Инфоурок Другое Другие методич. материалыҚалқаман Сарин «Тәуелсіздік» өлеңі

Қалқаман Сарин «Тәуелсіздік» өлеңі

Скачать материал

Қазақ  тілі  мен  әдебиет пәні  бойынша қысқа  мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың  тарауы:

 

Менің Тәуелсіз Қазақстаным

Ақмола  облысы  

Мектеп:  Атбасар қаласы № 4 орта мектебі

Күні: 9.12.17

Мұғалімнің  аты- жөні:  Кощегулова Майра Каримбековна

 

Сынып:5

 

Қатысқандар: 18

 

Қатыспағандар: -

Сабақтың   тақырыбы:

Қалқаман  Сарин «Тәуелсіздік» өлеңі

Оқу мақсаты:

 

 

                 

 5.Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау;

5.А5. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу

5.Ж4. Мәліметтер жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау

Сабақтың  мақсаты:

v  Барлық оқушылар орындай алады:    Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде мәтіндегі негізгі ақпаратқа қатысты дұрыс-бұрыстығын анықтай алады.

v  Көпшілігі орындай алады:  Берілген сұрақты дұрыс түсініп,  шағын диалогке қатысады

v  Кейбір  оқушылар орындай алады :  Мәліметтерді  жинақтай отырып, тақырып бойынша постер  жасайды.

Бағалау  критерийлері:

Білім  алушы

v  Мәтінге сай негізгі ақпаратты анықтайды.

v  Шағын диалогке қатысып, сұрақты түсінгендігін көрсетеді.

v  Мәліметтерді  жинақтай отырып, тақырып бойынша постер  қорғайды,  табылған ақпаратты өз сөзімен дәлелдейді.

 

Тілдік  мақсаттар:

Постер жасауға арналған тірек сөздер:

Тәуелсіздік, кең -байтақ, ұлт өкілдері, тату,  ел, табиғат,  астана( бұл сөздермен постер жасайды)

сөз тіркестері:

 

Негізгі сөздер мен тіркестер.

Еркіндігім, өзегімде, боданына, бұғауландық, бәйгеге, құның, боздақтарым, ғұмырымда. Менің Қазақстаным, Менің Отаным

Пән аралық  байланыс:

Тарих

Тақырып  бойынша  алдыңғы  білім:

Менің Отаным.

 

 

Сабақ   барысы:

Сабақтың  жоспарланған  кезеңдері:

Сабақтағы  жоспарланған

 жаттығу  түрлері

 

 

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

      3 минут

 

 

 

 

 

        2минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

    2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың   ортасы:

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

10 минут

 

Психологиялық ахуал   Балаларды шеңберге тұрғызамын,

балалар «Жылжымалы микрофон» арқылы бір-біріне жылы  тілектер айтады

Сабақтың алдыңғы білімін тексеру мақсатында

«Кофе араластырғыш таяқшылар»  тәсілі арқылы әр топтан оқушы шығып, таяқшыларда жазылған сұрақтарға жауап беріп отырады

Қойылатын сұрақтар: МК

1.Сенің Отаның қай ел?

2.Қазақстанның қандай рәміздерін білесіңдер?

3.Қазақстан қандай мемлекет?

(Оқушылардан осындай жауапты күтемін

Қазақстан егеменді ел. Қазақстанның өзінің рәміздері бар. Астананың символы – Бәйтерек.)

Топқа бөлу. «Пазл» әдісі арқылы мына берілген суреттер арқылы сыныпты 2 топқа бөлу.

Картинки по запросу бүркіт суреттері1 «Бүркіт»тобы2 –«Көгершін»тобы

Похожее изображение

1- тапсырма  

(ТЖ) Бейнематериалды  «Сәйкестендіру» әдісі арқылы көріп шығады

Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында /youtube.com/watch?v=vTv6Sz_VUUY

 сайтынан Қалқаман Сариннің «Тәуелсіздік» өлеңін ақынның өзінің орындауында  тыңдайды. Содан кейін өз ойларын тұжырымдайды.

  (ӨЖ)Тыңдалған бейнематериал бойынша өлеңнің негізгі мазмұнын түсініп және нақты ақпаратты анықтау үшін,өлеңнен өздеріне керекті сөздермен сөз тіркестерін теріп жазып алады.

Өлеңмен жұмыс.

Еркіндігім.
Қасиеттім.
Қастерлім.
Өзің барда өзегімде жоқ шер мұң!
Кеше сенің келбетіңді арман ғып,
Боданына бұғауландық басқа елдің.
Бабалардың басын тігіп бәйгеге,
Аналардың жанарына жас бердің!
Уа, Еркіндік,
қош келдің!

