Өзін-өзі тану сабақ жоспар №24
Бекітемін_____________
Мектеп: №15
о/м
Тақырыбы: Әдептілік
– адамгершілік бастауы
Құндылық: Сүйіспеншілік;
Қасиеттері: әдептілік, ізеттілік, инабаттылық.
Мұғалім: Гафарова
Әдемі
Сынып: 9 «ә»
- 02.03.2017ж
Мақсаты:
оқушылардың «сүйіспеншілік» құндылығы арқылы
әдептілік, инабаттылық, сыйластық туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері:
-
әдептілік, инабаттылық, сыйластықтың
адами қарым-қатынастағы мәнін ашу;
-
ізетті, сыйластықты қарым-қатынас жасау
іскерліктерін дамыту;
-
әдептілікке, ізеттілікке, инабаттылыққа
тәрбиелеу.
|
Ресурстар
Түсті
қағаз, қарындаштар
|
Сабақтың
жүрісі:
Ұйымдастыру кезеңі.
5 Т ережесімен таныстыру
Топқа бөлу.
Тыныштық сәті.
Балалар,
ыңғайланып отырып алыңдар. Көздерінді жұмсандар да болады. Бойларыңызды тік ұстап, терең дем алып, ыңғайланып отыруыңызды
сұраймын. Әрбір
арайлап атқан таң сізге жылы шуағын шашуда күннің риясыз сүйіспеншілігін
сезініп күннен үлгі алып сендерде жандарыңыздағы адамдарға тек жақсы көңіл
күй сыйлауға тырысыңыз. Әр бір нәрсе өзіңізден басталады. Бүгін сізге қарап
ашулы немесе ренжулі тұрған адамға күлімсіреп оның хәл –ахуалын сұраңызшы.
Бүгін жәй кетіп баражатқан балақаймен ойнап оның көңілін сергітіңіз, кетіп
бара жатқан әжейге қарап өте құлпырып тұрғаннын айтып, күлімдеп келіп айнаға
қараңыз көздеріңізден күннің шуағындай риясыз сүйіспеншілікпен әдемілікті
көресіз.
Бәрі
өз қолыңызда,бәрін өзіңізден бастаңыз! Сіз бақытты жансыз!
Көзімізді
ашайық.
Үй тапсырмасын тексеру.
Оқулықта берілген Ж.Солтиеваның«Қызым саған
айтамын» (үзінді)мәтінін оқып келіп, мазмұнын айту.
Әдеп әріден басталады дегенді қалай түсінесіз?
|
Қорытынды
|
Дәйексөз
Жомарттық
пен адамгершілік – ата мен ана,
Адалдық
пен инабаттылық солардың екі перзенті.
Әлішер
Науаи.
Инабат
– ердің азығы,
Бақыт
пенен дәулеттің
Ұстайтұғын
қазығы.
Кердері
Әбубәкір
|
|
Әңгімелеу
С.Қалиевтың
«Ана» фильмінен үзінді
Осы
фильмдегі кейіпкерлеріміздің іс-әрекеттерінен қандай ой түйдіңіз?
·
«Әдептілік – адамгершілік бастауы»
дегенді қалай түсінесіз?
·
Өз іс-әрекетіңізден ұялған кезіңіз болды
ма?
·
Әдепті адам бойында қандай қасиеттер
болуы қажет?
Назар аударыңыз
Әдепті адам деп
адамгершілігі жетілген адамды айтамыз. Жанның әдептілігі – адамның
әділеттілігінен, ер жүректілігінен, саналығынан, яғни барлық ізгілікке ие
мінездерінен көрінеді.
|
|
Шығармашылық,
топтық жұмыс.
1 топ. Оқушыларға әдеп, адамгершілікті сипаттайтын сөздер
жазылған жетондар таратылады. Оқушылар жетондағы сөздерге байланысты мақал -
мәтелдер, нақыл сөздер айтады. Жетондағы сөздер тізбегі: Әдеп, сыпайылық,
қамқорлық, үлкенді сыйлау, кешірім, сәлем беру, сөйлеу әдебі, қарапайымдылық,
кішіпейілділік.
1. Әдепті елдің баласы алыстан сәлем береді.
2. Әдептілік белгісі иіліп сәлем бергені.
3. Адамның адамгершілігі жақсы ұстаздан болады./Абай/.
4. Мейірімділікті анадан үйрен, әдептілікті данадан үйрен.
5. Үлкеннің ақылын тыңдау, сөзге тоқтау, үлкен - кішіні сыйлау - инабаттылық
көрінісі.
6. Шынайы сыпайыгершілік адамдарға тілектестікпен қараудан құралады.
