Конспект
урока.
Каледина
Наталья Ивановна
МБОУ СОШ № 28 г. Пенза
Предмет английский
язык
Возраст учащихся 10
класс (группа -14 человек)
Тема урока
Образование. Обучение за рубежом.
They travel abroad.
Exchange programmes.
учебник«
NME-10» Unit 1 lesson 7
Цель урока углубление
знаний учащихся и их систематизация на основе
монологических
высказываний по теме «Участие в
обменных образовательных программах».
Задачи:
образовательные:
·
активизация лексики для обсуждения
подготовки к участию в обменной образовательной программе
·
учить выделять нужную информацию в
тексте, обобщать ее и представлять в виде таблицы
·
совершенствовать навыки и умения монологической
речи по теме «Подготовка к участию в обменной образовательной программе»
воспитательные:
·
критическое осмысление стереотипов и роль
обменных программ в их разрушении
·
толерантное отношение к различиям в
традициях своей страны и страны изучаемого языка
·
понимание роли владения иностранным языком
в современном мире
развивающие:
·
развитие навыков работы с информацией:
выделение нужной информации, ее обобщение и фиксация
·
уметь самостоятельно распределять роли и
обязанности в рабочей группе.
Оснащение:
учебник, компьютер и видеопроектор, интернет ресурсы, письма бывших участников
программы, опубликованные в газете «Compass»,
раздаточный материал (карточки) для слабых учащихся.
Этапы урока:
I.
Организационный момент. 2 мин
Цель
учителя: создать благоприятную для общения атмосферу, настроить учащихся на
рабочий лад.
Цели
учащихся: настроиться на урок и включиться в учебную деятельность.
Принципы
обучения и приемы: коммуникативности – беседа T-Cl.
II.
Aктуализация знаний для
изучения нового учебного материала (опрос учащихся по заданному на дом
материалу). Установка . 7 мин
Цели
учителя: организовать проверку домашнего задания и тренировку в устной речи ЛЕ,
изученных по теме; заинтересовать темой урока.
Цели
учащихся: воспроизводить и употреблять в УР изученные
ранее ЛЕ по теме « Обменные образовательные программы», устойчивые словосочетания,
оценочную лексику; подумать, какие трудности могут возникнуть во время
обучения за границей и зафиксировать их в виде ассоциограммы.
Принципы
обучения и приемы: наглядности – использование Интернета для просмотра
видеоряда по теме «Обучение за рубежом по обмену» (www.ayusa.org)
с целью заинтересовать учащихся темой урока, коммуникативности - постановка
коммуникативной задачи в процессе беседы T-Cl
.
III.
Изучение нового учебного материала. 20 мин
Содержание
материала: письма бывших участников образовательных обменных программ,
напечатанные в газете «Compass».
Цель
учителя: организовать поисковое чтение аутентичных текстов и заполнение таблиц
нужной информацией, подобрать задания с учетом индивидуальных особенностей
учащихся и уровнем их подготовки.
Цели
учащихся: индивидуально - прочитать письма бывших участников обменной
программы с целью выбрать рекомендации для будущих участников;
в
группе - сравнить найденную информацию, проанализировать ее, сделать выводы и
занести их в таблицу.
Использование
технологии «Обучение в сотрудничестве».
Принципы
обучения: сознательности, доступности и посильности, активности,
индивидуальности.
Форма
работы: в начале этапа - индивидуальная, затем в микрогруппах по темам;
отдельные задания для слабых учащихся на карточках для работы индивидуально и в
группе.
Форма
контроля: наблюдение за работой учащихся.
IV.
Закрепление учебного материала. 10 мин
Цель
учителя: организовать речевую деятельность учащихся в ходе обмена информацией
между группами.
Цели
учащихся: представить рекомендации, отобранные группой, в виде сообщения с
опорой на прочитанные тексты и таблицу; уметь выделить главное, представить
краткую аргументацию, высказать свое мнение.
Принципы
обучения и приемы: сознательности, доступности и посильности, активности,
индивидуальности, умение работать в группе.
Форма
работы: индивидуальная и групповая.
V.
Рефлексия. 3
мин
Цели учителя: контроль навыков монологической речи (сообщение с краткой
аргументацией), выяснить степень усвоения материала, дать советы при
наличии трудностей во время выполнения заданий.
Цели учащихся: кратко рассказать с опорой на таблицу, как подготовиться к
участию в обменной образовательной программе, сообщить возникли ли
трудности при выполнении заданий на уроке.
Форма работы: общеклассная.
VI.
Заключительный. 3 мин
Цель
учителя: подведение итогов, выставление и комментарий оценок, объяснение
домашнего задания (перенос полученных на уроке знаний в новую речевую ситуацию).
Цели
учащихся: осознание результатов и самооценка
учащимися своей работы на уроке, запись домашнего задания.
Форма:
индивидуальный характер домашнего задания.
Ход урока:
I.
Организационный момент. 2
min
T.
- Good morning, students. Glad to see you. How are you today?
Students answer the questions.
II.
Aктуализация знаний для изучения
нового учебного материала (опрос учащихся по заданному на дом материалу).
Установка . 7 min
T.
