Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Рабочие программы / "Зат есімнің жекеше, көпше түрлері" қазақ тілі

"Зат есімнің жекеше, көпше түрлері" қазақ тілі

  • Другое

Поделитесь материалом с коллегами:

Қарақия ауданы № 6 орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі Айманова Құрбангүл Мадияровна



1-сабақ Қазақ тілі 

Зат есімнің жекеше, көпше түрлері

Мақсаты: 
Оқушылардың зат есімнің жекеше түрі туралы ұғымдарын бекіту Мәтіндерден зат есімнің жекеше, көп-сын есімдерді сөйлеу кезінде орын- 
Ше түрлерін айырып, сұрақтарды ды пайдалана білуге жаттықтыру. 
Дұрыс қоя білуге үйрету. Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау арқылы оқушылардың теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту; Оқушыларды ұйымшылдыққы, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу; 
Сабақтың әдістері: «Кубизм стратегиясы», сұрақ-жауап 
Сабақтың көрнекілігі: карточкалар, суреттер 
Пәнаралық байланыс: математика 
Сабақтың барысы: 
1. Ұйымдастыру кезеңі 
-Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру. Қызығушылығын ояту 
-Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ. Сабаққа жұмыла, белсенді қатысуларыңды сұраймын. 
- Менің қолымда тұрған қандай фигура? 
- Бұл фигура неге куб деп аталады? 
- Кубтың неше жағы бар 

1 – жақ Талда! 
2 – жақ Жинақта! 
3 – жақ Дәлелде! 
4 – жақ Ойлан! 
5 – жақ Салыстыр! 
6 – жақ Қорытындыла! 
4 – сынып 
1 – жақ талда! Көркем жазу сәті: 
Өрмек, өрнек, өткір, өнерпаз, өтірік, өнерлі. Өнерлі жігіт өрде озар, Өнерсіз жігіт жер соғар. (үзбей жазу) 
Тапсырма 1: 
2-сын. Зат есімдердің астын сызу 4-сын. Сын есімдердің астын сызу 
Тапсырма 2. 
2 сын. Өнерлі, Өнерсіз сөздерін сөз 4 сын. Қарсы мәндес сөздерді тауып, 
Құрамына талдау сөз құрамына талдап сын есімнің түрін 
анықтау (негізгі, туынды) 

Мағынаны ажырату 
2 – жақ Жинақта! 
Карточкамен жұмыс Жаңа сабақ 
Карточка 
1. Зат есімнің жекеше түрлерін көпше 7 – жаттығу (ауызша) 
түрге айналдырып жаз.
Өзіндік жұмыс қорытындылау 9 – жаттығу . Көптік жалғаулармен таныстыру Берілген сын есімдерге қарсы мәндес сын. Ереже шығару сын есімдер жазып, сөйлем құрау. 

Сергіту сәті 
3 – жақ Дәлелде 
406 – жаттығу берілген сын есімдерге қарсы мәндес 
Мәтінді оқып, зат есімдерді түрдегі сын есімдер тауып жазып, сын есім 
тауып,жекеше, көпше екенін дәлел- екенін дәлелдеу 
деу 
4 – жақ Ойлан! 
Ребус шешу 
2 сынып 4 – сынып 
Инелік . Жүйрік ат.  Инелік сөзін қатыстырып, сөйлем Сөз тіркесін қатыстырып, сөйлем құрау. Ой толғаныс 
5 – жақ Салыстыр 
Венн диаграммасы 
2 - сынып 4 - сынып 
6 – жақ Қорытындыла! 
2 сынып 4 - сынып 
Сәйкестендір 5 жолды өлең 
Дәптер тер 
Қалам, дар 
өрік лер 
Үйге тапсырма 
Ереже
410 - жаттығу Мақал-мәтелдер жазып келу 