8. Жақсы кісі кешірімді болады.
9. Жұтпай тұрып шайнап ал, Сөйлемей тұрып, ойлап ал.
10. Қарапайымдылық - моральдық сұлулықтың басты шарты.
11. Кішіпейілділіктің жетімсіздігі – ақылдың жетімсіздігі.
2 топ. «Әдептілік әліппесін»құрастырыңдар.
Әдептілік
↓
Сәлемдесу
Жол беру
Ата - ананы тыңдау
Жай сөйлеу
Үлкендердің әңгімесіне араласпау
Үлкендерді сыйлау
Қамқорлық жасау
3 топ. Жағдаятты талдау. а/. Арман бір топ баламен сабақтан келе
жатқаны сол еді, аулада отырған үлкен кісілер:- Осы бала жақсы бала, түбінде
жақсы азамат болады,- деп мақтай жөнелді./Арман туралы бұл пікірдің қалыптасуының
сыры неде?/
ә/. Оқушылар екінші жағдаятты өздері құрастырады./Өмірден мысал келтіріңдер/.
4
топ. Сахналау. Қоғамдық көлікте көптен көрмеген құрбыңызды кездестірдіңіз.
Жағдайын біліп, амандасып, сөйлескіңіз келіп тұр. Автобус іші толы. Өзіңіз қысылып
әрееең тұрсыз.
Сіздің іс –әрекетіңіз қандай болмақ? Іс жүзінде көрсетіңіз.
Сергіту сәті: “Айтуға тәуекел байла»
Мақсаты : Әрбір қатысушы өзі туралы бір
нәрсе айтуынажағдай жасау және сабаққа оқушылардың
түгел араласуына көмектеседі .
Материалдары :
Әдемі себет ішінде қағаз
қиындылары.
Ойды аяқтай отырып,
оқушылардың тәуекелге баруын талап етеді.
………айналысқанды жақсы көремін.
……..жақсы жасай аламын.
……..мені алаңдатады.
……, мен өте қуанамын.
………..,маған өте көңілсіз.
………, мен қатты ашуланамын.
Мен көңілсіз болғанда,……….,мені қорқыныш
билейді.
Мен ………..деп түсінемін.
Қазірмен……..сезінемін.
Бәрінен де мен…………
Менің ең жақсы қасиетім — бұл……….
Менің ең жаман қасиетім – бұл………..
Жақсы дос……….. ерекшеленеді.
Басқа адамдар менің………..
Мен шынмәнінде………..болсам да, мен……….жалтарамын.
Мен………..көмегімен назар аудартамын.
…………….,,адамдар мені сыйлайтын сияқты
көрінеді.
…………жасай алғым келеді.
Мен…………..қол жеткіздім.
|
|
Мұғалімнің сыйы.
«Жеті керемет» бейнеүзікті тамашалау
|
|
Топпен ән айту.
«Мейірімді болайықшы, ағайын!»
Сөзі: С. Қали
Әні: Қ. Маханов
1.Көктем
етіп көркейтсе де маңайын,
Көріп
жүрміз өкпешілдің талайын.
Өшігуді
қояйықшы өзгеге,
Кешірімді
болайықшы, ағайын!
2.
Көк
нөсерін көл етсе де жауындар,
Көк пен
жерді селт етсе де дауылдар.
Пейіліңді
пенделікпен тарылтпай,
Мейірімді
болайықшы, бауырлар!
3.
Болашаққа
қол ұстасып барайық,
Ақиқаттың
ауылын іздеп табайық.
Кішірейіп
кетпес ғазиз басымыз,
Кішіпейіл
болайықшы, халайық!
4.
Ел
болғанмен емеспіз ғой онша көп,
Сонда
дағы бөлінумен шаршап ек.
Өзімізге
қалайтұғын нәрсені,
Тілейікші
өзгеге де болса-деп!
5.
Ұлттың
қамын жүректермен ұғынып,
Жұрттың
жүгін көтерейік жұмылып.
Қаратайық
Құбылаға жүздерді,
Таратайық
адамзатқа жылылық!
|
|
Үй
тапсырмасы
Оқушы
дәптерінде берілген тапсырманы орындау
|
|
Қорытынды сабақ. Жүректен – жүрекке./ Оқушылар жүрекшеге
әдептілікке байланысты тілектерін жазып, бір - біріне тапсырады.
Өрескел болма! Тәртіпті бол! Ибалы бол! Кешірімді бол! Үлкенді сыйла!
Үлкеннің алдын кесіп өтпе! Қатты күлме! Үйге жүгіріп кірме! Кішіпейіл бол!
Рефлекция: 4 «Қ»
Құнды. Қажет. Қызық. Қиын.
