Инфоурок Другое Рабочие программыҚазақ тілі ,4 сынып

Қазақ тілі ,4 сынып

Скачать материал

 

САБАҚ:

Мектеп:  №11 орта мектеп

 

 

Күні: 12.05.2017ж

Мұғалімнің аты-жөн

 

 

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны: 25

Қатыспағандар:0

 

 

 Бөлім тақырыбы

Бесікке салу.

 

 

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды.(.Т/А1 )

 

 

Сабақтың мақсаттары

 

Барлық оқушылар жасай алады:

Тірек сөздер мен иллюстрация арқылы тақырыпқа болжау жасап, тақырыпты

айқындайды. Сұрақ қоя біледі.

Оқушылардың басым бөлігі жасай алады :

 Мақал-мәтелдер мен тыйым сөздердің мағынасын ашып айта алады

Кейбір оқушылар жасай алады

«Бесікке салу» туралы өз ойларын тиянақтап, көзқарастарын дәлелдеп ,

 ойларын жеткізе алады, мәтінді аяқтауға болжам жасай алады

 

 

 

 

 

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады

Тірек сөздер, суреттер арқылы ойларын жинақтап, өз ойларын тиянақтап,

 көзқарастарын айта алады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Салт – дәстүр, түбек, шүмек, тартпа бау, мамық, жөргек,аластау, бесік

 жыры

Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Отпен, адыраспанмен аластау, жөргегі мен тартпа баулары, «Бесік жыры» -

ауыз әдебиетінің бір саласы , баланың психологиялық тыныштығын ,

тазалығын қамтамасыз етеді

Талқылауға арналған сұрақтар

Бесік неден жасалады?

Бесіктің құралдарын ата ?

Бесіктің пайдасы қандай ?

Ишара Тыйым сөздерді олай жасауға болмайтыныны ым-ишарамен

 білдіру

 

 

 

 

Осыған дейін меңгерілген білім

Алдыңғы біліммен байланыстыру:

Үй тапсырмасына жауап алу:«Отбасылық демалыс»

«Ішкі және сыртқы» айналым әдісі бойынша тексеру

 

 

Жоспар

 

 

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

 

 

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

10 минут

Овал:       Бесікке салу  үшін қандай жабдықтар керек?

«Шаттық шеңбері» Психологиялық дайындық: Бір-біріне сәттілік тілеу.

 

«Ой қозғау» әдісі. «Бесікке салу» деген сөзді қалай түсінесіңдер.Сұрақтарға жауап беру.

• Бесікке салу жайында не біледі? 
• Қандай құралдар керек? 

Ассоциацияларын жазыңдар.

Ассоциацияларын  постерге жазу

 

 

 

 

 

қымбат

              әдепті    кәде       

 

 

 

 

 

 

 


 Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бесікке салу туралы мәтінді тыңдайды.

Мәтіннің ішінен 2 жуан, 2 жіңішке сұрақ дайындайды.

 

 

ІІІ.Иллюстрациялық суреттер арқылы бесік әбзелдерін атай білу, білмесе болжау жасау, жетелеуіш сұрақтарға жауап беру. (не үшін қажет, пайдасы қандай?)

 

 

 

 

http://kitap.kz/reader/tolen_abdikov_qonaqtar#

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

Рефлексия. «Маңыздылық аймағы» түсінгендерін сандықшаның  ішіне,

білмегендерін сыртына салу .

 

 

 

Үйге тапсырма:Бесік жырын жаттау.

 

 

 

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ барысында оқу мақсаттары жүзеге асырылды.Берілген тапсырмаларды дұрыс,толық орындады.. Оқушылар лайықты деңгейде орындап шықты.

Сыныптағы оқу атмосферасы жақсы болды.

Жоспарлаған уақытым бойынша орындадым.Жоспарыма ешқандай өзгеріс ендірген жоқпын.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.Критерий, дескрипторлар құру.

Мәтін құрып диологқа түсу.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: Өз ойларын толық ,нақты жеткізе білсе.

2 Мәтінқұруда тақырыптан ауытқымай дұрыс құрастыра алса.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

1.Кейбір оқушылардың мәтін  құруда қиналатынын білдім.

2.Дарынды оқушыларға тапсырманы күрделендіре  беру керек екенін білдім.


                                                                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

 

 

 

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

 

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

 

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен? 

Төмендеберілгенбөлімді осы сабақтуралыойларыңыздыжазуүшінпайдаланыңыз. Солжақбағандаберілгенсабағыңызғақатыстыеңмаңыздысұрақтарғажауапберіңіз.

 

 

 

Жалпыбаға

 

Сәттіөткенекінәрсеніатапкөрсетіңіз (сабақ беру жәнеоқытуғақатысты)?

1:

 

2:

 

Қандайекінәрсесабақтыңодан да жақсыөтуінеықпалынтигізереді (сабақ беру жәнеоқытуғақатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақбарысындасыныпнемесежекеоқушылартуралыменіңкелесісабағымадайындалуүшінқажетболуымүмкінқандайақпараталдым?

 

 

 

 

 

 

Тақырыбы  14

Қонақ шақыру

Мақсаты

Оқушыларға қазақтың салт-дәстүріндегі қонақ рәсімін тереңірек таныстырып білімдерін кеңейту арқылы сөздік қорын молайту, ой-өрісін, логикалық ойлауын шығармашылық қабілетін дамыту, сауатты жазуға, мәнерлеп оқуға дағдыландыру.

Жалпы мақсат

Тақырыпты  түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетін нәтиже

Жаңа білім арқылы ой өрістері дамыйды,жаңа пікір   Тіл байлығы

дамып, ойын еркін жеткізе алады

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін  бағалау және оқуды  бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,  “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

 

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Ой қозғау ,Кім жылдам, Ойлан бөліс, бірік,Венн диаграммасы

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі

 

 

 

 

 

 

 

 

Тренинг

«Екі жұлдыз, бір тілек» тренингін жасау арқылы оқушылардың жақсы көңіл – күйлерін, сыныптың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Барлығын  ортаға шығып шеңбер құрду. Мен және оқушылар бір – бірімізге допты лақтыру арқылы өз ұсыныстарымыз бен тілектерімізді білдіргізу

Оқушылардың мұндағы мақсаты жақсы тілектер  арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу.

Кезең

Уақыт

Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.

«Шаттық шеңбері»

Психологиялық дайындық: оқушыларды шеңберге шақырады.

Бір-біріне сәттілік тілеу.

