Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы
|
2 тарау
Механикалық
қозғалыс
|
Мектеп
|
«Сәтбаев
қаласының №1 мектеп-гимназиясы» КММ
|
Күні
|
|
Мұғалімнің аты-жөні
|
Ержан
Гүлмира Әбдіханқызы
|
Сынып
|
7 А, Ә,
Б, В
|
Қатысқандар
|
|
Қатыспағандар
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Түзусызықты
бірқалыпты жəне бірқалыпсыз қозғалыстар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме
|
7.2.1.2
механикалық қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру
7.2.1.3
түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы:
Бірқалыпты
және бірқалыпсыз қозғалыстардың негізгі мағынасын біледі.
Көпшілігі:
Бірқалыпты бірқалыпсыз қозғалыстарды саралап ажыратады және есептер шығаруда
қолданады
Кейбіреуі: Өмірдегі
қозғалыстарға өздігінше мысалдар келтіре алады.
|
Бағалау критерийі
|
Әр тапсырманың орындалуы бойынша дискрипторлары
арқылы жиынтық балды бағаға айналдыру
44-35 - «5»
34-29 – «4»
28-23 – «3»
21-15 – «2»
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы
пәндік терминология және анықтама:
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
механикалық
қозғалыс
|
Механическое
движение
|
Mechanical movement
|
материялық
нүкте
|
Материальная
точка
|
Material point
|
қозғалыс
траекториясы
|
траектория
|
trajectory
|
жол,
орын ауыстыру
|
Путь,
перемещение
|
Path, displacement
|
қозғалыстың
салыстырмалылығы
|
Относительность
движения
|
Relativity of motion
|
санақ
жүйесі
|
система
отсчета
|
Reference system
|
жылдамдық
|
Скорость
|
Speed
|
бірқалыпты
түзу сызықты қозғалыс
|
Равномерное
движения
|
Uniform movement
|
бірқалыпсыз
түзу сызықты қозғалыс
|
Неравномерное
движения
|
Uneven movement
|
Анықтамалар
1. Механикалық
қозғалыс – дененің уақыт өтуіне қарай басқа
денелермен салыстырғандағы орнының өзгеруі
2. Материялық
нүкте – қозғалыстың қарастырылып отырған
жағдайында өлшемдерін елемеуге болатын денені айтамыз
3. Қозғалыс
траекториясы – дененің өозғалыс кезіндегі сызық түрінде
қалдырған ізі
4. Жол – дене
жүріп өткен траектория ұзындығы
5. Орын
ауыстыру – дененің бастапқы орнын соңғы орнымен
қосатын бағытталған кенсінді
6. Санақ
жүйесі – санақ денесімен байланысқан координата
жүйесі мен сағатты айтамыз
7. Жылдамдық
–
дененің
берілген уақыт ішіндегі орын ауыстыруы
8. Бірқалыпты
түзу сызықты қозғалыс – дене кез келген
тең уақыт аралығында ұзындығы бірдей жол жүрсе
9. Бірқалыпсыз
түзу сызықты қозғалыс – дене тең уақыт
аралығында әр түрлі жол жүріп өтсе
|
Құндылықтарға баулу:
|
Оқушыларды
ойлау жұмысына ынталандыра отырып белсенді іс әрекетке жұмылдыру, сын
тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас дағдылары арқылы өздігінен жұмыс жасау,
іздену қабілеттерін арттыру
|
Пәнаралық байланыс:
|
Ағылшын
тілі- терминдер, математика SI жүйесі, биология, география
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім:
|
санақ
жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, оры ауыстыру
сөздерінің физикалық мағынасын түсіндіре алады және сипаттай алады
|
САБАҚ
БАРЫСЫ
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
13 минут
Жеке жұмыс
Білу
|
·
Ұйымдастыру
кезеңі. Сынып оқушыларымен сәлемдесу, түгелдеу.
·
Сабақ
мақсатын айқындау
·
БББ
кестесі
1.
Білімді өз бетінше өзектендіру: Бірнеше минут бойында əрбір оқушы
тірек сөздер немесе қысқаша сөз тіркестері арқылы берілген тақырыпқа
байланысты бар білгендерін кестенің Білемін бағанына толтырып жазады (жеке
жұмыс).
Білемін
|
Білгім келеді
|
Білдім
|
|
|
|
Қолданылатын
ұғымдар мен тірек сөздер:
А.
Б.
|
Дереккөздер:
А.
Б.
|
|
|
|
|
·
Үй
тапсырмасын пысықтау ТЕСТ 7 минут
Оқушылар тапсырманы орындап
болғаннан соң дәптерлерін ауыстыра отырып бірін бірі тексереді
Тақтаға жауаптары слайдта
көрсетіледі
Тест жауаптары(1б, 2б, 3б, 4а,
5б, 6ә, 7ә, 8а, 9ә, 10а)
Сынып
оқушыларына видео ролик (бейне материал) көрсете отырып не байқадаңыздар
олардағы ортақ қасиеті не? Айырмашылығы не?
Сол арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады 3
минут
|
Слайд
Плакат
маркер
Тест
тапсырмасы
Таратпа
материалдар
|
Сабақтың ортасы
25 минут
Топтық жұмыс
Оқулықпен
жұмыс жасайды
Түсіну.
