Инфоурок Английский язык КонспектыСценарий открытого урока английского языка в 4 классе по теме: "Мой родной город"

Сценарий открытого урока английского языка в 4 классе по теме: "Мой родной город"

Скачать материал

 

Конспект урока английского языка

в 4 классе

                                       по теме:


                «My native town»                  

 

 

 

                             Учитель английского языка

                                МБОУ «Средняя школа №4»                                   

           Евсеенкова Н.Е.

  г. Рославль

 

99-881283635034530088819978-1.jpggalka-v-landshaftnom-dizajne-06.jpg2015г.

 

 

Аннотация к разработке урока по теме «Мой родной город»

 

Данный урок может быть использован на конечном этапе изучения темы «Город» в 4-м или 5-м классе. При разработке данного урока был учтён большой творческий потенциал учащихся данного класса. Детям были предложены 50 форм проекта. Учащиеся выбрали следующие: видеоклип, стихотворение, стенгазета, журнал, информативно -исследовательская работа, картина. Картины учащихся были использованы для оформления выставки «Мой родной город». Тип урока: урок-экскурсия с элементами игры на основе проектной работы учащихся. Для обобщения и систематизации знаний на заключительном этапе урока была составлена ментальная карта. Одним из приоритетных воспитательных аспектов данного урока является – формирование и развитие личности, обладающей качествами гражданина-патриота. В творческом проекте «Город моей мечты», представленном на заключительном этапе урока, учащиеся рассказали о том, каким они хотели бы видеть наш город. Для снятия напряжения на начальном этапе урока учащимся был предложен видеоклип «Мой родной город»- проект одного из учеников; а для релаксации в середине урока, в отличии от традиционных физкультминуток, учащиеся прослушали песню на русском языке о Рославле в исполнении Смоленской певицы и композитора Ирины Бекмуратовой. Использование данной песни, как элемента урока, позволило сделать данный урок более эмоциональным и запоминающимся, а её содержание позволило закрепить пройденный материал, но уже на родном языке.

 Данный урок способствует формированию общеучебных умений и навыков, а также углублению метапредметных связей (с литературой, родным языком, историей, краеведением, географией, музыкой).

Этот урок может быть использован с любым УМК.

 

 

 

 

 

 

 

 

Цели урока:

Развивающий аспект: развивать коммуникативные навыки учащихся, учить детей делать презентации творческих проектов;

Воспитательный аспект:воспитывать способности учащихся к самостоятельному изучению английского языка, воспитывать любовь к родному краю.

Социокультурный аспект: развивать интерес учащихся к культуре своей страны.

Задачи урока: совершенствовать навыки учащихся в высказывании своих мыслей на английском языке; практиковать монологическую и диалогическую речь, аудирование.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                      Ход урока

Приветствие

Т: Good morning, good morning, good morning to you!

    Good morning, dear pupils, I am glad to see you!

P:  Good morning, good morning, good morning to you!

Good morning, dear teacher, we are glad to see you!

 

T: Good morning, my dear pupils and our guests. We are glad to see you all at our lesson. Today we have an unusual lesson. We welcome you to our excursion to Roslavl. All the pupils in our class were doing different projects about our native town which will be presented to your attention at the lesson. Здравствуйте, ребята и уважаемые гости. Мы рады видеть вас всех на нашем уроке. Сегодня у нас необычный урок. Мы приглашаем вас на урок- экскурсию в Рославль. Все ученики в классе делали разные проекты, которые будут представлены вашему вниманию на уроке.

So, lets start.

Let me start our excursion with the video clip «My native town Roslavl » which made a young but talented producer Maxim Pudov.

(Everybody watches the clip)

Now answer my questions, please:

        Is Roslavl older than Moscow? (Yes, it is. It is 10 years older than Moscow)

        How old is Roslavl? (878) Count, please.

        Are there any monuments in Roslavl? What monuments can you name? (The monument to Lenin, the monument to Petr and Fevroniya, tank T-34 )

        Are there any churches in Roslavl? (Yes, there are 4 churches).

Brilliant! You know our town well.

In this class there are not only young producers, but young poets as well.

Dasha Kabalova composed the poem «My native town»

Dasha you are welcome.

 (D. Kabalova reads the poem)

                 I live in the town of Roslavl

                 It’s small

                 There are no big plants

                 And skyscrapers at all

                 It lies on the plain

                 With the skies which are blue

                 And mineral waters for you

                 On the river Ostyor

                 My town does stand

                In the circle of forests

                And beautiful land

                I love my small town

                Its squares and parks

                Its people and streets

                And its wonderful sights

                I wish you my Roslavl

                To be happy and nice

                And all of your people

                To be friendly and wise.                                                        

Thank you very much for your poem. It was wonderful.

Now I’d like to give a word to a young editor of a school wall newspaper.

Kseniya, you are welcome.

P:  The unique places of my native town.

There are many unique places in my native town. ( shows on the wall newspaper)

This is Spaso- Preobrazhenskiy Monastery- one of the sights of our town.

