Инфоурок Природоведение КонспектыДүниетану: "Қандай көлік түрлері бар?"

Дүниетану: "Қандай көлік түрлері бар?"

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар    Дүниетану

Пәні:        Дүниетану

 Сынып: 2

«Тіл мүкістігі бар балаларға арналған №3 облыстық  арнайы мектеп-интернаты» КММ

Күні:            

Тақырыбы: Қандай көлік түрлері бар?

Мұғалімнің аты-жөні: Тойлыбай Ақтолқын Кенжеғалиқызы

Бастауыш сынып мұғалімі

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу  мақсаттары:

 

2.1.4.3.Көлік түрлерін, олардың  қажеттіліктерін  ажырату.

2.1.4.4.Қоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіру.

Сабақтың мақсаты:

 

барлық оқушы: Көлік түрлерін біледі.

Көпшілігі орындайды: Көлік түрлерін топқа ажыратады және көліктегі өзін-өзі ұстау  ережелірін біледі..

Кейбір орындайды: Болашақтың көлігін сала алады және өз бетімен қауіпсіздік ережесін құрастыра алады.

Ойлау деңгейінің дағдылары:

Білу, түсіну, қолдану.

Бағалау критерийлері:

Білім алушы

 Көлік түрлерін, қажеттіліктерін анықтайды.

 Өоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау  ережелерін  пайдалана алады..

Тілдік мақсат:

Көлік. Жолжиек. Кондуктор. Жүргізуші. Жер асты көлігі, Метро.

 

Құндылықтарды дарыту:

Жауапкершілік, денсаулық, достық айналадағыларға қамқорлық көрсету.

Пәнаралақ байланыс:

Көркем еңбек.   Суреттерді анықтайды, бояиды.

Орыс тілі-берілген көлік атаулары орыс тілінде айтылады.

АКТ қолдану

Компьютер, аудиотаспа, суреттер.

Алдыңғы білім:

Көліктер

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекеттер

Дереккөздер

(ресурстар)

Басы

Сабаққа дайындық

Мұғалім:

Кеудесінде жаны жоқ,

Тамырында қаны жоқ.

Май жейді.

Су ішіеді.

Бұл не?

-Бұл:  Көлік

Топтарға бөліну. (Алдымызда шашылып жатқан бөліктерден көліктер құрастыру)

1-топ,  Ұшақ

2-топ.Автобус

3-топ. Поезд

«Текше » әдісі

Қашан?  кім?  қалай?   Не?  Неге? Қайда?

Сұрақтарға  текшеде берілен сөздер арқылы жауап беру.

Алдыңғы білімді тексеру.

Жұмбақ

 

 

 

 

 

 

 

Көлік түрлері

 

 

 

 

 

«Текше»әдісі

Сабақ ортасы

(Ұ.Т.Ж.) Сұрақ

-Суреттен не байқадыңдар?

-Барлығын бір сөзбен қалай атауға болады?

-Оларды айырмашылықтары бар ма? Қандай түрге бөлуге болады?

Кері байланыс:-Жарайсыңдар! Тамаша!

Мұғалім: -Көлік-бұл адамдар мен жүкті бір жерден екінші жерге тасымалдайды. Көлік түрлері: Әуе көлігі

Жер үсті көлігі

Су көлігі

Жер асты көлігі

Су асты көлігі

Қоғамдық көліктердің ішіндегі ең көп тарлағаны-автобус.

(Ж, Т).Суретпен жұмыс

«Ойлан»

1.-Ертедегі көлік түрлері бүгінгі тұрмыста қолданыла ма? Мысал келтір?

Кері  байланыс: Қандай жағдайда, қайда, неліктен көлік түрлерін пайдаланамыз?

2.-Суреттерде бейнеленген ертедегі және бүгінгі көлік түрлерін салыстырыңдар.

Кері байланыс: Неге сүйеніп салыстырдың? Қалай салыстырдың?

