Инфоурок География Другие методич. материалыҚазақ әдебиеті пәні 7 сынып Мағжан Жұмабаев

Қазақ әдебиеті пәні 7 сынып Мағжан Жұмабаев

Скачать материал

Қысқа мерзімді сабақ  жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мен балаң жарық күнде сәуле қуған

Балалар мен үлкендер

 

Мектеп:

Еңбек орта мектебі-бақшасы

 

 

Күні:

 

Мұғалімнің аты-жөні:

Дүйсембай Е.Ж.

Сынып: 6-7 «А»

 

Қатысқандар:

 

Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы

 

Сұлтанмахмұт Торайғыров , Мағжан Жұмабаев шығармаларындағы автор бейнесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.7 Т/Ж 1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа  айту

6.7 А/И 2 Эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау

Сабақ мақсаттары

 

 

Барлық оқушылар орындай алады:

«Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерін жатқа айтады, өлеңдегі автор бейнесін анықтайды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

«Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерін талдайды

Кейбір оқушылар орындай алады:

«Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерінен көркемдегіш құралдарды табады

Бағалау критерийі

-         «Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерін жатқа айтады

-         «Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерін талдайды

-         «Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерінен көркемдегіш құралдарды табады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

-         «Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерінің идеясын анықтайды, көтерілген мәселені табады, көркемдегіш құралдарды табады

 

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Адам болып шығамын, күнді  алуға белді буған, жүрмеймін надан болып, арыстандай айбатты, жолбарыстай қайратты.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Ақын өмірі жайлы не білесің?

Ақын өлеңде қандай мақсат көздейді?

Надан деген сөзді қалай түсінесің?

Өлеңнің басты идеясы неде?

Автор өз мақсатына жетті деп ойлайсың ба?

Не себепті ..... деп ойлайсыз?

Ақын неліктен надан болғысы келмейді?

Не себепті ақын «жарық күнде сәуле қудым» дейді?

Ақын жастарға қандай сенім артады?

ишара:

 

Құндылықтарға баулу

Ақын өлеңдеріндегі жастар бейнесін анықтау арқылы оқу-білімге шақыру

 

Пәнаралық  байланыс

Тарих

Алдыңғы оқу

С.Торайғыров пен М. Жұмабаев  өмірбаянын, шығармашылығын біледі

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы

8 минут

2 минут

 

3 минут

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Достық шеңбері» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтады

«Стрелка» әдісі арқылы топ басшысын сайлайды

Қызығушылықты ояту

М.Жұмабаевтың «Мен жастарға сенемін» өлеңінің бейнефильмі көрсетіліп, 2019 жыл – «Жастар жылы» екені аталып өтіледі

Бейнефильм көру арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды

Сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады

 

 

 

 

Картинки по запросу ÑÑ‚Ñ€ÐµÐ»ÐºÐ°Жіп, презентация, бейнефильм

 

Сабақтың ортасы

22 минут

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

1 тапсырма Ж

 Үй тапсырмасына берілген «Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерінен тақтаға шығып, жатқа айтады. «СТОП» әдісі арқылы кез-келген жерінен тоқтатып, келесі оқушы жалғастырады. (Бұл тапсырма арқылы бірінші мақсатқа жетеді)

Дескриптор:

1. Өлеңді толық жаттау

2. Нақышына келтіріп, мәнерлеп айту

 

ҚБ. Топ басшылары әр тапсырма сайын бағалау парағына топ мүшелерін бағалап отырады

 

2 тапсырма ТЖ

 «Өлең құрылысына талдау» әдісі

«Шәкірт ойы», «Мен жастарға сенемін» өлеңдерін талдап,  көркемдегіш құралдарды тауып, автордың бейнесін анықтайды. (Бұл тапсырма арқылы екінші мақсатқа жетеді)

Дескриптор:

1.     Өлең құрылысына талдайды

2.     Өлеңнен көркемдегіш құралдарды табады

3.      Көркемдегіш құралдар арқылы автор бейнесін анықтайды (саралау )

ҚБ. Топ басшылары әр тапсырма сайын бағалау парағына топ мүшелерін бағалап отырады

 

 

Бағалау парағы

Аты-жөні

«СТОП»

әдісі

Өлең құрылысына талдау

Тәтті сұрақтар

 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың

соңы

10 минут

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

3 тапсырма Ж

«Тәтті сұрақтар» әдісі бойынша кәмпитке оратлыған сұрақтар таратылады, сондағы жасырылған жылды 3 тілде айтып, сол жылы ақын өмірінде қандай оқиға болғанын айтады.

Дескриптор:

1.     Жылды 3 тілде айтады

2.     Маңызды оқиғаны табады

 

ҚБ. Топ басшылары әр тапсырма сайын бағалау парағына топ мүшелерін бағалап отырады

 

Үй жұмысы

6 «А» сыныбына «Сұлтанмахмұттың қазақ әдебиетіндегі алатын орны» 150 сөзден тұратын  әдеби эссе жазу

7 «А» сыныбына «Мағжанның қазақ әдебиетіндегі алатын орны» 180 сөзден тұратын  әдеби эссе жазу

 

Бағалау

Топ басшысы мен мұғалімнің ортақ баллдары шығарылып бағасы коментаррий ретінде kundelik.kz журналына қойылады.

 

 

Кері байланыс

"Бес саусақ" әдісі

Бас бармақ – не үйрендім ? Маған не ұнады?

Балан үйрек - Бүгін мен не жасадым және неге қол жеткіздім?

Ортан терек – Менің көңіл-күйім?

Шылдыр шүмек – Бүгін кімге көмектесе алдым?

Кішкене бөбек – Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба?

 

 

 

Тәттілер, сұрақтар

 

 

https://thumbs.dreamstime.com/z/%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84%D0%B5%D1%82%D0%B0-3d-23117027.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

http://chiromancy4free.ru/data/images/elementary-hand.png

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Барлық оқушылар

«Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерін жатқа айтады, өлеңдегі автор бейнесін анықтайды;

Оқушылардың көпшілігі «Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерін талдайды;

Кейбір оқушылар

«Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдерінен көркемдегіш құралдарды табады. Осылай саралау мақсаты жүзеге асада.

Бағалау парағы арқылы жүзеге асады, сол үшін әр топ топбасшысын сайлап алады. Топбасшысы әр сайыс сайын бағалау парағына бағалап отырады, соңында мұғалім бағасымен қосылып, қорытынды баға шығарылады.

Кері байланыс

"Бес саусақ" әдісі

Бас бармақ – не үйрендім ? Маған не ұнады?

Балан үйрек - Бүгін мен не жасадым және неге қол жеткіздім?

Ортан терек – Менің көңіл-күйім?

Шылдыр шүмек – Бүгін кімге көмектесе алдым?

Кішкене бөбек – Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба?

Мағажан мен Сұлтанмахмұт Алаш қайрарткерлері болғандықтан, тарих пәнімен байланысады. АКТ-мен байланыс презентация, бейнефиль көрсету арқылы жүзеге асады.

М.Жұмабаевтың «Мен жастарға сенемін» өлеңінің бейнефильмі көрсетіліп, 2019 жыл – «Жастар жылы» екені аталып өтіледіү

Жылдарды 3 тілде айту арқылы, үштілділік саясат қозғалады.

«Шәкірт ойы» , «Мен жастарға сенемін» өлеңдері  жастарды оқу-білімге, халқына қызмет жасауға баулиды.

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ әдебиеті пәні 7 сынып Мағжан Жұмабаев"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Карьерный консультант

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