 

                                       

                                       Уа, еркіндік!
                                        Құның немен өлшенді?!
                                        Сені көксеп
                                        Боздақтарым өлсе өлді!
                                        Сенсің менің ең ғажайып өлеңім,
                                        Ең шуақты,
                                        Ең шырайлы,
                                        Ең шерлі!
                                        Әр таңыңды сүйіншілеп тұрайын-
                                        Құдай берген ғұмырымда өлшеулі

 

 КБ.

 

(ЖЖ)

Тірек сөздерді: еркіндігім, қасиеттім, бабалардың аналардың, басқа елдің деген сөздерді,«дұрыс, «бұрыс» кестесіне сәйкестендіреді.

1 топ:

Ақпараттар

Дұрыс

Бұрыс

Бостандығым

 

-

Қастерлім.

+

 

Мен барда өзегімде жоқ шер мұң!

 

-

 Кеше сенің келбетіңді арман ғып,

+

 

Бабабалардың басын тігіп бәйгеге,

+

 

Аталардың жанарына жас бердің!

 

-

Уа, Еркіндік, қош келдің!

+

 

 

1 – тапсырма:

2 топ

Ақпараттар

Дұрыс

Бұрыс

Еркіндігім

+

 

 Қастерлім.

+

-

Өзің  барда өзегімде

 бар шер мұң!

 

-

 Кеше сенің келбетіңді

арман ғып,

+

 

Бабабалардың басын тігіп бәйгеге,

+

 

Аналардың келбетіне жас бердің!

 

-

Уа, Еркіндік, қош келдің!

+

 

 

 

Бас бармақ әдісі арқылы бағалау

 

 


ҚБ

 

 ЖЖ  2- тапсырма.    «Ашық - жабық сұрақ» әдісі арқылы. Берілген сұрақтарға дұрыс  жауап беріп, шағын диалог құрастырады.Оқушылар өлеңді оқып сұраққа жауап береді.

 

       Үлгі: -Елбасы кім?       Н.Ә.Назарбаев

 

 - Қазақстан рәміздері қай жылы қабылданды?

-Қазақстан Тәуелсіздігін қай жылы алды?

- Қазақстанда қандай ұлт өкілдері тұрады?

-«Тәуелсіздік» өлеңінің авторы – кім?

-         Өлең не туралы

-         Еркіндігім , қасиеттім, қастерлім сөздері өлеңнің қандай шумағында кездеседі?

 

Күтілетін жауап:

- Өлеңнің авторы Қ. Сарин.

- Өлең тәуелсіздік туралы

- Өлеңнің бірінші шұмағында кездеседі.

Бағалау критерийі

№ тапсырма

Дескриптор

Балл

Білім алушы

Мәтінге сай негізгі ақпаратты анықтайды.

 

1

Дұрыс, бұрыс кестесін толтырады.

 

1 –ақпарат

2-ақпарат

3-ақпарат

ҚБ

Шағын диалогке қатысып, сұрақты түсінгендігін көрсетеді.

2

Ашық, жабық сұрақтарына жауап береді.

MSOfficePNG(4)ҚБ

Сұрақтарға дұрыс жауап  береді.

 

 

 

Шағын диалогке қатысады

 

Мәліметтерді  жинақтай отырып, тақырып бойынша постер  қорғайды,  табылған ақпаратты өз сөзімен дәлелдейді.

 

3

Негізгі сөздерді пайдаланып, постер жасайды.

2. Постерді қорғау және дәлелдеу

 

 

Бағдаршам әдісі арқылы бағалау

 

 

Топпен  кері байланыс   орнату

 

Үлгі:

- Сіздерге берілген сұрақтар оңай болды ма?

- Қай сұрақ арқылы өз ойыңды білдіре алдың?

 

ТЖ.3-тапсырма.  Берілген сөз, сөз тіркестер, сөйлемдер  бойынша   өз ойларыңды  жазып, әңгімелеңдер. Саралау тапсырмалары

Үлгі: Тәуелсіздік, кең -байтақ, ұлт өкілдері, тату,  ел, табиғат,  астана

 

 

Овал: Ұлт өкілдері1-топ Тәуелсіздік тақырыбына класстер құру

 

 

 

 

Овал: табиғат,Овал: Кең байтақ
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2- топ: Қазақстан тақырыбына өз ойларын топтастыру

Овал: Еліміздің рәміздерірәміздер,Овал: Тәуелсіз елімді мақтан етемін,Овал: Достастық
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Шапалақ  әдісі арқылы бағалау

get_img?ImageId=13728ҚБ

 

 

 

 

 

 

Жылжымалы микрофон»

 

 

 

 

 


«Бүркіт» тобы

«Көгершін» тобы

Похожее изображение
Картинки по запросу бүркіт суреттері
 

 

 


youtube.com/watch?v=vTv6Sz_VUUY

 

http://kalkamansarin.kz/images/banners/1.jpg 

 

 