Қайырлы күн, балалар!
Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,
Бізге келсін қуаныш нұр іздеген,
Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз
Үлгі алсын көрген жан мына бізден
Ақылды, мейірімді, білімге құштар балаларды көргеніме мен бүгін  өте қуаныштымын.

Қуанышты жүзбен бір - бірлеріңе
күлімсірей қарап, бас иіп амандасайық.
Балалардың амандасуы.
Балалар, бүгінгі күнімізге, өзімізге және сабағымызға  жақсылық , көңіл күй тілей отырып ортада тұрған «Бақыт себетін» жылы лебіздерге толы гүл шоқтарымен толтырайық.
Оқушылар тілектерін айтып, себетті гүл шоқтарымен толтырады.

Шеңберге тұрып,  тілек айтады,бас иіп амандасады.

Түстерге байланысты топтарға бөлінеді.

Білу

Кіріспе бөлімі

3 мин.

 

Үйге берілген тапсырманы тексеру.

 

Қызығушылықты ояту.

Жаңа тақырыпқа шығу

3 мин.

 «Ой қозғау» әдісі

 

Балалар сендердің үйлеріңе қонақтар келе ме?

Ол қандай қонақ деп ойлайсыңдар?

Сабақтың тақырыбы мен мақса -тын анықтайды.

Түсіну

Мағынаны тану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Моноблок

 

Презентация арқылы

« Қонақ келсе – құт кел» - қазақ халқының мақал – мәтелі бар.

Осыны біліп отырып қазақ халқы қонақты жақсы көңілмен, төрге отырғызып, дастарқан әзірлеп, қонақтарына жақсы жағдай жасап береді.

«Батамен ел көгерер, еңбекпен жер көгерер» - тағы бір мақал – мәтеліміз бар.

Қонағын жақсы күткен үй иесіне, келген қонақ риза болса, сол кезде қонақ үй иесіне бата береді.

Мәтінді мәнерлеп оқу.

Сөздік жұмысы.

Білетін сөздерге қанат белгісін қояйық.

Білмеген сөздерге сұрақ белгісін қояйық

Білмеген сөздермен жұмыс өткізу. Сурет бойынша жұмыс.

Описание: http://www.kazakh-tili.ru/images/_uploaded/n2626-4%20383.jpg

                  төрге отырғызу      

 

Описание: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT4Ah0vv8AU6yHB6B-feLXKQKka6R0Lwqj7J45IOgZmmdJZlEOTvQ                            дастарқан әзірлеу

Описание: http://ksu.edu.kz/fakult/files/1/Lingvistik/6.JPG

   ән айту, күй тарту                          

Описание: http://www.bopem.kz/upload/Journal/04/18.jpg

ағайын – туыстарын сыйлау

Описание: https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQvThtmIfvZitVoUCa63KuIBx2CE_6KHkbyeMu3raKxSRiltO9VSw

ел – жұртты құрметтеу

 

Жаңа сөздермен танысып, мағынасы мен  аудармасын біледі. Ойларын постерге түсіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суретпен жұмыс жасайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шынығып, сергіп қалады.

 

Қолдану

6 мин

«Кім жылдам.»

 

Қай үйді Қонақжай дейміз?

Жылы  қарсы алған үйді.

Қазақ халқы  қалай қонақты қарсы алады?

Дастарқан әзірлеп, жылы көңілмен қарсы алады.

Қонақ  қалай ризашылығын білдіреді?

Жақсы әңгіме айтады, ән шырқайды, күй тартады.

 

Тапсырманы орындап, бір-бірін  бағалайды.

Талдау

 

Үлестірмелі материал. А-4 қағазы, маркер

Грамматикалық тапсырма

1топ. Көп нүктенің орнына ілік септік тің жалғауын қой. Сөйлем құрастыр.

Дастарқан..., қонақ..., үй иесі..., ән..., күй..

2 топ. Көп нүктенің орнына барыс септіктің жалғауын қой. Сөйлем құрастыр

Дастарқан..., қонақ..., үй иесі..., ән..., күй...

3топКөп нүктенің орнына табыс септіктің жалғауын қой. Сөйлем құрастыр.

Дастарқан..., қонақ..., үй иесі..., ән..., күй...

Постер құрастырады

 

 

Синтез

 

Рефлексия

 

 

1 топ. Сурет бойынша әңгіме құру.

2 топ. Эссе жазу.

3 топ.  Венн диаграммасы. Үй иесі мен қонақ.

 

Постерге сызып айырмашылықтарын жазу.

 

 

 

 

 


(сөздер, постер құрастыруды) 

(мәтін құрастыруға) 

Шағын әңгіме жазады

Үй тапсырмасы

 

 

Диалог құрастыру; 
Бата жаттау;

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Біз қонақ күтеміз 
Ма
қсаты: оқушыларды қонақ күту рәсімімен таныстыру, қонақжайлылыққа баулу,бір-біріне деген сыйластық, сыпайыгершілік сезімдерін дамыту. 

