Бөлім:
1-бөлім.
Лақтыру, секіру, жүгіру дағдыларын жақсарту және дамыту
|
Мектеп: Ж.Құдайбергенов
атындағы орта мектеп
|
Күні:2 – 5.10.2017ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кульдибаев
Ж.
|
Сынып: 5а,ә
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Топтық эстафеталық
жұмыс
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.3.5.1 басқа
адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды
білу және орындау
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
Эстафеталық
таяқшаны беруде дағдылар мен біліктерді дұрыс игеруге үйрету.
Коридорда дұрыс
беруге үйрету.
Эстафеталық
таяқшаны беруде жүгіру қарқынын азайтпауға үйрету.
Сабақтағы
төзімділік сапасын жақсарту.
|
|
Жетістік
критерийлері
|
Қауіпсіздік
техникасын біледі.
Эстафеталық
таяқшаны дұрыс беруді біледі.
Коридорда
эстафеталық таяқшаны беруді көрсетеді.
«Уақытқа
қуаласпақ» ойынында эстафеталық жүгіруді пайдалана отырып ойша әрекеттерді
дұрыс қолданады.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
өздерінің
жеңіл атлетикадағы ерекше қимылдарын сипаттай, талқылай әрі көрсете алады
Мыналарды
қамтиды:
·
екпін
алу, итерілу, ұшу, қону
·
көтерілу,
жерге қону
·
фитнес
құрамдастары: күш, жылдамдық, төзімділік, икемділік
·
қадамдар,
аттау
·
лақтырулар:
итеріп шығару, итеру, көтеріп тастау, лақтыру
·
қауіпсіздік,
қауіп-қатер
·
сөрелік
екпін алу, қашықтық бойынша жүгіру, мәреге жету
|
|
Құндылықтарды
дамыту
|
Құндылықтарды дамыту …
-жеке, жұпта және командада жұмыс істеу қабілетін;
-сайыстық, жеке немесе байланыс болсын дене жаттығуларын
орындау кезінде әлеуметтік мінез-құлықты нығайту арқылы/көмегімен жүзеге
асады (іс-әрекетті және/немесе тақырып мазмұнын сипаттау).
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ тілі, жас өспірімдер
физиологиясы, физика.
|
|
АКТ
қолдану дағдылары
|
- АКТ дене тәрбиесіндегі теориялық және
практикалық сабақтарында қолдану (бейне, презентация, график, кесте,
қосу динамикасы);
·
Фото және бейне материалдарды оқушыларға қозғалыс өнімділіктерін
өлшеу және нығайту үшін өзін-өзі бағалау, бағалау техникалары үшін қолдану;
- АКТ (әсіресе ғаламторды) байланыс, істестік, мазмұн жасау,
дене тәрбиесі саласында көмек сұрау мен ақпарат табу үшін басты құрал
ретінде қолдану.
|
|
Бастапқы білім
|
Бұл бөлімде оқушылар бірқатар жеңіл
атлетикалық жаттығулар орындау кезінде өздерінің жеке қозғалыс техникаларын
жетілдірумен жұмыс істейді. Оқушылар шағын топтарда бірлесе жұмыс істеп, оқу
тапсырмаларын пысықтайды.
|
|
Сабақ
барысы.
|
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
|
Сабақ басында:
- оқушылардың зейінін
шоғырландыруға;
- оқушылармен бірге сабақ
мақсаттарын/ОМ анықтап алуға;
- оқушылардың «жақын даму аймағын»,
сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға
көңіл бөлу қажет
|
Жүгіру жолы немесе үлкен бос
кеңістік. кедергілер.
Фишкалар, конустар, мұғалімге
арналған ысқырық, бор
|
|
Сабақтың
ортасы
|
Эстафета.
Командалық жұмыс
(Ж, С, К) «Көшбасшының ізінен жүр».
