Тема урока: «Харчевня» Гамзата
Цадасы.
Цели:
закрепить знания о творчестве Г. Цадасы;
развитие речи, мышления, воображения;
создать условия для развития творческих
индивидуальных способностей личности ребенка , формирование человека с высоким
самосознанием.
Оборудование: проектор, учебники, карточки, плакаты, газеты.
Ход урока.
«…Коч1охъанлъун
лъица дун вахъинавурав?
Халкъалъ
гьавуна. Ва дир библиотека бук1ана халкъ.
Халкъалъухъа
босана, халкъалъухъе кьуна…»
1. Оргмомент (поэтическая пятиминутка наизусть по 1 купл.)
Шамхалова Мадина,
Гаджиев Гамзат,
Далгатов Магомед,
Магомедова Сакинат.
2. Опрос по домашнему заданию-биография поэта.
А) биография поэта- Магомедов
Магомед,
Рамазанов Набигула.
Б) чтение текста – Мадинка,
Гаджиев Магомед. Параллельно раздаю карточки для опроса д/з.: Саид,
Гаджи, Рамазан.
Слайд о Хунзахском районе.
3. Переход к теме урока. Слайд: «Исана Ц1адаса Х1амзатие т1убана 140
сон»
Слайд: «Этапы творчества»
Слово учителя: Нилъеца
ц1аларал асаразулъ бихьана гьесул хъвадарухъанлъиялъул бат1и-бат1иял рахъал.
Х1амзатида бихьулеб бук1ана мискинзабаз баччулеб къварилъи, росабазул бечедал
г1адамазул хъант1и, рух1аниязул к1игьумерчилъи. Гьезул хасият рагьун поэтас
хъвана «Дибирги г1анхвараги» аб. кеч1. Х1амзатил бег1ерал ва пасих1ал куч1дул
халкъалда гьоркьор хехго т1ирит1ана. Коч1охъабаз кепалда ах1улеб бук1ана
ашбазалде гьабураб кеч1. Гьеб къват1ибе бахъич1ого тани, кьолон чу кьелин
даранчи гьарданиги, гьесухъ г1инт1амич1о Х1амзатица.
4. Инсценировка .
«Тафарруж-кепалъе
квана-гьекъезе Кодоб жо бугев чи жаниве лъугьа».
Сайгид-Ц1адаса Х1амзат,
Далгатов-хважаин,
Рамазан,Х1амзат-приказчик
-кашавар.
Слайд о сатире. Сатирайилан
абула жиделъ инсанасул квешал рахъал, г1умруялъул г1унгут1аби къват1ир
ч1вазарун какулел художествиял асразда.
(Слово учителя в дополнение о
сатире.)Сатирияллъун рук1ине бегьула куч1дулги, баснябиги, маргьабиги,
харбалги, къисабиги, комедиябиги. Х1амзатица какана мекъи квер бегьулел
т1ачаг1и, мац1ихъаби, спекулянтал, жуликал, к1игьумерчаг1и, х1елх1ечаг1и,
рищватчаг1и.
5. Слайд: словарная работа.
6. Связь с русской литературой: Какие вы знаете сатирические произведения
из русской литературы?
Слайд с названиями басен
Крылова.
7. Многие строки из стихотворений поэта стали бессмертными цитатами,
которые актуальны по сей день. Слайд с цитатами.
Ролик стихотворения на
аварском «Т1аде рахъа, умумул!»
8. Обобщение : нилъеца дарсида сундул бицен гьабураб? Ц1ияб жо щиб лъараб?
Х1амзатил асаразулъ рорхулел ругел проблемаби жакъа къоялъе хасиятал ругелиш?
Гьанже заманалде данде кколиш?
9. Выставление оценок.
10. Д/ зад. «Воре ц1але, ц1але, ц1але, дир ц1одор! Ц1ияб ват1ан
т1егьазабе, берзул нур!...» мини-сочинение.
Цели линейки:
формирование уважительного отношения к родным обычаям, традициям и культуре
родного края;
вызвать интерес к
истории родного края, чувства гордости и ответственности за ее настоящее и
будущее.
Оборудование:
проектор, газеты.
Ход линейки.
1.
Слово учителя, оглашение темы.
2.
Ролик о Дагестане.
3.
Сценка « Дед и внук» ( ученики 8а кл.)
4.
Танец (учащиеся 4а и 3а кл.).
Цель линейки: познакомить учащихся с биографией Г.Цадасы;
знакомство с
творчеством Г. Цадасы;
воспитать чувство
гражданской ответственности, уважение к слабым.
Участники: Магомаева Амина – 8 «б» класс.
Оборудование: проектор, газеты к 140-летию поэта.