Міндеттері: 1.
Қонақ күтудің негізгі дәстүрі- мен таныстырып,өмірде қолдана білуге баулу. 
2.
қонақ түрлері туралы айтып, қонаққа салынатын тағам түрлеріне тоқталып, қонақты шығарып салу рәсімін қолдана білуге үйрету. 
3. О
қушыны қонақжайлылыққа, бір-бірін е деген сыйластық сезімін тәрбиелеу. Көрнекілік: суреттер, презентация, сызбалар 
Саба
қтың түрі:жаңа сабақ 
Саба
қтыңәдісі: Топпен жұмыс, көрсету, түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ-жауап,сұхбат құрастыру. 
П
әнаралық байланыс: Әдебиет, тарих. 
Саба
қтың барысы: 
І. Кіріспе б
өлім. 
а)
Ұйымдастыру кезеңі. 
ә) Оқушыларды түгендеу. 
б) Саба
ққа дайындығын қадағалау. 
ІІ.Негізгі бөлім. 
І.М
әтінді оқып, мазмұнын түсіну. ( Оқылым) 
Қонақтыүй иесі, қарсы алып, есікті өзі ашып, үйге енгізіп, соңынан өзі кіріп есікті жабады. Бұл – қонақпен еріп келген «құт» бірге кірсін дегені. Ал қонақты шығарып саларда, есікті қонақтарға аштырып, соңынан өзі жауып шығатын болған. Осы күнгідей қонақтарға есікті ашып, іштен жауап алу деген болған. Қазақ халқы қонақтарды «арнайы қонақ» (қонақ) «құдайы қонақ» (жолаушылар келе жатып түстеніп не бір күн түнеп шығатын қонақ) «қыдырма қонақ» (алыстан ағайын, туған туыстарын арнайы іздеп келіп, бір немес бірнеше күн олардың сый-құрметін көріп қайтатын қонақ), «қылғыма қонақ» (қай үйден түтін шықса, қай үйге қонақ келсе, соны аңдып жүріп кеп қалатын сүйкімсіз қонақ) деп бөлген. Келген қонақтармен жөн сұрасқаннан кейін үй иесі қонағына ең жақсы тамақтарын беріп, риза етуге тырысады. Ең алдымен қонақтарға сусын, қымыз, шұбат, және т.б. беріледі. Содан кейін шай ішіледі. Шайды дәмділеп құю, қонақтарға орнымен сый-сиапат көрсету сол үйдегі әйелдер мен бойжеткен қызға үлкен сын болған. Шайды дәмділеп құйып бере алмаған бойжеткен қыз тәрбиесіз саналып, әңгімеге ұшыраған. Шай ішілген соң асқа дейін қонақтардыңкөңілді отыруына, яғни олардың бабын табуға үй иесі бар жағдайын жасайды. Ол үшін үй иесі әңгіме – дүкен құрып, қонақпен бірге отырады. 
ІІ Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.( Жазылым) 
Аспект: м
әтінмен жұмыс жасау барысында негізгісін сұрыптау, оқушылардың ойлау әрекеттерін арттыру. 
Ынталандыру: тапсырмаларды д
ұрыс, сауатты орындасаңыз, қазақ халқыныңқонақ күту рәсімімен таныса аласыз. 
І де
ңгей 
1)Жа
ңа сөздердің аудармасын табыңыз. Олармен сөз тіркес құрыңыз. төрге отырады, отағасы, дәмхана, татып көру. 
2)М
әтінді таныса оқып, аударыңыз. 
3)М
әтін бойынша жоспар құрастырыңыз. 
4)«
үй иесі қонағына » сөз тіркесіндегі үндестік заңына сәйкес ережені анықтаңыз. 
Ба
ғалау критерийлері: әр дұрыс орындаған тапсырма үшін 1 ұпай. 
ұл міндетті орындалатын деңгей болғандықтан, баға «қанағаттанарлықтан» аспайды) 
ІІ де
ңгей 
1)Жа
ңа сөздерді сөз құрамына талдаңыз. (әр дұрыс талданған сөзге 1 ұпай беріледі) 
т
өрге отырады, отағасы, дәмхана, татып көру. 
2)Жоспар бойынша м
әтінді әңгімелеңіз. ( 3 ұпай) 
Ба
ғалау критерийлері: «3» 1-3 ұпай 
«4» 4-7
ұпай 
ІІІ де
ңгей 
Т
өмендегі сұрақтарға жауап беріңіз: (жауаптардың дұрыстығы мен мазмұнына қарай әрқайсысына 5 ұпай беріледі) 
Қазақ халқы қонақтарды қандай түрлерге бөлген? 
Үй иесі қонақты қалай қарсы алады? 
Әйелдер мен бойжеткен қыздарға шайды қалай беру керек? Неліктен? 
• Е
ң алдымен қонақтарға не береді? 
Ба
ғалау критерийлері: «5» 17-20 
«4» 10-16 
«3» 5-10 
«2» 0-4 
ІІІ.С
өйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтаңдар.(Айтылым) 
1.
Қонақты үй иесі, қарсы алып, дұрыс бұрыс 
есікті
өзі ашады. _____ ____ 
2.
Қонақтың алдына ең дәмді , 
т
әтті тағамдар қоймаған. ______ ____ 
3.
Қазақ халқы қонақты қарсы 
алу
ға мән бермеген. ______ ______ 
4.
Қазақ халқы қонақтарды 
т
өрге отырғызған. ________ _______ 
ІҮұрақтарды пайдалана отырып, диалог құрастырыңдар.(Тілдесім) 
- Сен
қонаққа жиі барасың ба? 
-
Қонаққа кімге барасың? 
- Дастарханды
қалай әзірлейсің? 
-
Қонақтарға қандай ыстық тамақ бересің? 
-
Қонақта адамдар көңіл күйін қалай көтереді? 
-
Қонақты жиі шақырасың ба? 
Ү.Жаңа үлгідегі ұлттық дәмхананың жобасын ұсыныңдар.(шығармашылық , топтық жұмыс) 
«Сені
ң болашақ дәмханаң» 
Жоба жасауды
ң кезеңдері: 
1.Газет-журналдардан, теледидардан д
әмхана дастарқанының сәні жөнінде материалдар қараңдар; 
2.Интернеттегі «кухня ТY» сайтынан,
Қазақстанның 31 телеарнасынан «Дәмді және тез» бағдарламасын пайдаланыңдар; 
3.Д
әмханадағы дастархан мәзірін дайындаңдар; 
4.Д
әмханадағы жиһаздардың орналасуын көрсетіңдер, айтыңдар. 
5.Мына с
өздер мен сөз тіркестерін қолданыңдар : оң жақта, сол жақта, ортада, ортасында; 
6.Жоба н
әтижесі бойынша баяндама жасаңдар; 
7.Жобаны слайд ар
қылы таныстырыңдар. 
Ү
І.Тест тапсырмаларын орындау.( қорытынды) 
1. С
өз тізімі берілген. Олардың ортақ мағынасын беретін сөзді табыңдар. 
Қымыз, сүт, шұбат 1) Тағам 
2) сусын 
3) ет та
ғамдары 
4)
ұн тағамдары 
2. С
өйлемді толықтырыңдар. Қазақ халқы кең дастархан жайып,............ тағам пісірген.1) ащы 2) дәмді 3) дәмсіз 4) суық 
3. С
өйлемді толықтырыңдар. Қонақжай халық ........... ерекше күткен. 
1)
қонақтар 
2)
қонақтарда 
3)
қонақпен 
4)
қонағын 
4. Берілген сөйлемдердегі сөздерге тиісті қосымшаны жалғаңдар. Қымыз – биенің сүті..... жасалады. 
1) – ден 2) – тан 3) – нен4) –тен 
5. Берілген с
өйлемдердегі сөздерге тиісті қосымшаны жалғаңдар. Ұлтымыздың мәдениеті ....... Дәм беру, құрмет көрсетуді білдіреді. 
1) – та 2) – да 3) – нда 4) –нде 
ҮІ. Бағалау. 
ҮІІ. Үй тапсырмасы: « Әр халықтыңқонақ күті дәстурі» тақырыбына мәлімет жинау.

