Сабақ жоспары
Оқытушы: Маханова Айжамал Камалқызы
Пән: Шетел тілі
Мамандық,топ: 0516000 «Қаржы (салалар бойынша)»
Тақырыбы: We learn English
language. Types of questions. Foreign languages in our life.
Күні: 26.09.2013
Сабақтың мақсаттары:
Білімділігі: Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге баулу,
деңгейлік тапсырмалар беру арқылы
білімдерін
бағалау,біліктілік деңгейлерін байқау;
Дамытушылығы: Оқушылардың ағылшын тілінде ойлау және сөйлеу
қабілеттерін және пәнге қызығушылығын
арттыру,білім
алуға деген саналы көзқарастарын,
танымдық,
ізденімпаздық қабілеттерін
қалыптастыру,өз бетінше жұмыс
жасауға төселдіру;
Тәрбиелілігі: Әрбір оқушының бойында Отанға,туған жерге және
тілге
деген сүйіспеншілігін ояту,достыққа, ұлтжандылыққа
тәрбиелеу.
Әдістері: қайталау,
дамыта оқыту, тест, сұрақ-жауап, топтастыру.
Сабақ жабдығы: интерактивті тақта, арнайы
мәтіндер, қосымша әдебиеттер, сөздіктер, дидактикалық материалдар, кеспе қағаздар,
сюжеттік бейне материалдар.
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі
Әдебиет:
Негізгі:
1. В.Д. Аракина Ағылшын тілінің
тәжірибелік курсы. М.: - 1997
2. Ю. Голицинский
Грамматика. Жаттығулар жиынтығы . л Санкт-Петербурп: 2005
3. Т.Б. Клементьева Грамматика. Ағылшын тілі. - Москва:
Просвещение 1997
4..Л.В.Хведченя,
Р.В.Хорень, Английский язык для поступающих в вузы.
Қосымша:
1. Бутюгина С.А. Ауызша сөйлеуді
дамытуға арналған.- М.: Просвещение 1983
2. Парахина А.В., Тылкина С.А., Арнайы
орта оқу орнына арналған ағылшын тілі. - оқулығы М.: 1987
3. Liz
and John Soars Headway Student’s book (Elementary)
4.
Сөздік.
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі
І . Organization
moment.
а) Greeting
T-S-T-S
в) Talk with a
pupil on duty
Teacher:
Good morning, boys and girls! Sit down, please. I hope you are OK today and
ready to work hard and enthusiastically.
Dear
students! Last lesson we have worked with the text “We learn English language”.
According to consolidate our knowledge we are going to work on these theme
again. Also we’ll revise our previous lesson’s grammar material.
Today
we are going to talk about reasons for learning English language. And I do hope
this problem concerns each student of your class. Everybody has an opportunity
to express his or her opinion.
ІІ .
Phonetic drill exercise
T: Before we start our lesson
I want you brush up your phonetics :
Look at the words. How many
of them can you remember? Find a word for each sound in the list below. Some
words contain more than one of the sounds.
to
know community
an
international
conferences and seminars
the
world a foreign
language
other
friendship
and understanding
international
language
to
develop mother
tongues
to
communicate with other
people
to
know a foreign language, an
international language, the
world community, other mother tongues, international conferences and seminars,
to develop friendship and understanding, to communicate with other people
Make
your own sentences with the phrases.
ІІI . Speech drill exercise
a)
questions
1.
Is it easy to learn
foreign languages?
2.
Which language in the
world is spoken by most people?
3.
How long have you been
learning it?
4.
How long did it take
you to prepare for your English lesson?
5.
Was there a language
laboratory at your school?
6.
Is it difficult for
you to learn English?
7.
Why is English not an
easy language to learn?
8.
Have you got any
English books and dictionaries at home?
9.
What advantages have
the people who know foreign languages?
10. Why do you want to learn English?
ІV
. Checking up home task.
Your home task was to make a
presentation of yourself and your country and answer the question: Why do you
learn English?
Listen to each other, ask
questions and make a list of reasons Why do you learn English?
Pp-s make presentations, ask
questions.
V.Working on grammar
exercises
Basic
Question Types
There are 3 basic types of questions:
1.
General questions
2.
Special questions
3.
Alternative questions
4.
Disjunctive questions
Types
of questions. (Сұраулы сөйлемнің түрлері )
Ағылшын тілінде Сұраулы сөйлемдердің мынадай түрлері бар: Жалпы сұрақ (General
questions), арнайы сұрақ (Special questions), талғау сұрақ (альтернативті)( (alternative questions), бөлшекті сұрақ (disjunctive
questions) .
Жалпы сұрақ. Сұраулы сөйлемде to be бастауыштың алдына
қойылады.Жалпы сұрақта сұраулы сөз қолданылмайды, бірақ «ия-жоқ» жауап талап
етіледі.
Is
it a table? Yes, it is.
Is
the table new? No, it is not.
Is
this a pen? No, it isn’t.
Is
the pen on the table? Yes, it is.
Талғау сұрақ екі мүмкіншіліктен біреуін таңдау
мағынасын білдіреді және құрамында ог (әлде, немесе) сөзі болады:
Is
it a pen or a pencil? - It is a pen.
