Открытый
урок по английскому языку
в 8Б
классе
Тема: Традиции
Америки.
День
Благодарения.
Тип
урока: урок формирования новых знаний( страноведение)
Цели:
Деятельностная: научить детей новым способам нахождения знания, ввести новые
понятия, термины.
Содержательная: сформировать систему
новых понятий, расширить знания учеников за счет включения новых определений,
терминов, описаний.
Образовательные задачи:
развитие умений использовать английский язык как средство
познания при извлечении информации об основных зимних праздниках в России;
развитие речевого умения по изученной теме “ Праздники и
традиции”;
привитие навыков самостоятельной работы по дальнейшему овладению
иноязычной культурой;
развитие умений подготовленной и неподготовленной речи на
английском языке.
Развивающие задачи:
. приобретение знаний о культурных традициях народов России;
• удовлетворение
личных познавательных интересов обучающихся;
• развитие
речевых способностей ( фонематический слух, догадка, антиципация, трансформация
,моделирование);
• развитие
психических функций (восприятие, творческое воображение);
• развитие
мотивации к дальнейшему овладению иноязычной культурой;
• привитие
уважения к культурному и историческому наследию своего народа посредством
английского языка;
Воспитательные задачи:
1) формирование положительного отношения к культуре и традициям
другой страны;
2) формирование ответственности и инициативы учащихся в
индивидуальной и совместной работе.
Планируемые результаты:
Личностные: осознание ценности знания традиций
и обычаев своей страны и страны-носителя языка.
Метапредметные: планировать,
осуществлять, контролировать, и оценивать учебные действия в соответствии с
поставленной задачей и условиями её выполнения, представлять информацию в
различной форме.
Предметные: строить устные
высказывания на заданную тему, употреблять слова в соответствии со значением, а
также условиями и задачами общения.
УУД:
Личностные: формулировать и
аргументировать собственное мнение, устанавливать связь между целью
деятельности и её результатом, адекватное понимание причин успеха/ неуспеха в
учебной деятельности.
Познавательные: уметь ориентироваться
в своей системе знаний: отличать новое от уже известного с помощью учителя,
добывать новые знания, находить ответы на вопросы, используя учебник, свой
жизненный опыт и информацию, полученную на уроке.
Коммуникативные : уметь устно выражать
свои мысли, идеи.
Оборудование
и оснащение урока: мультимедиа, презентация по теме «Thanksgiving Day» учебник
«English» 8 класс
Формы работы:
- фронтальная форма
- индивидуальная форма
Ход урока
I . Мотивационно-целевой этап:
Цель для
учителя – создать мотивацию для изучения темы.
Цель для
учащихся – сконцентрировать внимание на изучении нового страноведческого материала.
1. Начало
урока. Приветствие.
Good morning, children! How are you? I am glad to see you.
( Разнообразные вопросы
уч-ся)
2. Речевая зарядка
T: Make the sentence longer.
-People like to celebrate Christmas.
P: People like to celebrate Christmas and New Year. (Easter и
т.д.)
P1-P2-P3
T: Agree or disagree with my statements.
-We celebrate New Year on the 1st of September.
-People celebrate Easter in Autumn.
P1-P2-P3
T: Answer my questions.
- When do we celebrate Victory Day?
- When do we celbrate New Year?
-When do we celebrate Christmas?
-When do we celebrate Easter?
- What is the most favorite
holiday in your family?
P1-P2-P3
3. Введение в тему урока
Звучит песня «America the
Beautiful »
Do you know this
song? Can you guess what country we are going to speak about?
This song is about
America. Today we are going to speak about this country.
You know every country has its own traditions and holidays and it
is really very important to know the history of your Motherland.
America is very patriotic country. American people are proud of
it, isn’t it?
(
Повторение разделительных вопросов)
II. Процессуальный
этап:
Цель для учителя – создать
ситуацию успеха для каждого учащегося с помощью включения его в дальнейшую
познавательную деятельность.
Цель для учащихся – исследовать
данную проблему через изучение материала презентации, чтение текста.
1. Аудирование.
T. Guess what holiday it is.
-People stay awake
until after midnight on December 31st to "watch the Old Year out and the
New Year in." Many parties are given on this night. Theatres, night clubs,
restaurants are crowded. When midnight comes, they greet the New Year: people
gather in the streets of big cities, they ring bells, blow whistles and
automobile horns, some shoot off guns and firecrackers.
-It is not a national
holiday. Banks and offices do not close, but it is a happy little festival in
honour of St Valentine, patron of sweethearts and lovers. It is widely
celebrated among people of all ages by the exchange of "valentines."
A "valentine" may mean a special greeting card or a little present.
The greeting cards are often coloured red, have red trimmings and pictures of
hearts.
- It falls on the
first Sunday after the first full moon between March, 22, and April, 25. The 40
days before it are called Lent. Just before it, schools and colleges usually
close. Students have a week or ten days of spring vacation. It is a church
holiday, and many churches have an outdoor sunrise service. People give each
other presents of eggs which are the symbol of new life. There is a popular
belief that wearing three new things on it will bring good luck throughout the
year.
-It is a national
holiday. Schools, banks and offices close for the day. On that day, Americans
honour the servicemen who gave their lives in past wars. Schools, clubs and
churches decorate the cemeteries. They put up the flags on the graves of the
army, navy and airmen. They hold memorial services in churches, halls, parks
and cemeteries. In addition to solemn services Memorial Day is often marked by
other, more joyful ceremonies: colourful parades, sports competitions.
- On this day, in
1776, America signed the Declaration of Independence. It is a national public
holiday celebrated with fireworks and speeches praising "Americanism,
democracy, free enterprise".
