Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қысым
|
Мектеп: Қазбек бек бекетіндегі орта мектеп МДШО КММ
|
Күні: 27.02
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бекмуханбетова.
|
Сынып:
7 Б
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Зертханалық жұмыс №7. «Дененің сұықта жүзу
шарттарын анықтау»
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
·
7.3.1.12 – сұйықтықтар
мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;
·
·
7.1.1.13 – есептер
шығаруда Архимед заңын қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
·
Тәжірибе арқылы дененің
сүйықтықта жүзу шарттарын анықтау.
|
Бағалау
критерийлері
|
·
Дененің үш шартын өмірде
қолдана біледі.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Қазақша
|
Русский
|
English
|
қысым
|
Давление
|
pressure
|
Күш
|
сила
|
forse
|
аудан
|
площадь
|
area
|
салмақ
|
вес
|
weight
|
|
|
|
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы
тіркестері:
Күштің өзі әрекет ететін ауданға қатынасына тең физикалық шама ....
деп аталады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау;
Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы
пікірлерін тыңдау;
Еңбек және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу;
Мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу керектігін
білу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Биология, математика, химия
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді тақтамен жұмыс.
|
Бастапқы білім
|
Кері итеруші күш
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 минут
|
Ұйымдастыру
Құрал-жабдықтар: динамометр, суы бар ыдыс, мензурка, ішіне массалары
әртүрлі құм салынған бірдей үш пробирка немесе құты, тығыздығы белгілі
сұйығы бар ыдыс (мысалы, тұзқосылған су).
Тапсырма. Денелерді суға батырған кезде
олардың суда жүзетінін, батып кететінін немесе қалқып шығатынын анықтау.
-
Ал балалар, жүзу
шартының неше түрі бар?
-
Атап беріңдерші?
-
Қандай формулаға
сүйенеміз?
Бағалау критерийі
|
Тапсырма №
|
Дескриптор
|
Балл
|
Білім алушы
|
Жүзу шарттарының түрлерін анықтайды
|
1
|
Түрлерін атайды
|
1
|
Формулаға түсініктеме
береді
|
1
|
ҚБ Мадақтау
|
|
Сабақтың ортасы
27мин
|
Жұмыстың барысы:
1. Динамометр көмегімен денеге әрекет
ететін Fа ауырлық күшін өлшеңдер.
2.Мензурканы
пайдаланып, дененің Vд көлемін анықтаңдар.
3.Денні сұйыққа
батырған кезде ған әрекет ететін ығыстырушы күшті есептеңдер:
Fы=ρсgVд
4.Fа ауырлық күші мен Fы
ығыстырушы күшті салыстыру арқылы тапсырмада қойылған сұраққа жауап беріңдер.
5.Денені берілген сұйыққа батырып,
жауаптарыңды тәжірибе жүзінде тексеріңдер.
6.Кестені толтырыңдар.
Тәжірибе реті
|
Сұйық
|
Fа, Н
|
Vд, м3
|
Fы, Н
|
Fа мен Fы қатысы
|
Батады, жүзеді немесе
қалқып шығады
|
1.
2.
3.
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерийі
|
Тапсырма №
|
Дескриптор
|
Балл
|
Білім алушы
|
Приборды қаншалықты тиімді қолдана біледі
|
2
|
Прибормен жұмыс
|
1
|
Формуланы тиімді қолдануы
|
3
|
Формалаға сүйене отырып
есеп шығару
|
1
|
қорыту
|
4
|
Есептің мәндерін кестеге
енгізу
|
1
|
ҚБ Жұлдызша
|
https://www.youtube.com/watch?v=tvyVg6DVLZA
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Үйге тапсырма: қайталау
Есептер жинағы:
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- Сабақ беру барысында оны түсіндіруде зертханалық жұмыстан не
түйдіңіздер ?
- Қандай қиыншылтар болды ?
- не үйрендің ? нені білдің ? нені білгің келеді ?
Оқушылар топтық жұмыстарын ауызша бағалайды.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|