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

Рефлексия

Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды сандықшаға  салыңыздар,  керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар. Ал бүгінгі ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар.

 

http://www.metalsk.ru/kovan/kovan_sunduk.jpghttp://i2.rozetka.ua/goods/67355/record_67355374.jpghttp://static.novate.ru/files/masha/paper_bin_concept.jpg

 

 

САБАҚ: №5      

Бөлім атауы: Мектеп өмірі. Әдепті бала – арлы бала.

Мектеп: Шымкент қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Құлжаева Ботакөз Жүнісқызы

Сынып: 5 Т2

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қожа бейнесі

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

О1. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Оқылым мәтініноқып, қажетті ақпаратты анықтай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Оқылым мәтініне сүйене отырып, Қожаның іс-әрекетіне баға береді.

Бағалау критерийі

Қажетті ақпаратты анықтай алады;

Өмірмен байланыстыра алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Қажетті ақпаратты анықтап, өмірмен байланыстыра алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Сотқар, қызба, тәртіпсіз, ұрыншақ, түбі адам болатын бала, т.б.

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

«ПОПС» формуласы

• Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... »

• Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … »

• Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … »

• Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... »

Сабақта қамтылатын құндылықтар:

-          Ынтымақтастық

-          Құрмет

Пәнаралық байланыс:

-          Әдебиет

-          Информатика

Күтілетін нәтижелер:

-          Қажетті ақпаратты анықтап, өмірмен байланыстыра алады.

Алдыңғы оқу

Сұрақтарға дұрыс жауап беру дағдысы қалыптасты.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

3 минут

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

Қызығушылықты ояту

(«Менің атым Қожа» 2-тарауынан үзінді)

(1,26 минут)

-Балалар, бұл бейнефильмнен не түсіндіңіздер?

-Қожаның қандай әрекетін байқадыңыздар?

 

«Мозайка»

Суреттердіңқиындысын құрастыру арқылы  оқушылар жұптарға бөлінеді.

https://img.youtube.com/vi/zLcOUeE7QY4/mqdefault.jpghttps://brod.kz/media/images/5n6/menya_zovut_koja17-242x.jpg

 

http://alashainasy.kz/userdata/%D0%91%D0%B5%D0%B7%D1%8B%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B96(2).jpghttp://zhastilshi.kz/uploads/images/00/00/35/2015/11/12/1aa13b.jpg

Білу

«Есіңе түсір» (Шығармадағы есімдерді қайталау)

1.Қожаның шын аты (Қожаберген)

2.Қожаның Жантас қойған аты (Қара көже)

3.Қожаға әжесі қойған ат (Тампыш неме)

4.Қожаның әкесінің аты (Қадыр)

5.Қожаның мамасының аты (Миллат)

6.Қойшының баласының аты (Дәулет)

7.Орыс тілі пәні мұғалімінің аты (Анфиса Михайловна)

8.Зоология пәні мұғалімінің аты (Оспанов)
Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру;

 

 

 

Ошибка! Недопустимый объект гиперссылки.

 

Фото суреттер

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

3 минут

Түсіну

Оқылымалды тапсырма

Сөздікпен жұмыс. Сөздердің мағынасын түсіндіріңіз.

қалжырадым- шаршадым, әлсіредім

тамақтанып алайын- азықтанып алайын, әлденіп алайын

жүрегім дір етіп– сескенуіп, қорқып

иесі– егесі, отағасы

жексенбі сайын – демалыс күн сайын

кіжінемін – ызаланамын

күбі – ағаш кеспек, ас үйде қолданылатын тұрмыстық зат

 

ТЖ. Оқылым тапсырмасы.

Бердібек Соқпақбаев «Менің атым- Қожа» ІІ тарауынан үзіндімен танысып оқиды.

Мәтіндегі негізгі ақпаратты «Жигсо»әдісі арқылы анықтайды.

Жигсо әдісі -

1)Көлемді мәтін төрт бөлікке бөлінеді. Оқушылар да 4  адамнан тұратын шағын топтарға бөлініп,1-ден 4-ке дейін нөмірленеді.Осыдан кейін олардың әрқайсысы өз нөміріне сәйкес мәтіннің бір бөлігін ғана оқиды:мәтіннің бірінші бөлігін №1оқушы,екінші бөлігін№2 оқушы,т.с.с.Бастапқы топта олардың басты міндеті-мәтінді оқу,ақпаратпен танысу.

2)Содан кейін топтар құрамы өзгертіліп,жаңа топтар(«сарапшылар тобы») құрылады.Сарапшылар топтарында оқушылар нөмірленіп жинақталады:мәтіннің №1бөлігін оқыған оқушылар бір топқа,№2 бөлігін оқығандар екінші топқа т.с.с.Сарапшылар тобында оқушылар мәтіннің белгілі бір бөлігін ғана жан-жақты талқылайды.Бұдан кейін сарапшылар бастапқы топқа қайта оралып,өзге оқушыларды кезекпен өз бөлімдеріне үйретеді.

Бағалау критерийі:

-қажетті ақпаратты анықтай алады;

-өмірмен байланыстыра алады.

 

- Балалар, мектебіміздің құндылықтарын атап жіберіңдерші?

- Әңгімеде «Үлкенге құрмет, кішіге ізет» деген сөз қалай көрініс тауып отыр?

 

ЖЖ. Оқылымнан кейінгі тапсырма:

Ойын арқылы оқушылар сұрақтарға жауап береді.

30

40

20

20

50

30

10

60

40

50

10

60

 

 

 

1.Повесть қалай басталады? 10 ұпай

2.Қожа өз әкесіне деген сағынышын қалай білдіреді?  20 ұпай

3.Повестің басты кейіпкері Қожа қандай бала? 30 ұпай

4.Қожаның қателіктерге ұрына беруінің себебі не, қалай ойлайсыздар? 40 ұпай

5.Қожа кімнің тәрбиесінде болды? 50 ұпай

6.Ол мамасын Қаратайдан неге қызғанды? 60 ұпай

7.Қазіргі таңда әр сыныпта Қожа, Сұлтан сияқты балалар бар деп ойлайсыңдар ма? 10 ұпай

8.Қожа болашақта жақсы азамат болады деп есептейсіңдер ме? 20 ұпай

 

2-тапсырма.

Оқылым мәтінінен Қожаның бейнесін ашатын сөз тіркестерін табыңыз.

