Цель урока:
закрепление грамматического материала по теме «The Present Perfect Tense».
Учебная
задача: активизировать навыки употребления Present Perfect в различных
видах речевой деятельности.
Развивающая: научить
умению логически мыслить, развивать монологическую речь, закрепить умение
наблюдать, сравнивать, сопоставлять, анализировать, умение работать в
коллективе.
Воспитательная: формирование
устойчивой мотивации, поддержки интереса к изучению иностранного языка
Оснащение: доска,
книга, карточки, компьютер.
Презентация, видеоролик.
Ход урока
1.
Начало урока
– Речевая зарядка
(Приветствие. Дата. День недели. Беседа о погоде.)
II.
Презентация темы урока (целеполагание)
4. Повторение теоретического
материала:
образование
времени The Present Perfect Tense, ассоциативные слова-опоры (наречия времени).
III.
Фонетическая разминка:
Let's
repeat three forms of irregular verbs and prepare our organs of speech to the
next exercises. Let’s start. I read this words and you repeat them all
together.
Слайд.
See
– saw – seen
Was
– were – been
Take
– took – taken
Shake
– shook – shaken
Write
– wrote – written
Eat
– ate – eaten
Speak
– spoke – spoken
Break
– broke – broken
Come
– came – come
Become
– became – become
Run
– ran – run
Swim
– swam – swum
Thank you. I think that you are ready.
4.
Активизация грамматического материала.
Let’s do the
next exercise. You should fill in the gaps and translate the words.
Слайд.
Break-
br___ke – br___ken
Drink- dr
___nk - dr____nk
Go-
w____nt - g___ne
Have--- h_____ - h_______
Do- d___d – d___ne
Leave--- le_____- le______
Run – r___n – r____n
Get—g___t-
g___t
Lay – l____d
– l____d
5. Проверка домашнего задания.
Let’s check your homework. Open your workbooks at page 20,
ex. № A.
Your homework was to make the sentences using The Present
Perfect Tense and the pictures.
Слайд.
Ученики читают готовые предложения.
6. Активизация
грамматического материала.
Open your books at page 149. Let’s do exercise number 3 and
4.
Read the task of the exercise number 3. Your task is to
read the sentences and translate them.
Ученики выполняют задание.
Now you should read these phrases and make new sentences
using forms has or hasn’t.
Ученики выполняют задание.
Слайд 5.
7. Аудирование.
The next task is to listen to the message , check your
answers and answer the question: Where is Agent Cute?
Дети слушают запись и отвечают на поставленный
вопрос.
Thank you.
Слайд 6.
8. What would you say in the following
situations?
Слайд.
What would you say in the following situations?
Дети читают ситуации и составляют ответную
реплику, использую изученное грамматическое время.
- You know the grammar rule very well. Why? (learn)
- You don’t have your English book in your bag.
(forget)
- The teacher gives you a very good mark. Why?
(work,
do….)
- You are very tired. Why? (work)
9. Let's have some rest.
Now you’ll see a funny video. Your task is to understand
the idea of the video and to relax.
Просмотр видео.
10. Закрепление изученного грамматического
материала.
Let’s play.
I’ll give you cards with the verbs. Then I’ll tell you the
third form of the verbs and your task is to find your verb. Who will find all
the verbs, will be winner.
11. Окончание
урока.
Tell me, please, Have you… today?
revise grammar rules
revise irregular and regular verbs
ask and answer questions
В каждом вопросе используются фразы на слайде.
Ученики отвечают:
- Yes, we have.
Your task is page 149, exercise 4. Your task is to rewrite
the sentences according to the grammar rule.
Your marks are…
Thank you for the lesson.