Цели урока:Активизация страноведческой
информация по теме “Countries and Customs”;повторение
грамматики (Future Indefinite Tense).
Ход урока
1.Организационный момент и
приветствие
-Good morning,children.(Good morning,teacher.)
-Take your places.How are you today?How is your mother?(I am
fine.My mother (father, brother) is fine too.)
-Is anybody absent today? (Nobody is absent today.)
2.Сообщение цели урока
Today we shall begin to learnt the topic “So Many Countries,
so Many Customs” and have a talk about Russia,Britain and the USA and the main
cities symbols and places of interest of these countries.
3.Активизация лексических навыков
-Now it is time to practice the words on our topic.Open your
books and find ex. 1,p. 62 (p.64).At first you will read the words in the table
loudly and quickly.
Ученики по очереди читают слова в рамочке
-Look through the words again for a minute and divide them
into four columns.Your time is up.Read the category parts of the city(places of
interest,places to work,money).
Ученики распределяют слова по категориям,а затем
читают их вслух.
4.Актуализация страноведческого материала
-We shall work in five groups now.Pretend you and your
friend are going to visit some main cities in different countries.Remember and
name at learn five place where you would like to take your friend.
-The first group – Moscow (Red Square,the Kremlin,the
Boshoyi Theatre,the Tretyakov Art Gallery,the State Moscow University,the
monument to Alexander Pushkin).
-The second group – London (St. Paul’s Cathedral,the British
Museum,Hide Park,Trafalgar Square,Buckingham Palace,the National Gallery,the
Tower of London,Westminster Abbey).
-The third group – Washington DC (the Capitol,the White
House,the National Gallery of Art,the NASA Museum,the Washington Monument,the
Lincoln Memorial).
-The fourth group – New York (the Statue of
Liberty,Broadway,the Metropolitan Museum,the Bronx ZOO,New York Public
Library,Columbia University,the United Nations Building,Fifth
Avenue,skyscrapers).
-The fifth group – St.Petersburg(the Hermitage
Palace,Nevskyi Prospect,the Russian Museum,the Neva River,the Square of
Arts,Isaak Cathedral,the Summer Garden,the Winter Palace,the monument to Peter
the Great in Dekabrists Square).
Ученики делятся на 5 групп:каждая группа
вспоминает достопримечательности одного из городов.Учитель раздает картинки или
наборы открыток для использования в качестве наглядного материала в группах сле
предварительной подготовки необходимо заслушать каждую из пяти групп.
5.Тренировка навыков монологической речи
Ex.3,p.63(p.64).
-Let’s go over the material we discussed last year.Will you
read the task of ex.3,p.63(p.64)?Can you answer the following questions?Let’s
work in a chain.
Учащиеся зачитывают вопросы и адресуют их
какому-нибудь ученику из класса.Ученик,ответивший на вопрос,имеет право выбрать
и задать вопрос следующему
Ex.4,p.63(p.65-66).
-I want you to look at the pictures of
ex.4,p.63(p.65-66).Can you say in what countires these buildings and place
are.Can you describe them?
Ученики называют достопримечательности на
рисунках в учебнике и описывают их.
6.Физкультминутка
7.Тренировка употребления Future Indefinite
Tense в устной речи
-Today we shall remember the Future Indefinite Tense and the
table in your textbooks on p.65-66(p.67-68) will help us.What do you know about
this tense?(Время Future Indefinite Tense используется для описания действия в будущем,вспомогательный глагол
shall для will словамаркеры-tomorrow,next
week,in a few days,the day after tomorrow и т.д.)
-Let’s read and translate some sentences from the table.
Ученики зачитывают и переводят предложение из
таблицы на с.65-66(с.67-68).Учитель обращает особое внимание на образование
отрицательных и вопросительных предложений.
-Now look at the blackboard,please.You can see some word
combinations on it.Work in pairs and ask your partner what she/he will do next
week
Запись на доске:
to play football
to wash up
to clean the carpet with the vacuum cleaner
to help your mother about the house
to visit your relatives
to go to the cinema(library,museum,etc.)
to buy a new camera(bike,book,etc.)
Ученики работают в парах и задают друг другу
вопросы в будущем времени,используя словосочетания с доски.Желательно добиться
ответа на вопрос полным предложением.
Ex.8,p.67(p.69).
-So I see you can ask the questions in the Future Indefinite
Tense.Now you will find ex.8,p.67(p.69) and the task for you is to complete the
text.You have two minutes to do the task.Then we shall check up it all
together.
Ученики просматривают задание в течение 2
минут, а затем зачитывают текст вслух и отвечают на вопросы после текста.
8.Проверка грамматических навыков в письменной
речи
-Will you work in two variants,please?You will make up and
write some questions to the sentences.Open your exercise-books,please,and write
down the date.The sentence for the first and second variants are on the
blackboard.
Первый вариант:
I shall go to the library tomorrow.
Who…?
What…?
Why…?
When…?
With whom…?
Where…?
Второй вариант:
We shall visit out relatives next week.
Who…?
What…?
Whom…?
When…?
Why…?
Shall... or …?
Ученики работают по двум вариантам письменно в
тетрадях.Задание:составить специальные вопросы к данным предложениям.В конце
урока учитель собирает тетради с данной работой на проверку.
9.Подведение итогов урока и объяснение
домашнего задания
-That brings us to the end.It’s time to write down your
homework:ex.5,p.30 in your Workbooks is to be written,you will remember some
facts of the Russian,American and British history in ex.6,p.64-65(p.66-67)in
your textbook.If you answer the questions of this exercise,you will be able to
make up a story about the country and its history.Try and do your homework on
your own.
-Now you may have a rest.The lesson is over.Goodbye,boys and
girls.
Домашнее задание:L 5, ex.6; WB, ex. 5, p.30.