Сабақтың тақырыбы: Сан есім.
Сабақтың мақсаты: ☺Сан есім тақырыбын тірек сызба арқылы
меңгерту,
өз бетімен жұмыс жасату арқылы білімдерін толықтыру.
☺Дамыта оқытудың тиімді әдіс-тәсілдерін пайдалана отырып, оқушылардың
теориялық олау қабілетін дамыту.
☺Ізденімпаздылыққа, адамгершілікке, ұқыптылыққа, жауапкершілікті түсіне
білуге, табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,
талдау, ажырату, салыстыру,топтау,
жинақтау,дәлелдеу.
Сабақтың
көрнекілігі:
тірек-сызба,кеспе сөздер,суретті сызба, т.б.
Сабақтың барысы:
Бағдарлау-мотиватциялық
кезең.
Қызығушылықты
ояту: Суретті сызбаны көрсету
арқылы:
-
Өмір бойы жан-жануар
бейнесін,
Салып келген суретшіге не дерсің?
Жауабын кім тез береді, білсе егер,
Қай сандардан сурет салды бұл шебер.
Оқушылардың айтқан
сандарын тақтаға жазып тұру.
-үш,алты, тоғыз,
сегіз,бір,бес,екі.
Сұрақтар: -Осы сандарды қатыстырып тағы қандай сандар
құрауға болады?
-алпыс үш,жиырма
сегіз,сексен сегіз,отыз бес.....
-Суреттегі адамдардың
көздері нешеу?
-Екеу.
-Қойдың аяғы нешеу?
-төртеу.
-Аяқтары неше-нешеден
орналасқан?
Тапсырма: /Тақтадағы сан есімдерді дәптерлеріңе топтап
жазыңдар./
-Үш,алты,тоғыз,сегіз.бір,бес,екі.
-Алтыс үш, жиырма
сегіз, сексен сегіз, отыз бес.
-Екеу, төртеу.
-Екі-екіден, төрт-төрттен.
Тірек-сызбамен
жұмыс.
-Әр топтағы сөздерді
мағыналық жағына қарай,сызбаға салатн болсақ, сан есімнің қандай түрлеріне
жатқызуға болады.
( сөздерді топтап
айтқызу)
-Тірек-сызбаны
пайдалана отырып, сан есім туралы тағы не айтуға болады?
-Дара сан есімдер
қалай жасалады?
-Күрделі сан есім
туралы не айтуға болады?
Тірек сызбаны
пайдалана отырып, оқушылардың өздеріне сан есім туралы ой тұжырымдамасын
жасату, ереже шығарту.
-Енді оқулығымыздағы
456-жаттығуды орындайық.(ауызша орындау)
-457-жаттығу.(2-оқушы
орындайды)
Өзбетінше жұмыс.
«Кім көп біледі?»
Сергіту сәті.(әр
топқа санамақ айтқызу.)
Бір
дегенім-бірлік.
Екі дегенім-ерлік,
Үш дегенім-үздік.
Төрт дегенім-тірлік.
Бес дегенім-белдік.
Бір дегенім-білім.
Екі дегенім-елім.
Үш дегенім-үйім.
Төрт дегенім-төзім.
Бес дегенім-бейім.
Жұмбақтар шешіп
ішінен сан есімдерді табу.
1-қатар.
Бір ағаштың он екі бұтағы бар
Әр бұтағында отыз
жапырағы бар
Жапырақтың бір
жағы ақ, бір жағы қара.
(жыл,ай,күн.)
2-қатар.
Қос қазық, екі желі,сегіз ноқта.
Сөйлейді шежіредей
адам соқса.
(домбыра)
3-қатар.
Екі достың бірі ыңғайлы, біреуінің ебі жоқ.
Екеуінде бірдей көрем, маған артық кемі жоқ.
(оң қол мен сол қол)
Жұмбақ ішіндегі сан
есімдерді дәптерлеріне жазып,түрлеріне қарай ажырату.
-Енді оқулығымыздағы
458-жаттығуды орындайық.Есептік сан есімдерді, реттік сан есімдерге айналдырып
жазу.(сөйлем құрату)
Көңілді санамақ.
2-екі.
Баласына ж2кіріп,
Ұрысып жатыр к2кілік
«2леніп», «с2ріп»,
Алып қапсың 2лік.
2іншілей 2ңді.
Көрсетпе деп ж2ріп.
-
Балалар, «Көңілді
санамақта» қай құс туралы айтылған?
-
Кекілік туралы
-
Балалар, құс екеш құстар
да балалары жаман баға алса ренжиді екен.
-
459-жаттығу. Мақалды жатқа
жазу.Сан есім қай сөзбен байланысып тұрғаныны сызба арқылы көрсету. Енді әр
қатар сан есімдері бар мақал айтып жарысады.
Ойын. «Кім
тапқыр?»
/Кім ішінде сан есімі
бар сөздерді көп ойлап жазса, сол қатар көп ұпай жинайды.
Мысалы: тү+1, к+3+ік
Кеспе сөздермен
жұмыс
Тапсырма: Тақтадағы
тірек-сызбаны пайдаланып, берілген сөзден сан есімнің түрлеріне қарай
мүмкіндігінше бірнеше сан есім құрайды. Мысалы:
Төрт – есептік, дара
Қырық төрт – есептік, күрделі
Төртеу – жинақтық
Төрт-төрттен – топтау
Төрттен бір – бөлшектік
Төрттерде – болжамдық
Бағалау
Сабақтың басында
үлестірілген «өзін-өзі» бағалау парағы бойынша оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Үйге тапсырма 1. 460-жаттығуды орындау.
2. «Сен білесің бе?» айдары бойынша піл, аю,, кит, жылқы, түйе, ит,
мысық қанша жыл жасайтыныны тауып жазып келу.