Инфоурок Школьному психологу Рабочие программы5 сынып ашық сабақ

5 сынып ашық сабақ

Скачать материал

 

Қазақ тілі 5 «Г» сынып

Сабақтың тақырыбы:Нан дастарханға қалай келеді? жалғаулар
Сабақтың мақсатыБілімділігі: осы тақырып аясында жаңа сөздер үйрету. Сөйлесім әрекеттері арқылы оқушылардың сөйлеу қабілетін жетілдіру. Ол әрекеттерді жүйелі түрде қолдану. Практикалық жұмыстарға мейлінше көп көңіл бөліп, тілдесім әрекетіне жетелеу. 
Жалғауларды еске түсіру 
Дамытушылығы: оқушылардың байланыстырып сөйлеу дағдысын қалыптастыру. Берілген материалдарды өмірдегі жағдайлармен салыстыра, байланыстыра отырып, тілдесім әрекетін жандандыру. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін күшейте түсу. Грамматикалық тақырыптарға көп көңіл бөлу. 
Тәрбиелігі: оқушыларды еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. 
Сабақтың әдісі: сұрақ –жауап, түсіндірмелі талдау, әңгімеле 
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер, кесте. 
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі: 

1.Сәлемдесу.Әңгімелесу

2.Үй тапсырмасын тексеру.

Қашан жер жыртады?  Көктемде

Көктемде не егеді? егін

Қашан жинайды?  Күзде

Нені қайда немен тасиды? егінді

ІІ.Жаңа сабақ

Балалар біз сендермен  егін туралы әңгімелеп жатырмыз. Кім айтады не дастарқанға еңбекпен келеді? Дұрыс айтасыңдар , Нан дастарқанға еңбекпен келеді.Ендеше бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы : Нан дастарқанға қалай келеді?

І топ. 1.Мәтінмен жұмыс. Диқандар көктемде жерді жыртады.Жерге  егін егеді.Егін жақсы шығу үшін жәндіктерден қорғайды.Жаз бойы суарып, күтеді. Бидай күзде піседі. Диқандар егінді өсіру үшін көп   еңбек етеді.Нан дастарқанға  еңбекпен келеді.Сондықтан нанды қастерлеу керек.

Сөздік жұмыс

Егінші,диқан-полевод

Жырту –пахать

Қастерлеу-ценить

Қорғайды-защищает

Суарады-поливают

Күтеді -ухаживает

ІІІ деңгей

1. Жаңа сөздермен сөз тіркестер құру

2.Көптік жалғауы бар сөздерді теріп жазыңдар.

Сергіту сәті

ІІ деңгей

1.Мәтінге сұрақтар қою

2.Мәтіннен септік жалғаулары бар сөздерді теріп жаз.

І деңгей

1.     Нан туралы 3 мақал-мәтел жаттап,мазмұнын түсіндіру

ІІ топ.   Егін күзде піседі. Содан кейін күзде піскен егінді комбайнмен жинайды. Машинамен элеваторға тасиды,себебі элеваторда астық жақсы сақталады. Онда бидайды кептіреді,тазалайды. Элеваторда бидайдан ұн тартылады . Содан соң ұн элеватордан наубайханаға түседі.

Пісу –поспевать

Тасу –возить

Тарту –молоть

Кептіру –сушить

Тазалау –чистить

1. Жаңа сөздермен сөз тіркестер құру

2.Берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Күзде не піседі?

Егінді немен жинайды?

Немен элеваторға тасиды?

Бидайдан не тартады?

ІІ деңгей

1.Мәтінге сұрақтар қою

2.Мәтіннен септік жалғаулары бар сөздерді теріп жаз.

І деңгей

1.     Нан туралы 3 мақал-мәтел жаттап,мазмұнын түсіндіру

ІІІ топ . Наубайханада ұннан неше түрлі тағамдар жасайды. Наубайшылар тәтті тоқаштар,дәмді нандар пісіреді. Наубайханадан нан дүкенге түседі. Дүкеннен қалаған нанымызды сатып аламыз.

Нан дастарқанға көп еңбекпен келеді. Сондықтан нанды қастерлеу керек.

Қастерлеу-ценить

Тоқаш-булочки

Наубайшы –пекарь

ІІІ деңгей

1. Жаңа сөздермен сөз тіркестер құру

2.Көптік жалғауы бар сөздерді теріп жазыңдар.

Сергіту сәті

ІІ деңгей

1.Мәтінге сұрақтар қою

2.Мәтіннен септік жалғаулары бар сөздерді теріп жаз.

І деңгей

1.     Нан туралы 3 мақал-мәтел жаттап,мазмұнын түсіндіру

2.Алдарында жатқан парақты толтыру өз тақырыбың бойынша

2. Тыйымды сөздермен танысу. Оқушылармен бірнеше рет оқу

Тыйым сөздер
1.Нанды бір қолмен үзуге болмайды.
2.Нанды төңкеріп қоюға болмайды.
3.Нанды аяқ астына тастама.
4. Дүкенге барғанда нанның сапасын қолыңызбен анықтамаңыз. Бұл тазалыққа да, мәдениеттілікке де жатпайды.
5.Нанды сатып алғанда таза дорбаға салыңыз.
ІІІ. Сабақты  бекіту:                                                           ІV.   Бағалау

-Бүгін сабақта не істедік?                                               Бағалау парақтарын тексеру

-Не туралы оқыдық?

