жануарлары

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

Сабаққа даярланады.

Қызығушы лығын ояту

Білетіндері бойынша әр топқа мысал жазады.

жануарлар

 


жыртқыштар           құстар      насекомдар     үй жануарлары

Білетіндерін жазады,   баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

 

 

 

Жануарларды пайдалану туралы кластер құру тапсырады.

Жануарларды қалай қорғаймыз?

Төмендегі жануарлар туралы білетіндерін әңгімелетеді.

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді.

 Кластер құрады

 

 

 

.

Ойтолға

ныс

Маған ұнайтын жануар.Ол несімен ұнайды? Ол жануарды қалай күтіп бағады?Оны қалай пайдаланамыз?Оны қорғау жолға қойылған ба? Өзің жануарларды қорғауда не жасадың?

Жануарлар туралы эссе жазғызады.

Үйге тапсырма

Таңдауы бойынша бір жануарға аннотация жасайды.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    08.02.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің жануарлар дүниесі

 

Мақсаты:

 

БілімділікӨлкенің жекелеген түрлерін оқып-білу,жануарлар туралы білімдерін   тереңдету.

Дамыту: жануарлар дүниесітуралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің  жануарлар дүниесі туралымеңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Жыртқыштар,құстар,насекомдар,үй жануарлары

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

Сабаққа даярланады.

Қызығушы лығын ояту

Біздің аймақта үй жануарларының қандай түрлері бар?

Оларды қандай бағытта өсіреді?

 

Білетіндерін жазады,   баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

 

 

 

 

Жануарларды пайдалану туралы кластер құру тапсырады.

Жануарларды қалай қорғаймыз?

Төмендегі жануарлар туралы білетіндерін әңгімелетеді.

Оларды қалай топтастырамыз?

Аймақта қойдың қандай түрлері өсіріледі?

Ірі қараның ше?

 

Сұрақтарға жауап береді.

 Кластер құрады

 

 

 

.

Ойтолға

ныс

Қазақтың  ұлттық аңшылық өнері – саяткерлік туралы білетіндерін әңгімелетеді.

 

саяткерлік туралы әңгімелетеді.

Үйге тапсырма

Таңдауы бойынша бір үй жануарына аннотация жасатады.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    15.02.16

 

 Тақырыбы

Орман шаруашылығының жұмысшыларымен кездесу

 

Мақсаты:

 

БілімділікОрман шаруашылығы туралы білімдерін   тереңдету.

Дамыту: ормантуралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Орман  шаруашылығының жұмысшылары еңбегітуралымеңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Көгалдандыру,көшет даярлау,қосымша қоректендіру.

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

Сабаққа даярланады.

Қызығушы лығын ояту

Бізде орман бар ма?

Оны кімдер қарайды?

Орманда қандай ағаштар өседі?

Бізде орманшылар бар ма?

Олар қандай шаруа жасайды?

Білетіндерін   баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

Шақырылған орманшылырмен таныстырып,сабақ тақырыбы ортаға салынды. Орманшыларға өз жұмыстары жайлы әңгімелетеді.

Орман  туралы кластер құрғызады.

                                  Орман

Ағаш,жеміс,құрылыс материалы,демалыс орны,таза ауа, терісі бағалы аңдар,рухани байлық,жаңа ой.

Сұрақтарға жауап береді.

 Кластер құрады

 

Ойтолға

ныс

Бес жолды өлең құрау тапсырылды.

Кім?                        Ана

Қандай?                  Мейірімді,ақылды

Не істеді?                Бағады,тәрбиелейді,өсіреді.

Түйін                       Ағайын – алтау,ана – біреу.

Синоним                  Адам

 

Бес жолды өлең құрайды.

Тақырыбын өздері таң дайды, «орман», «орманшы»

Үйге тапсырма

Орман туралы сурет салу.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    22.02.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің және қаланың ерекше қорғалатын аумақтары және табиғатты қорғау

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Өлкенің және қаланың ерекше қорғалатын аумақтары және табиғатты қорғау туралы білім қалыптастыру .

Дамыту: Өлкенің және қаланың ерекше қорғалатын аумақтары және табиғатын қорғаутуралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің және қаланың ерекше қорғалатын аумақтары және табиғатты қорғау туралымеңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Алтынемел ұлттық саябағы.

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

Сабаққа даярланады.

Қызығушы лығын ояту

Табиғатты қорғау дегенді қалай түсінесіңдер?

Табиғатты неден және қалай қорғау керек?

Бізде табиғатты қорғау үшін қандай шаралар жүргізілуде?

Алтынемел ұлттық саябағы туралы не білесіңдер?

Білетіндерін   баяндайды.

Мағынаны таныту

 

 

 

Туған өлкенің қорғауды талап ететін өсімдіктері мен жануарларын анықтау және тізімін құрастыру, олар жайлы фотоальбомдар, бейне слайдтар, бейнефильмдер жасау (жұмысты презентациялау);туған өлкенің және оған жақын аумақтардың «Қызылкітаптық», эндемикалық өсімдіктері мен жануарлары;

Фотоальбом  арқылыАлтынемел ұлттық саябағы туралы деректермен танысу.