-In the USA it is a
national holiday. It was first celebrated in 1621 by the Pilgrim Fathers after
their first good harvest. Thanksgiving is a family day, for it is customary for
all members of the family to gather at the home of their parents. The family
eats a large traditional dinner, usually with turkey, cranberry sauce and
pumpkin pie.
2.Повторение ранее изученного материала
What holidays in America do you know?
( national and religious)
P1-P2-P3
Holidays
in the
USA
P.1 - There are a lot of holidays in the USA. Many of them are
associated with the history of the nation. The main holidays of the USA are New
Year's Day, Easter, Memorial Day, Independence Day, Thanksgiving Day and
Christmas.
P.2-The New Year's Eve is a time for merriment. Most Americans
spend this night with friends, at home or in restaurants. Thousands of people
gather in New York in Times Square to see the New Year in.
P.3-At Easter there is a tradition for people to buy new clothes.
After church services many people take walks along the streets of their towns,
wearing their new Easter hats and suits. This is usually called the
"Easter Parade".
P.4-Memorial Day comes on May 30. It is dedicated to the memory of
those who died for America in different wars. The national flags are put on the
graves of soldiers on this day.
P.5-The 4th of July, an Independence Day, is the biggest national
holiday of the USA. On this day in 1776 a document, known as the Declaration of
Independence, was adopted. During this holiday American cities have parades,
people shoot off fire-works in parks and fields.
3.Введение
нового материала
OK, children. Very-very good. What date is it today?
You are quite right. You know one of the most meaningful holidays
in the USA is Thanksgiving Day. This important historical
holiday is a time for family gatherings, for sharing, and for giving thanks.
T: By the end of the lesson you should give me the answers to
the following questions:
- What time is
Thanksgiving? (Time to give thanks.)
- When is
Thanksgiving Day celebrated?
Why do you think it’s called this holiday?
Student 2: I think they give their thanks.
All
in a Word
By Aileen Fisher
T
|
for time to be
together, turkey,talk and tangy weather
|
H
|
for harvest
stored away, home and hearth and holiday
|
A
|
for Autumn's
frosty art, and abundance in the heart
|
N
|
for neighbors
and November, nice things, new things to remember
|
K
|
for kitchen,
kettle's croon, kith and kin expected soon
|
S
|
for sizzles,
sights and sounds, and something special that abounds
|
|
That spells
THANKS for joy in living
|
So The aim of our lesson is to learn some interesting facts
about Thanksgiving Day.
In 1861, during the Civil war, President Lincoln proclaimed
the last Thursday in November as an annual national Thanksgiving holiday.
Good> children. Before we start talking about Thanksgiving
Day we should learn more about its history, how this holiday appeared.
Презентация.
Проверка выполнения домашнего
задания
( Каждый уч-ся получил задание приготовить что-нибудь про День
Благодарения)
P1
– P2-P3-P4
There is one day a year
when all Americans stay home with their families and eat a big dinner. This is
Thanksgiving Day. The pilgrims celebrated the first Thanksgiving Day in the
fall of 1621. The pilgrims sailed to America for religious freedom. The pilgrims
first winter in the New World was very difficult. They had arrived too late to
grow many crops. Without fresh food half of the pilgrims died. The following
spring the Indians taught the pilgrims how to hunt, fish, plant and survive in
America. They were thankful and decided to celebrate with a Thanksgiving feast.
They prepared a dinner of turkey, corn, beans and pumpkins. Americans still
celebrate Thanksgiving Day in the fall. It is celebrated on the fourth Thursday
in November. Turkey is still the main dish and pumpkin pie is the most popular
dessert.
3.
Рефлексивно-оценочный этап.
а).самооценка учащимися своей
работы на уроке.
б).оценивание реального продвижения
каждого ученика на уроке учителем.
в)подведение промежуточных
результатов
1. Самоконтроль по уроку
Презентация - Квиз
1. Интеллектуально-преобразовательная
деятельность
Well, children, you know I got a letter from Sarah. She lives in
New-York. Sarah wanted to tell us how her family celebrates Thanksgiving Day.
But some words are lost. I want you to help me to find them. Let’s read her
letter.
3.Подведение
итогов
Now, my dear friends, let’s sum up. Look at the screen and
answer to the following questions:
- What time is
Thanksgiving? (Time to give thanks.)
- When is Thanksgiving
Day celebrated?
Look at the screen.
- Today
we were talking about ….
- I
learned some new words: …
- I
liked/didn’t like our lesson because ….
And your marks: ……
Викторина
1.В каком году начали праздновать День благодарения?(1621г)
2.Как называлось судно которое прибыло к берегам Америки?(Мэйфлауэр)
3.Какие блюда являются символами Дня Благодарения?
(фаршированный индюк, пирог из тыквы, клюквенный джем, сладкий
картофель)
4.Чем украшается стол?
(дарами природы, раскладывают на столе яблоки. апельсины,
небольшие тыквы ,орехи ,виноградные гроздья, початки кукурузы, листья и цветы
хризонтемы)
5.Что проходит в городах в День Благодарения?
(парады,карнавалы, фейерверки, дружеские матчи по футболу)
6.Кто всегда готовит индейку на праздничный стол?(мама)
7.Кто разрезает индейку?( самый старший член семьи)
8.Какие традиции есть на День Благодарения?
·
(Посещение церкви – благодарение Бога за все хорошее в жизни.
·
Семейный обед с жареной индейкой и другими традиционными
блюдами.
·
Благотворительные акции.
·
Парады.
9.День Благодарения – какой это праздник?(семейный)
Домашнее
задание