Инфоурок Другое Другие методич. материалыУрок по казахской литературе Абай Құнанбаев

Урок по казахской литературе Абай Құнанбаев

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ Абай (7).docx

 

Күні:

Пәні: қазақ әдебиеті

Сыныбы: 5

Мерзімі:

Тақырыбы: Абай Құнанбайұлы , -өлеңдері

Қазақ тілі және әдебиеті пән мұғалімі: Касымова Айнур Нурбековна

Тізбектелген сабақтар топтамасының қысқа мерзімді жоспары

Мақсаты:  Абай Құнанбаевтың өмірі, шығармашылығы туралы түсініктерін пысықтай отырып, өлеңдерімен таныстыру.

Сабақтың міндеттері:

. 1. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту.
2. халқымыздың дана ақыны, ғұлама ойшылы, сазгер Абай Құнанбаевтың өлеңдері мен әндерінің таралуын насихаттау.
Өлеңнің мазмұнын түсіндіру.
3. Сабақ бойынша ой қорытынды жасауға, өзіндік тұжырым айтуға үйрету.

4. топта бірлесе жұмыс орындату арқылы ынтымақтастыққа үйрету

Уақыт өлщемі

 

Сабақ кезеңдері

Уақыты

 

Жоспар мазмұны

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушының іс-әрекеті

 

Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

 

 

10 мин

 

Кіріспе бөлімі

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топқа бөліну

 

 

 

 

 

 

-Оқушылармен сәлемдесу.

-Ынтымақтастық атмосфера  қалыптастыру мақсатында «Ыстық алақан »  тренингін өткізу

  Балалар, халықтың, мемлекеттің жұмылған жұдырықтай, өзге елдермен жақсы қарым - қатынаста болуы үшін ең басты не нәрсе керек, елді біріктіретін қандай қасиеттер?
- Олай болса, «береке, бірлік, ынтымақ» сөзін кезектесіп айтайық. Сол бойынша сыныпты топқа бөлу.
Оқушы немен шұғылданады?
Оқушылар бүгінгі сабақтағы көңіл күйлерін білдіреді.
Елді біріктіретін ең басты не нәрсе екендігі жөнінде ойларын айтады.
«Береке, бірлік, ынтымақ» сөздерін айту арқылы топқа бөлінеді

1-топ.

2-топ.

3-топ.

4. Топ басшысын анықтау.

-Мұғаліммен сәлемдесу.

- жақсы  тілектерін айтады. Достарымен бөліседі.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бір-бірін жауаптарына байланысты бағалайды.

 

 

Топ басшылары сайланып, критерилер жазылған парак беріледі.

Тамаша!

Жақсы!

 

 

 

 

 

 

 

Айдарлы бағалау

 

 

 

 

 

қошеметтеу, мадақтау.

 

 

 

Бәрекелді, жарайсыңдар!

 

 

 

топқа бөлу үшін пазлдар , интербелсенді  тақта, смайликтер, критери жазылған парақ.

7 мин

Тұсаукесер

Қызығушы

лықтарын ояту кезеңі

«Ассоциация» стратегиясы. Сабақтың  тақырыбын оқушыларға  анықтату мақсатында интербелсенді тақтадан тақырыпқа  тікелей қатысы бар слайд көрсетемін

«Миға шабуыл» стратегиясын қолданып , түрткі сұрақтар қою . Осы слайдты көргенде сендер қандай  ойға  келдіңдер?

Біз бүгін сабақта не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыңдар?» деген сұрақтар қойылады.

Абай кім?
Абайдың шын аты?
Абайға ертегі, әңгіме айтып өсірген кімдер?
Абай қай жылы туған?
Абайдың қанша қара сөздері бар?
Абайдың әжесінің аты кім?
Абайдың анасының аты кім?

 

Абай Құнанбайұлы  өмірі мен өлеңімен танысамыз

 

Оқушылар тақтадағы  слайдты көреді, өз ойларын айтып, тақырыпты ашады. 

 

Өте жақсы, керемет!

 

«Ассоциация», «Еркін жауап стратегиясы», интербелсенді тақтада слайд.

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

Негізгі бөлім

Мағынаны тану  сатысы

Қолдану,

Талдау

Мәтінмен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту  сәті.

