Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Бекітемін | Мұғалім: Чабаева Мадина | Уақыты: 16.11.2016 ж | Сынып: 10 «Ә» | |||||
Сабақтың атауы | Сөйлеу тілінің фонетикалық-морфологиялық синтаксистік ерекшеліктері | |||||||
Мақсаты | Сөйлеу стилі туралы жан-жақты түсінік беру, стильдің түрлерін ажырата білуге үйрету. Түрлі әдістерді пайдалана отырып, оқушылардың есте сақтау қабілетін арттыруға баулу. Сабақ барысында оқушылардың білімін бақылау арқылы сауатты жазуға машықтыру. Қолданылатын әдіс - тәсілдер: Пікірлесу, сахналау, ойтүйін жасау, сұрақ - жауап. | |||||||
Көрнекілігі | Қазақ тілін оқыту әдістемесі. Қазақ тілі оқулығы. 10 сынып | |||||||
Сабақтың барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||
Ұйымдастыру | Сыныпты түгендеу | -оқушылар сабаққа қатысушылар туралы мәлімет береді | ||||||
Топқа бөлу | Геометриялық фигуралар арқылы топтарға бөлу | -оқушылар топқа бөлінеді. | ||||||
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | «Мақсатыңа жет» бейнеролигін көрсету. | - оқушылар өз ойларын айтады. - өз ойларын ортаға қорғайды. | ||||||
Үй тапсырмасын сұрау, қызығушылықты ояту | Үйге берілген тапсырманы сұрау | -оқушылар топ болып тапсырманы орындайды. | ||||||
Жаңа сабақ | Тақтаға өтілетін тақырыпты жазу. | -оқушылар дәптерге жазады. | ||||||
Мағынаны тану | Сөйлеу тiлiнiң фонетикалық-морфологиялық ерекшелiктерi. Дыбыстарды түсiрiп айту сөйлеу тiлiне тән фонетикалық белгiлерге жатады: бас-ың қағыр (басыңқалғыр), кеп отыр - келiп отыр, боп па - болып па т.б. тiркестерде дыбыстарды түсiрiп айту сөйлеу тiлiне тән құбылыс. Синтаксистiк ерекшелiктерi. Сөйлеу тiлi стилiнiң басқа стильдерден өзгешелiгi, ең алдымен сөйлем құрылысынан байқалады. Сөйлеу тiлiнде сөйлем түрлерi аралас келедi. Сұраулы, лептi, риторикалық сұраулы сөйлемдер көп қолданылып, сөйлем диалогқа құрылады: Баланың сөзiн сөз деп, о несi-ай маған! (Б.Майлин) | -оқушылар мұқият тыңдайды. Фонетикалық- морфологиялық, синтаксистік мағынасын тануға үйренеді. | ||||||
Ой толғаныс | 48- тапсырманы оқып, ауызекі сөйлеу тілі стилінің тілдік сипаты, фонетика – морфологиялық ерекшелігіне қарай ауызша талдау жасау.
| -оқушылар мәтінді топ бойынша үш абзацқа бөліп талдайды.Сызба кесте арқылы көрсетеді. | ||||||
Шығармашылық жұмыс | І. «Екі бақа туралы аңыз»
| Осы аңыз нені айтқысы келеді және аңыздан қандай ой түйді? Әр топ өзара ақылдасып, шешімдерін ортаға салады. -оқушылар топ болып орындайды. | ||||||
Бағалау | Топ бойынша бағалау | -оқушылар бір-бірін бағалайды. | ||||||
Үйге тапсырма | Оқулықтағы тест тапсырмаларын орындау. | Күнделіктеріне жазады | ||||||
6 667 830 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Чабаева Мадина Елеусиновна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72/180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
3 ч.