Тыныштық
сәті.
Баяу
әуен қойылады.
Көзімізді жұмып, еркін жайғасайық. Енді, бүгінгі өткен сабағымыздан нені
түсіндік, қандай жақсы нәрселерді үйрендік, өзімізге нені алдық сол жөнінде
ойланайық. Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық.
Жайлап, көздеріңізді ашуға болады. Бүгінгі керемет сабақ үшін сіздерге көп рахмет!
|
|
1 топ. Оқушыларға әдеп, адамгершілікті сипаттайтын сөздер жазылған
жетондар таратылады. Оқушылар жетондағы сөздерге байланысты мақал - мәтелдер,
нақыл сөздер айтады.
Жетондағы сөздер тізбегі: Әдеп, сыпайылық, қамқорлық, үлкенді сыйлау, кешірім, сәлем беру,
сөйлеу әдебі, қарапайымдылық, кішіпейілділік.
_________________________________________________________
2 топ. «Әдептілік әліппесін»құрастырыңыздар.
_________________________________________________________
3 топ. Жағдаятты талдау. а/. Арман бір топ баламен сабақтан келе
жатқаны сол еді, аулада отырған үлкен кісілер:- Осы бала жақсы бала, түбінде
жақсы азамат болады,- деп мақтай жөнелді./Арман туралы бұл пікірдің
қалыптасуының сыры неде?/
ә/. Оқушылар екінші жағдаятты өздері құрастырады./Өмірден мысал келтіріңдер/.
________________________________________________________
4 топ. Сахналау. Қоғамдық көлікте көптен
көрмеген құрбыңызды кездестірдіңіз. Жағдайын біліп, амандасып, сөйлескіңіз
келіп тұр. Автобус іші толы. Өзіңіз қысылып әрееең тұрсыз.
Сіздің іс –әрекетіңіз қандай болмақ? Іс жүзінде көрсетіңіз.
Сергіту
сәті: “Айтуға тәуекел байла»
Мақсаты
: Әрбір қатысушы өзі туралы бір нәрсе айтуынажағдай
жасау және сабаққа оқушылардың түгел араласуына көмектеседі .
Материалдары
:
Әдемі
себет ішінде қағаз қиындылары.
Ойды
аяқтай отырып, оқушылардың тәуекелге
баруын талап етеді.
………айналысқанды
жақсы көремін.
……..жақсы жасай
аламын.
……..мені алаңдатады.
……, мен өте қуанамын.
………..,маған өте
көңілсіз.
………, мен қатты
ашуланамын.
Мен ………...................деп
түсінемін.
Қазірмен….........................…..сезінемін.
Бәрінен де мен………......................…
Менің ең
жақсы қасиетім — бұл…............…….
Менің ең жаман
қасиетім – бұл………..
Жақсы дос…....................……..
ерекшеленеді.
Басқа адамдар менің….......................……..
Мен шынмәнінде……......…..болсамда,мен…......…….жалтарамын.
Мен………..көмегімен
назар аудартамын.
…………….,адамдар
мені сыйлайтын сияқты көрінеді.
…................………жасай
алғым келеді.
Мен…….................……..қол жеткіздім.
………айналысқанды
жақсы көремін.
……..жақсы жасай
аламын.
……..мені алаңдатады.
……, мен өте қуанамын.
……….., маған өте
көңілсіз.
………, мен қатты
ашуланамын.
Мен
………...................деп түсінемін.
Өрескел
болма! Тәртіпті бол! Ибалы бол!
Кешірімді
бол! Үлкенді сыйла! Кішіпейіл бол!
Үлкеннің
алдын кесіп өтпе! Қатты күлме! Үйге жүгіріп кірме!
Ата-анаңды
құрметте! Отаныңды құрметте!
Рефлекция:
4 «Қ»
Құнды
____________________________________________________________
Қажет_____________________________________________________________
Қызық_____________________________________________________________
Қиын______________________________________________________________
Рефлекция:
4 «Қ»
Құнды
____________________________________________________________
Қажет_____________________________________________________________
Қызық_____________________________________________________________
Қиын______________________________________________________________
Рефлекция:
4 «Қ»
Құнды
____________________________________________________________
Қажет_____________________________________________________________
Қызық_____________________________________________________________
Қиын______________________________________________________________
Рефлекция:
4 «Қ»
Құнды
____________________________________________________________
Қажет_____________________________________________________________
Қызық_____________________________________________________________
Қиын______________________________________________________________
Рефлекция:
4 «Қ»
Құнды
____________________________________________________________
Қажет_____________________________________________________________
Қызық_____________________________________________________________
Қиын______________________________________________________________