Күні:07.12.2016
Сынып: 1 «Ә»
|
Қатысқандар саны: 19
Қатыспағандар саны: 2
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мен
және табиғат. Е дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.2.1.2
Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу)
қолдану
1.2.5.1
Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу , қойылған сұраққа жауап беру
1.1.8.1
Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту
1.2.9.1
Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту,жазу
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы:Жаңа білімді меңгереді.
Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші
сұрақтар арқылы талқылайды.Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
Кейбірі: Алған білімді
өмірде қолдана алады. Көркемсөз тіркестерін орынды қолданып, ойын жүйелі
жеткізе алады.Сөздерге фонетикалық талдау жасайды.
|
Жетістік критерийлері
|
Айтылған
сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты
сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды
бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өнер,
ана тілі сабағы
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Аудиожазба
, таныстырылым.
|
Тілдік құзыреттілік
|
Е
дыбысы мен әрпі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
1
минут
|
(МК; Ұ) Психологиялық дайындық.
Біз
бақытты баламыз
Құстай
қанат қағамыз
Дүниені
аралап
Оқу
білім аламыз.
-Балалар
біз «Мен және табиғат» бөлімінде жүрміз. Олай болса «Табиғат» дегеніміз не?
-Бізді
қоршаған әлем.
-Кәзір
қандай мезгіл?
-Қыста
ауа-райы қандай болады?
–
Балалар, орманда жүріп қоян адасып кетіпті , оның жолын қарлар басып
қалыпты,біз қарлардан тазарту үшін тапсырмаларды орындауымыз керек.
-Қоянға
үйшігіне баруға көмектесеміз бе?
-Иа
|
Көңілді
әуен қосып қою.
Таныстырылым,
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
|
(МК; Ұ) Оқылым.
1тапсырма..Өткен сабақты еске түсіру,
сөздерді тізбектеп оқу.69 бет . 2 тап.
Ар,
ер, ал, ел, да, де, та, те, са, се, ла, ле, ма, ме, мен, емен, сен, сенім,
не, немере, ер, ерте, Есен, Ерлан.
(МК; Ж) 2тапсырма. Оқылым,
айтылым.
«Ойлан , тап» ойыны
арқылы ұйымдастыру. Ойынның шарты бойынша бір оқушы мақалды оқиды, екіншісі
оның мағынасын қалай түсінетінін айтады.
Мақалды
түсініп оқы.
Ер қанаты –ат.
Мақалдың
мазмұнын бір-біріңе түсіндіріп көр.
(МК;Ұ) 3 тапсырма.Оқылым,
айтылым. Суреттер мен сызбаның көмегімен Есеннің не істегенін болжа.
-Есен
не істеді?
Есеннің
сабақтан бос кезде не істегенін бейнелейтін суреттердің көмегімен әңгіме
құрау.
«Есен
мұражайға барды. Атасымен шахмат ойнады».
|
оқулықпен
жұмыс
оқулықпен
жұмыс
|
Сергіту
сәті
1
минут
|
Видеодағы
әуен ырғағымен билеу.
|
видео
|
Диалог құрау.
4
минут
15
минут
5
минут
|
(МК; Ж) 4 тапсырма. Айтылым.
Оқушылар
жұбымен диалогті қалпына келтіреді.Диалог жауаптары берілген. Олар осы
жауаптардың сұрақтарын құрастырады.
-Балалар
төмендегі жауаптарды қандай сұрақтар қою арқылы алуға болады?
-Атың
кім? -Ерлан.
-Жасың
нешеде? -Алтыда.
-Сен
қандай баласың? -Ақылды.
5 тапсырма.Айтылым.
Суреттердің
көмегімен оқушылар ертегі құрастырады. Әрбір сюжетті сурет бойынша сұрақтар
қою арқылы ертегі құрастыру
-Ерте,
ерте,ертеде не өмір сүріпті?
-Тышқан
нені армандады?
-Оған
кім кездесті?
-Қызға
не айтты деп ойлайсыңдар?
-Екеуі
қайда барды?
-Ертегі
қалай аяқталуы мүмкін?
Ертегіні
«Ерте,ерте,ертеде» сөздерімен бастауды ұмытпаңдар.
«От шашу» шапалақ арқылы оқушыларға қолдау
көрсету.
(МҚ;Ө;) 6 тапсырма. Жазылым. Сөздерді оқу,
жазу. Әріптерді
бір-бірімен дұрыс байланыстырып жазуын, қатесіз әрі көркем жазуын қадағалау.
(МК; Т) 7 тапсырма. Постер жасап, қорғау, талдау.
«Тез ойла» ойыны. Әр топқа әріптер
беріледі, әріптерден сөз құрау. Сөздерге дыбыстық талдау жасау. Кейбір
оқушылар сөз арқылы сөйлем құрастыру.
1т-
емен
2т-
орман
3т-немере
|
Оқулықпен
жұмыс.
Сюжетті
суреттер
Дәптерлермен
жұмыс.№1 дәптер. 44 бет
Постер,
қима әріптер, желім, маркерлер.
|
Сабақтың
соңы
1
минут
|
Кері
байланыс: Бас бармақ тәсілі арқылы жүзеге асыру.
|
|
Дифференциация
– оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Оқушылар сабақ соңында:
-мақалды түсініп оқып, мағынасын
талдай біледі;
-сюжетті суреттердегі негізгі идеяны
түсініп, сызбаларға сүйеніп сөйлем құрай алады;
-оқушылыр жұбымен диалог
құрастыра алады;
-сурет мазмұны бойынша ертегі
құрай алады;
-гигиеналық талаптарға сай жаза
алады;
Бағалау – оқушылар жұлдызшалар
арқылы бағаланады.
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушыларғ дыбыстарға фонетикалық
талдау жасатып үйрету.
|
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне
көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
Смайликтер
|
Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
|
|
|
|
|