Инфоурок Иностранные языки КонспектыРазработка урока по английскому языку «Sport in our life» (6 класс)

Разработка урока по английскому языку «Sport in our life» (6 класс)

Скачать материал

Открытый урок английского языка

«Sport in our life»

Класс: 6

Тема: «Sport in our life»

 

Цели

Образовательные:

1. Развивать у учащихся социолингвистическую компетенцию, т.е. умение

выбрать нужную лингвистическую форму, способ выражения, в зависимости

от условий коммуникативного акта.

2. Продолжить формирование базы для развития письменной речи.

3. Закреплять лексико-грамматические навыки в практической деятельности

Развивающие:

1. Развивать стратегическую компетенцию, позволяющую компенсировать

особыми средствами недостаточность знания языка

2. Формировать умение выделять главное, сравнивать и анализировать.

Воспитательные:

1. Развивать у учащихся самостоятельность мышления.

2. Формировать социальную компетенцию, которая проявляется в желании и

умении вступать в коммуникативный контакт с другими людьми.

 

Задачи:

• вовлечь школьников в активную речевую деятельность на уроке путем

использования различных организационных форм работы;

• обеспечить активную деятельность каждого ученика в течение всего урока,

максимально увеличить время говорения каждого школьника;

• закрепить навыки и умения учащихся в рамках изученной темы

(произношение, активный запас фраз и речевых образцов, умения устного

активного и рецептивного речевого общения используя времена группы PresentContinuous.

 

Материально-техническое оборудование урока:

·         ПК;

·         проектор, интерактивная доска;

·         раздаточный материал.

 

 

Ход урока

I. Организационный момент

Teacher:Good morning, boys and girls! How are you? I’m very glad to see you!Today I hope we will have an interestinglesson. 

 

II. Целеполагание

“Sports”
Dear little ___ and girls!
What is better than the ___?
I think ___ are good for all
You can swim, play___
Table ___ and ___
We can ___ and we can run,

And we­­­____a lot of _____!


And we ___ a lot of ___.

 
Teacher: At the beginning of our lesson? I want you to listen to a poem and do the first task. So, listen to the poem “Sports” and complete it with the words (Учитель раздаёт карточки со стихотворением каждому ученику)

«Sports»

Dear little boys and girls                                      
What is better than the toys?

I think we are good for all
You can swim, play basketball
Table tennis and football
We can jump and we can run
And we have a lot of fun!

 

Teacher: Your first task is to complete the poem using these words (have, boys, tennis, basketball, jump, fun, toys, we, football)

Teacher: The topic of our today’s lesson is «Sport».

Now answer my questions:

  1. What kinds of sports do you know?
  2. What games do you like to play?
  3. Can you swim\ run\ jump?

III. Лексическая зарядка

Teacher: Now let’s repeat some kinds of sport. Look at the screen. You will see different equipment. Your task is to name a sport in which we use it. (Презентация «Снаряжение для спорта»)

IV. Практическое закрепление лексического и грамматического материала

Teacher: People go in for different sports. When we speak about sports what verbs do we use – do, play, go or ride? (Презентация «Do Play Go; Present Continuous» Слайды 1, 2, 3) Учащимся раздаются карточки с таблицей.

snooker

table tennis

jumping

bike

running

tennis

swimming

judo

weight lifting

do

 

 

 

 

 

 

 

 

 

go

 

 

 

 

 

 

 

 

 

play

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ride

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teacher: Ребята, давайте вспомним, когда мы используем Настоящее Длительное Время (PresentContinuous)? Как образуются утвердительные, отрицательные и вопросительные типы предложений? (Презентация «Do Play Go; Present Continuous» Слайд 4)

Teacher: Let’s play a game. One person comes to the blackboard and shows some kind of sport. Another team should guess what sport it is and name the action in Present Continuous. Команды получают карточки с названиями видов спорта.

Ex.: She/he is playing football.

Are you playing basketball? –  Yes, I am/No, I am not.

V. Изучающеечтение

Teacher: Let’s read the text with some interesting facts about History of Olympic Games one by one. (Учащимся раздаются тексты)

Olympic Games

Olympic Games have long history. They started in 776ВС in Greece and took place every four years for nearly twelve centuries at Olympia. They included many different kinds of sports. All the cities in Greece sent their best athletes to Olympia to compete in the Games. When the Games took place, all the wars stopped. So, the Olympic Games became the symbol of peace and friendship.

Now, there are Summer and Winter Olympic Games. They are held separately. There are always several cities wishing to host the Games. The International Committee of Olympic Games selects the most suitable. Thousand of athletes, journalists and guests arrive to the Games and it takes great efforts to arrange everything.

Russia joined the Olympic movement in 1952. In 1980, Moscow hosted the twenty-second Olympic Games. Our sportsmen won medals in many sports.

 

Vocabulary:

ВСдо нашей эры

takeplace – проходить

to include – включать

to compete – соревноваться

peace – мир

beheld – проводиться

separately – отдельно

host – принимающая сторона (в спортивных соревнованиях)

toselect – выбирать

takeeffort – прикладывать усилия

tojoin - присоединяться

After reading activities

Teacher: Answer the questions, please

1. Where and when were the first ancient Olympic Games held?

2. Cities of what country sent their best athletes to Olympia to compete in the Games?

3. When did Russia join the Olympic movement?

4. Have there ever been Olympic Games in Sochi?

 

Teacher: Try to find correct answers

Olympic Games took place every …. for nearly 12 centuries.

a) 4years

b) 2 years

c) 6 years

Olympic Games became the symbol of:

a) Joining the continents

b) Peace and friendship

c) Victory

Summer and Winter Olympic Games are held…

a) Separately

b) At the same time

Teacher: Read the puzzle, write the letters in the boxes and make a word. (Ученики получают карточки с загадкой)

S

O

C

H

I

  1. My first letter is in sock but not in rock
  2. My second letter is in dog but not in dig
  3. My third letter is in cat but not in bat
  4. My fourth letter is in hat but not in rat
  5. My fifth letter is in pin but not in pan

Teacher: We are very proud of this Russian city. The International Olympic Committee decided that Sochi would host the 22nd Winter Olympic Games.

VI. Заключительный этап урока

Teacher: Today you worked really well! You’ve done a good job! I hope that today you have learnt something new and interesting. Thank you for the lesson.

Your home task is to prepare information about your favourite sportsman.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока по английскому языку «Sport in our life» (6 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по ипотечному кредитованию

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