 

Сергіту сәті «Кейіпкер портреті»

Мұғалім кейіпкердің бейнесін сипаттап айтып отырады. Оқушылар сол бойынша кейіпкерді салады. Соңында ол кімнің портреті екенін айтады.

“Мынау, міне, мұрным. Екі танауыма екі саусағым еркін сыйып кетерлік, қосауыз мылтықтың аузындай үңірейіп тұр. Екі шекемнің шығыңқылығы болмаса, басым қарбыз тәрізді доп-домалақ, тап-тақыр. Сол жақ құлағымның астына таман бір түйір қалым бар. Ал бойымды біреулер орта бойлы дейді. Әжемболса, әкеңтәріздісұңғақболасың”-дейді.

 

Бағалау «Басбармақ».

https://ds03.infourok.ru/uploads/ex/0234/0000ec93-bfe19372/640/img31.jpg

Барлығын          Енді түсініп        Түсінбедім

түсіндім                  келемін

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Флипчарт

маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

3 минут

 

 

 

 

Рефлексия. Бес саусақ»

А4 парағына «Бес саусақ» әдісі бойынша берілген сұрақтарға өз ойларын жазып шығады.

Бас бармақ- басты мәселе, бүгін сабақта құнды қандай мәселе болды?

Балалы үйрек- бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге риза болдым? Кімге көмектестім?

Ортан терек- ойлау. Мен бүгін қандай тәрбие мен білім алдым?

Шылдыр шүмек- шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек- көңіл-күй. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?

 

Үй тапсырмасы:Бүгінгі оқылған мәтін бойынша Қожағахат жазып келіңіз.

Бағалау критерийі:

-жазба жұмыс стилін ұстанады;

-тақырыптан ауытқымайды.

А4 парағы

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ барысында Блум баспалдағы бойынша тапсырмалар берілді. Оқушылар лайықты деңгейде орындап шықты.

Сыныптағы оқу атмлсферасы жақсы болды.

Жоспарлаған уақытым бойынша сәл уақытым жетпей қалды. Жоспарыма ешқандай өзгеріс ендірген жоқпын.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:«Жигсо» әдісі бойынша оқылым мәтінін оқып талдау сәтті шықты.

2: Оқылымнан кейінгі сұрақ-жауап кезеңінде оқушылар өздерінің мәтінді жақсы түсінгенін білдіріп, сұраққа жақсы жауап берді.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: Қожаның бейнесін ашатын тіркестерді Жантаспен салыстырып, «Венн» диаграммасына салдыртсам да болар еді.

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 


ӘБ жетекшісі:                                                                                                                                күні:

 

 

 

САБАҚ: 8

Мектеп: Б.Момышұлы атындағы №5 орта мектеп

 

 

Күні:03.05.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні:  Шарипова К.К

 

 

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны: 25

Қатыспағандар:0

 

 

 Бөлім тақырыбы

Қонақ күту

 

 

 Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

 

 

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7.Т/А5.Әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу.

 

 

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Шығарманың эстетикалық құндылығын анықтайды;

Көптеген оқушылар:

Шығарманың эстетикалық құндылығына сын айтады;

Кейбір оқушылар:

Шығарманың эстетикалық құндылығы туралы сыни шолу жазады;

 

 

Бағалау критерийі

Шығарманың эстетикалық құндылығы туралы сыни шолу жазады;

 

 

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: эстетикалық құндылық, сыни шолу, әдеби баға, идеялық –көркемдік мәні, азаматтық парыз

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: сыни шолуда қолданатын тіркестер

 

 

Пәнаралық байланыс

Өнер сабағы

 

 

Мектеп құндылықтары

Өмір бойы білім алу: таным, талант, сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру. Ақыл, дене, қарым-қатынас, мінезді дамыту

 

 

Осыған дейін меңгерілген білім

Алдыңғы біліммен байланыстыру:

«Бетпе –бет» әдісі

 

 

Жоспар

 

 

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

 

 

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

10 минут

 

Ұйымдастыру:

-оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;

- сабақ мақсатымен таныстыру;

ЖЖ.

Т. «Бетпе –бет» әдісі. Оқушылар 2 қатарға қарама –қарсы отырып, берілген сұрақтар бойынша пікірін айтады. Бірінші қатардағы оқушылар бір орынға жылжып, жұбын ауыстырады.

Талқылау сұрақтары:

1.Сапабек өзінің әке –шешесіне деген перзенттік сағынышын, махаббатын таныта алды ма?

2.Ерекеңнің түнімен мазасызданып шығуының себебі неде?

3.Жазушы ақсақалдың көңіл-күйін қалай берген?

4. Ерекең баласынан қандай үміт күтіп еді, үміті ақталды ма?

5. «Баланың ата-ана алдындағы азаматтық парызы» дегенді қалай түсінесің?

Келесі қысқартуларды қолданыңыз:

МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық

МЖ = Мұғалім жасаған

ӨД = өзге дерек көздері

 

 

 Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 7-8 минут

 

Бағалау критерийі

 Дескриптор

оқушы

Шығарманың эстетикалық құндылығы туралы сыни шолу жазады;

 

эстетикалық құндылықтарды анықтайды;

баға береді

сыни талдау жасайды

 

 

Топқа бөлу: оқушылар шағын топтарға бөлінеді.

Т. Оқушылар шағын топтарда талқылап,  берілген оқиғалар бойынша эстетикалық құндылықтарды анықтайды, себебін түсіндіреді.

1-топ: Ерғабыл мен кемпірінің өзара қарым –қатынасы

2-топ: Қонақ күту

3-топ: Сапабектің әңгімесі

4-топ: Тома –келін

5-топ: Аспандиярдың әні

Оқушылар бір –бірінің пікірін дәптерлеріне жазып алады.

 

Ж. Сыни шолу жазу

Ұсынылатын тақырып:

«Қонақтар» әңгімесіндегі эстетикалық құндылықтар»

Көлемі: 120-150 сөз

 

Қосымша мәлімет:

Әдеби сын -көркем шығармаларды талдап, баға беріп , олардың идеялық- көркемдік мәнін әдебиеттегі орнын анықтайты әдебиеттану ғылымының  негізгі бір саласы.

 

http://coda.ru/image/pro61.jpgЕркін микрофон:

Оқушылар өз қалаулары бойынша сыни шолуларын сыныпқа таныстырады.

Кері байланыс: оқушылар «2 жұлдыз, 1 тілек»  бойынша кері байланыс береді.

