Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыРазработка урока по английскому языку на тему "Общественный труд" (6 класс)

Разработка урока по английскому языку на тему "Общественный труд" (6 класс)

Скачать материал

Открытый урок в 6 «Б» и 6 «А» классах (количество учащихся – 12)

Дата: 06.12.16

Тема: “Helping. Community Work”.

Учебник:  NEW CHALLENGES 1 Module 7 Lesson 21

Цели урока : обобщить знания учащихся по теме «Общественный труд»

1.Развивающий аспект – закрепление способности учащихся к осуществлению продуктивных речевых действий, к логическому изложению.

2.Учебный аспект – проверка уровня сформированности навыков и развития умений по различным видам речевой деятельности.

3.Воспитательный аспект – формирование у учащихся чувства сострадания, готовности помочь нуждающимся.

Задачи урока:

1.Активизировать применение полученных знаний лексики и грамматики в рамках изучаемой темы.

2. Научить применять полученные знания по изученной теме в других ситуациях.

3. Развивать коммуникативные умения учащихся в области говорения, аудирования, чтения.

Речевой материал: лексика и грамматика предыдущих уроков.

Планируемые результаты:

*Предметные

1.Знание лексического материала в рамках изученной темы

2.Умение употреблять в речи Простое Прошедшее время (Past Simple)

*Метапредметные

*Познавательные

1.уметь осознанно строить предложения с использованием Past Simple

*Коммуникативные

1.слушать и понимать речь учителя и одноклассников.

2.уметь с достаточной полнотой и точностью выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации.

3.уметь планировать учебное сотрудничество с учителем и одноклассниками.

4.владеть диалогической и монологической формами речи в соответствии с грамматическими нормами английского языка.

*Регулятивные

*уметь концентрировать внимание,  организовывать рабочее место

*уметь осуществлять саморегуляцию и самоконтроль

*уметь оценивать правильность выполнения учебной задачи

*уметь совместно с учителем и одноклассниками давать оценку деятельности на уроке

*уметь выделять и осознавать то, что уже усвоено и что ещё нужно усвоить

*Личностные

*уметь устанавливать связь между целью деятельности и её результатом

*уметь самостоятельно работать в рамках учебной ситуации

*уметь точно и грамотно излагать мысли в устной и письменной речи

Формы организации познавательной деятельности: фронтальная, коллективная, индивидуальная, работа в группах.

Средства обучения: ИКТ, традиционная, наглядность.

Ресурсы: учебник, компьютер, проектор, раздаточный материал, видеоролики.

Ход урока.

1. Приветствие, вступительное слово учителя.

- Good morning, dear guests, my colleagues and my students. I`m very glad to see you at our open lesson.  Today we are going to talk about charities and volunteers, about voluntary work, about needy people and their life. First of all, I want you  to explain me the meaning of the words:  charity, a volunteer, voluntary work.

(Учащиеся объясняют значение перечисленных слов на английском языке)

Т - Boys and girls, first,  I would like to attract you attention to the board and read our theme.

(Helping. Community work)  (Slide 1)

Т- Look at the screen very attentively and get ready to name the most important words concerning our topic “Community Work)” (Используя слайд уч-ся называют наиболее важные слова, относящиеся к теме  «Общественный труд).

 

Stock Photo - Community word cloud. Fotosearch - Search Stock Photography, Print Pictures, Images, and Photo Clip Art 

Т- Very good, thank you for your answers. You are absolutely right. This work is very important and every person must give a helping hand to those who need it.

Slide 2

Картинки по запросу helping animals   T-  It`s not always easy to know who and how to help. People really need help but may attack you if you do help them.
Help people anyway.

 

A good start is simply to stop and talk to an elderly neighbor if you pass them on the street.

Т-We have finished the 7 th Module and I ask you to open our textbook on page 69 and read  the first part of the first purpose for this module               1 - Yes, to talk about helping                                                                                                          

And one more of them (I mean aims)  the last one            2   - to learn about the Past Simple  

                                                                                                                        

And now  I want you to give me the list of the main verbs, concerning our topic

Help,

Recycle

Save

Turn off

(expressions with these verbs)

Today the most important thing for us is to work with the word “Help. Helping”

Let`s make a cluster.       

HELP –  How can we help?  (уч-ся приводят примеры)

         the community                          the environment                                            animals

to help young people when              to collect litter, clean graffiti,        take care of animals,

they don`t have a place to go                                                                         join an organisation

after school and at weekend                                                                          for example World

we can tidy up an area by the                                                                        Wildlife Fund. We

station (collect litter and broken                                                                    mustn`t buy things

glass. The council can repair the                                                                     made from animals,

street lights and built some seats.                                                                 souvenirs from

We can make a play area for children                                                           animal skins.

and a sports area for teenagers. We

can also raise money to build a skatepark.

Of course, we need volunteers and a lot of

equipment.

We can meet once a week, on a Saturday

morning. We can make a big difference

to the area.

О проблемах – bulling, vandalism, litter, traffic, graffity.

