Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыҚазақстан - ортақ үйіміз

Қазақстан - ортақ үйіміз

Скачать материал

Пәні: қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: 

Қазақстан – ортақ үйіміз

Мектеп: 13

Күні:18.04.2019 жыл

Мұғалімнің есімі: Мусина Д.Т.

Сынып: 5 «А,Б,В»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау.

Ж4. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар білуге тиісті: сұрақтарға жауап бере алу; нақты ақпаратты анықтай алу.

Кейбір оқушылар білуге тиіс:                

тірек сызба арқылы постер құрастыру.

Күтілетін нәтиже

Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, нақты ақпараттарды ажыратады.

Жаңа сөздер:

Ұлт өкілі, бірлік, ынтымақ, тату-тәтті, құшақ жая қарсы алу, бауырына басу

Оқыту әдістері:

Түсіңдіру, сипаттау, талдау, диалог, сергіту жаттығуы 

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Басталуы









Жаңа сабақ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сөздер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мәтінмен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақал-мәтелдермен жұмыс

 

 

Барлықтарыңыздың тұруларыңызды сұрап, түрлі халықтар қалай амандасатынымен танысып солар сияқты амандасып алайық.
Қазақтар – қол алысады
Италияда – құшақтасады
Бразилияда – бір – бірінің иығын қағады
Зимбабада – арқасымен амандасады
Македонияда – шынтақпен
Никаракуада – иықпен тіреседі
– Бүгінгі өткелі отырған сабағымыз «Қазақстан – көп ұлтты тәуелсіз мемлекет».
Сабақта не істейтіндіктеріне  шолу жасаймын. Тақтадан сабақ эпиграфымен танысу, әндету:

Қайда жүрсең Атамекен

Көкейіңде жатады екен.

Күннің өзі ұясына

Қимай оны батады екен.

Қ.Мырзалиев.

Атамекен – ата-бабаларымыз  мекен еткен, ұрпақтан–ұрпаққа мұра етіп қалдырып отырған жер. Туған жер.

Мұғалімнің оқуы, оқушылардың айтып үйренуі, мағынасына көңіл бөлу:

Ірі мемлекет, ұлыс, еркін адамдар, металл өндіру, ұлт өкілдері, өсіру-егу, кең-байтақ жер, сирек, шектеседі, мұнай,машина жасау, газ шығарылады, темір, батыс шекарасы, мыс, темір, алтын-сөздерді қалай түсінетіндіктерін байқау.

Ірі мемлекет сөз тіркесімен ауызша сөйлем құрату: Қазақстан – ірі мемлекет. Ірі мемлекеттер достастығы жарасқан, өзара қарым-қатынастаыр орнатып отырған елдер баршылық.

Мұнай не? Зат есім. Шикізат атауы

Мұнай өндіру

Мемлекетіміз мұнай өндіреді.

5. Мәтінмен топтық  жұмыс. Әр жұп бірге оқып талдайды, бір-біріне түсіндіреді.

Қазақстан – ортақ үйіміз

    Біздің Отанымыз – Қазақстан Республикасы. Қазақстан Республикасы ірі мемлекеттердің бірі. Бұл ел Еуразияның орталығында орналасқан. Елімізде 130-дан астам ұлт пен ұлыстың өкілдері тұрады. Қазақстан Республикасында негізгі мемлекет құрушы ұлт – қазақтар. Қазақстан жері – кең-байтақ. Шекараның ұзындығы 14,6 мың шақырымға жуық. Шекарамыз солтүстігінде Ресеймен, шығысында Қытаймен, оңтүстігінде Орта Азия республикаларымен және батысында Каспий теңізімен шектеседі. Шекарамыз Алтай тауларынан  Каспий теңізіне дейін, Тянь-Шань тауларынан Орал тауларына дейін созылып жатыр. Қазақстан аумағы 2,7 миллион шаршы шақырымнан астам. Мұнда сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктер, пайдалы қазбалар бар.

     Республиканың әр аймағы бір-бірімен табиғат және экономикалық  жағдайларына байланысты ерекшеленеді. Егер республикамыздың бір жерінде металл өндіру, машина жасау, химия өнеркәсібі болса, екінші жерінде мақта, қант қызылшасы өсіріледі немесе мұнай, темір, алтын, мыс мол. «Жері байдың-елі бай» дейді қазақ халқы.

 

Сөйлемдер

дұрыс

Дұрыс емес

1

Қазақстанда  130-дан астам ұлт пен ұлыс тұрады.

 

 

2

Шекараның ұзындығы 18,5 мың шақырымдай.

 

 

3

Шекарамыз шығысында Ресеймен, оңтүстігінде  Қытаймен,  батысында Орта Азия республикаларымен және солтүстігінде Каспий теңізімен шектеседі.

 

 

4

Қазақстан  Еуразияның орталығында орналасқан.

 

 

5

Қазақстан аумағы 2,7 миллион шаршы шақырымнан астам.

 

 

6

Мұнда сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктер, пайдалы қазбалар жоқ.

 

 

 

1) Отан – оттан да ыстық.
2) Отансыз адам – ормансыз бұлбұл.
3) Өзге елде сұлтан болғанша,
    Өз еліңде ұлтан  бол.
4) Туған жердей жер болмас,
  Туған елдей ел болмас.

5) Туған жердің жуасы да тәтті.

6) Туған жердің жуасы да тәтті.

7) Ел іші — алтын бесік.

8) Ырыс алды – ынтымақ
9)Бірлік болмай – тірлік болмас.

10) Ынтымақ түбі – бірлік.
11) Ағайын тату болса – ат көп,
Абысын тату болса – ас көп.
12) Теңге тиыннан,
Ынтымақ – ұйымнан.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топта талқылай

ды,

талдайды, мақал-мітелдерді  шешеді,

Оқушылар өз ойларын айтады.

Оқушылар орнынан тұрып орындайды

 

 

 

 

 

 

 

оқулық

 

 

 

 

 

 

 

сөздік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(карточка

лар)

ІІІ. Ойтолға

ныс

 

 

Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру

1.      Қазақстан халқының мемлекеттік тілі қандай тіл?

2.      Тіл арқылы ненә танимыз?

3.      16 желтоқсанда қандай күнді атап өтеміз?

4.      Осы күні қандай заң қабылданды?

5.      Қазақстан егеменді емлекетке қай жылы айналды?

6.      Қазақстанда не бекітілді?

7.      Президент сайлауы қашан болды?

Оқушылар бір-біріне сұрақ қойып, жауап беред.

оқулық

Үйге тапсырма:

«Менің Қазақстаным» тақырыбына эссе жазу.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?

                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сөйлемдер

дұрыс

Дұрыс емес

1

Қазақстанда  130-дан астам ұлт пен ұлыс тұрады.

 

 

2

Шекараның ұзындығы 18,5 мың шақырымдай.

 

 

3

Шекарамыз шығысында Ресеймен, оңтүстігінде  Қытаймен,  батысында Орта Азия республикаларымен және солтүстігінде Каспий теңізімен шектеседі.

 

 

4

Қазақстан  Еуразияның орталығында орналасқан.

 

 

5

Қазақстан аумағы 2,7 миллион шаршы шақырымнан астам.

 

 

6

Мұнда сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктер, пайдалы қазбалар жоқ.

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақстан - ортақ үйіміз"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Интернет-маркетолог

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
