Инфоурок Английский язык КонспектыУрок -экскурсия в 9 классе по английскому языку "Путешествие по родному краю"

Урок -экскурсия в 9 классе по английскому языку "Путешествие по родному краю"

Скачать материал

Отдел образования и по делам молодежи

Сернурского муниципального района

МОУ «Кукнурская средняя общеобразовательная школа»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Методическая разработка

 

 

Урок – экскурсия по английскому языку в 9 классе

по теме  «Travelling across my native land»

 

 

 

 

 

 

 

Разработала:

Почаева Л.Н., учитель английского языка

 1 категории МОУ «Кукнурская СОШ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кукнур, 2022

Содержание

 

Введение …………………………………………………………….3-4

Основная часть………………………………………………………4-9

Заключение…………………………………………………………..10

Библиографический список………………………………………    11

Приложение………………………………………………………….12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аннотация.  Методическая разработка включает пример проведения открытого урока в форме экскурсии  «Travelling across my native land» с использованием краеведческого материала. Учащиеся знакомятся с традициями, историей, и культурой родного края, что способствует развитию личности  в духе патриотизма.

 

                                            Введение

Согласно Образовательному  стандарту основного общего образования по иностранному языку учебная программа должна включать материалы, представляющие родную культуру на иностранном языке и ее вклад в мировую культуру, сравнение своей страны и страны изучаемого языка, а так же материалы, формирующие умение представлять  свою страну (город, район) в условиях иноязычного межкультурного общения.                        

В контексте внедрения новых стандартов ФГОС личностное и социокультурное развитие учащегося становится на первое место.  В   учебно-методическом комплекте «Английский в фокусе» содержится достаточно материалов страноведческого характера, в частности, сведений из истории, культуры, географии стран изучаемого языка. Наша страна, тем более отдельные ее регионы, представлены недостаточно, да это и невозможно. Задача учителя состоит в том, чтобы научить школьника говорить на английском языке о том, что его окружает, что ему дорого с детства, чем он горд и готов поделиться со своим потенциальным партнером по межкультурной коммуникации.  Следует отметить, что переход к ЕГЭ по иностранному языку также делает востребованными знания по краеведению. Так, на экзамене учащийся должен уметь вести беседу о своем родном селе, его истории, его достопримечательностях, экологии и проблемах молодежи региона. Все это обуславливает актуальность данной темы. Сегодняшний выпускник должен обладать такими качествами личности, как коммуникативность, активность, самостоятельность, конкурентоспособность, желание и способность к самообразованию и самосовершенствованию, развитию творческого потенциала.

Принимая во внимание актуальность данного вопроса, был разработан урок-экскурсия «Travelling across my native land»

 

                                Основная часть   

 

«Урок – экскурсия по английскому языку в 9 классе» 

Тема урока: «Travelling across my native land»

Цель: формировать основные коммуникативные компетенции по теме “Путешествие по родному краю” с использованием регионального материала.

Задачи урока:

Образовательные:

1. Обогатить знания учащихся в области истории родного края;

2.  Расширить лексический запас слов;

3.  Расширить и углубить культурологические знания  обучающихся.

Развивающие:

1. Способствовать развитию речевых способностей, навыков устной речи,  совершенствовать лексико-грамматические, лингвистические и речевые навыки;

2. Способствовать развитию коммуникативных навыков;

3. Способствовать развитию памяти, внимания, мышления, воображения.

Воспитательные:

1. Формирование патриотического отношения к своему родному краю;

2. Формирование ценностного отношения к историческому прошлому и настоящему своего края и чувства гордости за свою малую Родину.

Материально-техническое оснащение урока:

ТСО – компьютер, проектор, доска, презентация, карточки с заданием

Тип урока: практический, комбинированный

Методы: словесные, наглядные, практические

1. Организационный момент. (слайд 1)

T: Good morning, everybody!  Nice to see you all here. I hope everybody is present and ready for the lesson. Let’s begin.

2. Постановка цели урока. Мотивация учебной деятельности обучающихся.

 I’d like to start our lesson with one short poem. Look at the screen. (слайд 2)

          Mari El, you - as a mother

          For everyone in fate.

Wherever there - remember

Your son is going to be about you.

Be glorious, our native land,

Flourish in happiness and in labor.

Always proud of you

And sing, Mari El, about you!

T: As you may have guessed the topic of our lesson will be dedicated to our native land. Today the lesson is unusual, because in a few minutes you will meet our British friends. As far as you know they have recently visited the residence of our Mari Father Frost. 

3. Изучение нового лексического материала.   

 During the lesson you should listen to our guides very attentively, because at the end of the lesson you’ll do the task. At first I want you to get acquainted with new words. They are on the blackboard.   Let’s listen and repeat them after me.