Сұраулық сөздер who(кім?)what (қандай?), where
(қайда?), whose
(кімнің?), when
(қашан?), how(қалай?).
Арнайы сұрақ сұраулы сөзден басталады да, сөйлемнің белгілі бір
мүшесіне қойылады.
What
is it? - (Мынау не?) It is a pen.
Where is the pen? - (Қалам қайда?)
It is on the desk.
Whose pen is it? - (Мынау кімнің қаламы?) It is my pen.
Бөлшекті сұрақ «ия», «жоқ» деген жауапты қажет етеді.
You
are an engineer, aren’t you? (бірінші
бөлімі- болымды сөйлем, екінші бөлімі – құрамында болымсыз not сөзі бар қысқаша сұрақ)
You
won’t go home, will you? (бірінші
бөлімі- болымсыз сөйлем, екінші бөлімі – құрамында болымсыз not сөзі жоқ қысқаша сұрақ)
Бөлшек сұрақтарының екінші бөлімі – солай емес пе? шынында да солай
емес пе? деп аударылады.
Exercises
I.Read and translate the
types of questions into Kazakh.
a)
general;
Is
this a book? – Yes, it is.
Are
you a student? – Yes, I am.
Can
you speak English? – Yes, I can.
Have
you bought a text book? – No, I haven’t
b)
special;
What
is your name?
Where
do you live?
How
old are you?
What
kind of books do you like?
c)
disjunctive;
You
don’t speak English, do you?
This
is a notebook, isn’t it?
You
don’t go to school every day, do you?
They
have a dog, haven’t they?
d)
alternative;
Is
this a book or notebook?
Are
you a teacher or a student?
Do
you speak English or German?
Does
he work here or there?
II.
Translate into English
1.Сізге ағылшын тілі ұнайды ма әлде франсуз тілі ме? 2. Ол ауылда тұра
ма әлде қалада ма? 3.Мынау не?- Бұл кітап. Бұл кімнің кітабы?- Бұл Асхаттың
кітабы.4. Сіздің досыңыз колледжде оқидыма әлде университетте ме? 5.Менің
автокөлігім қайда?- Ол гаражда. 6.Мынау кімнің үйі?- Бұл біздің үй.
III.Give the
special questions .
1. There is a book on the table. 2.
He must work hard today. 3.
We are leaving for Moscow next week. 4. We were reading the whole evening. 5.
They don't go to work on Sunday. 6. It is not cold today. 7. We learn English at school. 8. It wasn't difficult to do this
task.
IV.Choose questions tags:
1) Let’s speak English, …
a) shall we?
b) don’t we?
c) do we?
2) Your friend can’t speak
English, …
a) does he?
b) can he?
c) doesn’t he?
3) The best way to speak
English fluently is to practice a lot, …
a) don’t it?
b) isn’t it?
c) isn’t he?
4) People all over the world
speak 3.000 languages, …
a) don’t they?
b) do they?
c) doesn’t they?
5) Learning English can be
fun, …
a) can he?
b) can’t it?
c) is it?
VI. Reading
and Listening
An email from England
Dear Jacek,
How are you? I'm fine. Here's
an email in English. It's good practice for you and me!
I have classes in English at
The Embassy Language School. I'm in a class with seven students. They're all
from different countries: Japan, Brazil, Switzerland, Germany, and Italy. Our
teacher's name's Simon. He's very funny and a very good teacher.
I live with an English family
in a small, old house near the centre of town. Robert and Valerie have a
daughter and a son. Their daughter, Becky, is 19. She's a student at Brighton
University. Their son, James, is a software designer for a computer company.
He's 25. They're all very friendly, but it isn't easy to understand them. They
speak very fast!
Brighton isn't very big, but
it's very exciting! The restaurants and nightclubs are expensive, but the
student bars and cafes are cheap. It's hot now, and it's lovely to be near the
sea. I'm very happy here.
Email me soon!
Love, Danka
Tasks
1. Danka is a student at an English language school in
Brighton, England. Read and listen to her email to Jacek, her brother in
Poland.
2. Correct the false (×) sentences.
1. Danka is from Poland. √
2. She’s on holiday. × No, she isn't.
She's at school.
3. She's in London.
4. The students in her class are all from
Germany.
5. It's a very big class.
6. Becky and James are both students.
7. The student bars are cheap.
8. Danka's happy in Brighton.
3. Write the questions about Danka's email.
1 Where's Danka from ?
Poland.
2 _________________? Japan,
Brazil, Switzerland,Germany, and Italy.
3 __________________? Simon.
4 __________________? They are
brother and sister.They live with Danka.
5 __________________? James is 25
and Beckys 19. -,
6 _____Brighton_____? No, it
isn't.
5. Listen to three conversations.Where is
Danka? Who is she with?
Writing
6. Write an email
about your class.
VII.Сабақты қорытындылау(7)
Find out easiest way to learn
a foreign language. Give your reasons.
The easiest way to learn a
foreign language is:
to have a good textbook
to have a good teacher
to go to an English-speaking country
to have an English-speaking
pen friend
to chat on the Internet
to phone your friends abroad
to read English books
to watch videos and films in
English
VIII. Giving the homework.
1.Үй
тапсырмасын беру проект жасау “English Is a World Language”.
2.Бағалау
сәті(2min)