С = барлық сынып

Т = топтық жұмыс

ЖЖ = жұптық жұмыс

Ж = жеке жұмыс

Тәж = оқушы тәжірибесі

К = мұғалімнің көрсетуі

Ф = формативті бағалау

 

 

 

 

Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі

 

 

 

 

 

http://kitap.kz/reader/tolen_abdikov_qonaqtar#

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтыңсоңы

2-3  минут

Рефлексия: (өзінің орындаған тапсырмасы бойынша рефлексия жасайды)

Маңыздылық аймағы

Ішкі шеңбер –ең маңызды

Ортаңғы шеңбер –маңыздырақ

 Сыртқы шеңбер –маңызды емес

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

 

 

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

 

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

 

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен? 

Төмендеберілгенбөлімді осы сабақтуралыойларыңыздыжазуүшінпайдаланыңыз. Солжақбағандаберілгенсабағыңызғақатыстыеңмаңыздысұрақтарғажауапберіңіз.

 

 

 

Жалпыбаға

 

Сәттіөткенекінәрсеніатапкөрсетіңіз (сабақ беру жәнеоқытуғақатысты)?

1:

 

2:

 

Қандайекінәрсесабақтыңодан да жақсыөтуінеықпалынтигізереді (сабақ беру жәнеоқытуғақатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақбарысындасыныпнемесежекеоқушылартуралыменіңкелесісабағымадайындалуүшінқажетболуымүмкінқандайақпараталдым?

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыбы:«Қонақ күту-салтымыз»

 

Рүстемова А.Т.

бастауыш сынып мұғалімі

СҚО Аққайың ауданы

Қ. Оразов атындағы Аралағаш орта мектебі

 

Сабақ мақсаты: Қонақ күту-қазақ халқының дәстүрлерінің бірі екенін, ол адамдар арасындағы қатынастың көрінісі екенің түсіндіру.Қонақ күтудің ерекшелігін , оған балалардың және отбасының әр мүшесінің қатынасын түсіндіріп, «қонақжайлық»,

«меймандылық»деген сөздердің мағынасын түсіндіру.

Қонақ:Қонақты күту рәсімі.Адамдар арасындағы сыйластық.Халықтың қонақ күтуге байланысты салт-дәстүрі.

Тірек білім:Отбасы.Ата-ана мен ержеткен бала арасындағы қарым-қатынас.Өмір тәжірибесі.

Көрнекілік:Мазмұнды сурет, плакат, тест, көрініс.

Әдісі:Сұрақ-жауап, әңгіме, өздік жұмыс.

Пәнаралық байланыс:Әдебиеттік оқу, еңбекке баулу

І.Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Балаң жақсы болса...

А)Екі баладан мазмұның сұрау.

Ә) Үш балаға тест беру

Б) Өткен сабақты қорытындылау мақсатында мақал-мәтелден жарыс.

Жеңімпаз топ алдында еліміздің Туы желбірейді.

ІІІ. Жаңа сабақ

1.Кіріспе:

-Мен «бізге қонақтар келе жатыр» деп бекерге айтқан жоқпын.Бүгінгі сабағымыз-

«Қонақжайлылық» деп аталады.

-Дәптерімізді ашамыз,тақырыпты жазамыз.

-Қонақ дегенді тағы қалай атауға болады?

-Мейман.

-Қонақ деген кімдер өзі?

-Үйге келген кісілер.

-Оларды шақырамыз ба?

-Иә.Шақырылмай да алыстан ағайын-туыстар келеді.

2.Суретпен жұмыс

Тақтада қонақтар жайлы сурет.Балалар суретке қарап әңгіме құрастырады.

3.-Жақсы,балалар,қонақ әртүрлі болады екен.Мынаны оқиық (Тақтадағы плакатта жазу.Екі бала дауыстап оқиды).

Қонақтың мынадай түрі бар:

1.Арнайы қонақ. Алыстан арнайы келген жақын туыс,сүйікті дос,жақсы жолдас.

Бұл – сыйлы қонақ.

2.Құдайы қонақ. Өзің танымайтын, білмейтін,шалғай елден жолаушылап жүріп ат

басын тірей қалған бөгде қонақ. Бұл-сауап қонақ.

3.Қыдырма қонақ. Ерігіп,желігіп,үйден-үйге қыдырып жүрген сандалма қонақ.

Бұл-далбаса қонақ.

4.Қылқима қонақ.Үй арасындағы түтіні түзу шыққан үйді аңдып,құлқыны үшін жүрген сандалма қонақ.Бұл –сұғанақ қонақ.

Балалар дәптерге қысқа түрін жазып алады.

4. Осы тақырыпқа байланысты әңгіме құрастырайық.

 

5.Оқулықпен жұмыс :

1 )Мұғалім оқиды

2 ) Оқушылар оқиды тұтас

3 ) Қиың сөздерді талдау: «қонақжай», «меймандос», «береке-құт», «құдайы қонақ».

6.Мәтіннен кейін берілген сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.

1 ) Қонақ деген кім?

-Ол- арнаулы шақырылған туыс-туған, жора –жолдас және арнайы іздеп келген кісілер.

2 ) - «Қонақжай» дегенді қалай түсінесің?

-Қонақты жылы жүзбен қарсы алып,барын ұсыну.

3 ) –Қонақтың қандай түрлері бар?

-Арнайы, құдайы, қыдырма, қылқима.

4 )-Қонақты ілтипатпен қарсы алу дегенді қалай түсінесің?

-Сәлемдесіп, жылы шыраймен жөн сұрау.

7. Мазмұның 2 баладан сұрау.

8. Көрініс. Қонақ келгенде. (Балалар өзі көрсетеді).

-Балалар , бізге қонақ келуі мүмкін.(Қонақ келеді):

-Ассалаумағалейкум!

-Уағалайкумассалам!Сәлем бердік!

-Төрге шығыңдар!

-Келіңіздер!

(Оқушылар қонақ күту рәсімдерін жасайды).

-Кәне балалар, ауылдың «алты-аузын» айтайық.(Бір бала терме айтады).

-Ой,өркенің өссін!

-Абыройлы бол!

-Енді «қонақкәде»сұрасақ қайтеді?

-Кәне,кәне қонақкәде сұраймыз. (Қонақкәде орындалады.Қонақ болып келген баланыңбіреуі өнер көрсетеді) .

-Сау болыңыз!

-Өнерің өрге жүзсін!

-Ал,қонақтар,аз әзір болғанша, алтыбақанға келіңіздер.