Алтынемел ұлттық саябағы 1996 жылы Алматы облы сының Кербұлақ ,Панфилов аудандары жерінде орналасқан. Ауданы 161,1 мың га. Алтынемел тауын қамтиды. Мұнда аңның 6 түрі (таутеке,қарақұйрық, құлан, қызыл қасқыр т.б.),сонымен бірге құстың 30,өсімдіктің 1800 түрі қорғауға алынған.

Сұрақтарға жауап береді.

 

Ойтолға

ныс

«Табиғатты  қорғаудың маңыздылығы» тақырыбында эссе жазғызады.

эссе жазады.

Үйге тапсырма

Қорықтың бір  жануарына хабарлама даярлайды.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    29.02.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің  ерекше қорғалатын аумақтары және табиғатты қорғау

 

Мақсаты:

 

Білімділік: Өлкенің ерекше қорғалатын өсімдіктері мен жануарлары туралы білім қалыптастыру .

Дамыту: Өлкенің ерекше қорғалатын аумақтары және табиғатын қорғаутуралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің ерекше қорғалатын өсімдіктері мен жануарларын меңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Тау шымылдығы,рауғаш,қызғалдақ,сарғалдақ,арқар,елік,таутеке.

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

Сабаққа даярланады.

Қызығушы лығын ояту

Табиғатты қорғау не үшін керек ?

Табиғатты неден және қалай қорғау керек?

Бізде табиғатты қорғау үшін қандай шаралар жүргізілуде?

Алтынемел ұлттық саябағы туралы не білдік?

Алтынемел ұлттық саябағы 1996 жылы Алматы облысының Кербұлақ,Панфилов аудандары жерінде орналасқан. Ауданы 161,1 мың га. Алтынемел тауын қамтиды. Мұнда аңның 6 түрі (таутеке,қарақұйрық, құлан, қызыл қасқыр т.б.),сонымен бірге құстың 30,өсімдіктің 1800 түрі қорғауға алынған.

Меңгергендерін баяндайды

Мағынаны таныту

 

 

 

Біздің өлкеде өсетін өсімдіктер қалай пайдаланылады?

Біздің өлкеде қандай дәрілік өсімдіктер өседі?

Шабындық дайындағанда өсімдіктерге қандай зиян келеді?

Дәрілік өсімдіктерді дайындау кезінде қандай ережені сақтауымыз керек?

 

 

Сұрақтарға жауап береді.

Ойтолға

ныс

Түймедағы бұта  

Терек                                                  мәдени өсімдік

Таңқурай                                             дәрілік өсімдік

Беде                                                    ағаш              

Итмұрын                                             шөптесін  өсімдік

 

Сәйкестендіреді

Үйге тапсырма

Аталған өсімдіктер туралы деректер жинатады.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келедіүлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    07.03.16

 

 Тақырыбы

Туған  өлкенің және оған жақын аумақтардың «Қызыл кітаптық», эндемикалық өсімдіктері мен жануарлары

 

Мақсаты:

 

Білімділік:Туған  өлкенің және оған жақын аумақтардың «Қызыл кітаптық», эндемикалық өсімдіктері мен жануарлары туралы білім қалыптастыру .

Дамыту: Өлкенің ерекше қорғалатын аумақтары және табиғатын қорғаутуралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкенің ерекше қорғалатын өсімдіктері мен жануарларын меңгерген тұлға

 

Түйінді идея

«Қызыл кітап», эндемик .

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

Сабаққа даярланады.

Қызығушы лығын ояту

Табиғатты қорғау не үшін керек ?

Табиғатты неден және қалай қорғау керек?

Бізде табиғатты қорғау үшін қандай шаралар жүргізілуде?

Біздің өлкеде өсетін өсімдіктер қалай пайдаланылады?

Біздің өлкеде қандай дәрілік өсімдіктер өседі?

Шабындық дайындағанда өсімдіктерге қандай зиян келеді?

Дәрілік өсімдіктерді дайындау кезінде қандай ережені сақтауымыз керек?

 

Меңгергендерін баяндайды

Мағынаны таныту

 

 

 

Оқушылардың бұрынғы алған білім пысықтау

Миға шабуыл

«Қызыл кітап» деген не?

Ол не үшін керек?

Біздің өлкеде «Қызыл кітап» енген қандай өсімдіктер мен жануарлар бар?

Эндемик сөзінің мағынасын ашады.

 

 Сұрақтарға жауап береді.

Ойтолға

ныс

«Қызыл кітаптың маңызы» ойларын айтқызады.

 

ойларын айтады.

 

Үйге тапсырма

Аталған өсімдіктер туралы деректер жинатады.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді                                         үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану   14 .03.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің, қаланың шаруашылығы

 

Мақсаты:

 

Білімділік:Туған  өлкенің шаруашылығы туралы білім қалыптастыру .

Дамыту: оқушылардың өнеркәсіп  туралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкеніңшаруашылығын меңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Жеке шаруа қожалығы,

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

Сабаққа даярланады.