3.Ертедегі және бүгінгі күннің көлік түрлерінің өзгеру себебі неде деп ойлайсыңдар?

Ширату жаттығуы. Ойын «Жолаушы»

Белгіні айналдыру арқылы жүргізуші сайланады.

Кезек-кезек әр топта сұрақтар беріледі.

1.Жүргізуші дегеніміз кім? (топтар жауабы тыңдалады)

Көлікпен жүретін адамдарды жолаушы деп атаймыз.

Кері байланыс:  3 рет қол шапалақтау.

(Ұ.Т.Ө) 2.Әр топ өз көлігінің жүріп тұрудың тәртіп ережесін және қандай ережеге бағынатынын жазсын.

3.Әр көліктің ерекшелігіне сай қалай кіреміз? Қалай шығамыз?

4.Көлікте өзімізді қалай ұстауымыз керек?

5.Көлікте қандай ережелерді бұзуға және жасауға болмайды?

Кері байланыс:

 

 

 

Жолаушылар қауіп төнбес үшін не істу қажет?

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сызбамен түсіндіріледі.

 

 

 

Оқулық 40-42-бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жүргізуші.

Жолаушы

 

 

 

 

 

Қауіпсіздік туралы айту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Неліктен олай ойлайсыңдар?

-Не үшін, не себепті?

--Тамаша жауап!

(Ұ.Ж.М\К)  Дәптермен жұмыс

1-тапсырма..Суреттегі көліктерді 4 топқа жіктеу.

Дескриптор:

1.Көлік түрлерін анықтайды, атайды.

2.Көлік түстерін салыстырады.

3.Көлік түрлерін топқа бөледі.

2-тапсырма:

Сен автобустың, ұшақтың жолаушысың жол жүру кезінде белгілі бір ережені ұстануың керек. Сәйкестендіріп боя.

Дескриптор:

1.Көлік түрлерін анықтайды.

2.Қауіпсіздікті еске түсіреді, салыстырады.

3.Қауіпсіздік ережесін ажыратып, бояиды.

3-тапсырма.

Бос орынға болашақтың көлігінің суретін сал.

Дескриптор:

1.Әр кезеңнің көліктерін анықтайды.

2.Көліктердің ерекшеліктерін атайды.

3.Қазіргі көлікті салыстырады.

4.Болашақтың көлігін салады.

Кері байланыс:  «Бас бармақ» әдісі

(Т.Ж.). «Тұжырым»

1.Машиналарға, велосипедтерге, поездарға арналған қозғалыс жолдарында қыдырып жүргенде ең қауіпті жағдай не болуы мүмкін.

2.Жұптаса отырып қауіпсіздікке арналған ережелер тізімін ойлап жазу.

Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»

 

 

Жұмыс дәптері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(топта талқылау. «Әткеншек» әдісімен тексеру..

Сабақтың соңы

«Иә-Жоқ»  ойыны

1.Метро-жер асты көлігі ме?

2.Катер, қайық, кеме-өзен көлігі

3.Жылқы малы-өткеннің көлігі.

 

4.Қоғамдық көліктерде мүгедек, егде адамдарға орын ұсыну керек.

5.Көлік түрлерін атай білесің бе?

6.Көліктегі адамдарды жолаушы дейміз.

7.Жолды кесіп өтуге, жолда жүруге болады.

8.Автобус, поезд, ұшақта қалдықтар тастауға, ерсі күлуге, дауыстап сөйлеуге болады.

Бүгінгі сабақ ұнады ма?

-Сабақ түсінікті болды ма?

-Сабақтан жаңа мағлұматтар алдың ба?

-Сабақ қызықты өтті ме?

«Бас бармақ» әдісімен кері байланыс беру.

 

 

Иә

Жоқ, су көлігі

Жоқ, қазірде пайдаланамыз.

Иә

 

Иә

Иә

Жоқ, болмайды.

Қауіпті

 

Жоқ, болмайды.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Дүниетану: "Қандай көлік түрлері бар?""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Дефектоскопист

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