- At the last lesson we discussed the exchange programmes and their benefit for
Russian and American students. At home you should do ex.3c on p. 19. Let’s
check your homework. Answer the following questions:
What are the goals of the exchange
programmes for secondary school students?
What impact do the programmes have
on individuals, on the community, on the countries involved?
Students answer the
questions.
T.
- Today we are going to talk with you about participating in such programmes. I
want you to watch a short video film attentively
and try to answer my questions:
What is it about? What are these
people? What do they tell us about?
Students answer the
questions:
It’s about an
exchange programme.
They are exchange
students, host parents and advisers.
They tell us about the
advantages of their exchange programme.
Беседа: T.-Would
you like to participate in an exchange programme? Why/ why not?
Do
you think it’s easy to adapt to the life in another country?
What
problems do you think exchange students come across?
Let’s make a
spider gram.
Students
answer the questions.
T.
- If a student decides to take part in an exchange programme, he/she should
prepare
for travelling abroad. At the end of the lesson we can
try to answer the question:
What should you do to prepare for studying abroad?
I’m sure the best source of
information is the former students. They help you get
ready for exchange experience.
III.
Изучение нового учебного материала . 20
min.
T.
- Several years ago the former exchange students’ letters were published in the
international student edition «Compass ». These students give advice from their
own perspectives. I think they can help you be as well –prepared as possible
for the challenges and adventures ahead of you.
You have to work
individually. You should read the former exchange students’ letters
and underline their recommendations.
(For weaker students): But some
of you should read and translate these instructions. You may use the
dictionary. You have 8 minutes for your work.
Cards
for weaker students:
Learning English
1. Learn the
language over the Internet: chat on line and write in forums.
2. Find the English
texts and check your progress.
3. Talk to other
people as much as you can.
4. Don’t be afraid
to ask people to speak more slowly.
|
School life
1.
Participate
in school activities.
2.
Try
to study hard.
3. To make friends,
be a friend.
4. Be flexible, honest
and thankful.
|
Host family
1. Ty to develop
good relationships with the children in your family.
2. Respect others’
religion.
3. Show affection.
4. Be flexible, honest
and thankful.
|
T. - All right, you can stop now.
T. - Now get into groups of three according to the themes: “Learning
English”, “School life”, “Host family”. You have
to choose the best advice and complete the table. You have 10 minutes to do this task.
1 гр.
Learning
English
|
You should
Don’t
|
·
|
2 гр.-
School
life
|
You should
Don’t
|
·
|
3 гр.-
Host
family
|
You should
Don’t
|
·
|
IV.
Отработка учебного
материала.
10 min
T. – Your time is up now.
We are going to listen to each group. You should write down the advice in your
exercise books.
T. - One of the
difficulties for exchange students is speaking English. Why is it so difficult
to understand people and to speak? There are several reasons why this can
happen. It’s easier to learn to read, answer questions from a textbook than it
is to carry on a conversation with someone who speaks fluently. What should
students do in order to speak English well?
Learning
English
|
You should
Don’t
|
1. Practice the language.
·
Watch
films or TV in English. Listen to what they say and not read the translation.
·
Learn
the language over the Internet: chat online and write in forums.
·
Read
newspapers and magazines.
2. Overcome the
fear of speaking.
·
Talk
with other people as much as you can.
·
Be
afraid of making mistakes and correcting them.
·
Worry
about your accent.
|
T. - Most students
find their new school different from their secondary school at home. It is not
easy to start your new school day in a foreign country. What are the hot tips
for succeeding in school?
School
life
|
You should
|
1. Create good
relations with your teachers.
·
Do
your homework, be interested in the subject and talk about your own country.
·
Choose
subjects which you can’t have in your own country in order to learn about the
way of life in the host country.
2. Be an active student
– take part in activities, clubs and
sports.
·
Join
in interesting school activities in order to adjust to your new school, make
friends faster and have a lot of fun.
3. Be friendly to everyone,
smile a lot and say hello.
|
T. - The next problem
is living with a host family. Each family is different. How do former
exchange students describe adjusting to a new family? What do they recommend?
Host
family
|
You should
|
1. Be ready to do
what is required in the family.
·
Take
on some household duties.
·
Participate
in activities in which host family members are involved.
2. Respect and love
your host family.
·
Be
ready to talk about your country.
·
Be
outspoken, not shy.
|
V.
Рефлексия.
3 min
T.
- Thank you for your active work. So let’s sum up our work and try to
answer the main question of our lesson: What should you do to prepare for
studying abroad?
Students
answer the question.
T. –
Do
you have any difficulties?
The teacher‘s advice.
I’m
sure now you can take part in an exchange programme and become a successful
candidate.
VI.
Заключительный. 3 min
T.
-I like your work at the lesson. Your marks are: …
We are going to finish now. Open your diaries.
For your H/T (for
weaker students): You must do ex.1 on p.10
in your WBs. Read the letter written by an American teacher from a partner
school and answer the questions.
(For stronger students): do ex.1 on p.10 in
your WBs. Also you must write advice for preparing to study at International
Summer School in London.
Make sure you
understand what you’ll have to do at home.
That’s all for today, thank you. See you again tomorrow.