9. Суретпен жұмыс

-Ал енді, балалар, оқулықтағы суретке қарап, көрген көрінісімізді кірістіре отырып,

бірнеше сөйлем құрайық.

Балалар оқулықтағы сурет туралы әңгімелейді.

10.Қорытынды.Қала мен ауыл қонағының айырмашылығы.

11.Үйге тапсырма.

12.Бағалау.

13.Оқушылар орындарынан тұрып,сабаққа қатысып отырған кісілермен қоштасады:

1-оқушы:

Қонақжайлы салтымыз,

Оқып-біліп жатырмыз.

Ата салтын сақтасақ,

Арта берер даңқымыз.

2-оқушы:

Сау болыңдар көргенше,

Қайта айналып келгенше!

Жиі келіп тұрыңдар,

Қоштасайық ендеше!

3-оқушы:

Біз еңбек сабағында бірнеше тағам түрлерін жасап үйрендік.Үйге келген қонаққа

Өзіміз ас әзірлеп бере аламыз.Қонақтарды өзіміз дайындаған ас мәзіріне шақырамыз.

(Дайын үстелді ортаға қояды).

Сабақтың тақырыбы:

Қонақ күту 

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: өткенді қайталау, қонақ күту   туралы қысқаша әңгіме құрату, білім деңгейінде сөйлетіп, тілдесім әрекетіне жетелеу.

2. Дамытушылық: Сөздік қорларын молайту, тілге тән дыбыстарды дұрыс айтуға тілдерін жаттықтыру. Тыңдап түсіну, сөйлеу, жазу әрекеттерін дамыту.

3.Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, білімнің қажеттілігін терең ұғына білуге тәрбиелей түсу, қазақ халқының  салт - дәстүрін  құрметтей білуге, мейірімділікке, сыйластыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, аудару, сұрақ-жауап

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта

Оқыту формалары: жеке, жұптық, топтық.

                                                       

                                                  Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі.

1.    Оқушылармен амандасу, түгендеу

2.    Психологиялық дайындық.

Бір-біріне сәттілік тілеу.

Қайырлы күн, балалар!
Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,
 
Бізге келсін қуаныш нұр іздеген,
 
Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз
Үлгі алсын көрген жан мына бізден
Ақылды, мейірімді, білімге құштар балаларды көргеніме мен бүгін  өте қуаныштымын.

Қуанышты жүзбен бір - бірлеріңе
күлімсірей қарап, бас иіп амандасайық.
Балалардың амандасуы.
Балалар, бүгінгі күнімізге, өзімізге және сабағымызға  жақсылық , көңіл күй тілей отырып ортада тұрған «Бақыт себетін» жылы лебіздерге толы гүл шоқтарымен толтырайық.
Оқушылар тілектерін айтып, себетті гүл шоқтарымен толтырады.
ІІ Жаңа сабақ.

1.Оқушыларды III топқа бөлу.

Сары, қызыл, жасыл жапырақтарды бөліп алу.

2.Топ басшысын сайлау.

Сабақ тақырыбын хабарлап, дәптерлеріне жаздыру.

3.Ой қозғау. «Қонақ» деген сөзді қалай түсінесіңдер. Ассоциацияларын жасыңдар.

Ассоциацияларын  постерге жазу

береке     мейірімді     сыйлы          құрметті         ағайын         тәртіпті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



төрде отырады                                                             

 



                                                                                                           қымбат

жақсы

              әдепті    кәде       

                                          

                                      құт      сыйлық     ырыс     көпшіл        туыстар

қарым - қатынас                                                  

Балалар, сендердің үйлеріңе қонақтар келе ме?

- Иә, біздің үйге қонақтар келеді.

- Олар кімдер?

- Достарым, туыстарым, ағалар, аталар, әжелер, көршілер, құдалар, шақырған адамдар, таныстар.

- Дұрыс. Оларды қалай қарсы аласыңдар?

- Амандасамыз, үйге кіруге  шақырамыз. Төрге отырғызамыз. Дастарқан төсейміз.

- Дастарқан үстіне тағамдар қоямыз.  Жақсы лебіздерімізді білдіреміз.

- Өте жақсы. Дұрыс, балалар. Бүгін біз қазақ халқы дәстүр бойынша қонақты қалай  күткенің  танысайық.

4.Презентация арқылы жаңа сабақты түсіндіру.

« Қонақ келсе – құт кел» - қазақ халқының мақал – мәтелі бар.

Осыны біліп отырып қазақ халқы қонақты жақсы көңілмен, төрге отырғызып, дастарқан әзірлеп, қонақтарына жақсы жағдай жасап береді.

«Батамен ел көгерер, еңбекпен жер көгерер» - тағы бір мақал – мәтеліміз бар.

Қонағын жақсы күткен үй иесіне, келген қонақ риза болса, сол кезде қонақ үй иесіне бата береді.

5.Енді,  мәтінмен жұмыс өткізейік.

1.    1.      Мәтінді мәнерлеп оқу.

2.    2.      Сөздік жұмысы.

Білетін сөздерге қанат белгісін қояйық.

Білмеген сөздерге сұрақ белгісін қояйық

Білмеген сөздермен жұмыс өткізу. Сурет бойынша жұмыс.

 

            төрге отырғызу                                  дастарқан әзірлеу

 

 

       

 

      ән айту, күй тарту                           ағайын – туыстарын сыйлау

 

 

   ел – жұртты құрметтеу

 

 

1.    3.      Мәтінді оқу.

2.    4.      Бәйге. Ойын. Кім жылдам.

-          Қай үйді Қонақжай дейміз?

-          Жылы  қарсы алған үйді.

-          Қазақ халқы  қалай қонақты қарсы алады?

-          Дастарқан әзірлеп, жылы көңілмен қарсы алады.

-          Қонақ  қалай ризашылығын білдіреді?

-          Жақсы әңгіме айтады, ән шырқайды, күй тартады.

 

1.    5.        Грамматикалық тапсырма

1топ. Көп нүктенің орнына ілік септіктің жалғауын қой. Сөйлем құрастыр.

Дастарқан..., қонақ..., үй иесі..., ән..., күй...

2 топ. Көп нүктенің орнына барыс септіктің жалғауын қой. Сөйлем құрастыр.

Дастарқан..., қонақ..., үй иесі..., ән..., күй...

3топ Көп нүктенің орнына табыс септіктің жалғауын қой. Сөйлем құрастыр.

Дастарқан..., қонақ..., үй иесі..., ән..., күй...

