Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок английского языка в 8 классе по теме "История Олимпийских игр"

Урок английского языка в 8 классе по теме "История Олимпийских игр"

Скачать материал

 

 

Государственное бюджетное общеобразовательное учреждение Самарской области

средняя общеобразовательная школа №1 «Образовательный центр»

имени Героя Советского Союза Ганюшина П.М. с. Сергиевск

муниципального района Сергиевский Самарской области

 

 

 

 

Разработка урока английского языка в 8 классе по теме «История Олимпийских игр».  

 



 
 

 

 

 

 


 

               Учитель: Мироненко О.В.                                         

 

 

 

 

 

 

Разработка урока английского языка в 8 классе по теме «История Олимпийских игр».

 

     На данном уроке учащиеся знакомятся с важной ролью спорта, необходимостью вести здоровый образ жизни, с историей олимпийских игр. Учащиеся рассказывают историю олимпийских игр, идёт показ презентации и затем проводится небольшая викторина между двумя командами.

 

Тип урока: развивающий.

Форма урока: урок-лекция с использованием ИКТ.

Цели: 1) углубление и расширение знаний по теме «Спорт»; 2)повышение мотивации учащихся к изучению английского языка; 3)воспитание уважения к людям своей страны и других стран.

Задачи: 1) образовательные: формирование навыков говорения и аудирования; развитие умения понимать с целью извлечения детальной информации.

2) воспитательные: воспитание потребности и способности понимать образ жизни и культуру других народов, более глубокое осознание своей культуры.

3) развивающие: развитие мышления, воображения, способности к распределению и переключению внимания, к сравнению и сопоставлению.

4) учебные: формирование лексических навыков говорения; совершенствование грамматических навыков и навыков аудирования.

Оборудование: компьютер, проектор, экран, компьютерная презентация, выполненная в программе «Power Point», листы с надписями «Summer», «Winter».

Речевой материал: а) рецептивный: athletes, to compete, AD, BC, ancient, the torch, purity, an Athlete’s Oath, the motto.

б) продуктивный: грамматический- неличные формы глагола, различные способы словообразования; лексический- the anthem, participants, evident, representatives, to recognize.

Общие рекомендации: несколько учащихся заранее готовятся к уроку: знакомятся с историей Олимпийских игр; показ презентации  сопровождает знакомство учащихся  с олимпийским движением ; завершает урок  блицигра- викторина.

                                                 Ход урока.

1.Организационный момент. (Приветствие, сообщение о теме и характере работы на данном уроке.)

Teacher: Dear friends! Today we are going to speak about the history of the Olympic Games. The Olympic Games play a  very important role in the life of the country. Every country wants to be the best in this great sport event. From ancient times people tried to be strong, brave and, of course, healthy.

2. Информация об Олимпийских Играх (с показом  презентации). (Приложение 1)

Pupil 1. History.  

     The ancient Greeks first had the idea of getting men together every four years to hold sporting events(in those days women did not participate). The idea was to have the best athletes from all over Greece gather in one field and compete every four years. All wars and fighting had to stop while the athletes competed. The first Games were in 776 BC. They lasted until 389 AD.

     The idea of having the modern Games was suggested in the mid 19th century, but they weren’t  a  world  event until 1896. Now they have been held since then every four years in different cities around the world.

Pupil 2. Symbols.

      The Olympic Games have many important symbols that most people  are recognized. The five rings that appear on the Olympic flag (coloured yellow, green, blue, black and red) were introduced in 1914. They represent the five continents of Africa, the Americas, Australia, Asia and Europe. The flag is raised in the host city and then flown to the next one where it is kept until the next Games. The Olympic torch, a major part of the ancient Games, was brought back in 1928. The torch symbolizes purity, the drive for perfection and the struggle for the victory.

Pupil 3. Music.

     The Olympic anthem is simply named “ Olympic Music” by John Williams, who wrote it for the 1984 Olympics, held in Los Angeles. The torch, fanfare and flag are clearly evident in the Opening Ceremony, when everyone formally welcomes the participants and the Games can begin. Here we find the dramatic and colourful  March of  Nations, in which all the athletes from each country go into the venue to the sound of their country’s anthem and march behind their flags, thus becoming representatives of their countries.

