215511
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокДругоеКонспектыУрок-конспект по казахскому языку (9 класс)

Урок-конспект по казахскому языку (9 класс)

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Пәні: қазақ тілі Сынып: 9. 24.09

Сабақтың тақырыбы: «Бала білім ізде». Сөйлем мүшелерін қайталау.

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік мақсаты: оқушыларды «Бала білім ізде » мәтінімен таныстыру, сөйлем мүшелерінің сұрағына түсініктеме беру, ережесін қайталату.

б) дамытушылық мақсаты: оқушылардың такырып бойынша біліктілік деңгейлерін шындай түсіп, ережесі бойынша алған білім тәжірибелерін практика жүзінде қолдана білу дағдыларын дамыта
отырып, сауаттылықтарын арттыра түсу; тақырып
бойынша оқушылардың лексикалық қорын молайту,
сөйлеу дағдысын қалыптастыру, қызығушылығын ояту.

в) тәрбиелік мақсаты: сабақ үрдісінде қолданылатын мысалдар немесе мәтіндер арқылы оқушылардың
ұлттық ойындарға деген сүйіспеншілік сезімдерін ояту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ауызша және жазбаша шығармашылық жұмыс түрлері,

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, орыс тілі.

Сабақтың барысы

III. Ұйымдастыру кезеңі.

1оқушылармен амандасу.

2сабаққа даярлыкты тексеру және окушыларды белгілеу.

3оқушылар назарын сабаққа аудару.

4сабактың мақсатын айту.

IV. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Өткен сабактың тақырыбы бойынша білімдерін тексеру: 20бет.мазмұндау.

III. Өткен тақырыпты қайталау кезеңі:

Өткен тақырыпты жалпы қайталау үшін сұрақтарға жауап берейік.

3 тап. 20бет. деңгей. тапсырмалар орындау.

Фонеканы қайталауға берілген тест сұрақтарымен жұмыс

ІҮ.Жаңа тақырыпты игеруге дайындық кезені:

V. Жаңа тақырыпты игеру кезеңі:

Мәтіннің мазмұнын түсіну үшін жаңа сөздермен танысып шығу. Сөздік жұмысы.

-Мәтіннің мазмұнымен танысу

Диалог құрастыру арқылы өзара сөйлесу.

Мәтін бойынша 5 сұрақтар дайындау

1-Абзац бойынша синтаксистік талдау жасау

VI. Жаңа тақырып бойынша түсініктерін тексеру кезеңі:

-Балалар, мәтінді ішінен, дауыстап, мәнерлеп оқып шыктық. Енді осы мәтінді сендер қалай түсіндіңдер сұрақ арқылы тексеремін.

VII. Қорытынды:

-Қорытынды ретінде кластер толтырайық. Сөйлем мүшелері

Үй жұмысы: Мәтін бойынша мазмұндау. 2- абзацка синтаксистік талдау орындау.













9сынып 26.09

Сабақтың тақырыбы: Диктант. « Домбыра».

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімдік: Оқушыларды мәтінді бейімделе тыңдай отырып, грамматикалық сауаттарын арттыру.

  2. Дамытушылық: Оқушыларды таза , ұқыпты және тез жаза білуге дамыту.

  3. Тәрбиелік:Оқушыларды қазақтың ұлттық өнерлерін құрметтеуге тәрбиелеу.

  4. Сабақтың типі: Білімді бекіту

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгіме-сұхбат

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Сәлемдесу.

  • Оқушылардың сабаққа әзірлігін және құрал-жабдықтарының түгел болуын қадағалау.

  1. Жаңа сөздер:

Үрмелі аспап- духовой инструмент

Ішекті аспап- струнный инструмент

Соқпалы аспап- ударный инструмент

Мүсін- скульптура

Көшпелі- кочевой

Ысқы- смычок

Мүйіз- рог

  1. Мәтінді дауыстап, мәнерлеп оқып беру.

  2. Сұрақтарға жауап беру.

  1. Қазақтың ұлттық аспабы не?

  2. Домбыраның қандай түрлері бар?

  3. Ұлттық аспаптардың бір- бірінен айырмашылықтары барма? Қандай?

  4. Музыкалық аспаптардың түрлері қандай?

  5. Диктант жазу.

