Сабақтың
тақырыбы : Электр тогы. Ток көздері
|
№201
мектеп-лицей
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Шілдебаева Айгүл
|
Сынып:
8
|
Сабақтағы
оқушылар саны:
|
Сабаққа
қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақтағы
оқыту мақсаттары:
|
Оқушылар
үйренеді:
1. Электр тогының анықтамасын , ток
көздері туралы білуі, токтың жүру шарттарын білуі .
2. Электр
тогының әрекетін түсінуі, электр қозғаушы күш шамасының физикалық шамасын
түсінуі.
3.
Электр тогын түсіндіре алуы, деректерді жинап, талдап, іріктей алуы. Өз болжамдары
мен қорытындыларын жасай алуы.
|
Күтілетін
нәтиже:
|
Барлық
оқушылар:
Электр тогының анықтамасын , ток көздері
туралы біледі, токтың жүру шарттарын біледі .
|
Оқушылардың
көпшілігі:
Электр
тогының әрекетін түсінеді, ажыратады, электр қозғаушы күш шамасының
физикалық шамасын түсінеді.
|
Кейбір
оқушылар:
Электр
тогын түсіндіре алады, деректерді жинап, талдап, іріктей алады. Өз
болжамдары мен қорытындыларын жасай алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Физикалық
терминдердің дұрыс қолданылуына мән беру.
Тұрақты
ток-постоянный ток- Direct current
электр
тогы-электрический ток-electric current
Ток
өткізетін-проводник с током- current carrying
Құрал-устройство-Device
Диэлектрик-диэлектрик-Dielectric
Электр
заряды-электрический заряд- electrical charge
Батарея-батарея-battery
Гальваникалық
элемент-гальванический элемент- cell
Заряд-заряд-charge
Өткізгіш-проводник-conductor
Өткізгіштік-проводимость-conductivity
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика
|
Алдыңғы
білім
|
Жылулық
қозғалыс. Броундық қозғалыс. Температура.
|
Дерек
көздер, ресурстар
|
1.Б.М.
Дүйсембаев, т.б, Физика және астрономия. Алматы «Мектеп», 2015 ж
2.Мұғалімге
арналған нұсқаулық. «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, І деңгей
3.
Электронды оқулық, 8 сынып
4.В.И.Кем,
Б.А.Кронгарт Физика . Есептер жинағы
|
Жоспар
|
Жоспар-
ланған мерзім
|
Жоспарланған іс-шаралар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау түрі
|
Кіріспе
(3мин)
|
Топқа бөлу
|
Ынтымақтастық
ортасын құру. Ережелерді еске түсіреді.
|
Әлеуметтік
орта, ынтымақтастық ортаға енеді
|
Ынталанды-
ру
|
Үй
тапсырма-сы (8 мин)
|
Үй
тапсырмасымен жұмыс.
«Электр
өрісі» тарауын қайталау.
Түрткі,
сынама, қайта бағыттау сұрақтары
1.Электр
өрісі деген не? Қасиеттері
2.Кулон
заңын тұжырымдаңдар
3.Потенциал,
электр өрісі жұмысының формулалары
4.Конденсаторлар
деген не?
|
Мұғалім оқушыларға түрткі, сынама, қайта бағыттау сұрақтарын өткен
тақырыптар бойынша бойынша береді.
Мұғалім әр оқушының
жауаптарына мадақтау сөздерін айтады.
|
-
ойлану
-
талқылау,
диалог
-
жауап
беру
|
Мадақтау
|
3 мин
|
Қызығушылығын
ояту
Миға
шабуыл .
Бейнематериалдар
арқылы
|
Электрондық оқулықтан «Электр тоғы» тақырыбындағы
бейнематериал көрсету.
|
Оқушылар
байқалған құбылысқа байланысты ой-пікірлерін білдіреді.
Сабақтың
тақырыбын ашады.
|
|
Негізгі бөлімі
(13 мин)
|
Мағынаны тану
Топтық бірлескен жұмыс. Кіші жоба қорғау.
І топ.
Электр тогы деген не? Электр тогының пайда болу шарттары
ІІ топ.
Электр тогының әрекеті
ІІІ топ.
Ток көздерінің түрлері. Электр қозғаушы күш деген не?
|
Шағын топ ішіндегі оқушылардың
жұмысын бақылау: Барлық оқушылардың белсен-ділігін, әрекет түрін, оның
сапасын, өзара ынтымағын, нәтижеге жету ниеттерін бақылау.
|
Арнайы
рөлдерге бөліну арқылы шағын топта кіші жоба әзірлейді. Топтық жұмысты
құрылымдауға үйренеді. Басшы рөлдерге бөледі, бақылайды,
Оқушылар жоба бойынша сұрақтар
қояды-жауап береді,
Топ спикері қорғайды.
|
Критерий
арқылы бағалау
1.Қорғау тәртібін сақтау: Уақыт және
әдептілік;
2. Мазмұнның толық ашылуы;
3. Өмірден мысалдар келтіруі.
|
5 мин
|
Жұптық
жұмыс.
«Жалғасын тап»
|
Шағын топтың ішіндегі белсенділігі
төмен оқушыны белсенділігі жоғары оқушымен жұптастыруды стикерлер көмегімен
ұйымдастыру.
|
Жаңа тақырып бойынша бойындағы
білімдерін пысықтайды.
|
«Екі
жұлдыз, бір тілек»
Оқушылар-дың
танымы, сөйлеу, тыңдалым,жазылымы, оқылымы, ойлау қабілеті артады
|
Қорытын-
ды
бөлімі
8 мин
|
Ой-толғаныс
Жеке
жұмыс.
Деңгейлік тапсырмалар
|
Сынып ішіндегі барлық оқушылардың
деңгейлік тапсырманы орындауын қадағалау. Әсіресе мұғалімнің назарында А, В,
С деңгейіндегі оқушылардың оқу әрекетін бақылау.
|
Оқушылар
деңгейлік тапсырманы орындайды.
|
Жаңа
тақырып бойынша өз білімдерін тексереді, сыни ойланады, ақпаратпен жұмыс
жасау дағдылары дамиды
|
Кері байланыс
5 мин
|
Маған не
қиын болды, не қиын болмады.
Оқушылар
бүгінгі сабақ туралы өз пікірлерін стикерге жазып, кестеге іледі.
|
|
|
|
|
Үйге
|
Электр
тогы. Ток көздері
|
Оқушылар
үйде өздерінің ойларын жаңа тақырып бойынша дәптерлеріне түсіріп келеді ,
тақырыпты оқып келеді.
|
Зерттеу
жұмысы. Электр тогы
Эссе.
Электр тогының пайдасы мен зияны
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлаймыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия. Сабақ/оқу
мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі
бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай
екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2
|
Қандай
екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ
барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|