Конспект
урока по английскому языку в 7 классе
УМК “Spotlight”
Модуль 7с.
Тема: “In
the charts!’’
Цели урока:
обучающие —
освоить во всех видах деятельности лексические единицы по теме “Music”(“In the Charts”);
-освоить
образование прилагательных с помощью суффиксов –ful,
-less;
-развивать
умения. составляющие лингвистическую компетенцию: сопоставление языковых
явлений в английском и родном языках;
-
развивать компенсаторную и социокультурную компетенции.
развивающие —
развивать умение работать в паре, в коллективе;
-развивать
навыки работы с информацией, в том числе с использованием ИКТ;
-
развивать умения смыслового чтения: умения прогнозировать содержание текста,
выделять основную мысль, главные факты;
-развивать
познавательные интересы рамками
урока.
воспитательные —
способствовать развитию сотрудничества и взаимопомощи при работе в паре, в
коллективе;
- способствовать
осознанию возможностей самореализации средствами иностранного языка
;
- воспитывать
уважительное, толерантное отношение к другой культуре, более глубокое осознание
своей родной культуры, осознание значения музыки в жизни человека.
Задачи:
работать
над
- освоением тематической лексики по
теме, -развитием
языковой
догадки,
- развитием навыков просмотрового и поискового
чтения, -
освоением способов
словообразования,
- развитием навыков монологической речи.
Ход урока:
1.
Организационный момент (звучит легкая
музыка)
Good morning! Sit down, please. I am very glad to see
you and hope that you are ready for the lesson. What do you think about the
theme of the lesson? We would like to say about the music, its beauty, its
place and role in people’s life. (слайд1)
2. Введение в тему урока. Before you start……
-Let’s
start our work.
It’s
the plan of our lesson. (слайд
2)
I think you are ready for our lesson and have a good
mood. It`s
impossible to live without it, it follows us everywhere.
1) We are
going to begin with the quotation “It is the universal
language of mankind »
H. Longfellow
-What
do you think it means? Translate the quotation.
-What
do you think the lesson will be about?
Do you play any musical instrument?
What is your favourite musical instrument?
Do you collect records or compact discs?
What’s the difference between a composer and a musician?
When do you listen to music - in high spirits or in low spirits?
Does music help you to raise your spirits? Thank you for your answers
Today
we’ll learn new words on this topic, work with the text about a famous singer
and learn a new grammar material.
2)
Работа с
лексикой. Revise the words which you know -Please,
let’s revise the words which you know on this topic
(
Называю слово из раздела 7 а-в, учащиеся друг за другом называют слово,
началом на последнюю букву attractive)
3) Quiz
1. Sounds are represented by means of special type of signs called …
Answer: notes
2. Who possesses the words "I Am the King of a Violin, and a Guitar — My
Queen"?
Answer: Niccolo Paganini
3. How I. A. Krylov's fable in which four "musicians" played,
inharmoniously is called?
Answer: "Quartet"
4. How the music band from three performers is called?
Answer: trio
5. What is accompaniment?
Answer: music of a melody of a voice, melody of the tool work
6. What tool Klara has stolen from Karl in the known tongue twister?
Answer: clarinet
7. Whom do we call the king of a waltz?
Answer: : Иоганна Штрауса
3. Фонетическая зарядка Лексика Новая Модуль 7с
4. Речевая зарядка
Where can we hear music?
l in
the streets and at home
l over
the radio and on TV
l in
the shops and in the parks
l in
the forests and fields
l in
the rivers and seas
What do people do with the music?”
l People all over
the world are fond of music.
l They can listen
to music,
l They can dance
to music,
l They learn how
to play musical instruments.
5 Активизация ранее изученной лексики.
A.
-Look at the task
(ex.1,
p.70).
There
are different genres of music. Do you know them?
Now, listen to the
recording and complete the matching exercise.
Let’s check the answers.
Was it difficult to identify genres of music?
B. Ex.2, p.70.
a) Underline the words/
phrases that refer only to
music.
(Работа
в
парах)
b) Say which of the
musical instruments from the Word List for the Topic are:
a) key (клавишные);
c) wind (духовые);
b) string (струнные);
d) percussion (ударные).
c) Worksheets (работа
в
группах)
British Council
C.
Speaking
1) Use the words to make
sentences about your tastes in music.