Домбыра.

Қазақ халқының ең кең тараған аспабы- домбыра. Оның шығу тегі ғасырлар терңіне кетеді. Ежелгі Хоррезм қаласынеың археологиялық қазба жұмыстары кезінде шертпелі аспапта ойнайтын музыканттардың күйдірілген саздан жасалған мүсіндері табылған. Ғалымдардың пайымдауынша, Хоррезмдік мұндай қос ішекті аспапта 2000 жылы бұрын қолданысқа енген. Олар көшпелі сақтардың музыкалық аспаптарының бірі болған.

Домбыра екі түрге бөлінеді: батыстсқ және шығыстық.

Қазақстанның баыс аймақтарында кездесетін домбыраның мойны ұзын, жіңішке және сопақ , ал шығыс аймақтарында кездесетін домбыраның мойны қысқа, жалпақ және жайпақ болып келеді. Бұл Қазақстанның батыс аймақтарында төке күйдің, ал шығыс аймақтарында шертпе күйдің орындалу табиғатына байланысты.

Төкпе күйдің өкілдеріне: Құрманғазы, Дәулеткерей ,Қазанғап, Абыл , Есір, Есбай, Дина, Сейтек, ал шерпе күйдің өкілдеріне : Байжігіт, Тәттәмбет, Тоқа, Дайрабай, Сүгір, Раздық және тағы басқалар жатады.

  1. Талдау жұмысы:

«Домбыра» сөзін септеу.

Ү. Үй жұмысы.

Сөздерді жаттау.

ҮІ. Бағалау.




Пәні: қазақ тілі 1.10

Сынып:9

Сабақтың тақырыбы: « Ата-анаң бақытты болсын» Бала тәрбиесіне байыпты қарайық

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік мақсаты: оқушыларды « Ата-анаң бақытты болсын » туралы таныстыру,
ата-ана туралы туралы әңгімелеу,
сөйлем мүшелерінің ережесін қайталату.

б) дамытушылық мақсаты: оқушылардың такырып бойынша біліктілік деңгейлерін шындай түсіп,
етістіктің ережесі бойынша алған білім тәжірибелерін
практика жүзінде қолдана білу дағдыларын дамыта
отырып, сауаттылықтарын арттыра түсу; тақырып
бойынша оқушылардың лексикалық қорын молайту,
сөйлеу дағдысын қалыптастыру, қызығушылығын ояту.

в) тәрбиелік мақсаты: сабақ үрдісінде қолданылатын мысалдар немесе мәтіндер арқылы оқушылардың
мәдениетке, өнерге деген сүйішеншшк сезімдерін ояту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сүрақ-жауап, ауызша және жазбаша шыгармашылық жұмыс түрлері,

Пәнаралық байланыс: орыс тілі..

Сабақтың барысы:

I.Үйымдастыру кезеңі.

1оқушылармен амандасу.

2сабаққа даярлыкты тексеру жэне окушыларды белгілеу.

3оқушылар назарын сабаққа аудару.

4сабактың мақсатын айту.

I.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

III. Өткен тақырыпты қайталау кезеңі: сөйлем мүшелерінің ережесін туралы жалпы қайталау үшін сұрақтарға жауап берейік.

ІҮ.Жаңа тақырыпты игеруге дайындық кезені: 36бет 1тап.

-Балалар, «бақыт» дегеніміз не? Осы туралы қандай мәліметтерді айта аласындар? –мәтінді оқу арқылы тапсырмалар жасау.

V. Жаңа тақырыпты игеру кезеңі:

-Балалар, өздерің түсініп отыргандай бүгінгі сабактың тақырыбы «Жыл мезгілдері». Осы тақырып бойынша берілген сызбамен танысамыз. Мәтіннің мазмұнын түсіну ушін жаңа сөздер берілген. Жаңа сөздермен жұмыс жасайық. 37 бет. Сөз тіркестерді слайд арқылы көрсетіп, оқуға болады да, осы тіркестермен тез арада 3-5 сөйлем қүрастыру.

-Мәтіннің мазмұнымен танысу. (Мәтшді ішінен оқып шығу, дауыстап мәнерлеп оқу.)

