Инфоурок Русский язык Рабочие программыЖұрнақ пен жалғау 2 сынып

Жұрнақ пен жалғау 2 сынып

Скачать материал

 

Алматы қаласы Әуезов ауданы №104 жалпы білім беретін мектептің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Қуанбаева Айгүл Сейтқалиқызы

 

Пәні: қазақ тілі

Сынып: 2

Тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың жұрнақ пен жалғау жайында алған білімдерін   

                      кеңейту,түбір сөзге жұрнақ жалғатып,жаңа сөз жасату,сол  

                      сөздермен сөйлемдер құрату.

Дамытушылық: қисынды ойлау,алған білім, білік, дағдыны қолдану  

                                дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: оқушыларды білімдікке, ұйымшылдыққа,еңбекқорлыққа,бірін-

                     бірі сыйлауға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: дәстүрлі

Сабақтың түрі: жаңа білім беру

Қолданылатын әдістері: түсіндіру, миға шабуыл, сұрақ-жауап, рефлекция,  

                                              семантикалық карта.

Көрнекі құралдар: интерактивті тақта, слайд, үлестірмелі парақшалар,  

                                    фишкалар

 

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеремін. Зейіндерін аударамын. Оқу құралдарының түгелдігіне назар аударамын. Дәптерлерін жинап, таратамын.

Сабақтың ұраны: Жабырқауды білмейміз,

                                 Жалқаулықты сүймейміз,

                                 Біз талантты жас қыран,

                                 Үлгі аламыз жақсыдан.

Балалар ұранымызда айтылғандай бүгінгі сабақта әрқайсымыз өткен тақырыптар бойынша өзіміздің алған білімдерімізді көрсетейік.

Оқушыларды 2 топқа бөліп отырғызу.

Оқушылар мен сендерді сабаққа жауап берулеріңе қарай фишкалар арқылы бағалаймын.

Қызыл-5, көк – 4, сары - 3

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

4-5 оқушыдан үйге берілген 4-жаттығу сұралады.

Берілген сөздерге жалғау жалғап, сөйлем құрастырып жазу.

Миға шабуыл

Өткенді қайталау

Ерте-ерте ертеде, бір-бірінен өткен ағайынды үш жалқау  болыпты. Бар бітіргендері бас көтермей ұйықтау екен. Бір күні оларға сонау алыстан  сәлемдеме келеді. Сәлемдемені олар «Сен ал, сен ал» деп біріне – бірі сілтейді. Сендердің жалқауларға келген сәлемдемені алғыларың келе ме?

-         Иә алғымыз келеді.

-         Ендеше, бұл сәлемдемені алу үшін алдымен қазір мен оқитын жұмбақтардың шешуін тауып, шешуіндегі сөздерді сөз құрамына талдауларың қажет. Дайынсыңдар ма?

-         Дайынбыз.

1.Аяғы жоқ жүреді, ауызы жоқ сөйлейді. (хат)

2.Кіруге адам батпайды,

Аман-есен сақтайды. (сандық)

3. Байлаған сайын тереңге,

Шығасың биік белеске. (білім)

4. Кішкентай ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоны бар. (қой)

Жұмбақтың шешуін тапқан балалар тақтаға шешуі болған сөздерді құрамына қарай талдайды.

-         Сонымен естеріңе түсті ме, қосымша дегеніміз не?

-         Түбір сөз дегеніміз не?

-         Жұрнақ деніміз не?

-         Жалғау деніміз не?

ІІІ. Жаңа білімді меңгерту

Тақтамен жұмыс

1-жаттығу өлеңді мәнерлеп оқиды. Жұрнақ, жалғау жалғанған сөздерді теріп, тақтаға бір-бір оқушы шығып,екі бағанға бөліп жазады.

