Тақырыбы: Көлдер (6 сынып)
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға көл туралы түсінік, оның маңызы мен түрлері жөнінде білім беру;
2. Жер бетіндегі сулары, соның ішінде көлдерді қорғауға оның адам үшін
қажеттілігін түсіне білуге, үнемді пайдалануға тәрбиелеу;
3. Жаңа мағлұматтар беру арқылы ой - өрістерін кеңейту, негізгі объектілерді
картадан таба білуге дағдыландыру, сөйлеу, ойлау қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар: Дүниежүзінің, Қазақстанның физикалық карталары, тірек
сызба, кескін карта, атлас, бағалау парағы, топ атаулары, электронды оқулық
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: баяндау, топпен
жұмыс, сұрақ – жауап, тірек – сызба арқылы ойлау.
Пән аралық байланыс: әдебиет, информатика, жаратылыстану, тарих
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру.
Оқушыларды
4 топқа бөлу.
Үй тапсырмасын сұрау.
-
Балалар өткен сабақта біз сіздермен қандай тақырып өткен едік?
-
Өзендер тақырыбын өткен болатынбыз.
Электронды оқулықтағы
тапсырманы орындау.
-
Балалар, үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, менен сол
сұрақтарды сатып алайық.
-
Ал,
аукционымыз басталды.
200 теңгеге сатамын
(1ұпай)
1)
Өзен дегеніміз не?
500 теңге (1ҰПАЙ)
2)
Мына суретте өзеннің қандай
бөліктері көрсетілген?
2000 теңге (3ұпай)
3)
Мына белгілердің арасынан тау
өзеніне қатысты белгілерді таңда:
1.
Жағасы жайпақ
2.
Табаны құм
3.
Суы мөлдір
4.
Табаны ірі тастар ,
қиыршықтар;
5.
Жағалауы тік
6.
Ағысы баяу
7.
Қатпарлар түзеді
8.
Қатты құлап ағады
9.
Ақырын құлап ағады
10.
Ағысы жылдам
1500 теңге (2ұпай)
4)
Өзеннің құламасын анықта:
Бастаудың һ –
4000м –ге , сағаның биіктігі һ-50м-ге ( һ- биіктік) тең болса өзен неше метр
биіктіктен құлап ағады?
Өзен құламасы
=бастау һ – саға һ
1000 теңге
(1ұпай)
5)
Өзеннің белгілердің қайсысы
климатқа , қандай белгілері – жер бедеріне байланысты?
Бағыты
су көлемі
Ағыстың
жылдамдығы судың толығуы
Ұзындығы
режимі
5000 теңге (5
ұпай)
6)
Жер бетіндегі мына
өзендердің ерекшеліктері неде?
Амазонка –
Конго –
Анхель –
Ниагара –
Игуасу –
Ертіс –
3000 теңге
(4ұпай)
7)
көшпелі қазақ
тайпаларының қандай өзендердің бойын жайлап қоныстанып шаруашылығына пайдаланғанын
картадан тауып бере алады?
Сонымен
аукционымыз аяқталды. Оқушыларды жұлдызшалармен бағалау.
.
Оқушыларға жұмбақ
айту арқылы сабақ тақырыбы белгілі болады.
Мағынаны ажырату.
1) Жаңа сабақ тақырыбы
жұмбақпен жасырынып айтылады.
Ауыл
сыртында сай да
Жатыр
үлкен айна
(
Көл)
-Сексен
көл Көкшетаудың саясында,
Әрқайсы алтын кесе аясында.
Ауасы дертке дауа, жұпар исі
Көкірек қанша жұтса тоясың ба? - С. Сейфуллин атамыз жырлағандай бүгінгі
сабағымызда сол көл туралы, олардың түрлері, пайда болу жолдары мен
шаруашылыққа қолданысы жайлы жан – жақты білімізді дамытамыз.
Электронды
оқулықтан, білімлэнд ресурстарын пайдалану
Слайд көрсетіледі
(10 мин)
II. Қызығушылықты ояту
«Миға шабуыл»
Білу , түсіну
1. Көл дегеніміз не?
2. Көлдің өзеннен айырмашылығы, көлдің теңізден айырмашылығы
неде?
3. Көлдер тұздылығына қарай нешеге бөлінеді?
4. Ағынды және ағынсыз көлдер дегеніміз не?
5. Көлдер батпаққа қалай айналады?
III. «Ой қозғау» стратегиясы бойынша топтық жұмыс
Қолдану . (10мин)
1 - топ. Көлдер туралы
1. Атлас картаны
пайдаланып жер шарындағы ең ірі көлдерді табыңдар.
Кескін картаға белгілеңдер.
2 – топ. Көл қазаншұңқырлары қалай пайда болады?
Жер шарындағы көлдерден мыналарды ажыратып жазыңдар.
Тектоникалық
|
Жанартаулық
|
Қалдық көлдер
|
Бөгеу көлдер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 – топ. Ағынды және ағынсыз көлдер, көлдердің батпаққа айналуы.
Атластағы карта бойынша көлдердің ішінен тұзды көздер мен ащы
көлдерді және ағынды мен ағынсыз, батпаққа айналып бара жатқан көлдерді
табыңдар.
4 – топ. Көлдердің шаруашылықтағы маңызы.
Атлас картаны және оқулықтың мәтінін пайдалана отырып, көлдердің
шаруашылыққа қолдану сипатын 5 сөйлем түрінде жазыңдар.
1.
2.
3.
4.
5.
Жеке топ басшылары тексеріп бағалайды.
2-тап. Талдау. (10минут)
Қазақстанның ірі көлдері
.
Барлық топқа: Мына суреттен қандай қорытынды шығарар едіңдер?Сенде
сол табиғаттың бір бөлшегісің! Осы суреттерге қарай отырып, келешек ұрпақ үшін
Адамдарға қандай үндеу хаттар жолдар едіңдер!
5 минут
Қорғау (2 минут)
Әр топ бағдаршам әдісімен бағаланады. Қызыл – 5 ұпай , жасыл
-4 ұпай, сары – 3 ұпай
Жинақтау (5 минут)
Дұрыс тұжырымды таңдаңдар. Әрбір жауап 1 ұпай
Тұжырымдар
|
Ия
|
Жоқ
|
Көл – жер бетіндегі суға толған табиғи ойыс.
|
|
|
Каспий – дүниежүзіндегі ең ірі көл .
|
|
|
Сөнген жанартаулардың кратерлерінде жанартаулық көлдер пайда
болады.
|
|
|
Байкал көлінің қазаншұңқыры мұздықтардың әрекетінен пайда
болған.
|
|
|
Бір кездегі теңіздің орнын қалдық көлдер алып жатыр.
|
|
|
Өзен ағып шығатын көлдер ағынсыз деп аталады.
|
|
|
Байкал- ағынсыз көл .
|
|
|
Жер шарындағы ең үлкен, ең терең көлдер тау жасалу үрдістері
кезінде пайда болған..
|
|
|
Зайсан – ағынды көл .
|
|
|
Каспий, Арал қалдық көлдерге жатқызылады.
|
|
|
Рефлексия.
Сабақты қорытындылау .
Бүгінгі сабақтан алған әсерің
Ұнады маған.....
Қызықты өтті .....
Әлі де
Бағалау парағы
Оқушының аты - жөні
|
Үй тапсырмасы
|
«Миға шабуыл»
|
«Ой қозғау»
|
Білімді жинақтау
|
Жинаған ұпайы
|
Оқушы бағасы
|
Мұғалімнің бағасы
|
1-тап
|
2-тап
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|