VI. Жаңа тақырып бойынша түсініктерін тексеру кезеңі:

-Балалар, мәтінді ішінен, дауыстап, мәнерлеп оқып шыктық. Енді осы мәтінді сендер қалай түсіндіңдер сұрақ арқылы тексеремін.

Грамматиканы қайталау кезеңі. 3-4сөйлемге синтаксистік талдау жасау


VII. Қорытынды:

-Қорытынды ретінде кластер толтырайық

Үйге тапсырма: Мәтін бойынша мазмұндау, ережені қайталау.38 бет. 3-4тап.деңгейлік тап.





















Пәні: қазақ тілі 8.10

Сынып:9

Сабақтың тақырыбы: Бала тәрбиесіне байыпты қарайық. Сөйлем мүшелері

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік мақсаты: оқушыларды «Бала тәрбиесіне байыпты қарайық » туралы таныстыру,
ата-ана туралы туралы әңгімелеу,
сөйлем мүшелерінің ережесін қайталату.

б) дамытушылық мақсаты: оқушылардың такырып бойынша біліктілік деңгейлерін шындай түсіп,
етістіктің ережесі бойынша алған білім тәжірибелерін
практика жүзінде қолдана білу дағдыларын дамыта
отырып, сауаттылықтарын арттыра түсу; тақырып
бойынша оқушылардың лексикалық қорын молайту,
сөйлеу дағдысын қалыптастыру, қызығушылығын ояту.

в) тәрбиелік мақсаты: сабақ үрдісінде қолданылатын мысалдар немесе мәтіндер арқылы оқушылардың
мәдениетке, өнерге деген сүйішеншшк сезімдерін ояту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сүрақ-жауап, ауызша және жазбаша шыгармашылық жұмыс түрлері,

Пәнаралық байланыс: орыс тілі..

Сабақтың барысы:

I.Үйымдастыру кезеңі.

1оқушылармен амандасу.

2сабаққа даярлыкты тексеру жэне окушыларды белгілеу.

3оқушылар назарын сабаққа аудару.

4сабактың мақсатын айту.

I.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

III. Өткен тақырыпты қайталау кезеңі: сөйлем мүшелерінің ережесін туралы жалпы қайталау үшін сұрақтарға жауап берейік.

ІҮ.Жаңа тақырыпты игеруге дайындық кезені: 38ет 1тап.

-Балалар, «бақыт» дегеніміз не? Осы туралы қандай мәліметтерді айта аласындар? –мәтінді оқу арқылы тапсырмалар жасау.

V. Жаңа тақырыпты игеру кезеңі:

-Балалар, өздерің түсініп отыргандай бүгінгі сабактың тақырыбы «Бала тәрбиесіне байыпты қарайық ». Осы тақырып бойынша берілген сызбамен танысамыз. Мәтіннің мазмұнын түсіну ушін жаңа сөздер берілген. Жаңа сөздермен жұмыс жасайық. 38 бет. Сөз тіркестерді слайд арқылы көрсетіп, оқуға болады да, осы тіркестермен тез арада 3-5 сөйлем қүрастыру.

-Мәтіннің мазмұнымен танысу. (Мәтшді ішінен оқып шығу, дауыстап мәнерлеп оқу.)

VI. Жаңа тақырып бойынша түсініктерін тексеру кезеңі:

-Балалар, мәтінді ішінен, дауыстап, мәнерлеп оқып шыктық. Енді осы мәтінді сендер қалай түсіндіңдер сұрақ арқылы тексеремін.

Грамматиканы қайталау кезеңі. 3-4сөйлемге синтаксистік талдау жасау


VII. Қорытынды:

-Қорытынды ретінде кластер толтырайық

Үйге тапсырма: Мәтін бойынша мазмұндау, ережені қайталау.39 бет. 3-4тап.деңгейлік тап.


сынып.9 10.10

Сабақтың тақырыбы: Мазмұндама

«Менің отбасымнан алған тәрбием »

Сабақтың мақсаты: отбасымнан алған тәрбием туралы мәтінмен танысып, мазмұндама жазу.

Мәтінді терең түсініп, оның мазмұнын өз сөзімен дұрыс жеткізе білу

дағдыларын дамыту. Қазақ тілін меңгергенін, қазақша сөз байлығының

мол екенін көрсету. Патриоттық сезім тәрбиелеу.