This is the monument to V. I. Lenin. It stands in the center of Roslavl.

This is one of the streets in the center of our town.

This is my favourite place- Bourtseva Mountain.

This is the monument, the bridge, the café, the fountain and a famous stone.

T: Thank you very much, Kseniya. It was very informative.                    

Now I’d like to give a word to a young school photo correspondent Liza Brysenkova. Liza created a photo album «Roslavl in different seasons» Liza you are welcome.

P:  Roslavl is a very beautiful town. (shows a photo album)

     This is Roslavl in summer.

     This is Roslavl in spring.

     This is Roslavl in autumn.

     This is Roslavl in winter.

     I like autumn Roslavl best of all.

T: Thank you Liza. Your album was really beautiful.                                                

T: Our Roslavl land is rich in famous people.I would like to tell you about some of them.

This is Nikolai Ivanovich Rylenkov. He is a Russian poet. N.I. Rylenkov was born in 1909 in the village Alekseevka of Roslavl Area. Не finished a secondary school of Rosavl.

This is Fyodor Ivanovich Tyutchev. He is a famous Russian poet. His grandparents had a family house in the village Gorenovo of Roslavl Area (10 km from Roslavl). In 1855 F.I. on his way from Moscow to his family house stayed in a hotel in Roslavl and wrote two poems.

This is Isaak Asimov. He is one of the greatest fantasy-writers of the XX century. His works are world-famous and his books are translated into many languages of the world. He was born in 1920 not far from Roslavl. When he was 3 years old his family moved to the USA. Isaak Asimov lived there in New -York. He was called «the son of 2 powerful countries- Russia and America».

This is Sergei Timofeevich Konenkov. He is a famous Russian sculptor. Не was born not far from Roslavl. (1874- born)

This is Mihail Osipovich Mikeshin. He is a famous Russian sculptor. He was born in 1835 in the village Maksimkovo of Roslavl Area. His most famous monument- «The millennium of Russia» established in Velikii Novgorod.

This is Genadii Anatolevich Korolkov. Нe is a famous Russian actor. Нe starred in 75 films. He was born in Roslavl. Now he lives in Moscow.

Now all together let’s repeat the names of these famous people born in Roslavl Area.

Nikolai Ivanovich Rylenkov- a Russian poet

Fyodor Ivanovich Tyutchev- a Russian poet

Isaak Asimov -a fantasy-writer

Sergei Timofeevich Konenkov- a Russian sculptor

Mihail Osipovich Mikeshin-a Russian sculptor

Genadii Anatolevich Korolkov- a Russian actor

                         Do you think all these people were hard -working?

                         Of course, they were. 

Now let’s play. The game is called «Famous people». You will go to the blackboard, turn your back to your classmates and  I’ll stick the picture of a famous person to your back. You are to guess what person is it. You may ask questions.

-Am I a poet? - Yes, you are.

-Am I Tyutchev? – No, you are not.

Am I Rylenkov?-  Yes, you are.                                              

I see you are a bit tired of English. Let’s rest for a while and listen to a song about Roslavl of a modern Smolensk composer and singer Irina Bekmuratova. Relax and just enjoy the music.

(Everybody listens to a song. Sings Irina Bekmuratova. )

Roslavl land is not only rich in famous people, but in natural resources as well. A young researcher Shusherin Kiril would like to tell us about it. (tells about natural resourses of Roslavl Area and shows them on the poster)

P: Roslavl land is rich in natural resourses. This is quartz sand. This is turf. This is clay. This is pebble. This is mineral water from Goloyovka.

T: Let’s repeat the names of resources altogether.

 Now we are going to play. I’ll give you different pictures. You are to think what resources we need for all these things. Just match pictures and resources.

(pupils are given pictures: brick, glass, mineral baths, concrete, plates and dishes, cosmetics(mask), a glass of mineral water, landscape design, gardening and others)

P: We need clay (quartz sand, turf, pebble, mineral water)

You are brilliant! Well done!                                                     

Our town is not only streets, parks, churches, monuments, but it is also our house, school, friends. Let’s listen to a poem about friends. (Max Pudov)

 (M. Pudov recites the poem.)

 

I’d like to finish our excursion with the project of Liza Ivanova «The town of my dream»

P: I’d like to have beautiful places for rest in my town.

     I’d like to have a theatre in my town.

     I’d like to have a big stadium in my town.

     I’d like to have a zoo in my town.

     I’d like to see my town clean.

 

To sum up the results of our lesson, let’s fulfil he scheme on the blackboard.

(учащиеся вместе с учителем заполняют ментальную карту)

(I love my town. Reasons: beautiful nature, hard-working people, unique places, I live here.)

 

 

 

 

 

 

                                                                                                          

hard- working

people

 
Овал: I
love
my
town

unique

places

 

 

 

 

 

 

 



                                                                                                                       

Thank you everybody for your work. You were brilliant today. All the pupils who did the projects get excellent marks.

H/W To write a letter to your pen-friend about our town.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сценарий открытого урока английского языка в 4 классе по теме: "Мой родной город""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Педагог-психолог

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