Қолдану. Талдау. Жинақтау
функционалдық сауаттылық оқылым, тыңдалым, айтылым
Жұппен жұмыс
Жеке жұмыс
|
Топтастыру:
Сынып оқушыларын
Жылдамдық,
Орын
ауыстыру,
Уақыт,
Бір
қалыпты қозғалыс,
Бір
қалыпсыз қозғалыс
сөздерін
ретімен айтқыза отырып топқа бөлемін
Балалар
мәтінді 5 минут оқи отырып берілген тапсырмалар бойынша кластер қорғайды.
- ойлау
жұмысына ынталандыру
- белсенді іс әрекетке жұмылдыру
І топ: Мəтіннен
негізгі ұғымдарды анықтайды
ІІ
топ:
Қысқаша тұжырымдық жазба жазады
Тұжырымдамалақ
карта жасайды
ІІІ
топ:
Сурет бойынша заңдылықты анықтайды
ІҮ
топ:
Тәжірибе жасау арқылы ойларын жүйелеп дәлелдейді
Ү
топ:
Мәтінді оқи отырып сұрақтар құрастырады?
Берілген
тапсырма бойынша топтан оқушылар бір спикер дайындайды, «Аялдама» стратегиясы
бойынша топтарда өз жұмысын қорғайд, орындайды. Әр топта 1 минут
Барлық топ мүшелері әр топтың спикерлерін
2 жұлдыз 1 тілек арқылы бағалау 3 минут
2
тапсырма: Оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексеру мақсатында
Суреттегі
қозғалыстарды сипатта
Бірқалыпты
қозғалыс
|
Бірқалыпсыз
қозғалыс
|
2, 4,
6, 7
|
1, 3,
5
|
Теорияны
практикада қолдану үшін бастауыштағы білімін қайта жаңғырту мақсатында
тапсырмалар беру 3 минут
Өлшем бірліктерді ХБЖ келтіру
Теңдікті түрлендір: (2 мин)
Жол (м)
|
Уақыт (с)
|
7км = ....... м
|
12сағ = .......с
|
65см = ......м
|
45мин = ......с
|
300мм = ....м
|
0,5сағ= .......с
|
Жауаптары
|
Жол (м)
|
Уақыт (с)
|
7км = 7000м
|
12сағ = 43200с
|
65см = 0,65м
|
45мин =
2700с
|
300мм = 0,3м
|
0,5сағ= 1800с
|
Жылдамдық м/с
|
36 км
/сағ =10 м/с;
|
6
км/мин = 100м/с;
|
54
км/сағ = 15 м/c;
|
100
см/с = 1 м/с;
|
250см/с
= 2, 5м/ с;
|
7, 9
км/с = 7900м/с
|
Сыныпқа сұрақ: м/с; мм/с; км/ сағ; м/ мин;
см/с қайсысын айналдырамыз?
|
Суреттер
Таратпа
материалдар
Маркер
Слайд
|
Сабақтың соңы
7 минут
Жеке жұмыс
Есептер шығару
|
БББ кестесінің соңғы бөлімін толтыру
арқылы оқушы рефлексия жасайды.
Білемін
|
Білгім келеді
|
Білдім
|
|
|
|
Қолданылатын
ұғымдар мен тірек сөздер:
А.
Б.
|
Дереккөздер:
А.
Б.
|
|
|
|
|
Оқушылардың жасаған жұмыстары мен
бағалау парақшалары арқылы табыс критерийлерін толтыра отырып бағалау және
үйге тапсырма беру.
Үйге: жылдамдықтарын м/с өрнекте және
жылдамдығына байланысты орын бер
Қатысушы
|
Жылдамдық
|
Жылдамдық м/с
|
Орын
|
Акула
|
8,3
м/с
|
|
|
Қарға
|
47
км/сағ
|
|
|
Жираф
|
14,6
м/с
|
|
|
Қоян
|
60
км/сағ
|
|
|
Жылдамдық, Орташа жылдамдық тақырыбын
оқып келу, формуласын еске түсіру
|
БББ
кестесі
Бағалау
парақшасы
Күнделік,
Сынып
журналы
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тарсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Тест
тапсырмалары мен сұрақтар арқылы, суреттер бойынша өз ойларын жеткізуде
саралау қолданылады
|
БББ
кестесі арқылы не білетіні мен нені білігісі келетіні арқылы жаңа сабақты
қаншалықты меңгергендігін бағалаймын. Сонымен бірге бағалау парақшасы арқылы
табыс критерийі бойынша бағалау жүргізіледі
|
«Аялдама»
стратегиясы арқылы топ мүшелері әр топтағы спикердің түсіндіруі арқылы
бір-бірімен вебралды қарым-қатынас жасайды, қимыл – қозғалысқа түседі.
Сергіту сәті бірге өтеді.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл
тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.
Сол
бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ
мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық
оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді
ме?
Егер
оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ
кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ
жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?
Бұл
тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға
жауап беріңіз.
|
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта
ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың
бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не
нәрсеге назар аудару қажет?
|
|
|
|
|
|
|