 

1.    6.      Топпен жұмыс. Әр топ сұрақтарға жауап береді. 

1 топ. Сурет бойынша әңгіме құру.

2 топ. Эссе жазу.

3 топ.  Диалог құрастыру. Үй иесі мен қонақ.

 

1.    7.      Сергіту сәті.

2.    8.      Венн диаграммасын толтыру.

Постерге сызып айырмашылықтарын жазу.

 

IV Қорытынды.

-       Балалар, бүгінгі тақырыбымыз  не туралы?

-       Қонақжайлық. Қонақ күту.

-       Біз бұл сабақта  нені үйрендік?

-    Қонақты қалай күту.

-    Сонымен қатар конақ күту нені білдіреді?

-    Адамдарға жақсы көңілмен қарау.

-    Үлкендерді сыйлау, құрметтеу.

-    Кішіге қамқор болу.

 

V. Үйге тапсырма.  Мәтінді мазмұндау. Бата жаттау. Диалог құру.

VI. Бағалау парағы бойынша бағалау.

VII.  Рефлексия.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

САБАҚ: 8

Мектеп: Б.Момышұлы атындағы №5 орта мектеп

 

 

Күні:03.05.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні:  Шарипова К.К

 

 

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны: 25

Қатыспағандар:0

 

 

 Бөлім тақырыбы

Т.Әбдіков «Қонақтар»әңгімесі

 

 

 Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

 

 

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7.Т/А5.Әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу.

 

 

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Шығарманың эстетикалық құндылығын анықтайды;

Көптеген оқушылар:

Шығарманың эстетикалық құндылығына сын айтады;

Кейбір оқушылар:

Шығарманың эстетикалық құндылығы туралы сыни шолу жазады;

 

 

Бағалау критерийі

Шығарманың эстетикалық құндылығы туралы сыни шолу жазады;

 

 

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: эстетикалық құндылық, сыни шолу, әдеби баға, идеялық –көркемдік мәні, азаматтық парыз

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: сыни шолуда қолданатын тіркестер

 

 

Пәнаралық байланыс

Өнер сабағы

 

 

Мектеп құндылықтары

Өмір бойы білім алу: таным, талант, сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру. Ақыл, дене, қарым-қатынас, мінезді дамыту

 

 

Осыған дейін меңгерілген білім

Алдыңғы біліммен байланыстыру:

«Бетпе –бет» әдісі

 

 

Жоспар

 

 

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

 

 

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

10 минут

 

Ұйымдастыру:

-оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;

- сабақ мақсатымен таныстыру;

ЖЖ.

Т. «Бетпе –бет» әдісі. Оқушылар 2 қатарға қарама –қарсы отырып, берілген сұрақтар бойынша пікірін айтады. Бірінші қатардағы оқушылар бір орынға жылжып, жұбын ауыстырады.

Талқылау сұрақтары:

1.Сапабек өзінің әке –шешесіне деген перзенттік сағынышын, махаббатын таныта алды ма?

2.Ерекеңнің түнімен мазасызданып шығуының себебі неде?

3.Жазушы ақсақалдың көңіл-күйін қалай берген?

4. Ерекең баласынан қандай үміт күтіп еді, үміті ақталды ма?

5. «Баланың ата-ана алдындағы азаматтық парызы» дегенді қалай түсінесің?

Келесі қысқартуларды қолданыңыз:

МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық

МЖ = Мұғалім жасаған

ӨД = өзге дерек көздері

 

 

 Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 7-8 минут

 

Бағалау критерийі

 Дескриптор

оқушы

Шығарманың эстетикалық құндылығы туралы сыни шолу жазады;

 

эстетикалық құндылықтарды анықтайды;

баға береді

сыни талдау жасайды

 

 

Топқа бөлу: оқушылар шағын топтарға бөлінеді.

Т. Оқушылар шағын топтарда талқылап,  берілген оқиғалар бойынша эстетикалық құндылықтарды анықтайды, себебін түсіндіреді.

1-топ: Ерғабыл мен кемпірінің өзара қарым –қатынасы

2-топ: Қонақ күту

3-топ: Сапабектің әңгімесі

4-топ: Тома –келін

5-топ: Аспандиярдың әні

Оқушылар бір –бірінің пікірін дәптерлеріне жазып алады.

 

Ж. Сыни шолу жазу

Ұсынылатын тақырып:

«Қонақтар» әңгімесіндегі эстетикалық құндылықтар»

Көлемі: 120-150 сөз

 

Қосымша мәлімет:

Әдеби сын -көркем шығармаларды талдап, баға беріп , олардың идеялық- көркемдік мәнін әдебиеттегі орнын анықтайты әдебиеттану ғылымының  негізгі бір саласы.

 

http://coda.ru/image/pro61.jpgЕркін микрофон:

Оқушылар өз қалаулары бойынша сыни шолуларын сыныпқа таныстырады.

Кері байланыс: оқушылар «2 жұлдыз, 1 тілек»  бойынша кері байланыс береді.

С = барлық сынып

Т = топтық жұмыс

ЖЖ = жұптық жұмыс

Ж = жеке жұмыс

Тәж = оқушы тәжірибесі

К = мұғалімнің көрсетуі

Ф = формативті бағалау

 

 

 

 

Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі

 

 

 

 

 

http://kitap.kz/reader/tolen_abdikov_qonaqtar#

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтыңсоңы

2-3  минут

Рефлексия: (өзінің орындаған тапсырмасы бойынша рефлексия жасайды)

Маңыздылық аймағы

Ішкі шеңбер –ең маңызды

Ортаңғы шеңбер –маңыздырақ

 Сыртқы шеңбер –маңызды емес

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

 

 

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

 

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

 

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен? 

Төмендеберілгенбөлімді осы сабақтуралыойларыңыздыжазуүшінпайдаланыңыз. Солжақбағандаберілгенсабағыңызғақатыстыеңмаңыздысұрақтарғажауапберіңіз.

 

 

 

Жалпыбаға

 

Сәттіөткенекінәрсеніатапкөрсетіңіз (сабақ беру жәнеоқытуғақатысты)?

1:

 

2:

 

Қандайекінәрсесабақтыңодан да жақсыөтуінеықпалынтигізереді (сабақ беру жәнеоқытуғақатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақбарысындасыныпнемесежекеоқушылартуралыменіңкелесісабағымадайындалуүшінқажетболуымүмкінқандайақпараталдым?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақ тілі ,4 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Семейный психолог

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