So, you have shown us that you know a lot of words, expressions and statements about voluntary work. You`ve got a lot of information about people who try to make the world a better place. Now try to find 12 words concerning our item. WORDSEARCH.

O

Z

D

W

U

S

H

E

L

T

E

R

Q

P

D

I

S

A

B

L

E

D

M

N

E

D

R

Y

F

V

P

C

F

G

C

X

Z

Y

W

U

W

F

O

H

I

K

R

H

S

T

V

X

Q

S

E

L

X

D

O

N

A

T

I

O

N

K

N

R

U

W

V

P

A

R

K

W

V

X

L

E

E

N

S

T

A

N

I

M

A

L

S

C

O

N

T

R

I

B

U

T

I

O

N

O

M

B

C

E

Z

W

R

S

Y

T

U

V

Q

G

N

E

E

D

Y

C

O

N

C

E

R

T

O

D

O

R

P

H

A

N

S

T

Z

W

F

 

Thank you for your answers. They were splendid. I want to suggest you the next task – to match the words with their definitions

1). Match the words with their definitions:

a charity-

1) money, that somebody gives to help a person or organization;

a volunteer-

2) people who have no place to live;

an orphan-

3) people who have very little food or money;

disabled people-

4) the feeling you have when you understand why someone is sad and want to help him/her feel better;

needy people-

5) a child whose parents are dead;

lonely people-

6) people who can not use a part of their body;

homeless people-

7) an organization that helps poor people;

donation-

8) a person who helps without any money;

sympathy

9) unhappy people because they are alone.

 

 

 

We worked with the questionnaire “Are you helpful”  . Do you remember?

How do you help at home? –

Save  electricity          (turn off the lights, computers, TVs and DVDs)

Save water                  (always turn off the taps)

Tidy you room, do the dishes,  help with cooking, empty the rubbish bins

Подметать пол, проветривать комнату, кормить и прогуливать животных, поливать цветы, убирать кровать…..

Do other things – clean the car? ……

The task of the 3 ex. was to think of ideas for a day`s community work. There were 6 questions:

1.Who was in you group (the names of monitor and friends)

2.Where did you meet?

3.What was the weather like?

4.What did you do?

5.What was the work like?

6.When did you get home?

Why don`t you present this ex? (P1)

Did you really enjoy your work? (Student`s answers)

That`s why today you are not students of the 6 grade. You are the members  of Y.V.C.

It means                         Young volunteers club and your motto is:

                            We want to make the world a better place.( slide 3)

                    

                          http://festival.1september.ru/articles/508646/img1.jpg  

WE PROMISE:

1.     To help elderly people.

2.     To make donations.

3.     To look after the children.

4.     To protect nature.

5.     To take care of animals.

Let`s have a rest by watching a short film the title of which is “ How to help others”. Be ready to say a few words about a main character, his activities, ………

Children`s answers…..

P 1,2,3,4  In many countries there are many people who need the help of volunteers.

It seems this work is pleasant to the main character. He thinks that helping is really good.

He likes to help the needing people. He usually raises money for homeless people.

It is cool that he can help some poor children.

He knows that even a small contribution can make a difference.

His work makes him feel responsible…

T- Thank you for your answers. They were splendid. But our lesson hasn`t finished yet and I want to suggest you listening.

We shall continue  our work by listening to ex.5

T- And now the second part of our work. Here are grammar exercises. Let`s repeat the grammar tense Past Simple. Work in chain, please.

Обратить внимание на глаголы  и определить правильные они или нет. Дать их в Простом прошедшем времени. Рассказать правило (задавая вопросы)

 и перейти к упр-ю на выполнение (стр 1, 2 упр.3, 4, 5) Работая по цепочке дать все типы предложений (утвердительные, вопросительные, отрицательные) в Past Simple.

В работу должны быть вовлечены все учащиеся.

T- there are some statements about kindness. Let`s read them.

“Three things in human life are important: the first is to be kind; the second is to be kind; and the third is to be kind.” 
 
Henry James

 

                          Volunteer Voluntary Volunteering Assist Charity Concept

1.No act of kindness.    Aesop.

                                      Картинки по запросу helping old peoples

2.A warm smile is the universal language of kindness.       William Arthur Ward

 

                                  Картинки по запросу helping children

 

3.Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.    Mark Twain

                                  Картинки по запросу helping old peoples    

4.For beautiful eyes look for the good in others;  for beautiful lips, speak only words of kindness;  for poise walk with the knowledge that you are never alone.   Audrey Hepbum

 

                          Картинки по запросу helping old peoples

 

5.My religion is very simple. My religion is kindness.   Dalai Lama

   Картинки по запросу helping animals                      Картинки по запросу helping animals

 

6.Kindness in words creates confidence. Kindness in thinking creates profoundness. Kindness in giving creates love.     Lao Tzu

 

                                                Картинки по запросу helping children

 

Песня The more WE ARE TOGETHER (about friendship, kindness, very positive)

Reflection

Did you like our lesson?

What was the most interesting (boring, useful, useless ) for you?

I`m very satisfied with your work. You have done a good job.

Marks for the lesson.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока по английскому языку на тему "Общественный труд" (6 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Клининговый менеджер

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