Қалқаман Сарин ақынның суреттері,

слайдтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаса Қазақстан өлеңі арқылы қимылдар жасау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MSOfficePNG(4)
 

 

 

 

 


ҚБ арқылы бағалау

 

«Бабл – Габл» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шапалақ әдісі

 

ҚБ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың  соңы:

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия:

 

 

2 мин

 ӨЖ. ЖЖ. ТЖ. «Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясы

ӨЖ. Берілген сөз тіркестерімен сөйлем құрастырады

ЖЖ. Тақырыпқа байланысты сұрақтар қояды

ТЖ. Бірігіп тірек сөздер арқылы постер жасайды

 

Үлгі: Тәуелсіздік, кең -байтақ, ұлт өкілдері, тату,  ел, табиғат,  астана

 

Бағалау критерий

Тапсырма

Дескриптор

Бал

1

Мәтінге сай негізгі ақпаратты анықтайды.

 

1-

Тап

Дұрыс, бұрыс кестесін толтырады.

 

1 –ақпарат

2-ақпарат

3-ақпарат

 

2

Шағын диалогке қатысып, сұрақты түсінгендігін көрсетеді.

2 – тап

Ашық, жабық сұрақтарына жауап береді.

 

3

Мәліметтерді  жинақтай отырып, тақырып бойынша постер  қорғайды,  табылған ақпаратты өз сөзімен дәлелдейді.

 

3-тап

Сұрақтарға дұрыс жауап  береді.  Негізгі сөздерді пайдаланып, постер жасайды.

2. Постерді қорғау және дәлелдеу

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

 321 стратегиясы

 

1. Бүгінгі cабақтан  есте қалған 3 нәрсені  жазыңыз.

2. Сабақ барысында  естіген 2 маңызды ұғым жазыңыз.

3. Талқылау барысында   туындаған 1 сұрақ жазыңыз.

 

 

 

 

Тірек сөздер,

 түрі-түсті фламастерлер

Үй тапсырмасы:

      2минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Тәуелсіздік» өлеңін жаттап келу.

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Мен өз сабақ жоспарлауымда негізгі ОЙЛАН, ЖҰПТАС,БӨЛІС стратегиясы тиімді екенін аштым.

 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? өз сабақтарымда критериалды бағалауды жиі қолданамын, яғни сабақтың басында оқушылар нені білуі тиіс, не нәрсеге қол жеткізу керек деген мақсатпен сабақтың критерийін интерақтивті тақтаға жазып көрсетемін немесе әр оқушыға қағазға жазылған күйде сабаққа құрылған критерийлерді таратамын. Жалпы критерийлерді әрдайым өзім құрастырып қана қоймай, кейбір тақырыптарды оқушылармен бірігіп құруға дағдыландым.

 

Саралау тапсырмаларды  іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін  (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді  пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.   

.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді  жазыңыз.

Өз сабағымда әр тапсырма сайын қалыптастырушы бағалауды қолданып отырдым. Оқушылардың сабақ кезінде тақырыпты қалай меңгергенің білу үшін мынадай әдіс – тәсілдерді пайдалану тиімді деп шештім: SWOT әдісі, БББ кестесі, қарым – қатынас аймағы әдісін және ойлан, жұптас, бөліс стратегиясы арқылы оқушылардың білім деңгейлерін арттыруда қолдандым.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын пайдаландым.

Шаттық шеңбері мен сергіту сәттерін пайдалану тиімді деп шештім.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

Меніңше, сабақ мақсатының тиімділігі өте зор. Өйткені сабақ жоспарлау кезінде мен көптеген әдіс – тәсілдерді қолдануда , оқушылардың көпшілігі мақсатқа жете алады деп шештім.

 

 

 

Қорытынды сөзім.

Құрметті әріптестер мен сіздердің назарларыңызға 5 сыныптағы Қ.Сарин «Тәуелсіздік» тақырыбына жоспарлаған өз қысқа мерзімді жоспарлауымды ұсындым. Өз сабағымда келесі стратегияларды қолдандым. СТОП КАДР, 5.5.1 әдісі, ойлан жұптас, бөліс  ӘДІСІ, қарым қатынас әдісі. Нақты осы стратегияларды сын тұрғысынан ойлау, өзге ұлт өкілдерін ауызекі сөйлетуге өте тиімді. Сабақта осы стратегияларды қолдануым ,  оқушылардың функционалдық сауаттылықтарын ашады.Қазақстан. Мен келесі сбақтарымда осы әдіс тәсілдерді қолданамын. Өйткені , өзге ұлт өкілдеріне мемлекеттік тілді меңгеруіне мүмкіндік туғызады. Егер қиыншылықтар туса smk.edu.kz сайтына кіремін.

 

 

 

 

 

 

 


Начало формы

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қалқаман Сарин «Тәуелсіздік» өлеңі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по связям с общественностью

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