Жұрнақ

жалғау

талап-ты

оқи-мын

өс-тіп

серт-ке

бес-тік

өлең ін

жатта-п

күн-де

 

пән-нен

 

Оқулықпен жұмыс

2-жаттығу (ауызша орындалады) Жұмбақтарды оқып, шешуін тап. Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын табады.

    

       Түсі аппақ қардай,

       Тәттілігі балдай.      (қант

 

        Өзі суда өседі,

        Суға қайнап піседі.  (күріш)

 

Дәптермен жұмыс

3-жаттығу мәтінді мәнерлеп оқиды. Қосымшалы сөздерді теріп жазып, түріне ажыратады.

Аққу

         Ерте заманда аққулар көлде емес, ну орманда күнелтіпті. Ұшқан құс, жүгірген аң аққудың көркіне қызығыпты.

         Бәрі аққуды адалдығы, ақылдылығы үшін сыйлапты. Айбарлы арыстан да, жүректі жолбарыс та, қырағы қыран да аққудың алдында бастарын иіпті.

 

Сергіту сәті (электронды)

«Жалғастыр» ойыны

Бір оқушы түбір сөз айтады, екінші оқушы жұрнақ, үшінші оқушы жалғау айтады,тақтаға жазып, сөз құрамына талдайды.

ІV. Сабақты бекіту

Семантикалық кестені толтыру

4-жаттығу берілген сөздерді құрамына қарай бөліп жазады.

Тиісті қосымшаның тұсына «+» белгісін қояды.

Қосымшалы сөз

Түбір

Қосымша

бақытты

бақыт

-ты

үйге

үй

-ге

адалдық

адал

-дық

сыйлық

сый

-лық

елде

ел

-де

көңілді

көңіл

-ді

ауылдың

ауыл

-дың

жақсылық

жақсы

-лық

көшемен

көше

-мен

V. Бағалау

VI.Үйге тапсырма

124- бет, 5- жаттығу ережелерді қайталау

 

 

№104 жалпы білім беретін мектеп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                      Қазақ тілі мен әдебиеті

                                                            пәнінің мұғалімі: Қуанбаева А.С

 

 

 

 

 

 

 

 

Алматы қаласы 2015 жыл

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жұрнақ пен жалғау 2 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель ремонтной службы

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Алматы қаласы Әуезов ауданы №104 жалпы білім беретін мектептің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Қуанбаева Айгүл Сейтқалиқызы

 

Пәні:қазақ тілі

Сынып: 2

Тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың жұрнақ пен жалғау жайында алған білімдерін

кеңейту,түбір сөзге жұрнақ жалғатып,жаңа сөз жасату,сол

сөздермен сөйлемдер құрату.

Дамытушылық: қисынды ойлау,алған білім, білік, дағдыны қолдану

дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: оқушыларды білімдікке, ұйымшылдыққа,еңбекқорлыққа,бірін-

бірі сыйлауға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: дәстүрлі

Сабақтың түрі: жаңа білім беру

Қолданылатын әдістері: түсіндіру, миға шабуыл, сұрақ-жауап, рефлекция,

семантикалық карта.

Көрнекі құралдар: интерактивті тақта, слайд, үлестірмелі парақшалар,

фишкалар

 

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеремін. Зейіндерін аударамын. Оқу құралдарының түгелдігіне назар аударамын. Дәптерлерін жинап, таратамын.

Сабақтың ұраны: Жабырқауды білмейміз,

Жалқаулықты сүймейміз,

Біз талантты жас қыран,

Үлгі аламыз жақсыдан.

Балалар ұранымызда айтылғандай бүгінгі сабақта әрқайсымыз өткен тақырыптар бойынша өзіміздің алған білімдерімізді көрсетейік.

Оқушыларды 2 топқа бөліп отырғызу.

Оқушылар мен сендерді сабаққа жауап берулеріңе қарай фишкалар арқылы бағалаймын.

Қызыл-5, көк – 4, сары - 3

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

4-5 оқушыдан үйге берілген 4-жаттығу сұралады.