My favourite album is…
…is the album by…
He /She is well-known in…
The most famous song from the album is…
2)
Контроль Домашнего задания // подготовленных сообщений о предпочтениях в
музыке.
Диалоги
по теме: Предпочтения в музыке
(Дифференцированное
домашнее задание)
6.
Reading
Работа с текстом ex.3,
p.70.
1)
Predicting
content.
Look at the text. Is it a CD cover? a review of a CD? the lyrics to a
song? (It’s a review of a CD.)
2)
Reading for specific information. Read the text and complete the factfile.
Ответы: 1.
Avril Lavigne. 2. Rock. 3. Complicated. 4.4 months. 5. Top 5.
7. Физкультминутка Видео Avril Lavigne
Let’s have a rest and listen to one of Avril Lavigne songs.
3)
Reading for specific information. Ex.4,p.70.
Find
in the text what adjectives the critic uses to describe:
the
singer, the singer’s voice, the singer’s music, the lyrics, the song, the
album.
(Работа
выполняется за компьютером) Работа с лексикой. Файл
Ответы: the singer –young, well
–known, talented, bright
the singer’s voice-great
the singer’s music – powerful
the lyrics-exciting
the song –famous, genuine
the album –fantastic, new, catchy
4)
Worksheets
Составляем предложения, заполняем пропуски в тексте (
Слайд 10)
8. Word formation Ex.5,p.70
Forming
adjectives from nouns. Suffixes -ful, -less.
1)
Study
the table. Find the difference in meaning between the adjectives with different
suffixes. Complete the tasks on your Worksheets.
Ответы: successful, careful,
careless, thoughtful, thoughtless, speechless, beautiful
Translate the sentences:
1. My
father runs a successful business.
2. Tom
is careful with his work. He rarely makes mistakes.
3. My
sister is very careless. She’s always breaking things.
4. John
was speechless when he heard the news.
(Тест на словообразование. Работа за копьютером)
9. Итог урока. Make a cluster. Music
(записывают свои высказывания о роли музыки, читают вслух)
a) Can you think of a day without music?
b) What styles of music do you know?
c) What is your favourite style?
d) What is your favourite group or singer?
e) Who is your favourite composer? f) So, what is music?
10.
Домашнее задание
. Think of your favorite CD. Complete a factfile.
Writing
a CD review. Видео
НЮША
Artist
|
|
Genre
|
|
Best
single
|
|
On
the chart for
|
|
On
the chart for
|
|
11.
Итог урока.
Рефлексия.
Ссылка (Работа за компьютером)
Remember
ten words from our lesson. Write them down. Make your sentences with them.
Выбрать
предложения,
относящиеся
к
тебе
вместе
со смайликом и записать на Worksheet
(Распечатать
слайд с рефлексией)
Music can be called a universal language. In music there are no
barriers that there are with spoken languages.
WORD
LIST FOR THE TOPIC
Types of Music
blues [blu:z] – блюз
(негритянские джазовые
мелодии)
classical music– классическая
музыка
disco [diskәU] music– танцевальная
музыка
folk [fәUk] music– народная
музыка
funk [fΛŋk]
heavy metal – тяжелый
рок
jazz– джаз
opera [ɔprә]
– опера
pop music– эстрадная
музыка
rap [ræp] – рэп
(музыка в стиле речитатива)
rock [rɔk]
– рок
Musical
Instruments
accordion [әkɔ:djәn] – аккордеон; баян
drum [drΛm] – барабан
dulcimer [dΛlsimә] – цимбалы
guitar [gita:]
– гитара
harp [ha:p] – арфа
organ [ɔ:
gәn]
– орган
piano [pjænәU] – пианино;
рояль
saxophone [sæksә
fәUn]
– саксофон
trumpet [trΛmpit] – труба
violin [vaiәlin]
– скрипка
Verbs and Word
Combinations
admire [әdmaiә]
– восхищаться, восторгаться
be fond of–
любить (что-либо)
be indifferent to– быть
равнодушным
к
be keen on– очень
любить
enjoy [indʒɔi]
– любить, получать удовольствие, наслаждаться
listen to music–
слушать музыку
play (the) piano
(violin) etc.– играть на пианино (скрипке) и т.д.
prefer [prifз:]
– предпочитать