5 және одан
артық адамнан тұратын топта аға ойыншы тағайындалады, ол мұғалімнің
тапсырмасы бойынша (немесе өз бетінше) олардың қандай арақашықтыққа үдеу
жасайтындығын анықтайды. Стадион жолында сөре мен мәре сызықтары жүргізіледі.
Көмекші мәреде әрбір ретте соңғы болып келген қатысушыны, ал жүгірушілер көп
болған кезде – екі соңғы қатысушыны ойыннан шығарады. Олар тапсырма алады: өз
беттерінше баяу жүгіру (стадион алаңында). Қалған балалар келесі үдеу орнына
қарай аяңдап жүгіруді жалғастырады. Осылай екі ойыншы
қалғанға дейін
жалғасады. Соңғылары жеке тапсырма алады, ал ойыннан шыққандар оны қайта
бастап, қайталайды. Үдеу 100 м артық орындалмайды. Шеңберде екі немесе
үш-төрт үдеу болуы мүмкін – жүгіру жылдамдығы азырақ ұзындық кезінде.
(С, К)
«Эстафеталық жүгіру»
Екі және одан артық
команда қатысады. Жүгіру жолында бір-бірінен бірдей арақашықтықта (30 немесе
60 м), кезеңдерді белгілейтін бірнеше сызық сызылады. Командалардың барлық
мүшелері рет бойынша саналған. Тек бірінші кезеңде бірінші нөмірлердің артына
соңғы нөмірлі ойыншылар тұрады. Дене шынықтыру мұғалімінің сигналы бойынша
бірінші нөмірлер екіншілерге жүгіреді және оларға эстафетаны береді, ал
өздері орындарында қалады. Соңғы нөмірлі оәйфншылар бірінші нөмірлі ойыншылар
өз орындарынан кету бойына, олардың орындарын алады. Екінші нөмірлер
эстафетаны үшінші нөөмірге береді, олар төртінші нөмірлі ойыншыларға
табыстайды және т.с.с.
Әрбір эстафетаны
берген ойыншы оны қабылдаған ойыншының орнында қалады. Эстафета мұғалім
ертерек жариялаған рет қайталанады.
|
Әрбір
тапсырма үшін үлкен бос кеңістік
Мұғалімге
арналған ысқырық
https://www.youtube.com/watch?v=wUnJCkoANRA
https://www.youtube.com/watch?v=VVeM508Ds10
https://www.youtube.com/watch?v=7dy0yiZiSEI
Үлкен
бос кеңістік, жалаушалар, бор, ысқырық
|
|
Сабақтың
соңы
|
Сабақ соңында оқушылар рефлексия
жүргізіледі:
Оқушылардан
бұл жаттығуда қандай тәуекел бар екенін және оны қалай азайтуға болатынын
сұрау.
Оқушылар таңдаған тірек-қимыл
дағдыларын бақылау.
|
|
|
Саралау
– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау
– оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
Берілген тапсырмаларды,
жаттығуларды барынша біркелкі орындау.Қабілеті жоғары оқушылар ойындардағы
қозғалыс әрекеттерін қайталап, сынып алдында орындалуын өз бетінше көрсету,
жетістіктер мен кемшіліктеріне назар аудару.
|
Оқушылардың өз бетінше
тапсырмамен жұмыс істеуі, өз бетінше қателерін түзеу.Сабақ барысында бейресми
қалыптастырушы бағалаулар.
Әр оқушыға жекелей тапсырмалар
беру, тапсырмалардың орындалу дағдыларын тексеру.
Жекеле және топпен тапсырмаларды
орындау және топ ішінде талқылау қарастырылады.
|
Тапсырмаларды орындау кезінде
спорттық құралдардың дұрыс орналасуына көңіл бөлу.
Дене қыздыру жаттығуларының
орындалуына аса көңіл бөлу, икемділікті дамытуға септігін тигізеді.
Дене қуатын үнемдеу шарттары.
Дұрыс тыныс алу.
Сабақ барысында техника
қауіпсіздік ережелерін сақтау.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|