Сабақтың
тақырыбы:
Географиялық
дерек көздері
|
Мұғалімнің аты-жөні: Нәрік А.Т
Күні:
13.09.2017
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағаноқушылар саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.1.1.3
-географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін,
фотосуреттер, графикалық материалдар
|
Сабақ мақсаты:
|
Оқушылардың
барлығы орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Оқушылардың
көбісі орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз
бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен
жұмыс жасайды.
Оқушылардың
кейбіреуі орындай алады:
Оқулықтан
тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Білу,
түсіну – географиялық мәліметтердің түрлі
көздерін біледі, ажырата алады.
Қолдану, талдау – географиялық
мәліметтермен жұмыс істей алады, тапсырмаларды орындайды.
Жинақтау – адам
үшін географиялық мәліметтер көздерінің маңызын түсінеді, сипаттай алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге
тән лексика мен терминология:
Географиялық
дереккөздер
Диалог
пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Карта,
атлас, экспедиция, геолог, аэрофото, деректі фильм
|
Құндылықтарға
баулу
|
Топтық
және жұптық жұмыстар арқылы бір-бірін құрметтеуге және географиялық
дереккөздер арқылы табиғатты танып біліп, аялауға, Отансүйгіштікке баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика
- географиялық карталар бойынша есеп шығарады, оларды жасау және пайдаланады
|
Алдыңғы
оқу
|
География
ғылымының дамуы
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы :
|
Бағалау
түрлері
|
Бастапқы
сабақ
(10 мин)
|
Ұйымдастыру
кезеңі 2 минут
-
Сәлемдесу
-
Түгендеу
-
Жағымды көңіл күй қалыптастыру
-
Топ аттары жазылған қағаздар арқылы топқа
біріктіру («карта», «атлас», «аэрофото», «энциклопедия»)
«Миға
шабуыл» әдісі арқылы өткен материалға шолу жасау.
ü Антика
кезеңіндегі географиялық білім қандай болды? (Алғашқы жорық кезінде,
шаруашылық іс-әрекеттерге сәйкес жерді өңдеу, суармалы жерлер, жабайы
өсімдіктер мен жануарларды қолға үйрету мәселелеріне арналған алғашқы
географиялық құжаттар пайда болды)
ü
Ф.Магелланның
батысқа аттанған экспедициясының шығыстан оралуы нені дәлелдеді? (Жердің
шар тәрізді екендігін)
ü
Үндістанға
жолды ашу неліктен маңызды болды? (Алтын мен асыл тастарға толы болды)
ü
Тянь-Шаньға
екі рет саяхат жасаған кім? (П.П.Семенов-Тянь-Шаньский)
ü
Қазақстан
аумағын толыққанды зерттеу қай ғасырдан бастау алды? (18ғ)
ü (М) Алдыңғы
сабақты жаңа сабақпен байланыстыру
ü Жетелеуші сұрақтар:
Қандай дерек көздері бізге
географиялық ақпарат береді деп ойлайсыздар?
Географиялық ақпараттарды не үшін
жинау қажет? ()
|
Түрлі
түсті стикерлер;А3, А4 қағаздар, маркер
|
Сабақ
ортасы
1. 5+5=10 минут
|
Білу және түсіну.(М) Жаңа тақырыпты түсіну
үшін мәтінді 4 топқа бөліп беремін.
1 топ: Географиялық дереккөздердің түрлерін
ажыратыңыз.
2 топ: Географиялық карталар және атластарға сипаттама беріңіз.
3 топ: Оқулықтағы суреттердің маңызы қандай?
4 топ: Аэрофото және ғарыштық суреттің маңызын айқындаңыз
«Жариялау» әдісі
(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек.
Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында
сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)
Бағалау критерийі
|
р/с
|
Дескрипторлар
|
1-2-3
|
Географиялық дереккөздерді анықтау
|
1
|
Географиялық
дереккөздердің түрлерін ажыратады
|
|
2
|
Географиялық карталар және атластар сипаттама
береді
|
|
3
|
Аэрофото және ғарыштық суреттің маңызын айқындайды
|
|
4
|
Ғарыштан түсірілген суреттің пайдасын анықтайды
|
|
|
Оқулық
|
2. 10 минут
|
Қолдану
1-тапсырма:
Берілген
картасызбада саяхатшылардың зерттеу жолдары көрсетілген:
·
Картасызбадағы
саяхатшылардың жүрген жолын және негізгі географиялық нысандарды кескін
картаға түсіріңіз
·
Осы
саяхаттардың маңыздылығын түсіндіріңіз
Дескриптор
|
Білім
алушы
|
·
Картасызбадан
Васко да Гаманың жүріп өткен бағытын анықтайды;
|
·
Саяхатшының
жүріп өткен бағытындағы географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді;
|
·
Саяхатының
маңыздылығын түсіндіреді;
|
·
Картасызбадан
Ф.Магелланның жүріп өткен бағытын анықтайды;
|
·
Саяхатшының
жүріп өткен бағытындағы географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді;
|
·
Саяхатының
маңыздылығын түсіндіреді;
|
Сергіту
сәті: «Табиғат құбылыстары»
|
Картасызба,
оқулық, кескін карта
|
Сабақ
соңы
(10 мин)
|
Сабақты қорытындылау.
·
Географиялық
ақпараттар не үшін қажет? Біз одан қандай ақпаратты аламыз?
·
Күнделікті
өмірде сіз қандай географиялық дерек көздерін қолданасыз?
Дескриптор
Бағалау
критерийі
|
1-топ
|
2-топ
|
3-топ
|
4-топ
|
1
тапсырма
|
|
|
|
|
2
тапсырма
|
|
|
|
|
Кері
байланыс: Қалай
ойлайсыңдар бұл тақырыптан алынған білім не үшін керек? Өмірлеріңе қалай
көмектесуі мүмкін?
(Оқушылар өз ойларын смайликке жазып қалдырады.)
Үйге
тапсырма:
оқушыларға әртүрлі дерек көздерден ақпарат жинап келу тапсырмасы беріледі
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
– Сіз қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау
- Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
жəне еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ
/ оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді
болды ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім
бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
жəне
неліктен?
|
Төмендегі
бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол
ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай
екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай
екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ
барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|