Hospitable - гостеприимный

Father Frost- Дед Мороз

Snow Maiden - снегурочка

go downhill on a sleigh- кататься на санках

herbal - травяной

picturesque  landscape – живописный пейзаж

distinguished – выдающийся, изысканный

settlement - поселение

origin - происхождение

settlers - поселенцы

cultivate lands – возделывать земли

distinctive  - отличительный

recognizable - узнаваемый

church - церковь

Exaltation of the Precious and Life-giving Cross – Воздвижение Честного и Животворящего Креста

Farewell Winter Festival – проводы Зимы

outstanding - выдающийся

honored – заслуженный

 4. Развитие навыков говорения (полилог-расспрос).

(Входят в класс  «гости»  из Великобритании)

G: Hello, everyone!

PP: Hello!

T: Come in please and take your seats. How are you?

G: Great! How are you doing?

T:   Pretty good! Can you tell us about your first impression?

G1: We  want to say that Mari people  are very hospitable and friendly.     

T: How have you spent your time at the residence of Father Frost?

G 2: We really have had a lot of fun today. We have met  such heroes  as Baba Yaga,  a hunter Sonarze, Silver-toothed Pampalche, wise herbalist Emlyze, a bear   and even  the forest owner  Chodyr Ozanlyk and various spirits.

G 3: We have danced around the Christmas tree with  Father Frost Йшто Кугыза and the Snow Maiden Лум Ӱдыр. We have gone downhill on a sleigh.

G 1: And we have been treated to national delicious dishes and we have drunk sweet herbal tea. Everything was great.

T: Ok. We are really glad to meet you.   And now we want to offer to take   a virtual tour of our native land.   Our guides will show and tell us about this wonderful place.  

5. Развитие навыков монологической речи. (Выступления учащихся)    

 P1: The Republic of Mari El is famous for its picturesque landscapes, distinguished traditions and interesting places to visit. There are a lot of wonderful places in our Republic and the most beautiful of them is our motherland. (слайды 3,4,5,6)   Look at the map of Mari  land, you can see  a small point on,  it’s our native village Kuknur. It is situated 40 kilometers from our district centre Sernur.  Kuknur is not very big, but it’s a special place for us, because we  were  born here and still live here with  our parents. (слайд 7)

T:    Kuknur  is  an administrative  centre of our large territory. There is an interesting fact  about  the origin of the name of the village.

Р2: I’m going to tell you about the version of the origin of the name of Kuknur.  The first historical name of the village was “Kupnur” which means “marsh place”. Later this name was renamed to “Kuknur”. The word “Kuknur” consists of two tokens: " kuk" which means the mountain  and "nur"   means the field.  The first settlers were Mari and Russian peasants, who cultivated virgin lands. So began the life of  people on this land. (слайд8)

T:   Now the territory of Kuknur includes 27 large and small villages. 

P3: We should consider the fact that before 1924 the village Kuknur  was a part of Vyatskaya province. Then the village joined the Mari autonomous region. Now lots of other large and small villages are located near Kuknur. They are Chitovo, Nizhniy Rushener,  Kuskino, Kupsola, Ananur, Eshpoldino, Kurakino, Krasnaya Gorka and others. About 2400 people live in the territory of our settlement. (cлайд9)

T: Cities, towns and villages, like people, have their own individuality. Our native village has its own image that makes it distinctive and recognizable among others.

Р4: Special attention is always put to the church of the   Exaltation of the Precious and Life-giving Cross. It is    the unique    historical   monument in Kuknur. And it’s  one of the oldest stone churches in our Republic. It was built in 1816. (слайд10)  In the thirties and forties it was closed  several times. In the sixties it was destroyed. (слайд11) Only at the beginning of  the nineties the church began its work. Our church is 200 years old.(слайд 12) 
T: For several years, Кuknur has been popular for its winter Mari magician - Йшто Кугыза. 
Р5: The residence of  Yushto Kugysa is located in a picturesque place, not far from  Kuknur. Yushto Kugysa didn’t come alone but with his granddaughter Lum Udyr and other fairy-tale characters, who entertain distant visitors. (слайд 13)
Every year they receive guests not only from our Republic, but from other regions of our large country and also foreigners. All visitors are always happy and satisfied. (слайд 15) 
T: I think that each locality has its own interesting traditions and customs. Our Kuknur land is no exception.
 Р6: Every year on the 27th of September we celebrate the Day of the Village. On that day lots of guests come to our village . Different kinds   of sport competitions are held here. You can also try delicious Mary national food,  participate  in different funny contests, sing songs and dance in this festival. (слайд15,16)  Every year you can take part in many other  activities such as, Farewell Winter Festival, the Victory Day, the Day of old people and others. (слайд 17,18)

T:  Our  native land is famous not only for its history, traditions, places of interest but also for the outstanding people. Among them are writers and poets, actors and journalists,    workers of culture and builders.