Ұқыпты тыңдауға, есте сақтауға, сауатты жазуға баулу.


Көрнекілік: Мәтін.

Сабақтың әдісі: практикалық

Сабақтың түрі. Бақылау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезені.

ІІ. Мазмұндама жазуға дайындық:

1. Сөздік жұмыс.

2. Мәтінді оқу.




2. Мәтінді оқып ауызша әңгімелеп беру.

3. Мәтін бойынша сұрақтар қою









Үй жұмысы: 2.5.7. – тақырып. 40 бет.




























































Тапсырма: Көп нүктенің орнына керекті сөздерді кой.



Қазақ –............тойшыл халық. Содан ба екен, «шілдехана, бесік.......... қыз ұзату, сүндет той… а-ай, шіркін-ай» деп қойып, бірінен ........бірі басталып жүре беретін ..........қуанышын үсті-үстіне еселеп, дүркіреген ............айналдыруға құмар...........

Ежелден, салу,кейін, шаңырақ, тойға, халық.



Тапсырма: Сөздерді орын тәртібі бойынша орналастырыңдар.


Құда-жекжаттың басын қосып, жақсы-ақ әрине, ағайын-туыс, дос-жаран, жақсылықты жа­рия еткен.

Қуаныштар табылып жатады әбден лайықты қазір кез келген қызық-

үйдің төрінде күнде думан болмаса да жылдың екі-үш айында атап өтуге .



Тапсырма. Берілген сөздермен сөз тіркесін құрастыру: Думанды

Сәби

Бесікке салу

Кәде, сыйлық

Дәстүр

Жүелі тәртіп

Алтын

әрине,

ағайын-туыс,

дос-жаран,

құда-жекжаттың,

басын қосып,

жақсылықты жа­рия,


































































































22.02

қазақ тілі

Сынып: 8

Сабақтың тақырыбы. Табиғатта бәрі өзара байланысты . Сын есімді қайталау.

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік мақсаты: оқушыларды өткен грамматика бойынша білімдерін қалыптастыру сұрақтарына түсініктеме беру, ережесін қайталату..

б) дамытушылық мақсаты: оқушылардың такырып бойынша біліктілік деңгейлерін шындай түсіп, ережесі бойынша алған білім тәжірибелерін практика жүзінде қолдана білу дағдыларын дамыта отырып, сауаттылықтарын арттыра түсу; тақырып бойынша оқушылардың лексикалық қорын молайту,сөйлеу дағдысын қалыптастыру, қызығушылығын ояту.

в) тәрбиелік мақсаты: сабақ үрдісінде қолданылатын мысалдар немесе мәтін арқылы оқушылардың қазақ тілі сабағына деген сүйіспеншілік сезімдерін ояту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ауызша және жазбаша жұмыс түрлері,

Пәнаралық байланыс: орыс тілі.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

қушылармен амандасу. Кезекшімен сұхбаттасу

абаққа даярлыкты тексеру және окушыларды белгілеу.

қушылар назарын сабаққа аудару.

абактың мақсатын айту.

II.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

Өткен сабактың тақырыбы бойынша : сын есім ережесін қайталау тест сұрақтарымен бекіту.

Жазбаша жұмыс: берілген сын есісдерді салыстырмалы, күшейтпелі түрінде жазу.

таза,кір, жомарт, қатал, қатты, сұлу, қысқы, мерекелі.

3-4 сөйлем құрастыру.

Лексикалық тақырып бойынша сөздік жұмысы.213бет

III. Мәтінмен жұмыс. 213бет

2 топқа бөлініп тапсырмалар орындау:

1- топ -1 абзацты аударып 2 сөйлемге ситаксистік талдау жасау және сын есімдерді теріп жазып түрін анықтау.

2-топ-2 абзацты аударып 2 сөлемге морфологиялық талдау жасау және 2 сұрақ дайындау.

Тақырып бойынша тапсырмалар орындау:213бет мәтіннің көмегімен сұрақтарға жауап беру

Синквейн; Табиғат, мәселе, сенбілік

IV. Қорытынды:

Үй жұмысы: өткен грамматиканы қайталау және сын есімдер қатысқан 5 сөйлем құрастыру, лексикалық тақырып бойынша тест сұрақтарын жасау.

