Урок
английского языка в 6 классе
Тема урока:
Семья. Внешность. Профессии.
Цели:
1. активизировать лексику темы, учить
употреблять её в речи на уровне предложений и фразовом уровне, учить
монологической речи, восприятию информации на слух, чтению текста с полным
пониманием прочитанного;
2. формировать навыки коммуникативной
компетентности, развивать навыки говорения, умение самостоятельно планировать
речевой поступок, развивать слуховую и кратковременную память, слуховой
контроль, речевую реакцию, навыки чтения, совершенствовать качество
орфографических и произносительных навыков;
3. воспитывать аккуратность по отношению к
внешнему виду, воспитывать уважение к труду, к любой профессии.
Тип урока:
речевой
Оборудование: учебник, картинки по теме,
карточки с заданием, аудиозапись текста «Tanya»,
фото семейного дерева учащихся.
План
урока
I
Начало урока
1. Оргмомент
Good afternoon, children! I’m glad to see you again.
You may you’re your seats. How are you today?
What day is it today?
What season is it now?
What is the weather like today?
2. Cообщение
темы урока
All right.
Let’s
start our lesson. Today we’ll speak about you parents. Their appearance, work.
Besides we’ll describe some pictures, have listening comprehension, read the
text and speak a lot.
II
Основная часть урока
1. Актуализация опорных знаний
а) лексические
упражнения
But first of all let’s recollect
the words, and I offer you to solve the crossword.
Сначала
разгадываем слова по вертикали, затем – по горизонтали.
Across
2 светлые
4 красивый (мужчина)
7 глаза
6 щеки
9 красивая (женщина)
Down
1 худой
2 лицо
3 нос
4 волосы
5 темные
6 кучерявые
8 уши
Very good!
And
now give short answers to the following questions:
Where does a teacher work?
an engineer
a doctor
a worker
a milkmaid
b) тематическая
беседа
Answer my questions:
What is your mother? Where does she work? How old is
she? What does she look like?
What is your father? Where does he work? What does he
look like? Whom do you look like?
2 Монологическое высказывание
учащихся по теме «My parents»
And now I ask some of you to tell us about your
parents, their look and work. Please, come to the blackboard.
3 Описание
картинок
с изображением
людей
Thank you very much. I offer you to describe some
pictures.
a) индивидуальная
работа
- описание картинки с изображением женщины
(пересказ текста);
- описание картинки с изображением мужчины
(ответы на вопросы)
Ученикам раздается картинка и карточка с
заданием.
b) работа с классом
- описание внешности на картинке по
вопросам
- монологическое высказывание ученика.
с) прослушивание учащихся, работавших
индивидуально.
Well done. Thanks a lot for this work. Now
let's do the following. You have to listen to the text and to complete the
sentences about the text.
4. Аудирование текста учителя
а) прослушивание текста
Let me introduce a girl. Her name is
Tanya. Tanya is 11. She is a pupil of the sixth form. She is a blue-eyed and
fair-haired girl. She is thin. She has a father, a mother and a sister.
Tanya's father Viktor Nikolaevich is an
engineer. He works at the plant. He is a tall and handsome man. Tanya's mother
Olga Petrovna is a doctor. She works at the hospital. Tanya's sister Masha is a
little girl. She is 5. Masha looks like her mother. Tanya likes her family very
much.
b) контроль понимания услышанного
- выполнение задания
The girl's name is ____.
She is ____ years old.
Tanya has ____ eyes and ____ hair.
Her father's name is ____.
He works _____.
Victor Nikolaevich is a ____ and ____ man.
Tanya's mother is ____.
She works ____.
Masha is ____ years old.
She looks like ____.
- контроль выполнения задания
5. Чтение текста "Pavlik and his
family"
a) чтение текста учащимися
b) беседа по прочитанному
What is the boy's name?
How old is he?
Where does he live?
Is his family big or small?
What is Pavlik's father?
Where does his mother work?
Has Pavlik got a sister or a brother?
As for you, have you got a friend?
What is your friend's mother, father?
Is your friend's family friendly?
6. Игра
"Drawing"
And now let's have a rest and play a game.
Come to the blackboard and draw a funny face slap by step :
round face, large eyes, turned-up nose,
lips,rosy cheeks, small ears, long curly hair.
III. Заключительная часть урока
1. Домашнее задание
2. Итог
урока
Well, our lesson is over. Thank you very
much for your work at the lesson. See you next time.
Good-bye!