Тэма: Аддзел бактэрыі. Будова і жыццядзейнасць бактэрый.
7 клас
Мэта:
пералічыць асаблівасці будовы і жыццядзейнасці бактэрыяльнай клеткі. Назваць асноуныя спосабы жышлення бактэрый. Выявіць ролю бактэрый у кругавароце рэчываў. Растлумачыць значэнне бактэрый у жыцці чалавека. Пералічыць спосабы барацьбы з бактэрыяльнымі захворваннямі;
развіваць уменне абагульняць, складаць схемы;
выхоўваць цікавасць і беражныя адносіны да прыроды.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант
2. матывацыя і мэтапалаганне
Якія арганізмы існуюць на зямлі? Якая будова расліннай клеткі?
3. Вывучэнне новага матэрыялу ( паказ прэзентации)
Слайд 1

Слайд 2

1. Разнастайнасць форм бактэрый
Слайд 3

2. Асаблівасці будовы бактэрыяльнай клеткі
Слайд 4

Слайд 5

3. Асаблівасці жыццядзейнасці бактэрый
Слайд 6

Слайд 7

Слайд 8

4.
Роля у прыродзе і жыціі
чалавека 
(самастойная работа з падручнікам ст 151 – 156)
Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11

Слайд 12

5. Гісторыя развіцця мікрабіялогіі
Слайд 13

Слайд14

4. Замацаванне ( біялагічная дыктоўка
· Бактэрыі – гэта найдрабнейшыя аднаклетачныя арганізмы. Якія можна ўбачыць толькі ў мікраскоп;
· Бактэрыі не адрозніваюцца знешнім выглядам;
· Звонку клетка бактэрый абаронена сценкай якая надае ей форму і трываласць;
· Бактэрыі размнажаюцца спорамі;
· У спрыяльных умовах праз 25 – 30 хвілін з’яўляюцца новыя пакаленні бактэрый;
· Бактэрыі з’явіліся на нашай планеце не меньш чым 40 млрд гадоў таму;
· У 1872 г. нямецкі вучоны Роберт Кох з дапамогай мікраскопа адкрыў бактэрыю узбуджальніка туберкулезу, яны мелі шарападобную форму;
· У кішечніку чалавека жывуць некаторыя віды бактэрый, якія выпрацоўваюць вітаміны.
5.Рэфлексія ( на дошцы “ Бактэрыі “за” і “супраць”)
6. д/з п. 39 ст 156, адказы на пытанні ►
Тэма: Аддзел бактэрыі. Будова і жыццядзейнасць бактэрый.
7 клас
Мэта:
пералічыць асаблівасці будовы і жыццядзейнасці бактэрыяльнай клеткі. Назваць асноуныя спосабы жышлення бактэрый. Выявіць ролю бактэрый у кругавароце рэчываў. Растлумачыць значэнне бактэрый у жыцці чалавека. Пералічыць спосабы барацьбы з бактэрыяльнымі захворваннямі;
развіваць уменне абагульняць, складаць схемы;
выхоўваць цікавасць і беражныя адносіны да прыроды.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант
2. матывацыя і мэтапалаганне
Профессия: Преподаватель биологии и химии
Профессия: Преподаватель анатомии и физиологии
Профессия: Учитель биологии
В каталоге 6 896 курсов по разным направлениям
Учебник: «Биология. Бактерии, грибы, растения», Пасечник В.В.