Берілген сөздерге жалғау жалғап, сөйлем құрастырып жазу.

Миға шабуыл

Өткенді қайталау

Ерте-ерте ертеде, бір-бірінен өткен ағайынды үш жалқау  болыпты. Бар бітіргендері бас көтермей ұйықтау екен. Бір күні оларға сонау алыстан  сәлемдеме келеді. Сәлемдемені олар «Сен ал, сен ал» деп біріне – бірі сілтейді. Сендердің жалқауларға келген сәлемдемені алғыларың келе ме?

-         Иә алғымыз келеді.

-         Ендеше, бұл сәлемдемені алу үшін алдымен қазір мен оқитын жұмбақтардың шешуін тауып, шешуіндегі сөздерді сөз құрамына талдауларың қажет. Дайынсыңдар ма?

-         Дайынбыз.

1.Аяғы жоқ жүреді, ауызы жоқ сөйлейді. (хат)

2.Кіруге адам батпайды,

Аман-есен сақтайды. (сандық)

3. Байлаған сайын тереңге,

Шығасың биік белеске. (білім)

4. Кішкентай ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоны бар. (қой)

Жұмбақтың шешуін тапқан балалар тақтаға шешуі болған сөздерді құрамына қарай талдайды.

-         Сонымен естеріңе түсті ме, қосымша дегеніміз не?

-         Түбір сөз дегеніміз не?

-         Жұрнақ деніміз не?

-         Жалғау деніміз не?

ІІІ. Жаңа білімді меңгерту

Тақтамен жұмыс

1-жаттығу өлеңді мәнерлеп оқиды. Жұрнақ, жалғау жалғанған сөздерді теріп, тақтаға бір-бір оқушы шығып,екі бағанға бөліп жазады.

Жұрнақ

жалғау

талап-ты

оқи-мын

өс-тіп

серт-ке

бес-тік

өлең ін

жатта-п

күн-де

 

пән-нен

 

Оқулықпен жұмыс

2-жаттығу (ауызша орындалады) Жұмбақтарды оқып, шешуін тап. Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын табады.

 

  Түсі аппақ қардай,

       Тәттілігі балдай.      (қант

 

Өзі суда өседі,

        Суға қайнап піседі.  (күріш)

 

Дәптермен жұмыс

3-жаттығу мәтінді мәнерлеп оқиды. Қосымшалы сөздерді теріп жазып, түріне ажыратады.

Аққу

         Ерте заманда аққулар көлде емес, ну орманда күнелтіпті. Ұшқан құс, жүгірген аң аққудың көркіне қызығыпты.

         Бәрі аққуды адалдығы, ақылдылығы үшін сыйлапты. Айбарлы арыстан да, жүректі жолбарыс та, қырағы қыран да аққудың алдында бастарын иіпті.

 

Сергіту сәті (электронды)

«Жалғастыр» ойыны

Бір оқушы түбір сөз айтады, екінші оқушы жұрнақ, үшінші оқушы жалғау айтады,тақтаға жазып, сөз құрамына талдайды.

ІV. Сабақты бекіту

Семантикалық кестені толтыру

4-жаттығу берілген сөздерді құрамына қарай бөліп жазады.

Тиісті қосымшаның тұсына «+» белгісін қояды.

Қосымшалы сөз

Түбір

Қосымша

бақытты

бақыт

-ты

үйге

үй

-ге

адалдық

адал

-дық

сыйлық

сый

-лық

елде

ел

-де

көңілді

көңіл

-ді

ауылдың

ауыл

-дың

жақсылық

жақсы

-лық

көшемен

көше

-мен

V. Бағалау

VI.Үйге тапсырма

124- бет, 5- жаттығу ережелерді қайталау

 

 

№104 жалпы білім беретін мектеп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау

 

 

 

 

 

 

 

 

Қазақ тілі мен әдебиеті

пәнінің мұғалімі: Қуанбаева А.С

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Скачать материал
