Урок английского языка, 8 класс
Урок английского языка в 8 классе «Настоящее завершенное и завершенное длительное времена глагола», учебник программы «Английский в фокусе», авт. Ю.Е.Ваулина, Дж.Дули, О.Е.Подоляко,
Тема урока 2с Grammar in Use. Present Perfect vs Present Perfect Continuous. Настоящее завершенное и завершенное длительное времена глагола.
Тип урока: комбинированный.
Оборудование: презентация Power Point, компьютер, проектор.
Цель:
Образовательная: научиться распознавать Present Perfect vs Present Perfect Continuous и применять полученные знания в различных видах речевой деятельности.
Воспитательная: научиться задумываться о целесообразности своих покупок и их влиянии на окружающий мир.
Развивающая: продолжить развивать коммуникативные компетенции учащихся, умение вести диалог и взаимодействовать с одноклассниками.
Ход урока:
Step
Teacher’s actions
Student’s actions
Type
of work
Tools and equipment
-
Warming-up
Good morning, students. Nice to see you. Sit down please. How are you?
Good morning, teacher. Nice to see you too. Fine, thanks.
Отвечают на вопросы учителя.
фронтальная
-
Can someone remind us what we talked about at the previous lesson?
- We talked about different types of shops and goods, we also revised the ways of giving direction.
Отвечают на вопросы учителя
фронтальная
-
Small talk:
3 min
How often do you go shopping?
Where do you usually go shopping?
Do you prefer local markets or supermarkets?
But what do you usually do after buying new thing? Especially when the things are really cool? What do your friends usually tell you?
..once a week/ month;
… to the local markers/ supermarkets/ shopping malls.
Отвечают на вопросы учителя, дают пояснение высказанной точке зрения.
индивидуальная
-
Checking the homework.
min
Well, I guess at home you managed to go down all these moments. Let’s check it now.
Проверка домашнего задания. Читают вопросы и отвечают на них.
фронтальная
экран
-
Lead-in
3 min
Great! But can you imagine a day, when people buy nothing? Absolutely.
Do you believe it’s possible? What’s the reason for it? Work in groups of 4 a
Отвечают на вопросы, делают предположения.
фронтальная
-
reading
Now let’s read an article “buy nothing day” in your student books.
• How long have people been celebrating “Buy nothing day”?
• How popular is it?
• What do people do on this day?
• How do students celebrate this day at Erica’s school?
• What did James do?
• Do you like the idea of this holiday
Чтение текста, у 1, с 30.
Since 1993
• It’s celebrated in 55 countries – so it’s very popular.
• Try their best not to buy anything.
• They hold an eco-bazaar on this day.
• He walked to school instead of taking a bus.
индивидуальная
-
5 min
Let’s have a look at grammar issues. Which tenses do you see here?
Which of them belong to the Present Perfect? Present Perfect Continuous?
Находят грамматические конструкции, соответствующие названным видовременным формам глагола.
фронтальная
Слайд 1.
-
Speaking
5 min
Transform the sentences and use either Present Perfect Simple or Present Perfect Continuous.
• She has walked 10 km. – _________________________________________ (for 3 hours).
• I have been talking to Ann on the phone since 2 o’clock. – _________________________________________________ (just).
• Nick has learned this poem by heart! – _________________________________ (all morning)!
• Mummy has been cooking for 2 hours. – __________________________________ (yet)
Выполнение грамматического упражнения.
• She has been walking for 3 hours.
• I’ve just talked to Ann.
• Nick has been learning this poem all morning!
• Mummy hasn’t cooked lunch yet.
индивидуальная
Слайд 2.
-
And now try to use the PPC to speak about very recent actions. Use the words from the screen. Ex 4a.
Работа в парах. Микро-диалоги по образцу.
Парная.
Слайд 3.
-
One more moment we should remember is a usage of “have gone to/have been to/ have been in” constructions. Do the Ex 5 and revise this material.
Выполнение грамматического упражнения.
Индивидуальная.
-
How about helpful words? Try to complete the sentences with the suitable ones.
Выполнение грамматического упражнения.
-
Conclusion
4 min
Excellent! We’ve done a great job today. Now it’s time to discuss our homework and the lesson we had.
Объяснение домашнего задания. Выставление оценок.
Рефлексия по уроку.
Say what they learnt, what they liked and disliked about the leson.
Рефлексия, самоанализ, самооценка.
фронтальная
\