-Мәтін не туралы?
YI. Үйгетапсырма: тыйым сөздерді жаттау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І топ. 1.Мәтінмен жұмыс. Диқандар көктемде жерді жыртады.Жерге  егін егеді.Егін жақсы шығу үшін жәндіктерден қорғайды. Жаз бойы суарып, күтеді. Бидай күзде піседі. Диқандар егінді өсіру үшін көп   еңбек етеді.Нан дастарқанға  еңбекпен келеді.Сондықтан нанды қастерлеу керек.

Сөздік жұмыс

Егінші,диқан-полевод

Жырту –пахать

Қастерлеу-ценить

Қорғайды-защищает

Суарады-поливают

Күтеді -ухаживает

                        ІІІ деңгей

1. Жаңа сөздермен сөз тіркестер құру

2.Көптік жалғауы бар сөздерді теріп жазыңдар.

                       ІІ деңгей

1. Мәтінге сұрақтар қою

2.Мәтіннен септік жалғаулары бар сөздерді теріп жаз.

                         І деңгей

1.     Нан туралы 3 мақал-мәтел жаттап,мазмұнын түсіндіру

ІІ топ.   Егін күзде піседі. Содан кейін күзде піскен егінді комбайнмен жинайды. Машинамен элеваторға тасиды,себебі элеваторда астық жақсы сақталады. Онда бидайды кептіреді,тазалайды. Элеваторда бидайдан ұн тартылады . Содан соң ұн элеватордан наубайханаға түседі.

Пісу –поспевать

Тасу –возить

Тарту –молоть

Кептіру –сушить

Тазалау –чистить

1. Жаңа сөздермен сөз тіркестер құру

2.Берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Күзде не піседі?

Егінді немен жинайды?

Немен элеваторға тасиды?

Бидайдан не тартады?

ІІ деңгей

1. Мәтінге сұрақтар қою

2.Мәтіннен септік жалғаулары бар сөздерді теріп жаз.

І деңгей

1. Нан туралы 3 мақал-мәтел жаттап,мазмұнын түсіндіру

 

ІІІ топ . Наубайханада ұннан неше түрлі тағамдар жасайды. Наубайшылар тәтті тоқаштар, дәмді нандар пісіреді. Наубайханадан нан дүкенге түседі. Дүкеннен қалаған нанымызды сатып аламыз.

Нан дастарқанға көп еңбекпен келеді. Сондықтан нанды қастерлеу керек.

Қастерлеу-ценить

Тоқаш-булочки

Наубайшы –пекарь

ІІІ деңгей

1. Жаңа сөздермен сөз тіркестер құру

2.Көптік жалғауы бар сөздерді теріп жазыңдар.

ІІ деңгей

1. Мәтінге сұрақтар қою

2.Мәтіннен септік жалғаулары бар сөздерді теріп жаз.

І деңгей

1.     Нан туралы 3 мақал-мәтел жаттап,мазмұнын түсіндіру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Оқушының аты - жөні

ІІІ деңгей

ІІ деңгей

Ортақ баға

 

1

2

1

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушының аты - жөні

ІІІ деңгей

ІІ деңгей

Ортақ баға

 

1

2

1

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушының аты - жөні

ІІІ деңгей

ІІ деңгей

Ортақ баға

 

1

2

1

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Қашан  жер жыртып, не егеді? 
2. Қашан не піседі? 
3. Қашан не жинайды? 
4. Нені
қайда немен тасиды? 
5. Нені
қайдан қайда әкеледі? 
6. Не қайдан қайда түседі? 

1. Қашан  жер жыртып, не егеді? 
2. Қашан не піседі? 
3. Қашан не жинайды? 
4. Нені
қайда немен тасиды? 
5. Нені
қайдан қайда әкеледі? 
6. Не қайдан қайда түседі? 

1. Қашан  жер жыртып, не егеді? 
2. Қашан не піседі? 
3. Қашан не жинайды? 
4. Нені
қайда немен тасиды? 
5. Нені
қайдан қайда әкеледі? 
6. Не қайдан қайда түседі? 

1. Қашан  жер жыртып, не егеді? 
2. Қашан не піседі? 
3. Қашан не жинайды? 
4. Нені
қайда немен тасиды? 
5. Нені
қайдан қайда әкеледі? 
6. Не қайдан қайда түседі? 

1. Қашан  жер жыртып, не егеді? 
2. Қашан не піседі? 
3. Қашан не жинайды? 
4. Нені
қайда немен тасиды? 
5. Нені
қайдан қайда әкеледі? 
6. Не қайдан қайда түседі? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Қашан  жер жыртып, не егеді? 
2. Қашан не піседі? 
3. Қашан не жинайды? 
4. Нені
қайда немен тасиды? 
5. Нені
қайдан қайда әкеледі? 
6. Не қайдан қайда түседі? 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "5 сынып ашық сабақ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Заведующий отделом архива

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