 

 

Топқа сұрақ:
І топ: «Әдебиетшілер» (сызба құру)Абай Құнанбайұлы кім ? Өмірі туралы тоқталу.
ІІ топ: «Тарихшылар»(сызба құру)
Абай өмір сүрген заман
 тақырыбына орай қандай шығармалар  өлеңдер жазған?
ІІІ топ: «Зерттеушілер»(сызба құру)Абай шығармаларын зерттеушілер кімдер?
сұрақтардың жауабын іздеу барысында Абай туралы қысқаша мәлімет алады?
Оқушылардан толық жауап алынғаннан кейін өлеңнің қалған бөлігін үш топқа талқылауға ұсыну

Әр топтан бір оқушы тақтада жұмыстарын қорғайды.

 

Әр топ халықтар арасындағы достықтың үзілмеуіне қажетті құндылықтарды қимыл - әрекетпен айтып көрсету арқылы жеткізеді./

Оқушылар жаңа сөздерді оқиды, аударады, сөз тіркестерін құрады. Сөйлемдер құрады.

 

 

 

 

 

Оқушылар берілген мәтінді топ ішінде тізбектеп оқып, аударады, мазмұндайды.

«Қарға тренингін » орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар тапсырмаларды дәптерлеріне орындайды, соңында топ ішінде дәптерлерімен алмасып, тақтамен салыстыра отырып бір – бірін бағалайды.

 

 

Оқушылар достастық символын жасайды.

Жақсы

Керемет!

Ауызша кері байланыс

 

 

 

 

 

Бір-біріне қошемет көрсету.

Бас бармақпен мадақтау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жақсы! Жарайсындар!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

Қорытынды

Ой толғаныс сатысы

 

 

 

 

«Ыстық орындық» әдісі

Бүгін біз қандай шығармамен таныстық?
- Бұл өлеңнің бұрынғы өлеңдерден ерекшелігі қандай?
- Ақынның ішкі жан дүниесі қандай?
 Абай Құнанбаевтың өлеңдерімен таныстық.
Енді сызбаның  «Не білдім?» бөлігін толтырамыз. Оқушылар өз ойларын дәптер бетіне түсіріп, оқып шығады.
Абай атамыздың өлеңдері туралы не білгіміз келеді? Сызбаның «Не білгім келеді?» бөлігін толтырамыз.
Сабағымызды қорытындылай келе, Абай атамыздың алғашқы өлеңдер жинағының сақталған данасын көрейік.

Автор орындығы «Мен ақын болсам қандай тақырыпта өлең жазар едім»

Оқушылар өздеріне берілген тақырыптар негізінде өздерінің ішкі түйіндерін қысқаша жазады.

 

Сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

 

«Айдарлы » бағалау

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау.

1.  Әр топқа  бағалау  парақтары таратылады. Критерийлер бойынша  топ басшысы топ мүшелерін бағалауы  тиіс.

Бағалау парағы:

Критерийлер

 

 

 

1

Топтағыы белсенділігі

 

 

 

2

Үй тапсырмасына дайындығы

 

 

 

3

Сұрақтарға жауап беруі

 

 

 

4

Тапсырмаларды орындауы

 

 

 

 

Қорытынды баға

 

 

 

4. Оқушылардың  сабақтағы көңіл-күйлерін анықтау, сабақты  оқушылардың  бағалауы.

 

-Тақтада үш түрлі  көңіл-күй смайлигі  ілініп тұрады. Сабақтағы көңіл-күйлеріне байланысты қолдарындағы  смайликті апарып жабыстырулары  керек.

Оқушылар әр топқа  таратылған бағалау  парақтарындағы критерийлері бойынша бір-бірін бағалап, спикер сайланып, берген бағаларын  оқиды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақтада берілген үш түрлі  көңіл-күйдің біреуін таңдап, смайлик жабыстырып, сабақты бағалайды.

Бағалау  парақшалары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер

 

 

 

Бағалау парақшалары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер жабыстырылған постер.

2 мин

 

Үйге тапсырма беру.

Абай Құнанбайұлы өмірбаянын мазмұндау

 

Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по казахской литературе Абай Құнанбаев"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Медиатор

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