Қызығушы лығын ояту

Өнеркәсіп деген не?

Ауылда қандай шаруашылықтар болады?

Ауыл шаруашылығында қандай мамандар жұмыс істейді?

Сұрақтарға жауап береді

Мағынаны таныту

 

 

 

Миға шабуыл

Ауылда астықтың қандай түрлері өсіріледі?

Ауыл адамдары астықты қайда пайдаланады?

Астықтың қандай сорттарын өсіреміз?

Астық өсіруде қандай қиыншылықтар кездеседі?

Ауылда өсірілетін малдардың ерекшелігі неде?

Сиырдың қандай тұқымдарын білесіңдер?

Малдардың жаңа тұқымдарын не үшін шығарады?

 

                                      Тамақ өнімдері

 

 


Мал азығы                     Бидай         крахмал, спирт      

 


дәрумендер

                сабан,төсеніш,қағаз        тыңайтқыш

 

 

 

білетіндерін баяндайды

 

 

 

 

 

 

 

 

Бидай кластерін құрады.

Ойтолға

ныс

Өскенде ауылда қандай шаруашылықты дамытқың келеді?

Жастар ауылдан кетпес үшін не керек?

 

ойларын айтады.

 

Үйге тапсырма

Астық пен малдың тұқымдарын біліп келеді.

 

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді                                         үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану    04.04.16

 

 Тақырыбы

Өлкенің, қаланың шаруашылығы

 

Мақсаты:

 

Білімділік:Туған  өлкенің шаруашылығы туралы білімдерін тереңдету.

Дамыту: оқушылардың ауылшаруашылығы  туралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік: оқушыларға кәсіпктік бағдар беру

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте ,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өлкеніңшаруашылығын меңгерген тұлға

 

Түйінді идея

Жеке шаруа қожалығы,

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

Сабаққа даярланады.

Қызығушы лығын ояту

Ауылда қандай шаруашылықтар болады?

Неге басқа шаруашылық дамымаған?

Ауыл шаруашылығында қандай мамандар жұмыс істейді?

Сұрақтарға жауап береді

Мағынаны таныту

 

 

 

Миға шабуыл

Ауыл шаруашылығын дамыту үшін не қажет?

Ауыл шаруашылығында қандай техника пайдаланылады?

Қазақстан елінде қай қалаларда ауылшаруашылық машиналары шығарылады?

Ауыл шаруашылығына табиғаттан қандай қиыншылықтар келеді?

Ауыл шаруашылығының салалары -1- топ,

Ауыл шаруашылығына табиғат зияны – 2 - топ кластер құру тапсырады.

білетіндерін баяндайды

 

 

 

берілген тақырыптарға класттер құрады.

 

Ойтолға

ныс

«Егер мен ауылшаруашылығы министрі болсам ...»

Ойларын айтқызады.

ойларын айтады.

 

Үйге тапсырма

«2030- ауылшаруашылығы» шығарма жазады.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді                                         үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып

 Өлкетану   .04.16

 

 Тақырыбы

Өнеркәсіп  және ауылшаруашылығы кәсіпорындарының жұмысымен танысу

 

Мақсаты:

 

Білімділік:Оқушыларды өнеркәсіп  және ауылшаруашылығы кәсіпорындарының жұмысымен таныстыру.

Дамыту: оқушылардың ауылшаруашылығы  туралы білімдерін дамыту.

Тәрбиелік:оқушылардың еңбекке деген қызығушылығын ояту,оларға кәсіпктік бағдар беру

 

Сабақ  көрнекілігі

Кесте,суреттер

 

Болжамдап отырған нәтиже:

Өнеркәсіп  және ауылшаруашылығы кәсіпорындарының жұмысымен танысқан тұлға

 

Түйінді идея

Кәсіпорын жұмысы,ферма жұмысы

 

Орындалатын іс-әрекеттер

 

Кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйым

дастыру

Сабаққа қажетті құралдарды атайды.

Сабаққа даярланады.

Қызығушы лығын ояту

Ауылда қандай шаруашылықтар болады?

Неге басқа шаруашылық дамымаған?

Ауыл шаруашылығында қандай мамандар жұмыс істейді?

Сұрақтарға жауап береді

Мағынаны таныту

Миға шабуыл

Өнеркәсіп деген не?

Біздің ауылда қандай өнеркәсіп орны бар?

 

Ауылшаруашылығы жұмыстарын көру үшін саяхатқа шығатынын хабарлайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Ойтолға

ныс

Не ұнады?

Не ерекше болды?

ойларын айтады.

 

Үйге тапсырма

Саяхат бойынша шығарма жазады,сурет салады.

Күнделікке жазып алады.

Бағалау

Білімдерін жинақтап талдау нәтижесінде бағалайды.

 

Рефлексия

Білемін    Білдім     Білгім келеді                                         үлгісі бойынша орындалады.

Стикерге жазады

 

Тексерген                                   Б.Омарова

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка факультативного курса по "Краеведению""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Экономист по планированию

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