Pupil 4. Athlete’s Oath.

       There is an Athlete’s Oath to keep the spirit of the Games and sportsmanship: “In the name of all competitors, I promise that we shall take part in these Olympic Games, respecting and abiding by the rules which given them, in the true spirit of sportsmanship, for the glory of sport, and the honour of our teams.”

Pupil 5. Medals.

      In the ancient Games, only the winner was celebrated. Each winner was given a simple crown of the olive leaves to wear on his head. This was the only reward for  his victory. Those who came the second or the third got nothing. By the way, when the  Games started  again in 1896, silver medals were given to the first place winners. Later in 1904 in the St. Louis Games, gold was the top prize. Now, of course, we have gold for the first place, silver for the second and bronze for the third.

Pupil 6. Motto.

       The Olympics’ official motto is “ Citius, Altius, Fortius”. This is Latin for “Swifter, Higher, Stronger”. This is said to represent the Olympic  spirit and a celebration of  brotherhood, competition, sportsmanship, goodwill and peace.

Pupil 7. People.

      As in ancient times, those who participate in the Games are famous for the rest of their lives. Today, it’s estimated that some 100,000 people have competed in the Games. People of different nationalities from the world take part in the Olympic Games. They are, for example: British, Finnish, Irish, Polish, Spanish, Turkish, Burmese, Chinese, Japanese, Portuguese, Taiwanese, Vietnamese, Bahraini, Iraqi, Israeli, Kuwaiti, Pakistani, Saudi, Russian, American, Australian, Canadian, German, Indonesian, Korean, Czech, Dutch, French, Filipino, Greek, Icelandic, Swiss, Thai, Malagasy.

3. Блицигра.

     Teacher: Now, children, let’s have some competition.

    Учащиеся делятся на две команды. Им предстоит выполнить 3 задания по теме «Спорт».

Конкурс 1. Виды спорта.

    Учащимся даны карточки с названиями зимних и летних видов спорта, которые нужно наклеить на заранее приготовленные листы с надписями: Summer, Winter.

Конкурс 2. Найди определение.

    Команды получают карточку со словами, затем, слушая учителя, ставят номер, под которым идёт слово.

1. amateur

    1

 

2.anthem

    2

 

3. compete

    3

 

4. humanity

    4

 

5. medal

    5

 

6. motto

    6

 

7. nationality

    7

 

8. oath

    8

 

9. participant

    9

 

10. partisanship

   10

 

11. spectator

   11

 

12. sportsmanship

   12

 

13. symbol

   13

 

14. torch

   14

 

15. victory

   15

 

 

1. an important song (usually national)

2. to battle against another player

3. a win

4. the country a person is from

5. all people

6. a person who does something without payment; not a professional

7. a gold, silver or bronze award given to a winner or runner up

8. unfair judging (usually for political reasons)

9. a promise

10. a person who watches an event

11. an image that represents something

12. someone who plays in a game

13. a large flame on a stick

14. fairness and honesty in sports

15. a personal belief that one shares, related to life

Ответы:

      1

     2

      2

     3

      3

    15

      4

     7

      5

     4

      6

     1

      7

     5

      8

    10

      9

     8

     10

    11

     11

    13

     12

     9

     13

    14

     14

    12

     15

     6

 

Конкурс 3. Вопрос сопернику.

     Командам необходимо ответить на вопросы своего соперника (вопросы подготовлены заранее).

4. Подведение итогов .

Teacher: Today you’ve got much information about the Olympic Games, their history, motto, anthem. You see that sport is very important in our life. It helps to healthy and strong. We also had a game. And, of course, we have a winner. (Идёт награждение грамотами.) Thank you very much for your work, for your attention,  Good  bye.

 

 

  

     

 

   

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка в 8 классе по теме "История Олимпийских игр""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Промышленный дизайнер

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
