Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Биология / Конспекты / Сабақтың тақырыбы: Күздің кереметі
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Биология

Сабақтың тақырыбы: Күздің кереметі

библиотека
материалов


Сабақтың тақырыбы: Күздің кереметі

Сабақтың мақсаты:оқушыларға табиғаттың әсем көрінісін бақылата

Отырып,әсемдікке,сұлулыққа баулып

талғамын арттыру,әрі оқи білуге,жүйелеп сөйлеуге

жаттықтыру.

Сабақтың дамытушылығы:Оқушылардың сөздік қорын,ой қиялындамыту.Жинақыдұрыс сөйлеуге,сұраққа нақты,толық жауап дағдыландыру.

Сабақтың тәрбиелілігі:Оқушыларды күз байлығымен,көкөніс түрлерімен таныстыра отырып,оқушыларды табиғатты сүюге,қорғауға және еңбек етуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:Суреттер,жеміс жидек,көкөністер,слайд.

Сабақтың түрі :Жарыс сабақ.

Сабақтың типі :Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру,сын тұрғысынан ойлау стратегиясы.

Сабақтың әдісі: Топтастыру,жұмбақ шешу,Венн диаграммасы,мақал мәтелдер,сұрақ жауап.

Сабақтың барысы :I .Ұйымдастыру, II.Үй жұмысын тексеру.

Топпен жұмыс.

1.Күз мәтінін оқыту,мазмұнын айту.

2. “Сиқырлы әріптер” ойынын ойнату.

1.Күздің кереметі деген сқйлемдегі әрбір әріптерді жеке жеке шығарып алу.Ол әріптерді теріс қаратып қалтаға салып қоямын.Әрбір оқушы сұраққа жауап беру арқылы сол карточкадағы номер бойынша теріс қарап тұрған әріпті ашады.Сонда“Күздің кереметі” деген жаңа тақырып шығады.

Сұрақтар:

1.Күздігүні ауа райын сипаттап бер.

2.М.Дулатов кім? Оның қандай кітабы елді еркіндікке шақырған?

3.Жұрт күземін алған дегенді қалай түсінесің?

4.Құстар не себепті жылы жаққа ұшып кетеді?

5.Жаз мезгілімен салыстырғанда күздің қандай ерекшілігін байқадыңдар?

6.Күз айларын ата

7.Күз туралы қандай және кімнің өлеңдерін білесің?

8.Күзді неге “Алтын күз” деп атаймыз?

9.Күз туралы шағын әңгіме айтып бер.

10.Жұмбақ шешу.

Күндер суып ,шөл пісіп

Ел пішенін орады

Бұл қай кезде болады?(Күз)

11. “Күздің кереметі” деген сөз тіркесін шығарып алу.

-Күздің кереметі дегенді қалай түсінесің?

- Күздің байлығы,молшылығы.

- Күзде қандай байлыққа кенелеміз?

Жемістер,көкөністер,астық піседі.Осы жерде Венн диаграммасын пайдаланамын.


ББлок-схема: узел 16Блок-схема: узел 19ақта өседі Бақшада өседі









Слайдпен күзгі дастарханды көрсету.

Бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз:Әділбай Табылдиевтің Күздің кереметі мәтіні.Автормен қысқаша таныстыру.Әділбай Табылдиев-Жамбыл облысы,Луговой ауданында 1926жылы дүниеге келген.Сөз бөбектегі деген алғашқы кітабы шыққан.

Мәтінді оқып беру.Түсіндіру.

1.Түртіп алу стратегиясы.

Бөліктеп оқыту.

Тұтастай оқыту.

Тауып оқу.

4. Сергіту сәті.

Жұмбақ шешкізу.1.Бойын жерге жасырған,

Бұрымы бар жасылдан. (Сәбіз)

2.Әр желінің асты толған көк қоян,

Көк қоянды жаз болғанда жеп қоям. (Қияр)

3.Іші жұмсақ,сүтті қатты,

Еті қызыл,сүтті тәтті.(Қарбыз)

4.Қалың киімді ұнатады,

Шешіндерсең жылатады.( Пияз)

5.Ұзын мұртты сарылар

Қойнында наны бар.( Бидай)

6.Басым - дене сарылар

Мойным қысқы бұрылмас. (Орамжапырақ)

Осыдан кейін “Сын тұрғысынан ойлау стратегиясының” топпен жұмыс технологиясын қолдандым.

1-топ. “Күз-байлық,молшылық” тақырыбына шағын әңгіме жазу.

2-топ.Осы мәтінге байланысты бақшадағы жемістер жайлы сурет салу.

3-топ.Күз туралы өлең шығар.

Әрбір топтың жұмысын тексеру.

5.Жоспар құру .

1.Күздің кереметтері

2.Күз байлығы

3.Қызу еңбек

6.Тапсырмаларды орындау.

1-топ.Омар атайдың сөзін тауып оқу.

2-топ.Омар атайдың немерелеріне жайған дастарханын суреттеп айту.

3-топ.Омар атайдың күз дегеніміз не екенін түсіндірген әңгімесінен мәтіннен тауып оқу.

7.Дәптермен жұмыс.

1.Күз байлық,молшылық

2.Күз ет пен май

3.Күздің бір күні қыстың бір айын асырайды.

8.Трек схемасы арқылы түсіндіру.

9.Оқушыларға күзге байланысты сурет салғызу.

10.Топтастыру стратегиясы.


Күн бұлтты болады

АПрямая со стрелкой 17Прямая со стрелкой 26стық піседі құстар жылы жаққа ұшады

Овал 18

Прямая со стрелкой 29Прямая со стрелкой 30Жауын шашын жеміс жидектер піседі

Прямая со стрелкой 28болады

Прямая со стрелкой 27 көкөністер піседі

Қысқа дайындық


11.Сұрақ қою.

Овал 20




12.Қорытынды.

Қорыта айтқанда,күзде аянбай еңбек етсек,қыста қысылмайды екенбіз.

Мақалдар.

1.Еңбегің қатты болса

Жегенің тәтті болады.

2.Еңбек етсең емесің.

3.Еңбек етпеген ішіп жемейді.


13.Бағалау.

14.Үйге тапсырма







