Р7: I’d like to tell you some words  about some well-known people of my land. Konakov Alexander Fedorovich  is the  writer, poet, prose writer and playwright, teacher and  public figure. Our school is named after him. And quite recently

his monument was erected in front of the  school.  (слайд19) Ilia  Ivanovich Rossygin    is the  people's theater actor of the  Republic of Mari El.(слайд 20)  Belkova Svetlana Martyanovna is the honored journalist of the Republic of Mari El and Russian Federation, Mochaeyev Valeriy Alexandrovich is the honored Worker of Culture of our Republick, Konakov Leonid Nikolayevich is the  honored Builder of the Republic of Mari El, and Honorary Builder of the Russian Federation,  Chetkaryova Nadezhda Leonidovna, Kupsolzeva Lyubov Nikolayevna  are the honored theater actresses   of  the Young Spectators Theatre.  And we are  proud of them. (слайды 21,22,23,24)

T: Look what a wonderful sight is around our village. It’s really a beautiful and  picturesque  place. So, if you want to walk on a carpet of meadows and flowers or climb the hills covered with thick woods or fish in our river or drink the crystal clear water, Kuknur is just this place, which you must visit.

Т: Boys and girls and our dear guests, our tour is over. We are happy that you have visited our Mari land and learned more about our native land.

G: We want to say thank you for this wonderful tour. We were very interested to know about your place with beautiful nature. We hope that it is not our last meeting.

6. Объяснение домашнего задания.

Т: Children, for your homework I prepare the text. Your task will be to fill in the gaps with the words. Hand out sheets of papers, please. Is there anything that is not clear in the task?

7. Рефлексия.

T: Now children, I’d like to know your impressions. What interesting facts have you learned from the lesson?

                                                 

 

 

 

 

                                              

 

                                                Заключение

 Нетрадиционные виды уроков, с использованием краеведческого материала, дают возможность не только поднять интерес учащихся к изучаемому предмету, но и развивать их творческую самостоятельность, обучать работе с различными источниками знаний, формировать и совершенствовать коммуникативные навыки.

В ходе работы с краеведческим материалом   развивается ряд умений  таких как, поиск культуроведческой информации, умение пользоваться справочной литературой различного характера на родном и иностранном языке.  Происходит развитие навыков литературного перевода, развитие навыков чтения, развитие навыков устной речи, умение представлять родную культуру на иностранном языке, умение находить сходство и различие в традициях своей страны, страны изучаемого языка.

 

                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Библиографический список

1. Рокосовский А.А.  Наш Кукнур // Исторический очерк о родном крае,  - Санкт – Петербург,2012

2.  Использование краеведческого аспекта в содержании обучения  английскому языку. Электронный ресурс. Режим доступа: https://cyberleninka.ru/article/n/ispolzovanie-kraevedcheskogo-aspekta-v-soderzhanii-obucheniya-angliyskomu-yazyku/viewer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                           Приложение

Fill in the gaps with the words.                                                 

distinguished,  situated,  picturesque, special

The Republic of Mari El is famous for its landscapes, ___ traditions and interesting places to visit. Kuknur is ___ 40 kilometers from our district centre Sernur.  It is not very big, but it’s a___ place for us, because we were born here and still live here with our parents.

 

рeasants, origin, cultivated

There is an interesting fact about the ___of the name of the village.

The word “Kuknur” consists of two tokens: " kuk" which means the mountain  and "nur"   means the field.  The first settlers were Mari and Russian____, who ___ virgin lands.

 

Yushto Kugysa, historical, distinctive, popular, recognizable

 Our native village has its own image that makes it____ and ____ among others.  The church is  the unique ____ monument in Kuknur. And it’s one of the oldest stone churches in our village. For several years, Кuknur has been___ for its winter Mari magician - ____ .

 

Farewell, competitions, festival, celebrate, Victory, participate

Every year on the 27th of September we___the Day of the Village. Different kinds   of sport ____ are held here. You can also try delicious Mary national food,____ in different funny contests, sing songs and dance in this____.You can take part in many other  activities such as, ____Winter Festival, the___ Day, the Day of old people and others.

 

Journalists, climb, visit, outstanding, drink, walk

Our  native land is famous not only for its history, traditions, places of interest but also for the___ people. Among them are writers and poets, actors and____, workers of culture and builders.

 

If you want to____on a carpet of meadows and flowers or____ the hills covered with thick woods or fish in our river or ____ the crystal clear water, Kuknur is just this place, which you must____.

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок -экскурсия в 9 классе по английскому языку "Путешествие по родному краю""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Менеджер образования

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
