Сабақтың тақырыбы:
Дүкендер 4 сынып
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
«Дүкендер» тақырыбына байланысты сөздермен таныстыру; сөзтіркес пен сөйлемдер
құрастыруды үйрету. Тарау бойынша тапсырмаларды орындау.
Дамытушылық:Жаңа
сөздерді күнделікті өмірде қолдана білуге үйрету. Сұрақтарды дұрыс түсініп,
дұрыс жауап беру дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
Оқушыларды сауатты жазуға, еңбекке, тазалыққа тәрбиелеу. Сатушы мамандығын
пайдалы екендігін айтып түсіндіру.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
кезеңі
2. Үй
тапсырмасын тексеру
3. Сабақтың
мақсатың, барысын айту
4. Жаңа
сабақ
Тақтада әр түрлі дүкендер
бейнеленген сурет ілулі тұрады. Мұғалім сұрақ – жауап әдісімен жаңа тақырыпқа
шығады..
Тілдесім:
Мынау нелер?
Бұл қандай дүкен?
Жемістер,
көкөністер дүкенінде не сатылады?
Азық – түлік
дүкенінде не сатылады?
Мынау қандай
дүкен?
Кеңсе тауарлар
дүкенінде нелер сатылады?
Мынау қандай
дүкен? Киім дүкенінде нелер сатылады?
Сонда осы
суреттеде нелер бейнеленген?Бір сөзбен қалай айтамыз?
-Дұрыс, дүкендер.
Сөздік
жұмысы:
Азық – түлік
дүкені – продуктовый магазин
Киім дүкені –
магазин одежды
Жемістер,
көкөністер дүкені – магазин овощей и фруктов
Кеңсе тауарлар
дүкені – мағазин каңц. Товаров.
1)Оқушылар
тізбектеп оқиды, қайталайды.
2)Сөз тіркестерін
құрастырады.
3)Сөйлемдер
құрастырады.
Оқылым:
131 беттегі №1 тапсырма. Оқушылар мәтінді мәнерлеп оқиды, орыс тіліне
аударады. Бірінші қатар қазақ тілінде оқиды. Екінші қатар орыс тіліне аударады.
Әңгімелейді.
Жазылым:
1) 1 топ – «Дүкендер» әңгіме құрастырып жазады.
2 топ – «Дүкендер» 3 – 4 сұрақ – жауап арқылы диалог құрастырады.
3 топ – 133 беттегі №4 тапсырма. Қай зат қай дүкенде сатылады? Сөздерді екі
бағанаға бөліп жазады.
Киім
дүкені
|
Көкөніс
дүкені
|
|
|
|
|
5.
Сабақты қорытындылау, бағалау. Әр топ
ассоциациясын құрастырады. Тақырыптары: «Азық – түлік дүкені», «Киім дүкені»,
«Кеңсе тауарлар дүкені»
6.Үйге
тапсырма: «Дүкендер» әңгімелеу
Жаңа
сөздерді жаттау.
Сабақтың тақырыбы:
«Азық – түлік» дүкені 4 сынып
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Азық
– түлік дүкені туралы толық түсінікерін беру. Сурет бойынша сөйлемдер құрай
білу, әңгімелеу, сөздік қорын молайту. Етістіктердің шақтарың дұрыс қолдануға
жаттықтыру.
Дамытушылық:
Сөйлемдерді өрбәтәп, дамытып, жазу арқылы оқушылардың қисынды ойлау
қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Тамақтану
әдебін сақтау туралы тәрбиелік мәні бар әңгіме айту, мәдениеттілікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
кезеңі
2. Үй
тапсырмасын тексеру
3. Сабақтың
мақсатың, барысын айту
4. Жаңа
сабақ
«Азық – түлік»
дүкені суреті арқылы жаңа тақырыпқа шығу.
Тілдесім:
ü
Мынау не?
ü
Бұл қандай дүкен?
ü
Азық – түлік дүкені қандай?
ü
Азық –түлік дүкенінде нелер сатылады?
ü
Азық – түлік дүкенінде қандай сүт
тағамдары сатылады?
ü
Азық – түлік дүкенінде қандай ет тағамдары
сатылады?
ü
Азық – түлік дүкенінде қандай ұн
тағамдары сатылады?
ü
Азық – түлік дүкенінде қандай тәтті
тағамдар сатылады?
-сонда балалар,
бүгінгі тақырыптың аты қалай?
-дұрыс, «Азық –
түлік дүкені»
Айтылым:
133 беттегі №1 тапсырма. Оқушылар суретті әңгімелейді.
Керекті
сөздер: сатушы, азық – түлік, сатып алушы, төледі, сөрелерде, үстінде, астында.
Оқылым:
134 беттегі №2 тапсырма. Оқушылар диалогты мәнерлеп оқиды. Көп нүктенің орнына
бағаларын қойып айтады.
Жазылым.
1 топ:134 беттегі №4 жаттығу. Адасқан сөздер бар сөйлемдерді тауып, қатесіз
құрастырып жаз.
Ø
Ет дүкенінде сүт сатыдалы.
Ø
Ернұр бір килограмм айран сатып алды.
Ø
Мен киім дүкенінен кеңсе тауарларын сатып
алдым.
Ø
Біз бұ\үгін көкөніс дүкеніне кеңсе
тауарларын сатып алдық.
2 топ.
134 беттегі 3 жаттығу. Сөздерді дұрыс аударып, осы сөздер арқылы сөзтіркестерін
құрастыру.
Керекті
сөздер: мясо - ет, сыр-ірімшік, молоко-сүт, соль-тұз, хлеб-нан, сахар-қант, кефир-айран,
сметана-қаймақ, колбаса-шұжық, творог- сүзбе.
Үлгі:
дәмді ет, жұмсақ ірімшік, суық сүт, ақ тұз, нан сатып алдым, тәтті қант, қышқыл
айран, қаймақ жедім, өте дәмді шұжық т.с.с
3 топ.
135 беттегі №5 жаттығу. Жақша ішіндегі жалғаулардың тиістісін жалғап жаз.
Шұжық
.../-ты, -ті/, нан ...../-да, -те/, тауар ... /-мен, - бен/, дүкен..../-нің,
-ның/, алма .../-лар, - дан/, киім .../-ні, -ді/, айран ....../-да, -ны/, сүт
....../бен, -пен/.
Үлгі:
шұжықты, киімді, нанда, тауармен, дүкеннің, алмалар, айранда.
5)Сабақты
қорытындылау, бағалау.
6) Үй тапсырмасы:
«Азық – түлік дүкені» әңгіме немесе диалог құрастыру.